Ухвала від 03.09.2025 по справі 760/21577/25

Справа №760/21577/25 1-кс/760/10127/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2025 року Солом'янський районний суд м. Києва

в складі: головуючого слідчого судді - ОСОБА_1

секретаря - ОСОБА_2

за участю: прокурора - ОСОБА_3

захисника - ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в залі суду клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області капітана юстиції ОСОБА_5 , погоджене з прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 22024101110000306 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 08.04.2024 року, за підозрою ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

03.09.2025 до Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого в ОВС слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області капітана юстиції ОСОБА_5 , погоджене з прокурором відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Київської міської прокуратури ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 22024101110000306 внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 08.04.2024 року, за підозрою ОСОБА_6 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

З матеріалів кримінального провадження встановлено, що громадянин України ОСОБА_6 у вересні 2023 року на тимчасово окупованій території Луганської області в смт. Станиця Луганська, добровільно прийняв участь у проведенні незаконних виборів та за результатами яких, добровільно обраний до незаконного органу влади, а саме т.зв. «депутатом ради Станично-Луганского муніципального округу першого скликання».

Відповідно до п. п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Згідно ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.

Внаслідок розв'язання і ведення агресивної війни, починаючи з 24.02.2022 збройними формуваннями Російської Федерації тимчасово окуповано частини території Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей.

Досудовим розслідуванням встановлено, що незаконним т.зв. законом ЛНР «Об образовании на территории Луганской Народной Республики городских округов и муниципальных округов, установлении их границ» від 14.03.2023 року № 428-III визначено створення муніципальних округів, сформованих на території т. зв. «ЛНР», у тому числі створення «Муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики»:

«Статья 1 . Образовать городские округа на территории Луганской Народной Республики в соответствии с перечнем, утвержденным приложением 1 к настоящему Закону.

Статья 2. Образовать муниципальные округа на территории Луганской Народной Республики в соответствии с перечнем, утвержденным приложением 2 к настоящему Закону.

Статья 3. Установить границы городских округов и муниципальных округов, образованных на территории Луганской Народной Республики, в пределах границ административно-территориальных единиц, входящих в их состав.»

Водночас, в ході здійснення досудового розслідування встановлено, що незаконним актом - т.зв. законом «ЛНР» «О выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в Луганской Народной Республике» від 29 травня 2023 року № 441-III передбачено порядок підготовки та проведення виборів депутатів виборчих органів муніципальних утворень в т. зв. «ЛНР» першого скликання в умовах воєнного стану.

Так, положеннями статті першої цього незаконного акту т.зв. закону «ЛНР» «О выборах депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в Луганской Народной Республике від 29 травня 2023 року № 441-III визначено наступне:

«1. Настоящий закон определяет порядок подготовки и проведения выборов депутатов представительных органов муниципальных образований в Луганской Народной Республике первого созыва в условиях военного положения. 2. Правовую основу назначения, подготовки и проведения выборов депутатов представительного органа муниципального образования в Луганской Народной Республике первого созыва (далее - представительный орган муниципального образования и депутаты представительного органа муниципального образования) составляют Конституция Российской Федерации, Федеральный конституционный закон от 04 октября 2022 года № 6-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Луганской Народной Республики», Федеральный закон от 12 июня 2002 года № 67-ФЗ «Об основных гарантиях избирательных прав и права на участие в референдуме граждан Российской Федерации» (далее - Федеральный закон), другие федеральные законы, а также настоящий Закон, иные законы Луганской Народной Республики. 3. Основные термины и понятия, используемые в настоящем Законе, применяются в том же значении, что и в Федеральном законе, Федеральном законе от 06 октября 2003 года № 131-ФЗ «Об общих принципах организации местного самоуправления в Российской Федерации». 4. Депутаты представительного органа муниципального образования избираются гражданами Российской Федерации на основе всеобщего равного и прямого избирательного права при тайном голосовании. Участие гражданина Российской Федерации в выборах депутатов представительного органа муниципального образования является свободным и добровольным. Никто не вправе оказывать воздействие на гражданина Российской Федерации с целью принудить его к участию или неучастию в выборах, а также препятствовать его свободному волеизъявлению. 5. Количество избираемых депутатов представительного органа муниципального образования, срок полномочий представительного органа муниципального образования устанавливается законом Луганской Народной Республики. 6. Гражданин Российской Федерации, достигший на день голосования возраста 18 лет, место жительства которого расположено в пределах соответствующего муниципального образования, имеет право избирать депутатов представительного органа муниципального образования. Правом избирать депутатов представительного органа муниципального образования обладают также военнослужащие, проходящие военную службу по призыву в воинских частях, военных организациях и учреждениях, которые расположены на территории муниципального образования, если место жительства этих военнослужащих до призыва на военную службу было расположено на территории этого муниципального образования. 7. Гражданин Российской Федерации, который достигнет на день голосования возраста 18 лет, вправе участвовать в предусмотренных законом и проводимых законными методами других избирательных действиях, а также в осуществлении других избирательных действий в порядке, предусмотренном Федеральным законом и настоящим Законом. 8. Гражданин Российской Федерации, достигший на день голосования возраста 18 лет, может быть избран депутатом представительного органа муниципального образования. 9. Не имеет права избирать и быть избранным, осуществлять другие избирательные действия гражданин Российской Федерации, признанный судом недееспособным или содержащийся в местах лишения свободы по приговору суда. 10. Граждане Российской Федерации не имеют права быть избранными депутатами представительного органа муниципального образования также в иных случаях, установленных федеральным законом. 11. В соответствии с Федеральным конституционным законом от 04 октября 2022 года № 6-ФКЗ «О принятии в Российскую Федерацию Луганской Народной Республики и образовании в составе Российской Федерации нового субъекта - Луганской Народной Республики» днем голосования на выборах депутатов представительного органа муниципального образования является второе воскресенье сентября 2023 года. Выборы назначаются Центральной избирательной комиссией Российской Федерации. Решение о назначении выборов депутатов представительного органа муниципального образования должно быть принято не ранее чем за 90 и не позднее чем за 80 дней до дня голосования. Указанное решение о назначении выборов подлежит официальному опубликованию в средствах массовой информации не позднее чем через пять дней со дня его принятия. 12. Подготовка и проведение выборов депутатов представительного органа муниципального образования, обеспечение реализации и защита избирательных прав граждан, а также контроль за соблюдением указанных прав возлагаются на избирательные комиссии, организующие выборы, в пределах их компетенции, установленной Федеральным законом и настоящим Законом. 13. Подготовка и проведение выборов депутатов представительного органа муниципального образования осуществляются открыто и гласно. 14. Расходы, связанные с подготовкой и проведением выборов депутатов представительного органа муниципального образования и обеспечением деятельности избирательных комиссий, производятся за счет средств бюджета Луганской Народной Республики. 15. В целях реализации гражданами Российской Федерации активного избирательного права Избирательной комиссией Луганской Народной Республики может быть установлен перечень документов, выданных органами публичной власти и их должностными лицами и содержащих персональные данные, использование которых допускается помимо паспорта или документа, заменяющего паспорт гражданина.»

Разом з тим, досудовим розслідуванням встановлено, що незаконним актом, а саме распоряжением Администрации Станично-Луганского района Луганской народной республики от 28 июля 2023 № 221 «Об образовании на территории муниципального образования Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики избирательных участков, участков референдумом» визначено «Образовать на территории муниципального образования Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики избирательные участки, участки референдума в новой редакции согласно приложению».

Водночас, в ході здійснення досудового розслідування встановлено, що створення незаконного органу влади російськими збройними силами на тимчасово окупованій території Луганської області - «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНОЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» (ОГРН 1239400006230) підтверджується «Выпиской из Единого государственного реестра юридических лиц» від 14.12.2023 № ЮЭ9965-23172395479 про незаконну реєстрацію з зазначенням відповідними записами («сведение об участниках/учредителях юридического лица - Луганская Народная Республика СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ», «ГРН и дата внесения в ЕГРЮЛ записи, содержащей указанные сведения - 1239400006230 от 28.09.2023») та причиною внесення запису в російський реєстр «Единый государственный реестр юридических лиц» - «Создание юридического лица».

Окрім того, в «Выпиской из Единого государственного реестра юридических лиц» від 14.12.2023 № ЮЭ9965-23172395479 зазначені записи щодо реєстрації вказаного незаконного органу влади в інших органах окупаційної адміністрації держави-агресора (Отделение Фонда пенсионного и социального страхования Российской Федерации по Луганской Народной Республике, Межрайонная инспекция Федеральной налоговой службы № 3 по Луганской Народной Республике) та зазначено адресу місцезнаходження - «293600, ЛУГАНСКАЯ НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА, М.Р-Н СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ, Г.П. СТАНИЧНО-ЛУГАНСКОЕ, ПГТ. СТАНИЦА ЛУГАНСКАЯ, УЛ. ЛЕНИНА, Д. 25».

Згідно з ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Так, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та часу, але не пізніше вересня 2023 року громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , незважаючи на зобов'язання по неухильному додержанню Конституції та законів України, діючи умисно, усвідомлюючи протиправність своїх дій та їх наслідки, з мотивів непогодження з політикою представників української державної влади, підтримуючи ідеї проросійської спрямованості, у т.ч. щодо подальшого розвитку України, виходячи з геополітичних інтересів Російської Федерації, які передбачають перебування України у сфері її впливу, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України з метою підтримки держави-агресора її окупаційної адміністрації на тимчасово окупованих територіях України та збройних формувань Російської Федерації та завдання шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, став на шлях вчинення злочину проти основ національної безпеки - колабораційної діяльності, у добровільному обранні громадянином України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, тобто у кримінальному правопорушенні.

Так, у вказаний період громадянин України громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , добровільно обраний «ДЕПУТАТОМ СОВЕТА МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ».

Водночас, досудовим розслідування встановлено, що рішенням незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» від 02.11.2023 № 3 затверджено т.зв. «Регламент Совета депутатов муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики», положеннями якого передбачено порядок проведення засідань, основні правила і процедури роботи т.зв. «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ», в тому числі порядок прийняття муніципальних правових актів, зокрема передбачено:

«Настоящий регламент устанавливает порядок проведения заседаний, основные правила и процедуры работы Совета депутатов муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики, в том числе порядок принятия муниципальных правовых актов. Совет депутатов муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики (далее - Совет депутатов) является представительным органом местного самоуправления муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики и осуществляет свои полномочия в соответствии с Конституцией Российской Федерации, законодательством Российской Федерации, законами Луганской Народной Республики, У ставом муниципального образования Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики (далее - Устав) и настоящим регламентом. Совет депутатов состоит из 20 депутатов.

Статья 1. Заседания Совета депутатов

1. Общие положения 1.1. Совет депутатов осуществляет свои полномочия на заседаниях. 1.2. Заседания Совета депутатов считается правомочным, если на нем присутствует не менее 50 процентов от числа избранных депутатов 1.3. Совет депутатов работает по планам, утвержденным на его заседаниях. 1.4. Заседания Совета депутатов проводятся открыто. На заседании в порядке, установленном регламентом, может быть рассмотрен и решен любой вопрос, отнесенный к ведению Совета депутатов. 1.5. Заседания Совета депутатов могут проводиться закрыто в порядке, установленном настоящим регламентом. 1.6. Работа Совета депутатов ведется на русском языке. 1.7. Очередные заседания Совета депутатов проводятся, как правило, один раз в месяц, но не реже одного раза в три месяца.

2. Определение кворума 2.1. Аппарат Совета депутатов в течение всего времени заседания Совета депутатов фиксирует факты присутствия и отсутствия депутатов в ходе заседания Совета депутатов и отражает их в протоколе заседания Совета депутатов. 2.2. Председательствующий на заседании Совета депутатов перед рассмотрением очередного вопроса повестки дня уточняет число депутатов, присутствующих при его рассмотрении. В случае если при рассмотрении вопроса повестки дня число присутствующих депутатов окажется меньше предусмотренного статьей 25 настоящего регламента числа голосов, необходимого для принятия решения по данному вопросу повестки дня, рассмотрение такого вопроса переносится на очередное заседание Совета депутатов. 2.3. Сведения о наличии либо отсутствии кворума для голосования по каждому вопросу повестки дня заседания Совета депутатов отражаются в протоколе заседания Совета депутатов.

3. Присутствие на заседаниях Совета депутатов 3.1. На открытых заседаниях Совета депутатов вправе присутствовать любые заинтересованные лица. 3.2. Лица, присутствующие на заседании, не вправе занимать места депутатов Совета депутатов за столом заседаний, не имеют права вмешиваться в работу Совета депутатов, обязаны соблюдать порядок и подчиняться распоряжениям председательствующего на заседании Совета депутатов. Нарушители могут быть удалены из зала по требованию председательствующего. 3.3. Присутствующие на заседании лица выступают на заседании Совета депутатов только с разрешения председательствующего. 3.4. Запрещается входить в зал заседаний Совета депутатов с оружием, а также пользоваться во время заседания средствами мобильной связи. 3.5. Открытые заседания Совета депутатов могут транслироваться по радио и телевидению. Фото- и киносъемка, аудио- и видеозапись открытого заседания представителями аккредитованных средств массовой информации (пресса, радио и телевидение) не требуют особого разрешения, но не должны препятствовать работе Совета депутатов. Аккредитация средства массовой информации (прессы, радио и телевидения), а также отзыв такой аккредитации осуществляются по решению Совета депутатов. Фото- и киносъемка, аудио- и видеозапись открытого заседания присутствующими на нем иными лицами допускаются только с разрешения и не должны препятствовать работе Совета депутатов. Решение по вопросу о таком разрешении неаккредитованным лицам является протокольным и принимается простым большинством голосов депутатов, присутствующих на соответствующем заседании Совета депутатов. 3.6. На открытых заседаниях Совета депутатов осуществляется аудиовидеозапись с прямой или последующей трансляцией в информационно телекоммуникационной сети Интернет. Порядок трансляции устанавливается соответствующим решением Совета депутатов.

V. Правовые и иные акты Совета депутатов. Порядок их принятия

24. Правовые акты Совета депутатов 24.1. •Совет депутатов по вопросам, отнесенным к его компетенции федеральными законами, законами Луганской Народной Республики и У ставом муниципального образования Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики, принимает правовые акты - официальные документы, содержащие положения нормативного и (или) индивидуального

13 характера и направленные на регулирование общественных отношений. Правовые _акты Совета депутатов нормативного оформляются в виде решений Совета депутатов. 24.2. Под правовыми актами нормативного характера (нормативными правовыми актами) понимаются правовые акты, устанавливающие правовые нормы (правила поведения), обязательные для неопределенного круга лиц, рассчитанные на неоднократное применение и действующие независимо от того, возникли или прекратились конкретные правоотношения, предусмотренные правовыми актами. Нормативные правовые акты принимаются большинством голосов установленного числа депутатов, за исключением случаев, предусмотренных федеральными законами, Уставом муниципального образования СтаничноЛуганский муниципальный округ Луганской Народной Республики и настоящим регламентом. 24.3. Под правовыми актами индивидуального характера понимаются правовые акты, вызывающее возникновение, изменение или прекращение конкретных правоотношений, прав и обязанностей точно определенных субъектов права, применяемые однократно и не сохраняющие свое действие после того, как прекратились конкретные отношения, предусмотренные данным актом».

Водночас, досудовим розслідуванням встановлено, що незаконним актом, а саме «Решением Совета муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики» від 27.10.2023 затверджено «ПОЛОЖЕНИЕ О СОВЕТЕ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ», яким визначено організаційно-правові основи організації і діяльності т. зв. «Совета муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики», зокрема передбачає:

«Статья 1. Статус Совета муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики.

1. Совет муниципального округа муниципальное образование Станично- Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики (далее соответственно - Совет депутатов, округ) - представительный орган местного самоуправления, обладающий правом представлять интересы населения и принимать от его имени решения, действующие на всей территории округа.

2. Решения Совета депутатов, принятые в пределах его компетенции, обязательны для исполнения органами и должностными лицами местного самоуправления округа, а также предприятиями, учреждениями, организациями независимо от их организационно-правовых форм и форм собственности и гражданами на территории округа.

3. Совет депутатов обладает правами юридического лица, является муниципальным казенным учреждением, образуемым для осуществления управленческих функций в соответствии с федеральным законодательством, имеет лицевой счет, открытый в финансовом органе местной администрации округа и гербовую печать. Учредителем Совета депутатов является муниципальное образование - Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики.

4. Полное наименование органа местного самоуправления - Совет муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики. Сокращенное наименование - Совет Станично-Луганского муниципального округа Луганской Народной Республики.

5. Совет депутатов самостоятельно решает вопросы организационного, правового, информационного, материально-технического и финансового обеспечения своей деятельности.

6. Место нахождения Совета депутатов: Луганская Народная Республика, Станично-Луганский район, пгт. Станица Луганская, улица Ленина, дом 25. Почтовый адрес: 293600, Российская Федерация, Луганская Народная Республика, Станично-Луганский район, пгт. Станица Луганская, улица Ленина, дом 25. Правовое регулирование организации и деятельности Совета депутатов осуществляется в соответствии с Конституцией Российской Федерации, федеральным законодательством, законодательством Луганской Народной Республики, муниципальными правовыми актами органов местного самоуправления, настоящим Положением о Совете муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики».

Так, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин та часу, але не пізніше вересня 2023 року громадянин України ОСОБА_6 продовжує добровільно обіймати та виконувати функції ДЕПУТАТА СОВЕТА МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» в незаконному органу влади, створеного на тимчасово окупованій території Луганської області «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ».

Громадянин України ОСОБА_6 , виконує функції покладені на нього так званим «Положением о Совета депутатов муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики», «Регламентом Совета депутатов муниципального округа муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ Луганской Народной Республики» та нормативно-правовими актами російської федерації та окупаційної влади.

Також, в ході здійснення досудового розслідування встановлено, що за час обрання та перебування на вищезазначеній незаконній посаді громадянин України ОСОБА_6 , здійснює пропагандистські акцій на підтримку окупаційної адміністрації РФ, зокрема через мережу Інтернет щодо формування думки серед населення і світової спільноти як про законність власних дій, так і про легітимність створення та діяльності незаконно створеного «СОВЕТ МУНИЦИПАЛЬНОГО ОКРУГА МУНИЦИПАЛЬНОЕ ОБРАЗОВАНИЕ СТАНИЧНО-ЛУГАНСКИЙ МУНИЦИПАЛЬНЫЙ ОКРУГ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ»

Таким чином, ОСОБА_6 , підозрюється у колабораційній діяльності, а саме у добровільному обранні громадянином України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, тобто у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 5 ст. 111-1 КК України.

На виконання вимог ч. 1 ст. 276 КПК України повідомлення про підозру обов'язково здійснюється в порядку, передбаченому статтею 278 цього Кодексу, у випадках: 1) затримання особи на місці вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після його вчинення; 2) обрання до особи одного з передбачених цим Кодексом запобіжних заходів; 3) наявності достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення та відповідно до ч. 1 ст. 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою, та відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

05.04.2024 громадянину України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (місце народження: Україна, Луганська область, м. Луганська; місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 ) повідомлено про підозру, у вчинені кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а також вручено пам'ятку про процесуальні права та обов'язки підозрюваного та повістки про виклик на допит в якості підозрюваного на 10.04.2024, 11.04.2024, 12.04.2024, які опубліковано (повідомлення про підозру та повістки про його виклик) у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, зокрема, в офіційній газеті органів державної виконавчої влади України, «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування» за посиланням: https://www.gp.gov.ua/ua/categories/povistki-pro-viklik-ta-vidomosti-pro-zdijsnennya-specialnogo-dosudovogo-rozsliduvannya.

10.04.2024 ОСОБА_6 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.

11.04.2024 ОСОБА_6 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.

12.04.2024 ОСОБА_6 на допит в якості підозрюваного не з'явився та не повідомив поважних причин свого неприбуття.

Разом з тим, під час проведення досудового розслідування встановити місцезнаходження підозрюваного громадянина України ОСОБА_6 , не вдалось, а також згідно відповіді оперативного підрозділу ГВ «І» УЗНД ГУ СБ України у м. Києві та Київській області на виконання доручення слідчого підозрюваний ОСОБА_6 перебуває тимчасово окупованій території України.

Водночас, під час проведення досудового розслідування встановити місцезнаходження підозрюваного не вдалося.

15 квітня 2024 року підозрюваного ОСОБА_6 оголошено в розшук.

На думку прокурора, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами, копії яких надаються суду, а саме:

- рапортом від 19.09.2023 року;

- дорученнями;

- протоколом допиту свідка від 01.03.2024 року;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.03.2024 року;

- протоколом огляду від 01.03.2024 року;

- протоколом допиту свідка від 01.03.2024 року;

- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 01.03.2024 року;

- протоколом огляду від 01.03.2024 року;

- протоколом огляду від 06.03.2024 року;

- висновком експерта №140/1 від 13.02.2024 року;

- протоколом огляду від 05.04.2024 року;

- протоколом огляду від 05.04.2024 року;

Метою обрання відносно підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу згідно ст. 177 КПК України є забезпечення виконання ним як підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 2, 3, 4, 5 частини 1 статті 177 Кримінального процесуального кодексу України, які дають підстави застосування до підозрюваного запобіжного заходу.

Враховуючи вищевказані обставини, підозрюваний з метою уникнення від відповідальності на території України, за інкриміноване йому кримінальне правопорушення (злочин), за який вразі доведеності вини передбачено реальне покарання від 3 до 5 років позбавлення волі, може і надалі переховуватись від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України та території країни-агресора.

Ризик передбачений п. 2 ч. 1 ст. 177 КПК України обґрунтовується тим, що підозрюваний має реальну можливість знищити, сховати або спотворити речі, які були знаряддям вчинення злочинів, у т.ч. зброю, яку в ході досудового розслідування ідентифікувати не представилось можливим, оскільки її не було відшукано.

Ризик передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України обґрунтовується тим, що підозрюваний може незаконно впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, як самостійно, так і через інших осіб, оскільки анкетні відомості свідків наявні при матеріалах цього клопотання.

В такому разі підозрюваний, ознайомившись з матеріалами поданого клопотання, зокрема зі змістом показань допитаних у кримінальному провадженні свідків, зможе незаконно схилити таких свідків до зміни своїх показань в суді, які, з огляду на викладене, можуть бути використані в якості доказу лише під час безпосереднього їх отримання під час допиту в судовому засіданні.

Окрім цього, ризик передбачений п. 4 ч. 1 ст. 177 КПК України обґрунтовується тим, що серед оточення ОСОБА_7 є невстановлені учасники злочину, яких він може повідомити про факт виявлення їх злочинної діяльності та обставини, які стали відомі йому в ході проведення досудового розслідування, що унеможливить притягнення до кримінальної відповідальності всіх винних осіб, а тому ОСОБА_8 може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

Ризик передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України обґрунтовується тим, що згідно матеріалів кримінального провадження громадянин України

ОСОБА_6 перебуваючи на тимчасово окупованій термії України продовжує вчиняти кримінальне правопорушення.

Наведені вище обставини свідчать про те, що підозрюваний може перебувати або на території рф або на тимчасово окупованих територіях України, що дає підстави стверджувати про наявність вагомих ризиків вчинення ним інших кримінальних правопорушень.

Відповідно до ст. 178 КПК України в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні встановлено наступне:

- зібрані у ході досудового розслідування докази є вагомими та підтверджують причетність підозрюваного до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення;

- тяжкість покарання, що загрожує підозрюваному у разі визнання його винуватим у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення є достатньою для обрання йому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;

- вік та стан підозрюваного дозволяє йому перебувати в слідчому ізоляторі під час досудового розслідування, що є необхідним для забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного.

Таким чином, прокурор вважає, що враховуючи наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 вказаного кримінального правопорушення, ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, а саме, того, що підозрюваний переховується від органів досудового розслідування, має достатні можливості для того щоб негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду шляхом незаконного впливу на потерпілих та свідків у кримінальному провадженні, приховування, знищення чи спотворити речові докази, перешкодити кримінальному провадженню іншим чином, може вчиняти інші кримінальні правопорушення - до нього необхідно застосувати лише запобіжний захід у виді тримання під вартою.

Відповідно до ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.

Згідно ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-1142, 258-2585, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті, а саме - тримання під вартою.

Враховуючи вищенаведене, жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України, а тому необхідним є застосування до підозрюваного саме виняткового запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

При цьому, згідно до абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Окрім того, положеннями абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України передбачено, що під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-1142, 258-2585, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України.

Також, відповідно до п. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.

Ураховуючи вищевикладене, в органу досудового розслідування є всі достатні та обґрунтовані підстави вважати, що будь-який інший запобіжний захід, не пов'язаний з позбавленням волі, не зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, а тому відносно останнього необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, що зумовлено виконанням, передбаченого ст. 2 КПК України, завданням кримінального судочинства, для виконання якого орган досудового розслідування звертається із клопотанням до слідчого судді

Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні клопотання підтримала із наведених в самому клопотанні підстав і також просить обрати підозрюваному громадянину України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (місце народження: Україна, Луганська область, м. Луганська; місце проживання (реєстрації): АДРЕСА_1 ), запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Захисник підозрюваного ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_4 проти задоволення клопотання заперечував, оскільки дане клопотання є передчасним та необґрунтованим. Ризики передбачені ст. 177 КПК не підтвердженні та не мають місця для існування. На даний час не відомо за яких підстав було вчинене дане правопорушення, чи було воно добровільно вчинено чи під примусом. Не встановлено на час розгляду даного клопотання місце знаходження підозрюваного, можливо особа перебуває на території України, за її межами чи на окупованій території. Адвокат ОСОБА_4 просить відмовити в задоволенні клопотання.

Заслухавши сторони та дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновків, які мотивує наступним чином.

Враховуючи наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 вказаних кримінальних правопорушень, ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, а саме, того, що підозрюваний переховується від органів досудового розслідування, має достатні можливості для того щоб негативно впливати на хід досудового розслідування та судового розгляду шляхом незаконного впливу на потерпілих та свідків у кримінальному провадженні, приховування, знищення чи спотворити речові докази, перешкодити кримінальному провадженню іншим чином, може вчиняти інші кримінальні правопорушення - до нього необхідно застосувати лише запобіжний захід у виді тримання під вартою.

Відповідно до ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст. 177 КПК України.

Згідно ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-1142, 258-2585, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті, а саме - тримання під вартою.

Враховуючи вищенаведене, жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України, а тому необхідним є застосування до підозрюваного саме виняткового запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

При цьому, згідно до абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Окрім того, положеннями абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України передбачено, що під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-1142, 258-2585, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України.

Також, відповідно до п. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.

Враховуючи вищевикладене, в слідчого судді є всі достатні та обґрунтовані підстави вважати, що будь-який інший запобіжний захід, не пов'язаний з позбавленням волі, не зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, а тому відносно ОСОБА_6 необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, що зумовлено виконанням, передбаченого ст. 2 КПК України, завданням кримінального судочинства, для виконання якого орган досудового розслідування звертається із клопотанням до слідчого судді.

Керуючись ст.ст. 36, 40, 131, 132, 176-178, 183, 184, 188, 193, 194 КПК України,-

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Обрати підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: Україна, Луганська область, м. Луганська; місце проживання (реєстрації):

АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду м. Києва протягом 5 днів з дня її проголошення.

Суддя: ОСОБА_1