Справа № 385/294/25
Провадження № 1-кс/385/276/25
слідчого судді
04.09.2025 року м. Гайворон
слідчий суддя Гайворонського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , її захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши клопотання сторони кримінального провадження - старшого слідчого СВ відділення поліції №1 (м. Гайворон) Голованівського РВП Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Гайворонського відділу Голованівської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування запобіжного заходу у вигляді застави в кримінальному провадженні за №12025121120000015 стосовно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Завалля Гайворонського району Кіровоградської області, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , яка займає посаду Заваллівської селищної голови, не судимої, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
встановив:
слідчий, за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу у виді застави в розмірі 80 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 242240,00 грн.
В обґрунтування клопотання покликається на те, що рішенням першої сесії Заваллівської селищної ради восьмого скликання № 2 від 03.12.2020 року ОСОБА_4 обрано Заваллівським селищним головою. Положеннями частин 1, 2, 3, 5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади селища. Селищний голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень селищного голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Селищний голова очолює виконавчий комітет відповідної ради, головує на її засіданнях. На селищних голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді Заваллівського селищного голови, мала наступні повноваження:
- забезпечувати здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;
- організовувати роботу ради та її виконавчого комітету;
- підписувати рішення ради та її виконавчого комітету;
- скликати сесії ради, вносити пропозиції та формувати порядок денний сесій і головувати на пленарних засіданнях ради;
- забезпечувати підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднювати затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;
- укладати від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подавати їх на затвердження відповідної ради;
- здійснювати інші повноваження місцевого самоврядування, визначені Законом У країни «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до компетенції її виконавчих органів.
Селищний голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
При здійсненні наданих повноважень селищний голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді Заваллівського селищного голови Голованівського району Кіровоградської області, відповідно до ст. ст. 140, 141 Конституції України, ч. 3 ст. 18 КК України, п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ст. ст. 12, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто була службовою особою та представником органу місцевого самоврядування.
Проте, ОСОБА_4 , працюючи Заваллівським селищним головою Голованівського району Кіровоградської області, будучи службовою особою, що обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, вчинила заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану.
Так, рішенням тридцять другої сесії Заваллівської селищної ради восьмого скликання № 2133 від 28.04.2023 «Про призначення на посаду директора «Сальківського житлово-комунального підприємства» ОСОБА_7 призначено на посаду директора «Сальківського житлово-комунального підприємства» з 15.05.2023 на умовах контракту, з посадовим окладом у розмірі 15 000 (п'ятнадцять тисяч) грн.
Вказаним рішенням сесії доручено Заваллівському селищному голові ОСОБА_4 укласти із ОСОБА_7 контракт терміном на один рік відповідно до чинного законодавства.
Контроль покладено на постійну комісію селищної ради з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження та транспорту.
Однак, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, яка постійно обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, представником місцевого самоврядування, реалізовуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, достовірно знаючи, що рішенням тридцять другої сесії Заваллівської селищної ради восьмого скликання № 2133 від 28.04.2023 «Про призначення на посаду директора «Сальківського житлово-комунального підприємства» установлено розмір посадового окладу директору вказаного підприємства у розмірі 15 000 (п'ятнадцять тисяч) грн., Голованівського району Кіровоградської області за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Завалля, вул. Соборна, 10, в порушення вимог рішення вказаної сесії Заваллівської селищної ради підписала з ОСОБА_7 контракт про призначення останнього на посаду директора Сальківського житлово-комунального підприємства строком з 16 травня 2023 року по 15 травня 2026 року, до якого внесла недостовірні дані про встановлення йому посадового окладу у розмірі трьох мінімальних зарплат і фактично відпрацьованого часу. Розмір мінімальної заробітної плати станом на 16 05 2023 по 31.12 2023 становив 6 700 грн. У період з 01.01.2024 по 31.03.2024 розмір мінімальної заробітної плати становив 7 100 грн. Розмір мінімальної заробітної плати у період з 01.04.2024 по 31.12.2024 становив 8 000 грн.
У подальшому, відповідно до контракту, укладеного між Заваллівським селищним головою ОСОБА_4 та ОСОБА_7 від 16.05.2023, останньому нараховувалась заробітна плата у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.
Зокрема, головний бухгалтер Сальківського житлово-комунального підприємства ОСОБА_8 , яка не була обізнана про злочинний умисел Заваллівського селищного голови ОСОБА_4 , упродовж серпня 2023 року - грудня 2024 року, в приміщенні Сальківського житлово-комунального підприємства за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Салькове, вул. Заводська, 1, склала відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за серпень 2023 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 2 034,78 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за вересень 2023 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 3 900,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за жовтень 2023 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 3 900,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за листопад 2023 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 3 900,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за грудень 2023 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 3 900,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за січень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 6 300,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за лютий 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 6 300,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за березень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 3 358,70 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за квітень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати суму 6 652,17 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівника Сальківського житлово-комунального підприємства за червень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 9 000,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за липень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 8 221,12 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за серпень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 8 181,82 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за вересень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 7428,32 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за жовтень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 6 652,17 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за листопад 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 9 000,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за грудень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 7 363,63 грн.
На підставі вказаних відомостей про нарахування заробітної плати директору Сальківського житлово-комунального підприємства ОСОБА_7 у період з серпня 2023 року по грудень 2024 року безпідставно нараховано та виплачено заробітну плату на загальну суму 105 092,71 грн., що підтверджується висновком судово-економічної експертизи від 15.08.2025 № 396/25-27, чим заподіяно збитки Завалівській селищній раді Голованівського району Кіровоградської області.
Положенням ч. 1 ст. 31 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» та п. 1 ч. 1 ст. 481 КПК України передбачено, що письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення депутату місцевої ради здійснюється Генеральним прокурором, його заступником, керівником обласної прокуратури в межах його повноважень.
Таким чином, внаслідок умисних дій, а саме укладення Заваллівським селищним головою ОСОБА_4 контракту із ОСОБА_7 , у якому розмір заробітної плати зазначений вище, ніж у рішенні Заваллівської селищної ради №2133 від 28.04.2023, були заподіянні зазначені збитки.
Отже, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у скоєні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, тобто заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану.
28.08.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив задовольнити.
Захисник у судовому засіданні надала пояснення, згідно з яким вказав що ризики не доведені. Просила відмовити у задоволенні клопотання та застосувати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Зазначила, що підозрювана має стійкі соціальні зв'язки. Доглядає за матір'ю похилого віку, про що надала довідку, має дітей, онуків, тобто сталі соціальні зв'язки. Крім того надала докази отримання кредиту в розмірі 80000 грн, покликаючись на відсутність коштів для сплати застави, у зв'яленому в клопотанні розмірі.
Підозрювана підтримала позицію захисника.
Заслухавши сторін, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступних висновків.
Щодо обґрунтованість підозри:
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення підтверджується доказами, здобутими у передбаченому КПК України порядку, а саме:
- письмовими матеріалами кримінального провадження, які характеризують ОСОБА_4 , як службову особу;
- документами вилученим в ході тимчасового доступу до речей і документів в Сальківського житлово-комунального підприємства та Заваллівської селищної ради (рішення сесії, контракт, штатні розписи, відомості про нарахування заробітної плати, розпорядження);
- письмовими показами свідків: ОСОБА_8 та ОСОБА_7 ;
- висновком судової економічної експертизи №396/25-27, якими встановлено збитки;
- іншими матеріалами кримінального провадження, що долучені до клопотання в цілому.
Згідно з приміткою до ст. 45 КК України під корупційними злочинами розуміються злочини, передбачені статтями 191, 262, 308, 312, 313, 320, 357, 410, у випадку їх вчинення шляхом зловживання службовим становищем, а також злочини, передбачені статтями 210, 354, 364, 364-1, 365-2, 368-369-2 цього Кодексу.
Таким чином ОСОБА_4 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, яке відповідно до ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів, та за яке передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Суд бере до уваги, що термін «обґрунтована підозра», згідно практики Європейського суду з прав людини ( надалі ЄСПЛ) у справі «Нечипорук і Йонкало проти України» від 21.04.2011 р., означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа про яку йдеться мова, могла вчинити правопорушення. ЄСПЛ не вимагає, щоб на момент обрання запобіжного заходу у органу досудового розслідування були чіткі докази винуватості особи, яку повідомлено про підозру, розумна підозра передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994 року, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990 року).
Щодо ризиків передбачених ст. 177 КПК України:
метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, так як ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, а саме у заволодіння чужим майном шляхом зловживання своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану,за який законом передбачено покарання у виді позбавлення від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, тобто оскільки ОСОБА_4 має доступ до бухгалтерських документів, фінансових звітів, а тому матиме можливість знищити, спотворити документи, які є доказами у кримінальному провадженні; 3) незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, а саме: свідка ОСОБА_8 та свідка ОСОБА_7 ; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, тобто вводити слідство в оману, ухилятись від викликів слідчого, прокурора та суду чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Ризиком у контексті кримінального провадження є певний ступінь можливості, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати досудовому розслідуванню та судовому розгляду або створить загрозу суспільству. При визначенні ризиків закон не вимагає неспростовних доказів того, що підозрюваний однозначно, поза всяким сумнівом, здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає обґрунтування, що він має реальну можливість їх здійснити.
Отже перевіряючи доводи слідчого та прокурора на предмет наявності ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, беручи до уваги, що на даний час ОСОБА_4 відсторонена від виконання службових обов'язків ухвалою слідчого судді від 04.09.2025, а отже в силу цього не матиме доступу до бухгалтерських документів, фінансових звітів, а тому не матиме можливість знищити, спотворити документи, які є доказами у кримінальному провадженні, тому не матиме можливості вчинити такі дії. Також зважаючи на характер вчинених дій підозрюваної, характеризуючі дані на підозрювану та враховуючи її сімейний стан, те, що вона здійснює догляд за хворою матір'ю похилого віку, суд вважає доведеною наявність сталих соціальних зв'язків підозрюваної, що нівелюють ризик переховування. Щодо ризику перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, тобто вводити слідство в оману, ухилятись від викликів слідчого, прокурора та суду чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, слідчий суддя звертаю увагу, що прокурором не доведено наявність також, зважаючи на особу підозрюваної та її сталі соціальні зв'язки. Водночас з огляду на обставини кримінального провадження та тяжкість інкримінованого підозрюваній правопорушення слідчий суддя вважає доведеним ризик того, що підозрювана може мати можливість впливати на свідків у даному кримінальному провадженні, а тому враховуючи п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий суддя зазначає про наявність виключно одного, зазначеного вище ризику. Інші ризики слідчим та прокурором не доведені.
Згідно ч. 1 - 3 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні. Слідчий суддя, суд зобов'язаний постановити ухвалу про відмову в застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті. Слідчий суддя, суд має право зобов'язати підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого органу державної влади, визначеного слідчим суддею, судом, якщо прокурор доведе обставини, передбачені пунктом 1 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктами 2 та 3 частини першої цієї статті.
Відповідно до ч. ч. 1 та 2 ст. 179 КПК України особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Підозрюваному, обвинуваченому письмово під розпис повідомляються покладені на нього обов'язки та роз'яснюється, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, розглянувши дане клопотання, слідчим суддею відзначається, що обставини кримінального провадження наразі перевіряються, підозрювана має сім'ю та має на утриманні непрацездатну матір за якою здійснює постійний догляд, є соціально адаптованою особою, працевлаштована, слідчий суддя дійшов думки, що на виконання завдання кримінального провадження слід застосувати до підозрюваної запобіжний захід у виді особистого зобов'язання, з покладання обов'язків, згідно з ч. 5 ст. 194 КПК України. Саме такий вид запобіжного заходу, з урахуванням обставин кримінального провадження та встановлених характеризуючих даних на підозрювану буде достатнім для забезпечення заходів кримінального провадження.
Одночасно слідчий суддя вважає за необхідне роз'яснити підозрюваній ОСОБА_4 , що в разі невиконання покладених на нею обов'язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нею може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже клопотання слід задовольнити частково.
Керуючись ст. 176-197, 376 КПК України,
постановив:
клопотання задовольнити частково.
Застосувати стосовно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.
Покласти на підозрювану ОСОБА_4 такі обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:
1) прибувати за кожною вимогою до органу досудового розслідування, прокурора чи суду;
2) не відлучатися із Голованівського району Кіровоградської області без дозволу слідчого, прокурора, або суду;
3) повідомляти слідчого, прокурора, чи суд про зміну свого місця проживання;
4) утримуватися від спілкування з свідками ОСОБА_8 та ОСОБА_7 .
В іншій частині клопотання - відмовити.
Строк дії покладених на підозрювану обов'язків визначити у межах строку досудового розслідування, тобто по 28.10.2025.
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконання підозрюваним обов'язків покласти на слідчого та прокурора.
Ухвала підлягає оскарженню до Кропивницького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_9
Дата документу 04.09.2025