Ухвала від 21.08.2025 по справі 752/5240/24

Справа № 752/5240/24

Провадження № 1-кс/752/6907/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 серпня 2025 року Голосіївський районний суд міста Києва в складі :

слідчого судді - ОСОБА_1 ,

за участі секретаря - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в міста Києві клопотання старшого слідчий в ОВС 1 відділу СУ ГУНП в АР Крим та м. Севастополі ОСОБА_3 , погоджене прокурором Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 , про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у кримінальному провадженні № 12019010000000133 від 17.09.2019, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 260, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України,

ВСТАНОВИВ:

До Голосіївського районного суду міста Києва надійшло клопотання старшого слідчий в ОВС 1 відділу СУ ГУНП в АР Крим та м. Севастополі ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у кримінальному провадженні № 12019010000000133 від 17.09.2019, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 260, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України.

Від прокурора ОСОБА_4 надійшла заява, в якій він просив проводити розгляд у його відсутність, зазначивши, що клопотання підтримує та просить його задовольнити.

Водночас від адвоката ОСОБА_6 також надійшла заява з проханням проводити розгляд без його участі, при цьому сторона захисту заперечувала проти задоволення клопотання.

Слідчий суддя, заслухавши думку сторін кримінального провадження, вивчивши клопотання та дослідивши надані сторонами матеріали, приходить до наступного висновку.

З матеріалів, доданих до клопотання встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в АР Крим та м. Севастополі за процесуального керівництва Прокуратури Автономної Республіки Крим та м. Севастополя здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за № 12019010000000124 від 30.08.2019, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 260, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110, КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що починаючи з 19.02.2014 розпочато збройне вторгнення збройних сил російської федерації (далі - зс рф), приховане твердженням керівників рф про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту рф та іншими підрозділами зс рф здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечивши військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя.

Згідно зі статтями 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), серед іншого визначено, що агресією є застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави. При цьому, як акт агресії незалежно від оголошення війни, кваліфікується вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або її частини. Вказаний збройний конфлікт у виді окупації російською федерацією Кримського півострову триває і по цей час.

Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року про захист цивільного населення під час війни (далі - Конвенція), а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актам є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

20.03.2014 Державною Думою російської федерації прийнято федеральний конституційний закон від 21.03.2014 № 6-ФКЗ «Про прийняття Республіки Крим до складу російської федерації та утворення нових суб'єктів у складі російської федерації - Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя».

Згідно з вказаним законом, АР Крим та м. Севастополь, всупереч Хартії ООН від 26.06.1945, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією від 01.04.1999, Договору між Україною і Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон від 20.04.2004, увійшли до складу рф.

Встановивши фактичну владу над Кримським півостровом, армією російської федерації, згідно із положеннями ст. 42 «Положення про закони і звичаї війни на суходолі», що є додатком до Гаазької «IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі» від 18.10.1907, здійснено тимчасову окупацію частини території іншої держави.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII із змінами і доповненнями, тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація російською федерацією територій України незалежно від її тривалості є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20.02.2014.

За вищеописаних умов та викладених обставин 23 лютого 2014 року на території м. Севастополя, а саме на площі ім. Нахімова, проведено «Митинг народной воли», на якому головою партії «Руський блок» ОСОБА_7 , мешканцями м. Севастополя ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та іншими запропоновано створити непередбачені Конституцією та законами України збройні загони самооборони під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », якими керував громадянин України ОСОБА_10 , та підпорядковувався керівникам «координаційної ради з організації управління містом» ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , а останні координували свої дії зі спецслужбами рф та командуванням чорноморського флоту.

Метою зазначеного незаконного збройного формування (далі - НЗФ) «ІНФОРМАЦІЯ_2» було надання підтримки проросійськи налаштованим рухам та партіям, що діяли на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та сприяння військовим підрозділам зс рф у вчиненні дії по встановленню контролю над територією Кримського півострову, а також над органами виконавчої та законодавчої влади, органами місцевого самоврядування Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Вказане формування мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також за сприяння представників спецслужб та військових рф було озброєно вогнепальною зброєю.

У кожному структурному підрозділі НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» ставились завдання щоденної діяльності, які полягали в здійсненні методами військових операцій силової підтримки військових армії рф, переслідування громадян України на території м. Севастополя, депортації населення, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України, нападі на підприємства, установи, організації, громадян.

При цьому, учасники НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» діяли у тісній співпраці з зс рф, яка видала зброю членам вказаного незаконного збройного формування. Учасники НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» діяли на підтримку російських військ, приймали участь у блокуванні українських військових частин, здійснювали спільні чергування на укомплектованих зброєю блокпостах. Особи з числа мешканців м. Севастополя, які входили до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», з метою здійснення шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, у тому числі від'єднання міста Севастополя від території України та приєднання до території рф, захоплювали українських військовослужбовців, журналістів та активістів, здійснювали напади на підприємства, установи, організації, зокрема: були заблоковані, а у подальшому захоплені будівлі органів прокуратури, міліції, військові частини Збройних Сил України: в/ч НОМЕР_1 (ІНФОРМАЦІЯ_3), НОМЕР_2 (ІНФОРМАЦІЯ_4), НОМЕР_3 та інші.

Крім того, з метою «легітимізації» окупації 16.03.2014 владою АРК за підтримки рф (у тому числі силової) проведено незаконний «референдум» для приєднання півострова до території рф всупереч ст. ст. 5, 72 та 73 Конституції України. Результатом проведеного «референдуму» стали тимчасова окупація території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, а також їх «входження до складу рф» на правах суб'єкта федерації.

Внаслідок вказаних насильницьких агресивних дій рф Україна втратила ефективний контроль над територією Криму у зв'язку з її окупацією зс рф.

Приблизно 20-24.03.2014 керівником НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» ОСОБА_10 зазначене формування розформовано.

Так, приблизно у лютому 2014 року, більш точну дату та час органом досудового розслідування не встановлено, перебуваючи на території

м. Севастополь, ОСОБА_5 , будучи громадянином України, однак маючи проросійську позицію, з метою сприяння армії рф в окупації та подальшому від'єднання міста Севастополя від території України та приєднання до території рф, усвідомлюючи незаконність створення НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», з метою участі у його діяльності, будучи достовірно обізнаним, що останнє не відноситься до збройних формувань, передбачених законодавством України, розуміючи роль та мету його діяльності, добровільно погодився на зайняття посади бійця у одному з підрозділів НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» - Добровільній народній дружині (далі по тексту - ДНД) «ІНФОРМАЦІЯ_5», де брав активну участь.

Також, у зазначеному формуванні було визначено механізм вступу до нього, порядок проходження служби, його учасникам ставились завдання щоденної діяльності, яка полягала в силовій підтримці незаконно створених структур, придушення організованого опору населення на окупованої території, встановлення режиму військового стану, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України, знищення їх живої сили і матеріальних засобів.

Реалізуючи свій злочинний намір ОСОБА_5 , спільно з іншими особами ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», та мала на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю, у період приблизно з кінця лютого до середини березня 2014 року, самовільно та незаконно, відповідно до розподіленої йому ролі, перебуваючи в межах міста Севастополь, активно приймав участь з виконання протиправних наказів невстановлених осіб, з числа «ватажків» вказаного збройного формування, зокрема, брав участь у блокаді та захопленні військових об'єктів та під час несення служби на блокпостах, шляхом погроз застосування фізичної сили та вогнепальної зброї, у випадку непокори, здійснював контрольно-пропускний режим, перевірку документів громадян, обшукував транспортні засоби, які рухались у напрямку м. Севастополь та спільно з іншими бійцями фізично затримували усіх українських активістів, які не підтримували пропаганду «Русской весны» та проведення майбутнього референдуму щодо приєднання території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу рф.

Так, 19.03.2014, приблизно в денний час, ОСОБА_5 , будучи на посаді бійця так званої ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», знаходячись на території м. Севастополь, разом з учасниками ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», за силової підтримки невстановлених осіб з числа військовослужбовців зс рф, маючи на озброєнні вогнепальну, вибухову та іншу зброю, відповідно до розподіленої йому ролі, прибув до території військового містечка № 1, де розміщувались будівлі Командування ВМС ЗС України, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , з метою захоплення та подальшого контролю вказаної території.

Таким чином, ОСОБА_5 , виконуючи свої функції в складі збройного формування, виконуючи накази «ватажків» «ІНФОРМАЦІЯ_2», взяв участь у силовому штурмі військового містечка № НОМЕР_4 , де розміщувались будівлі Командування ВМС ЗС України, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , де під час скоординованих дій вищевказаними особами здійснено силовий штурм та захоплення зазначеної території, що унеможливило подальше використання ВМС ЗС України.

Внаслідок вказаних дій, ОСОБА_5 , спільно з вищевказаними особами з числа учасників ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5» та іншими особами, які входили до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», проникнув на територію Командування ВМС ЗС України, захопивши її приміщення, об'єкти та контрольно-пропускний пункт.

Захоплення цієї території приміщення дало змогу незаконним збройним формуванням встановити над ним контроль, використовуючи ресурси Командування ВМС ЗС України, її матеріально-технічну базу та доступ до службової документації у власних цілях, зокрема, могло включати незаконне заволодіння інформацією з обмеженим доступом і подальше її використання для дискредитації органів державної влади України.

В результаті злочинних дій ОСОБА_5 , спрямованих на захоплення території військового містечка № НОМЕР_4 , де розміщувались будівлі Командування ВМС ЗС України, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , вчинено захоплення стратегічно важливого військового об'єкта, що призвело до його виведення з-під контролю української влади.

Ці дії створили пряму загрозу національній безпеці України та стали основою для подальшої дестабілізації ситуації на окупованій території. Вони також забезпечили незаконним збройним формуванням можливість контролювати важливі військові об'єкти, що сприяло інтеграції цих територій до військової структури Російської Федерації. Захоплення командування ВМС ЗС України стало важливим кроком у реалізації незаконних намірів окупаційної влади та сприяло ліквідації українських органів управління на зазначеній території, повний перехід під контроль російських окупаційних властей.

Крім того, 20.03.2014, приблизно в денний час, ОСОБА_5 , спільно з учасниками ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яке входило до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» та діючих військовослужбовців зс рф, знаходячись на території м. Севастополь, вчинив дії, направлені на озброєне захоплення корабля управління Військово-Морських Сил України, а саме: малого протичовнового корабля проєкту 1241.2 (шифр «Молнія-2», англ. Pauk-I class за класифікацією НАТО) «Хмельнимцький» (U208) далі - корабель «Хмельницький»), який знаходився неподалік від причалу № 177, місце № 2 Стрілецької бухти

м. Севастополя, зокрема, брав безпосередню участь у блокуванні доступу до корабля, виконував дії з пришвартовування корабля, контролював дії членів екіпажу ВМС України, забезпечував фактичне встановлення контролю над особовим складом та технічними засобами вказаного корабля, чим створив умови для подальшого його ефективного управління представниками збройних сил рф. Внаслідок таких дій корабель «Хмельницький» було повністю захоплено та взято під контроль збройними силами російської федерації.

Так, захоплення корабля «Хмельницький», становило факт незаконного заволодіння об'єктом військової інфраструктури держави у контексті збройної агресії проти України. Вказаний корабель, як військове майно, перебувало під захистом міжнародного гуманітарного права, зокрема норм Женевських конвенцій 1949 року та звичаєвого міжнародного права, яке забороняє захоплення або знищення ворожого майна, що не є об'єктом воєнної необхідності.

У результаті злочинних дій ОСОБА_5 , військовий об'єкт - корабель «Хмельницький» - захоплено, що унеможливило його участь у виконанні завдань із забезпечення морської безпеки, охорони територіальних вод України та протичовнової оборони. Це призвело до ослаблення обороноздатності держави в акваторії Чорного моря, сприяло посиленню контролю окупаційних сил над морською зоною, а також підриву національної безпеки України. У результаті корабель було фактично інтегровано до складу Чорноморського флоту Російської Федерації, що слугували інструментом подальшої реалізації окупаційної політики держави-агресора та закріплення незаконної присутності окупаційних військ та на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя.

Дії ОСОБА_5 у вказаний період часу носили тривалий характер та виразились у тривалій активній участі у діяльності НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2». При цьому, ОСОБА_5 усвідомлював, що вказане незаконне збройне формування, бійцем якого він являється, діє на території України незаконно та що його учасники застосовують зброю, чинять опір представникам влади з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, що призвело до порушення нормальної роботи транспорту, підприємств, установ та організацій, загострення міжнаціональних відносин та ускладнення відносин між державами, а також подальшої окупації території півострова Крим.

Вказані дії, спільно із діями інших загонів, що діяли у складі НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» сприяли тому, що 27 лютого 2014 року Верховна Рада Автономної Республіки Крим, всупереч чинного законодавства України, під тиском проросійських політичних сил, які представляла політична партія «Руська Єдність», та з врахуванням того, що депутати до приміщення Верховної Ради Автономної Республіки Крим були доставлені силою загонами самооборони, та наявністю у приміщенні будівлі парламенту озброєних військових, прийняла рішення про проведення не передбаченого законодавством України референдуму з питаннями про входження Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу росії на правах суб'єкта російської федерації або відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України.

У той же час, у приміщенні Верховної Ради АР Крим 06.03.2014 у порушення ч. 3 ст. 2, ст. 72, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України та п. 2 ч. 3 ст. 3, ст. ст. 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум» депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «О проведении общекрымского референдума», в якій визначено дату такого волевиявлення - 16.03.2014, на яке виносилося питання про входження АР Крим та м. Севастополя до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.

Відповідно до зазначеної постанови 16.03.2014 на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя проведено незаконний референдум, результатом якого стала тимчасова окупація території АР Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.

Результати «референдуму» не визнані жодною країною світу, крім російської федерації. Відповідно до п. 5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27.03.2014 «Територіальна цілісність України», проведений 16.03.2014 в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі референдум не маючи законної сили не може бути основою для будь-якої зміни статусу Автономної Республіки Крим або м. Севастополя.

Також, в пункті 1 вказаної Резолюції зазначено, що Генеральна Асамблея ООН підтверджує свою прихильність суверенітету, політичної незалежності, єдності і територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах.

У подальшому, 17.03.2014 депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято постанову № 1745-6/14 «О независимости Крыма», згідно з якою на підставі, так званої, «Декларації про незалежність Республіки Крим», прийнятої на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради АР Крим 11.03.2014 та позачерговому пленарному засіданні Севастопольської міської ради 11.03.2014, створено нелегітимне державне утворення «Республика Крым».

Крім того, Верховною Радою АР Крим ухвалено постанову № 1748-6/14 від 17.03.2014 «О правоприемстве Республики Крым», пунктом 1 якої передбачено, що «с момента провозглашения Республики Крым как независимого суверенного государства высшим органом власти Республики Крым является Государственный Совет Республики Крым - парламент Республики Крым в депутатском составе шестого созыва Верховной Рады Автономной Республики Крым на срок полномочий до сентября 2015 года».

Надалі, 18.03.2014 між російською федерацією та представниками нелегітимного державного утворення «Республика Крым» ОСОБА_13 , ОСОБА_14 і ОСОБА_15 підписано «Договір між російською федерацією і Республікою Крим про прийняття в російську федерацію Республіки Крим та утворення в складі російської федерації нових суб'єктів».

20.03.2014 Державною Думою російської федерації прийнято федеральний конституційний закон від 21.03.2014 № 6-ФКЗ «Про прийняття Республіки Крим до складу російської федерації та утворення нових суб'єктів у складі російської федерації - Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя».

Згідно з вказаним законом, АР Крим та м. Севастополь, всупереч Хартії ООН від 26.06.1945, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією від 01.04.1999, Договору між Україною і Російською Федерацією про українсько-російський державний кордон від 20.04.2004, увійшли до складу рф.

Внаслідок вказаних насильницьких агресивних дій рф Україна втратила ефективний контроль над територією Кримського півострову у зв'язку з її окупацією зс рф.

У подальшому, ОСОБА_5 за вище вказану діяльність у НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» нагороджений органами окупаційної влади нагрудними знаками та іншими нагородами.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в участі у діяльності не передбаченого законом збройного формування, нападі на підприємства, установи, організації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 260 КК України.

Крім цього, встановлено, що знаходячись на території м. Севастополя, приблизно у лютому 2014 року, точний час досудовим розслідуванням на даний час не встановлено, громадянин України ОСОБА_5 , маючи на меті зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, у тому числі від'єднання міста Севастополя від території України та його включення до складу території рф, перебуваючи на посаді «бійця» у так званій ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», брав участь у блокаді та захопленні військових об'єктів та під час несення служби на блокпостах, шляхом погроз застосування фізичної сили та вогнепальної зброї, у випадку непокори, здійснював контрольно-пропускний режим, перевірку документів громадян, обшукував транспортні засоби, які рухались у напрямку м. Севастополь та спільно з іншими бійцями фізично затримували усіх українських активістів, які не підтримували пропаганду «Русской весны» та проведення майбутнього референдуму щодо приєднання території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу рф. При цьому він розумів, що основним завданням новоствореної організації буде допомога проросійським політичним партіям, що діють на території м. Севастополя, а також військовим іноземної держави, яка вчинила акт збройної агресії проти України у допомозі блокувати та захоплювати критичні інфраструктурні, адміністративні та військові об'єкти.

Таким чином, ОСОБА_5 усвідомлював, що діяльність вказаної організації спрямована на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.

При цьому, ОСОБА_5 приймав активну участь у зазначеному незаконному збройному формуванні, яке повністю відповідало спільним «проросійськи» налаштованим планам і цілям цього формування, а також методам їх досягнення, мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також озброєння вогнепальною зброєю, придатною для використання. Вказане формування дислокувались у районах міста Севастополя та мало загальну координацію керівництва.

У подальшому, діючи умисно, з метою зміни меж території та державного кордону України, спільно із іншими членами ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», виконуючи вказівки вищих керівників організації, надавав допомогу рф та військовим рф, які незаконно діяли на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Реалізуючи свій злочинний намір ОСОБА_5 , спільно з іншими особами ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», та мала на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю, у період приблизно з кінця лютого до середини березня 2014 року, самовільно та незаконно, відповідно до розподіленої йому ролі, перебуваючи в межах міста Севастополь, активно приймав участь з виконання протиправних наказів невстановлених осіб, з числа «ватажків» вказаного збройного формування, зокрема, брав участь у блокаді та захопленні військових об'єктів та під час несення служби на блокпостах, шляхом погроз застосування фізичної сили та вогнепальної зброї, у випадку непокори, здійснював контрольно-пропускний режим, перевірку документів громадян, обшукував транспортні засоби, які рухались у напрямку м. Севастополь та спільно з іншими бійцями фізично затримували усіх українських активістів, які не підтримували пропаганду «Русской весны» та проведення майбутнього референдуму щодо приєднання території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу рф.

Так, 19.03.2014, приблизно в денний час, ОСОБА_5 , будучи на посаді бійця так званої ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», знаходячись на території м. Севастополь, разом з учасниками ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», за силової підтримки невстановлених осіб з числа військовослужбовців зс рф, маючи на озброєнні вогнепальну, вибухову та іншу зброю, відповідно до розподіленої йому ролі, прибув до території військового містечка № 1, де розміщувались будівлі Командування ВМС ЗС України, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , з метою захоплення та подальшого контролю вказаної території.

Так, ОСОБА_5 , виконуючи свої функції в складі збройного формування, виконуючи накази «ватажків» «ІНФОРМАЦІЯ_2», взяв участь у силовому штурмі військового містечка № НОМЕР_4 , де розміщувались будівлі Командування ВМС ЗС України, розташовані за адресою:

АДРЕСА_1 , де під час скоординованих дій вищевказаними особами здійснено силовий штурм та захоплення зазначеної території, що унеможливило подальше використання ВМС ЗС України.

Внаслідок вказаних дій, ОСОБА_5 , спільно з вищевказаними особами з числа учасників ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5» та іншими особами, які входили до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», проникнув на територію Командування ВМС ЗС України, захопивши її приміщення, об'єкти та контрольно-пропускний пункт.

Захоплення цієї території приміщення дало змогу незаконним збройним формуванням встановити над ним контроль, використовуючи ресурси Командування ВМС ЗС України, її матеріально-технічну базу та доступ до службової документації у власних цілях, зокрема, могло включати незаконне заволодіння інформацією з обмеженим доступом і подальше її використання для дискредитації органів державної влади України.

В результаті злочинних дій ОСОБА_5 , спрямованих на захоплення території військового містечка № НОМЕР_4 , де розміщувались будівлі Командування ВМС ЗС України, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , вчинено захоплення стратегічно важливого військового об'єкта, що призвело до його виведення з-під контролю української влади.

Ці дії створили пряму загрозу національній безпеці України та стали основою для подальшої дестабілізації ситуації на окупованій території. Вони також забезпечили незаконним збройним формуванням можливість контролювати важливі військові об'єкти, що сприяло інтеграції цих територій до військової структури Російської Федерації. Захоплення командування ВМС ЗС України стало важливим кроком у реалізації незаконних намірів окупаційної влади та сприяло ліквідації українських органів управління на зазначеній території, повний перехід під контроль російських окупаційних властей.

Крім того, 20.03.2014, приблизно в денний час, ОСОБА_5 , спільно з учасниками ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яке входило до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» та діючих військовослужбовців зс рф, знаходячись на території м. Севастополь, вчинив дії, направлені на озброєне захоплення корабля управління Військово-Морських Сил України, а саме: малого протичовнового корабля проєкту 1241.2 (шифр «Молнія-2», англ. Pauk-I class за класифікацією НАТО) «Хмельнимцький» (U208) далі - корабель «Хмельницький»), який знаходився неподалік від причалу № 177, місце № 2 Стрілецької бухти

м. Севастополя, зокрема, брав безпосередню участь у блокуванні доступу до корабля, виконував дії з пришвартовування корабля, контролював дії членів екіпажу ВМС України, забезпечував фактичне встановлення контролю над особовим складом та технічними засобами вказаного корабля, чим створив умови для подальшого його ефективного управління представниками збройних сил рф. Внаслідок таких дій корабель «Хмельницький» було повністю захоплено та взято під контроль збройними силами російської федерації.

Так, захоплення корабля «Хмельницький», становило факт незаконного заволодіння об'єктом військової інфраструктури держави у контексті збройної агресії проти України. Вказаний корабель, як військове майно, перебувало під захистом міжнародного гуманітарного права, зокрема норм Женевських конвенцій 1949 року та звичаєвого міжнародного права, яке забороняє захоплення або знищення ворожого майна, що не є об'єктом воєнної необхідності.

У результаті злочинних дій ОСОБА_5 , військовий об'єкт - корабель «Хмельницький» - захоплено, що унеможливило його участь у виконанні завдань із забезпечення морської безпеки, охорони територіальних вод України та протичовнової оборони. Це призвело до ослаблення обороноздатності держави в акваторії Чорного моря, сприяло посиленню контролю окупаційних сил над морською зоною, а також підриву національної безпеки України. У результаті корабель було фактично інтегровано до складу Чорноморського флоту Російської Федерації, що слугували інструментом подальшої реалізації окупаційної політики держави-агресора та закріплення незаконної присутності окупаційних військ та на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя.

Дії ОСОБА_5 у вказаний період часу носили тривалий характер та виразились у тривалій активній участі у діяльності НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2». При цьому, ОСОБА_5 усвідомлював, що вказане незаконне збройне формування, бійцем якого він являється, діє на території України незаконно та що його учасники застосовують зброю, чинять опір представникам влади з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, що призвело до порушення нормальної роботи транспорту, підприємств, установ та організацій, загострення міжнаціональних відносин та ускладнення відносин між державами, а також подальшої окупації території півострова Крим.

Крім того, як встановлено досудовим розслідуванням 27.02.2014 Верховною Радою Автономної Республіки Крим, всупереч чинного законодавства України, прийнято рішення про проведення не передбаченого законодавством України референдуму з питаннями про входження Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу росії на правах суб'єкта російської федерації або відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України.

В свою чергу, продовжуючи вчинення протиправних дій ОСОБА_5 , як боєць ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», спільно з особовим складом вказаного НЗФ, брав участь в охороні та забезпеченні проведення 16 березня 2014 року так званого «референдуму» на виборчих дільницях розташованих на території м. Севастополя з питання приєднання півострова до території рф всупереч ст. ст. 5, 72 та 73 Конституції України. Результатом проведеного «референдуму» стали тимчасова окупація території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу рф на правах суб'єкта федерації.

У той же час, у приміщенні Верховної Ради АР Крим 06.03.2014 у порушення ч. 3 ст. 2, ст. 72, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України та п. 2 ч. 3 ст. 3, ст. ст. 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум» депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «О проведении общекрымского референдума», в якій визначено дату такого волевиявлення - 16.03.2014, на яке виносилося питання про входження АР Крим та м. Севастополя до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.

Відповідно до зазначеної постанови 16.03.2014 на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя проведено незаконний референдум, результатом якого стала тимчасова окупація території АР Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.

Внаслідок вказаних насильницьких агресивних дій рф Україна втратила ефективний контроль над територією Кримського півострову у зв'язку з її окупацією зс рф.

У подальшому, ОСОБА_5 за вище вказану діяльність у НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» нагороджений органами окупаційної влади нагрудними знаками та іншими нагородами.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в умисних діях, що мали на меті зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України (в редакції Закону № 1183-VII станом на 02.02.2014).

Крім цього встановлено, що знаходячись на території м. Севастополя, приблизно у лютому 2014 року, точний час досудовим розслідуванням на даний час не встановлено, громадянин України ОСОБА_5 , з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, у тому числі від'єднання міста Севастополя від території України та його включення до складу території рф, перебуваючи на посаді «бійця» у ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», брав участь у блокаді та захопленні військових об'єктів та під час несення служби на блокпостах, шляхом погроз застосування фізичної сили та вогнепальної зброї, у випадку непокори, здійснював контрольно-пропускний режим, перевірку документів громадян, обшукував транспортні засоби, які рухались у напрямку м. Севастополь та спільно з іншими бійцями фізично затримували усіх українських активістів, які не підтримували пропаганду «Русской весны» та проведення майбутнього референдуму щодо приєднання території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу рф. При цьому він розумів, що основним завданням новоствореної організації буде допомога проросійським політичним партіям, що діють на території м. Севастополя, а також військовим іноземної держави, яка вчинила акт збройної агресії проти України у допомозі блокувати та захоплювати критичні інфраструктурні, адміністративні та військові об'єкти.

Таким чином, ОСОБА_5 усвідомлював, що діяльність вказаної організації спрямована на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності і недоторканості України.

При цьому, ОСОБА_5 приймав активну участь у зазначеному незаконному збройному формуванні, яке повністю відповідало спільним «проросійськи» налаштованим планам і цілям цього формування, а також методам їх досягнення, мало організовану структуру військового типу, а саме єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність та дисципліну, а також озброєння вогнепальною зброєю, придатною для використання. Вказане формування дислокувались у районах міста Севастополя та мало загальну координацію керівництва.

У подальшому, діючи умисно, спільно із іншими членами ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», виконуючи вказівки вищих керівників організації, надавав допомогу рф та військовим рф, які незаконно діяли на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

Реалізуючи свій злочинний намір ОСОБА_5 , спільно з іншими особами ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», та мала на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю, у період приблизно з кінця лютого до середини березня 2014 року, самовільно та незаконно, відповідно до розподіленої йому ролі, перебуваючи в межах міста Севастополь, активно приймав участь з виконання протиправних наказів невстановлених осіб, з числа «ватажків» вказаного збройного формування, зокрема, брав участь у блокаді та захопленні військових об'єктів та під час несення служби на блокпостах, шляхом погроз застосування фізичної сили та вогнепальної зброї, у випадку непокори, здійснював контрольно-пропускний режим, перевірку документів громадян, обшукував транспортні засоби, які рухались у напрямку м. Севастополь та спільно з іншими бійцями фізично затримували усіх українських активістів, які не підтримували пропаганду «Русской весны» та проведення майбутнього референдуму щодо приєднання території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу рф.

Так, 19.03.2014, приблизно в денний час, ОСОБА_5 , будучи на посаді бійця так званої ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», знаходячись на території м. Севастополь, разом з учасниками ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», за силової підтримки невстановлених осіб з числа військовослужбовців зс рф, маючи на озброєнні вогнепальну, вибухову та іншу зброю, відповідно до розподіленої йому ролі, прибув до території військового містечка № 1, де розміщувались будівлі Командування ВМС ЗС України, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , з метою захоплення та подальшого контролю вказаної території.

Так, ОСОБА_5 , виконуючи свої функції в складі збройного формування, виконуючи накази «ватажків» «ІНФОРМАЦІЯ_2», взяв участь у силовому штурмі військового містечка № НОМЕР_4 , де розміщувались будівлі Командування ВМС ЗС України, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , де під час скоординованих дій вищевказаними особами здійснено силовий штурм та захоплення зазначеної території, що унеможливило подальше використання ВМС ЗС України.

Внаслідок вказаних дій, ОСОБА_5 , спільно з вищевказаними особами з числа учасників ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5» та іншими особами, які входили до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», проникнув на територію Командування ВМС ЗС України, захопивши її приміщення, об'єкти та контрольно-пропускний пункт.

Захоплення цієї території приміщення дало змогу незаконним збройним формуванням встановити над ним контроль, використовуючи ресурси Командування ВМС ЗС України, її матеріально-технічну базу та доступ до службової документації у власних цілях, зокрема, могло включати незаконне заволодіння інформацією з обмеженим доступом і подальше її використання для дискредитації органів державної влади України.

В результаті злочинних дій ОСОБА_5 , спрямованих на захоплення території військового містечка № НОМЕР_4 , де розміщувались будівлі Командування ВМС ЗС України, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , вчинено захоплення стратегічно важливого військового об'єкта, що призвело до його виведення з-під контролю української влади.

Ці дії створили пряму загрозу національній безпеці України та стали основою для подальшої дестабілізації ситуації на окупованій території. Вони також забезпечили незаконним збройним формуванням можливість контролювати важливі військові об'єкти, що сприяло інтеграції цих територій до військової структури Російської Федерації. Захоплення командування ВМС ЗС України стало важливим кроком у реалізації незаконних намірів окупаційної влади та сприяло ліквідації українських органів управління на зазначеній території, повний перехід під контроль російських окупаційних властей.

Крім того, 20.03.2014, приблизно в денний час, ОСОБА_5 , спільно з учасниками ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яке входило до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» та діючих військовослужбовців зс рф, знаходячись на території м. Севастополь, вчинив дії, направлені на озброєне захоплення корабля управління Військово-Морських Сил України, а саме: малого протичовнового корабля проєкту 1241.2 (шифр «Молнія-2», англ. Pauk-I class за класифікацією НАТО) «Хмельнимцький» (U208) далі - корабель «Хмельницький»), який знаходився неподалік від причалу № 177, місце № 2 Стрілецької бухти

м. Севастополя, зокрема, брав безпосередню участь у блокуванні доступу до корабля, виконував дії з пришвартовування корабля, контролював дії членів екіпажу ВМС України, забезпечував фактичне встановлення контролю над особовим складом та технічними засобами вказаного корабля, чим створив умови для подальшого його ефективного управління представниками збройних сил рф. Внаслідок таких дій корабель «Хмельницький» було повністю захоплено та взято під контроль збройними силами російської федерації.

Так, захоплення корабля «Хмельницький», становило факт незаконного заволодіння об'єктом військової інфраструктури держави у контексті збройної агресії проти України. Вказаний корабель, як військове майно, перебувало під захистом міжнародного гуманітарного права, зокрема норм Женевських конвенцій 1949 року та звичаєвого міжнародного права, яке забороняє захоплення або знищення ворожого майна, що не є об'єктом воєнної необхідності.

У результаті злочинних дій ОСОБА_5 , військовий об'єкт - корабель «Хмельницький» - захоплено, що унеможливило його участь у виконанні завдань із забезпечення морської безпеки, охорони територіальних вод України та протичовнової оборони. Це призвело до ослаблення обороноздатності держави в акваторії Чорного моря, сприяло посиленню контролю окупаційних сил над морською зоною, а також підриву національної безпеки України. У результаті корабель було фактично інтегровано до складу Чорноморського флоту Російської Федерації, що слугували інструментом подальшої реалізації окупаційної політики держави-агресора та закріплення незаконної присутності окупаційних військ та на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя.

Дії ОСОБА_5 у вказаний період часу носили тривалий характер та виразились у тривалій активній участі у діяльності НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2». При цьому, ОСОБА_5 усвідомлював, що вказане незаконне збройне формування, бійцем якого він являється, діє на території України незаконно та що його учасники застосовують зброю, чинять опір представникам влади з метою порушення громадської безпеки, залякування населення, провокації воєнного конфлікту, міжнародного ускладнення та впливу на прийняття рішень органами державної влади, місцевого самоврядування, що призвело до порушення нормальної роботи транспорту, підприємств, установ та організацій, загострення міжнаціональних відносин та ускладнення відносин між державами, а також подальшої окупації території півострова Крим.

Крім того, як встановлено досудовим розслідуванням 27.02.2014 Верховною Радою Автономної Республіки Крим, всупереч чинного законодавства України, прийнято рішення про проведення не передбаченого законодавством України референдуму з питаннями про входження Автономної Республіки Крим та м. Севастополя до складу росії на правах суб'єкта російської федерації або відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України.

В свою чергу, продовжуючи вчинення протиправних дій ОСОБА_5 , як боєць ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», яка входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2», спільно з особовим складом вказаного НЗФ, брав участь в охороні та забезпеченні проведення 16 березня 2014 року так званого «референдуму» на виборчих дільницях розташованих на території м. Севастополя з питання приєднання півострова до території рф всупереч ст. ст. 5, 72 та 73 Конституції України. Результатом проведеного «референдуму» стали тимчасова окупація території Автономної Республіки Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу рф на правах суб'єкта федерації.

У той же час, у приміщенні Верховної Ради АР Крим 06.03.2014 у порушення ч. 3 ст. 2, ст. 72, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України та п. 2 ч. 3 ст. 3, ст. ст. 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум» депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «О проведении общекрымского референдума», в якій визначено дату такого волевиявлення - 16.03.2014, на яке виносилося питання про входження АР Крим та м. Севастополя до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.

Відповідно до зазначеної постанови 16.03.2014 на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя проведено незаконний референдум, результатом якого стала тимчасова окупація території АР Крим і міста Севастополя, а також їх входження до складу російської федерації на правах суб'єкта федерації.

Внаслідок вказаних насильницьких агресивних дій рф Україна втратила ефективний контроль над територією Кримського півострову у зв'язку з її окупацією зс рф.

У подальшому, ОСОБА_5 за вище вказану діяльність у НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» нагороджений органами окупаційної влади нагрудними знаками та іншими нагородами.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні державної зради, тобто діянні, умисно вчиненого громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, наданні іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України (в редакції Закону № 1183-VII станом на 02.02.2014).

У зв'язку з не встановленням місцезнаходження ОСОБА_5 , у відповідності до вимог ч. 1 ст. 42 КПК України вжито заходи для вручення повідомлення про підозру у спосіб, передбачений для вручення повідомлень.

На виконання вимог КПК України, відомості щодо повідомлення про підозру від 12.09.2019 та зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру від 05.08.2025 у вчиненні кримінальних правопорушень ОСОБА_16 розміщено на сайті Національної поліції України та у черговому випуску газети «Урядовий кур'єр» та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.

Так, повістки про виклик ОСОБА_5 отримання повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру, також для участі у слідчих (процесуальних) діях, на 06.03.2024, 07.03.2024, 08.03.2024 - опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 01.03.2024 за № 45 (7705), та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.

Водночас, 06.03.2024, 07.03.2024, 08.03.2024 підозрюваний ОСОБА_5 до органу досудового розслідування не з'явився, поважних причин неприбуття не повідомив.

У подальшому, 12.03.2024 слідчим суддею Голосіївського районного суду м. Києва винесено ухвалу про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5

02.08.2025 у друкованому засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», розміщено оголошення щодо виклику ОСОБА_5 до прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя для вручення письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 12019010000000133 від 17.09.2019, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 260, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України на 06.08.2025, 07.08.2025 та 08.07.2025 о 10:00 год.

Разом з цим, відповідно до вимог ст. 135 КПК України, на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, опубліковано аналогічне повідомлення про підозру ОСОБА_5 та повістки про його виклик на 06.08.2025, 07.08.2025 та 08.07.2025 о 10:00 год.

Однак, на вказані дати ОСОБА_5 до прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя не з'явився, про причини своєї неявки не повідомив.

17.09.2019 постановою слідчого підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у державний розшук, оскільки місцезнаходження підозрюваного не відоме та зупинене у зв'язку із розшуком підозрюваного ОСОБА_5 .

На виконання доручення, оперативними співробітниками ВКП ГУНП в АР Крим та м. Севастополі заведено ОРС «Розшук» № 6344/2019, щодо розшуку ОСОБА_5 .

На даний час підозрюваний ОСОБА_5 продовжує переховуватись від органів досудового слідства та суду на тимчасово окупованій території Кримського півострову, зокрема в м. Севастополь, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, що підтверджується проведеними оперативно-розшуковими заходами в ході виконання доручення.

Згідно із абз.2 ч.8 ст. 135 КПК України особа, зазначена в абз. 1 ч. 2 ст. 135 КПК України, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Наведені обставини дають підстави вважати, що порядок виклику ОСОБА_5 для проведення певних процесуальних дій, передбачений КПК України, органом досудового розслідування був дотриманий, що дає слідчому судді підстави вважати, що ОСОБА_5 належним чином повідомлений про виклики до органу досудового розслідування та тричі на виклики не з'явився.

Відповідно до ч.1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому ст.276-279 КПК України повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.

На виконання вимог КПК України, відомості про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру від 05.08.2025 р. у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України та повістки про виклик до слідчого на 06.08.2025, 07.08.2025 та 08.07.2025 о 10:00 год. розміщено черговому випуску газети «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Згідно ч.7 ст. 42 КПК України підозрюваний зобов'язаний прибути за викликом до органу досудового розслідування.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Водночас, згідно приписів ч. 1 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими КПК України , з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених ст. 109, 110, 110-2, 111, 111-2, 112, 113, 114 тощо КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 переховується від органів слідства та суду останнього оголошено в розшук.

Відповідні положення про підстави для спеціального досудового розслідування також міститься у п. 20-1 КПК України.

Зазначені вище обставини доводять, що орган досудового розслідування використав всі можливості для того, щоб ОСОБА_5 , який є підозрюваним у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України, під час здійснення досудового розслідування щодо нього, міг реалізувати права, які гарантується йому статтею 6 Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод та статтею 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, зокрема: бути терміново і докладно повідомленим про характер і підставу пред'явленого обвинувачення; мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту і спілкуватися з обраним захисником; бути засудженим у його присутності та захищати себе особисто або за посередництвом обраного захисника; бути повідомленим про це право і мати призначеного захисника безоплатно.

За таких обставин слідчий суддя вважає доведеним, що ОСОБА_5 знає (повинен знати) про розпочате щодо нього кримінальне провадження, відмовився від права предстати перед органом досудового розслідування та захищати себе тощо.

Дані, що містяться у матеріалах, які додані до клопотання, а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_17 від 06.09.2019, під час допиту якого останній повідомив інформацію щодо причетності ОСОБА_5 до НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» у 2014 році; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_17 від 24.07.2019, в ході проведення якого він впізнав ОСОБА_5 , як особу, яка брала участь у захопленні корабля «Хмельницький» у 2014 році; протоколом допиту свідка ОСОБА_18 від 12.01.2024, під час допиту якого останній повідомив інформацію щодо причетності ОСОБА_5 до ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», що входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» у 2014 році; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_18 від 12.01.2024, в ході проведення якого він впізнав ОСОБА_5 , як учасника ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», що входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» у 2014 році; висновком судової портретної експертизи від 14.06.2024, яким підтверджено особу ОСОБА_5 на оглянутих відеозаписах, де зафіксовано останнього, як учасника НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» у 2014 році; висновком судової портретної експертизи від 13.03.2025, яким підтверджено особу ОСОБА_5 на оглянутих відеозаписах, де зафіксовано останнього, як учасника НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» у 2014 році; протоколом допиту свідка ОСОБА_19 від 22.03.2025, під час допиту якого останній повідомив інформацію щодо причетності ОСОБА_5 до ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», що входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» у 2014 році; протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_19 від 22.03.2025, в ході проведення якого він впізнав ОСОБА_5 , як учасника ДНД «ІНФОРМАЦІЯ_5», що входила до складу НЗФ «ІНФОРМАЦІЯ_2» у 2014 році; іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності, які були досліджені в судовому засіданні, у своїй сукупності свідчать про те, що докази для підозри ОСОБА_5 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України, є достатніми.

Зазначене вище, дає слідчому судді підстави дійти висновку, що прокурор та слідчий довели, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, що відповідно до ст. 297-4 КПК України є підставою для задоволення клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування щодо ОСОБА_5 .

Враховуючи викладене вище, керуючись статтями 9, 42, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 12019010000000133 від 17.09.2019, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 260, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Севастополь, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 .

Відомості про здійснення спеціального досудового розслідування невідкладно, але не пізніше 24 годин після постановлення ухвали, внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань і опублікувати в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. Якщо підозрюваний, стосовно якого слідчим суддею постановлено ухвалу про здійснення спеціального досудового розслідування, затриманий або добровільно з'явився до органу досудового розслідування, подальше досудове розслідування щодо нього здійснюється згідно із загальними правилами, передбаченими КПК України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1