Ухвала від 04.09.2025 по справі 385/294/25

Справа № 385/294/25

Ппровадження 1-кс/385/275/25

УХВАЛА

слідчого судді

04.09.2025 року м. Гайворон

слідчий суддя Гайворонського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , її захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши клопотання сторони кримінального провадження - старшого слідчого СВ відділення поліції №1 (м. Гайворон) Голованівського РВП Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором Гайворонського відділу Голованівської окружної прокуратури ОСОБА_3 , про застосування стосовно підозрюваної ОСОБА_4 заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від займаної посади в кримінальному провадженні за №12025121120000015 стосовно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки смт. Завалля Гайворонського району Кіровоградської області, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , яка займає посаду Заваллівської селищної голови, не судимої, яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,

встановив:

слідчий за погодженням з прокурором звернувся з клопотанням до слідчого судді, в якому просив застосувати стосовно підозрюваної ОСОБА_4 захід забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від займаної посади, в межах строку досудового розслідування.

В обґрунтування покликався на те, що слідчим відділенням відділення поліції №1 Голованівського РВП ГУНП в Кіровоградській області проводиться досудове розслідування за матеріалами кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025121120000015 від 04.02.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що рішенням першої сесії Заваллівської селищної ради восьмого скликання № 2 від 03.12.2020 року ОСОБА_4 обрано Заваллівським селищним головою. Положеннями частин 1, 2, 3, 5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади селища. Селищний голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень селищного голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. Селищний голова очолює виконавчий комітет відповідної ради, головує на її засіданнях. На селищних голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді Заваллівського селищного голови, мала наступні повноваження:

- забезпечувати здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади;

- організовувати роботу ради та її виконавчого комітету;

- підписувати рішення ради та її виконавчого комітету;

- скликати сесії ради, вносити пропозиції та формувати порядок денний сесій і головувати на пленарних засіданнях ради;

- забезпечувати підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднювати затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання;

- укладати від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подавати їх на затвердження відповідної ради;

- здійснювати інші повноваження місцевого самоврядування, визначені Законом У країни «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до компетенції її виконавчих органів.

Селищний голова несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.

При здійсненні наданих повноважень селищний голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою.

Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді Заваллівського селищного голови Голованівського району Кіровоградської області, відповідно до ст. ст. 140, 141 Конституції України, ч. 3 ст. 18 КК України, п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ст. ст. 12, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто була службовою особою та представником органу місцевого самоврядування.

Проте, ОСОБА_4 , працюючи Заваллівським селищним головою Голованівського району Кіровоградської області, будучи службовою особою, що обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, вчинила заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану.

Так, рішенням тридцять другої сесії Заваллівської селищної ради восьмого скликання № 2133 від 28.04.2023 «Про призначення на посаду директора «Сальківського житлово-комунального підприємства» ОСОБА_7 призначено на посаду директора «Сальківського житлово-комунального підприємства» з 15.05.2023 на умовах контракту, з посадовим окладом у розмірі 15 000 (п'ятнадцять тисяч) грн.

Вказаним рішенням сесії доручено Заваллівському селищному голові ОСОБА_4 укласти із ОСОБА_7 контракт терміном на один рік відповідно до чинного законодавства.

Контроль покладено на постійну комісію селищної ради з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження та транспорту.

Однак, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, яка постійно обіймає посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, представником місцевого самоврядування, реалізовуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, достовірно знаючи, що рішенням тридцять другої сесії Заваллівської селищної ради восьмого скликання № 2133 від 28.04.2023 «Про призначення на посаду директора «Сальківського житлово-комунального підприємства» установлено розмір посадового окладу директору вказаного підприємства у розмірі 15 000 (п'ятнадцять тисяч) грн., Голованівського району Кіровоградської області за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Завалля, вул. Соборна, 10, в порушення вимог рішення вказаної сесії Заваллівської селищної ради підписала з ОСОБА_7 контракт про призначення останнього на посаду директора Сальківського житлово-комунального підприємства строком з 16 травня 2023 року по 15 травня 2026 року, до якого внесла недостовірні дані про встановлення йому посадового окладу у розмірі трьох мінімальних зарплат і фактично відпрацьованого часу. Розмір мінімальної заробітної плати станом на 16 05 2023 по 31.12 2023 становив 6 700 грн. У період з 01.01.2024 по 31.03.2024 розмір мінімальної заробітної плати становив 7 100 грн. Розмір мінімальної заробітної плати у період з 01.04.2024 по 31.12.2024 становив 8 000 грн.

У подальшому, відповідно до контракту, укладеного між Заваллівським селищним головою ОСОБА_4 та ОСОБА_7 від 16.05.2023, останньому нараховувалась заробітна плата у розмірі трьох мінімальних заробітних плат.

Зокрема, головний бухгалтер Сальківського житлово-комунального підприємства ОСОБА_8 , яка не була обізнана про злочинний умисел Заваллівського селищного голови ОСОБА_4 , упродовж серпня 2023 року - грудня 2024 року, в приміщенні Сальківського житлово-комунального підприємства за адресою: Кіровоградська область, Голованівський район, смт. Салькове, вул. Заводська, 1, склала відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за серпень 2023 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 2 034,78 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за вересень 2023 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 3 900,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за жовтень 2023 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 3 900,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за листопад 2023 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 3 900,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за грудень 2023 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 3 900,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за січень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 6 300,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за лютий 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 6 300,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за березень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 3 358,70 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за квітень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати суму 6 652,17 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівника Сальківського житлово-комунального підприємства за червень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 9 000,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за липень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 8 221,12 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за серпень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 8 181,82 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за вересень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 7428,32 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за жовтень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 6 652,17 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за листопад 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 9 000,00 грн.; відомість про нарахування заробітної плати працівникам Сальківського житлово-комунального підприємства за грудень 2024 року, до якої внесла дані щодо нарахування заробітної плати працівникам даного підприємства, згідно якої ОСОБА_7 здійснено переплату заробітної плати на суму 7 363,63 грн.

На підставі вказаних відомостей про нарахування заробітної плати директору Сальківського житлово-комунального підприємства ОСОБА_7 у період з серпня 2023 року по грудень 2024 року безпідставно нараховано та виплачено заробітну плату на загальну суму 105092,71 грн., що підтверджується висновком судово-економічної експертизи від 15.08.2025 № 396/25-27, чим заподіяно збитки Завалівській селищній раді Голованівського району Кіровоградської області.

Таким чином, внаслідок умисних дій, а саме укладення Заваллівським селищним головою ОСОБА_4 контракту із ОСОБА_7 , у якому розмір заробітної плати зазначений вище, ніж у рішенні Заваллівської селищної ради №2133 від 28.04.2023, були заподіянні зазначені збитки.

З огляду на викладене, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.191 КК України, а саме заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану.

28.08.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.

Відповідно до рішення першої сесії Заваллівської селищної ради восьмого скликання № 2 від 03.12.2020 року ОСОБА_4 обрано Заваллівським селищним головою. Положеннями частин 1, 2, 3, 5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що селищний голова є головною посадовою особою територіальної громади селища.

Відповідно до положень ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади, що запобігає спробам протиправно перешкоджати кримінальному провадженню з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оскільки ОСОБА_4 має доступ до бухгалтерських документів, фінансових звітів, а тому матиме можливість знищити, спотворити документи, які є доказами у кримінальному провадженні; незаконними засобами впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, а саме: свідка ОСОБА_8 та інших осіб, які перебувають в її підпорядкуванні та можуть бути допитані в якості свідків, тож є достатні підстави вважати, що перебування підозрюваної на займаній посаді дозволить останній незаконно впливати на інших осіб, з метою надання ними неправдивих свідчень щодо непричетності ОСОБА_4 до вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення.

В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання просив його задоволити. Зазначаив, що наявність заборгованості перед ОСОБА_7 по заробітній платі не спростовує факту вчинення правопорушення, так як інкримінується заволодіння коштами за інший період - з серпня 2023 року по грудень 2024 року, крім того наданою захистом довідкою підтверджується нарахована заборгованість.

Підозрювана та її захисниця просили відмовити в задоволенні клопотання.

Захисниця покликалась на те, що згідно довідки про нараховану заробітну плату ОСОБА_7 від 04.09.2025 за період з серпня 2024 року по лютий 2025 року наявна заборгованість в розмірі 107246,99 грн, а отже не заподіяно матеріальної шкоди.

Слідчий суддя дослідивши клопотання, заслухавши пояснення сторін доходить такого висновку.

Відповідно до ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

У відповідності до ч. 1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади, як захід забезпечення кримінального провадження, може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 155 КПК України у клопотанні про відсторонення від посади зазначаються, зокрема: виклад обставин, що дають підстави вважати, що підозрюваний перебуваючи на посаді, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Згідно ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Наведення в клопотанні ризики слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним, перебуваючи на посаді, зазначених дій. При цьому, КПК України не вимагає доказів того, що підозрюваний обов'язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що перебуваючи на посаді він матиме реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому, і саме зазначений стандарт доказування має використовуватись при розгляді клопотання про відсторонення від посади.

Таким чином, враховуючи аргументи, на які покликається прокурор в клопотанні, слідчий суддя вважає наявними ризики - протиправно перешкоджати кримінальному провадженню з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оскільки ОСОБА_4 має доступ до бухгалтерських документів, фінансових звітів, а тому матиме можливість знищити, спотворити документи, які є доказами у кримінальному провадженні, а також незаконними засобами впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, зокрема свідка ОСОБА_8 та інших осіб, які перебувають в її підпорядкуванні та можуть бути допитані в якості свідків, тож є достатні підстави вважати, що перебування підозрюваної на займаній посаді дозволить останній незаконно впливати на інших осіб, з метою надання ними неправдивих свідчень щодо непричетності ОСОБА_4 до вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення. При цьому суд враховує займану посаду підозрюваної, коло її повноважень.

Слідчий суддя наголошує, що саме використання ОСОБА_4 повноважень наданих їй за посадою сприяло вчиненню інкримінованого йому кримінального правопорушення

Так, доводами клопотання та доданими до нього доказами підтверджується обґрунтованість повідомленої ОСОБА_4 підозри у вчиненні інкримінованого злочину, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України. Надання стороною захисту довідок про заборгованість не спростовує факту вчинення кримінального правопорушення так як така стосується іншого періоду, що включається в період зазначений в підозрі, підтверджує те, що кошти, за зазначений період вважаються нарахованими, тобто мають бути виплаченими особі, крім того підозра може бути змінена на формулювання, наприклад, незакінченого складу злочину, при підтвердженні відповідних обставин.

Крім того слідчий суддя зазначає, що а даному етапі суд не вирішує питання винуватості особи, а лише надає оцінку обґрунтованості підозри.

Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного, а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Таким чином слідчий суддя доходить висновку, що без застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади, у даному кримінальному провадженні неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, а тому потреби досудового розслідування виправдовують саме такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваної.

Доказів негативних наслідків від застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади слідчим суддею не встановлено.

Керуючись ст. 132, 153, 155, 157 КПК України

постановив:

клопотання задовольнити.

Застосувати стосовно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , захід забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від займаної посади Заваллівської селищної голови, в межах строку досудового розслідування, тобто по 28.10.2025 включно.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення до Кропивницького апеляційного суду. Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя ОСОБА_9

Дата документу 04.09.2025