СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/5422/25
ун. № 759/19542/25
01 вересня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області, майора поліції ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні № 72023100100000030 від 23.03.2023 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України,
28.08.2025 до Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області, майора поліції ОСОБА_6 , у кримінальному провадженні № 72023100100000030 від 23.03.2023 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Клопотання обґрунтовано тим, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за № 72023100100000030 від 23.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Державна установа «Інститут травматології та ортопедії національної академії медичних наук» (далі - Установа), код ЄДРПОУ 02012007, є державною установою, яка заснована на державній власності і відноситься до відання Національної академії медичних наук України (далі - НАМН України).
Відповідно до Статуту НАМН України, затвердженого 16.05.2023 загальними зборами Національної академії медичних наук України, кошти для забезпечення діяльності останнього щороку визначаються у Державному бюджеті України окремим рядком.
НАМН України є головним розпорядником бюджетних коштів. Бюджетне фінансування наукової та клінічної діяльності за рахунок коштів загального фонду державного бюджету спрямовується на забезпечення основної діяльності наукових установ НАМН України, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, виконання окремих наукових програм, проектів та надання грантів.
Установа створена в результаті реорганізації Державної установи «Інститут травматології та ортопедії Академії медичних наук України», яка увійшла до складу Академії медичних наук України згідно з наказом Академії медичних наук України №51 від 29.09.2000 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2000 року і є її правонаступником.
Згідно із наказом директора інституту №5 од від 05.02.2017 «Про тендерний комітет» з метою забезпечення організації та проведення процедур закупівель за державні кошти, створено тендерний комітет, головою якого визначено заступника головного лікаря з медичної частини - ОСОБА_4 .
Відповідно до Положення про тендерний комітет Установи, розробленого відповідно до статей 8 і 11 Закону України «Про публічні закупівлі» і визначає правовий статус, загальні організаційні та процедурні засади діяльності тендерного комітету їх права, обов'язки та відповідальність.
Тендерний комітет Установи - службові (посадові) та інші особи замовника, призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із Законом.
Метою створення комітету є організація та проведення процедур закупівель на засадах колегіальності та неупередженості. Комітет у своїй діяльності керується Законом, іншими нормативно-правовими актами з питань публічних закупівель та цим Положенням.
Керівництво роботою комітету здійснює його голова, який призначається адміністрацією Установ, та може мати право на підписання договорів про закупівлю у разі надання таких повноважень замовником, оформлених відповідно до законодавства.
Комітет відповідає за організацію та проведення процедур закупівель. У процесі роботи він забезпечує реалізацію таких функцій:
- планування закупівель, складання та затвердження річного плану закупівель;
- здійснення вибору процедури закупівлі та її проведення;
- забезпечення рівних умов для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця;
- забезпечення складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом;
- забезпечення оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону;
- надання роз'яснення особам, що виявили намір взяти участь у процедурі закупівель, щодо змісту тендерної документації у разі отримання відповідних запитів;
- здійснення інших дій, передбачених Законом.
Голова комітету :
- організовує роботу комітету;
- приймає рішення щодо проведення засідань комітету;
- визначає дату і місце проведення засідань комітету;
- пропонує порядок денний зсідань комітету;
- веде засідання комітету;
- уносить на розгляд керівника замовника пропозиції щодо змін у складі комітету;
- здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Керівництво роботою тендерного комітету здійснює його голова, який призначається рішенням у вигляді наказу. Голова тендерного комітету організовує його роботу і несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій. Голова тендерного комітету:
- планує проведення засідань тендерного комітету та проводить ці засідання;
- складає річний план закупівель;
- вирішує питання стосовно забезпечення діяльності тендерного комітету ;
- подає на призначення кандидатури заступника голови, секретаря та інших членів тендерного комітету;
- приймає рішення щодо створення комісій та робочих груп тендерного комітету;
- виносить на розгляд керівника організації-замовника пропозиції щодо змін у складі тендерного комітету;
- при потребі приймає рішення щодо проведення позапланових засідань тендерного комітету;
- пропонує порядок денний засідань тендерного комітету.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Отже, зважаючи на обсяг повноважень, ОСОБА_4 , будучи службовою особою Установи, визначеною відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель товарів, замовником яких виступає Установа, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, а тому відповідно до пункту 1 примітки до статті 364, частини 3 статті 18 Кримінального кодексу України є службовою особою.
Згідно з частиною 1 статті 13 Закону, закупівлі можуть здійснюватися шляхом застосування однієї з таких конкурентних процедур: відкриті торги, торги з обмеженою участю, конкурентний діалог.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Крім того, пунктом 5 розділу ІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 (далі за текстом - Примірна методика), встановлено, що спосіб розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі залежить від виду предмета закупівлі, його розповсюдженості на ринку, порядку формування цін на нього.
Розділом ІІІ Примірної методики визначені наступні методи визначення очікуваної вартості, зокрема:
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг методом порівняння ринкових цін;
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;
- розрахунок очікуваної вартості товарів/послуг, щодо яких проводиться державне регулювання цін і тарифів;
- розрахунок очікуваної вартості робіт.
Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Примірної методики визначені способи, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг за методом порівняння ринкових цін, а саме:
1) здійснити пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, до якої відноситься в тому числі:
- інформація про ціни товарів та послуг, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках;
- довідкові ціни на товари та послуги, що публікуються в спеціалізованих виданнях, які випускаються в друкованій та електронній формі або розміщуються в мережі Інтернет (у разі їх наявності);
- біржові котирування світових, регіональних, місцевих та профільних бірж (в разі біржового товару);
- дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань;
- дані офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних.
2) направити не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
Також, для розрахунку очікуваної вартості за методом порівняння ринкових цін рекомендується:
1) привести всі ціни, отримані з вищезазначених джерел інформації, до єдиних умов, враховуючі валюту, умови поставки, умови оплати тощо;
2) з масиву цінових даних (щонайменше 3 ціни) виключити, за необхідності, ціни, які суттєво (на 30 % і більше) відрізняються в меншу/більшу сторону від найближчої наступної/попередньої ціни. В разі, якщо після виключення таких цін залишилось менше 3 цінових пропозицій, слід використовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін попередніх закупівель;
3) визначити очікувану ціну за одиницю, як середньоарифметичне значення масиву отриманих даних, що розраховується за встановленою формулою:
4) визначити очікувану вартість, як добуток очікуваної ціни за одиницю на кількість товару/послуг, що розраховується за встановленою формулою:
Згідно п. 2 Розділу ІІІ Примірної методики, у разі обмеженої конкуренції на ринку певного товару чи послуги та неможливості отримання достатньої кількості інформації щодо актуальних ринкових цін доцільно застосовувати метод розрахунку очікуваної вартості на підставі закупівельних цін минулих закупівель.
Разом з цим, у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше 16.03.2021, перебуваючи за адресою: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 27, у ОСОБА_4 , виник злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, ОСОБА_4 , 16.03.2021, перебуваючи за адресою: м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 27, будучи головою тендерного комітету Установи, розуміючи дійсну кон'юнктуру товарного ринку та чинники, які впливають на її формування, а також достовірно знаючи ринкову вартість фармацевтичної (наркотичної) продукції, яку планується закупити, доручив оприлюднити у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2021-03-16-011909-с) про закупівлю Установою наркотичних та психотропних препаратів за кодом CPV за ДК021:2015-3360000006-6): фармацевтична продукція, а саме: фентаніл, розчин для ін'єкцій, 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 000 ампул, загальною вартістю 1 754 800,00 гривень, морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі, у кількості 100 ампул, загальною вартістю 8 346, 00 гривень, Сибазон, розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 4 000 ампул, загальною вартістю 273 920, 00 гривень, Сибазон, таблетки по 5 мг, у кількості 600 таблеток, загальною вартістю 642,00 гривень, Кетамін-ЗН, розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 ампул, загальною вартістю 278, 20 гривень, Промедол-ЗН, розчин для ін'єкцій, 20 мг/мл по 1 мл в ампулі, у кількості 8 500 ампул, загальною вартістю 1 655 290, 00 гривень, Натрію оксибутират, розчин для ін'єкцій, 200 мг/мл по 10 мл в ампулі, у кількості 400 ампул, загальною вартістю 14 552, 00 гривень, Омнопон-НЕО, розчин для ін'єкцій по 1 мл в ампулі, у кількості 2000 ампул, загальною вартістю 288 900, 00 гривень, з очікуваною вартістю закупівлі 4 000 000, 00 гривень.
У подальшому, через систему публічних закупівель PROZORRO учасниками подано тендерні пропозиції.
Надалі, ОСОБА_4 , продовжуючи реалізовувати свій злочинний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто на умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, діючи як уповноважена особа, відповідальна за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, замовником яких виступає Установа, допустив до участі в аукціоні ТОВ «Діаліз Медик» та Комунальне підприємство «Фармація».
Надалі, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, використовуючи надане йому службове становище, всупереч інтересам служби та в інтересах ТОВ «Діаліз Медик», а саме з метою отримання вказаним товариством матеріальної вигоди під час продажу фармацевтичної (наркотичної) продукції за завищеними цінами, діючи умисно, з корисливих мотивів, будучи обізнаним в основах сучасного маркетингу, кон'юнктурі ринків товарів, робіт і послуг та факторах, що впливають на її формування, а також джерелах інформації про ринкову кон'юнктуру, достовірно знаючи, що ринкова вартість вказаних ТОВ «Діаліз Медик» у тендерній пропозиції фармацевтичної (наркотичної) продукції, зокрема: фентаніл, розчин для ін'єкцій, 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 000 ампул, загальною вартістю 1 754 800,00 гривень, морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі, у кількості 100 ампул, загальною вартістю 8 346, 00 гривень, Сибазон, розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 4 000 ампул, загальною вартістю 273 920, 00 гривень, Сибазон, таблетки по 5 мг, у кількості 600 таблеток, загальною вартістю 642,00 гривень, Кетамін-ЗН, розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 ампул, загальною вартістю 278, 20 гривень, Промедол-ЗН, розчин для ін'єкцій, 20 мг/мл по 1 мл в ампулі, у кількості 8 500 ампул, загальною вартістю 1 655 290, 00 гривень, Натрію оксибутират, розчин для ін'єкцій, 200 мг/мл по 10 мл в ампулі, у кількості 400 ампул, загальною вартістю 14 552, 00 гривень, Омнопон-НЕО, розчин для ін'єкцій по 1 мл в ампулі, у кількості 2000 ампул, загальною вартістю 288 900, 00 гривень, є значно нижчою, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, визначив ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029) переможцем процедури відкритих торгів у указаній закупівлі.
У подальшому, протоколом засідання тендерного комітету Установи №14 від 06.04.2021, під головуванням ОСОБА_4 , ухвалено рішення щодо визначення переможця закупівлі ТОВ «Діаліз Медик» (код ЄДРПОУ 40477029).
За результатами дій ОСОБА_4 , Установою (Замовником) та ТОВ «Діаліз Медик» (Постачальником) укладено Договір про закупівлю від 20.04.2021 № 11909 (далі - Договір).
Додатковою угодою № 1 від 31.05.2021 до Договору №11909 від 20.04.2021 сторони, керуючись п. 1 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», зменшили обсяги закупівлі та суму договору, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника, на 134 278,20 гривень. Загальна сума договору складає 3862 450,00 гривень.
Додатком №1 до Додаткової угоди №1 від 31.05.2021 до Договору №11909 від 20.04.2021 до Специфікації внесені наступні зміни: Фентаніл, розчин для ін'єкцій, 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 000 ампул, загальною вартістю 6 640 000,00 гривень (без ПДВ), морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі, у кількості 100 ампул, загальною вартістю 7 800, 00 гривень (без ПДВ), Сибазон, розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 4000 ампул, загальною вартістю 256 000, 00 гривень (без ПДВ), Сибазон, таблетки по 5 мг, у кількості 600 таблеток, загальною вартістю 600,00 гривень (без ПДВ), Кетамін-ЗН, розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 ампул, загальною вартістю 278, 20 гривень (без ПДВ), Промедол-ЗН, розчин для ін'єкцій, 20 мг/мл по 1 мл в ампулі, у кількості 8 500 ампул, загальною вартістю 1 655 290, 00 гривень (ПДВ 7%), Натрію оксибутират, розчин для ін'єкцій, 200 мг/мл по 10 мл в ампулі, у кількості 400 ампул, загальною вартістю 13, 600 гривень (без ПДВ), Омнопон-ЗН, розчин для ін'єкцій по 1 мл в ампулі, у кількості 2000 ампул, загальною вартістю 288 900, 00 гривень (ПДВ 7 %).
Додатковою угодою №2 від 30.12.2021 до Договору №11909 від 20.04.2021 сторони, керуючись ч. 6 ст. 41 Закону України «По публічні закупівлі» дійшли взаємної згоди продовжити дію Договору на строк достатній для проведення закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому, а саме до 31.03.2022 та внесено зміни до реквізитів Постачальника.
Додатковою угодою від 20.01.2022 №2/1 до Договору №11909 від 20.04.2021 сторони дійшли взаємної згоди продовжити дію договору на строк, достатній для проведення закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 % суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому порядку, а саме до 31.03.2022 року. Сума Додаткової угоди становить - 770 661, 00 гривень з ПДВ, що не перевищує 20 % вартості визначеної в Договорі.
Додатком №1 до Додаткової угоди №2/1 від 20.01.2022 до Договору №11909 від 20.04.2021 до Специфікації внесені наступні зміни: Фентаніл, розчин для ін'єкцій, 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 600 ампул, загальною вартістю 49 200, 00 гривень (без ПДВ), морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі, у кількості 20 ампул, загальною вартістю 1 560, 00 гривень (без ПДВ), Сибазон, розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 300 ампул, загальною вартістю 19 200, 00 гривень (без ПДВ), Кетамін-ЗН, розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 20 ампул, загальною вартістю 260, 00 гривень (без ПДВ), Промедол-ЗН, розчин для ін'єкцій, 20 мг/мл по 1 мл в ампулі, у кількості 3 150 ампул, загальною вартістю 613 431, 00 гривень (ПДВ 7%), Натрію оксибутират, розчин для ін'єкцій, 200 мг/мл по 10 мл в ампулі, у кількості 10 ампул, загальною вартістю 340, 00 гривень (без ПДВ), Омнопон-НЕО, розчин для ін'єкцій по 1 мл в ампулі, у кількості 600 ампул, загальною вартістю 86 670, 00 гривень (ПДВ 7 %).
Як вбачається з Договору №11909 від 20.04.2021 та додатків до нього ціна за одиницю товару без ПДВ в період дії договору не змінювалась.
Виписками Державної казначейської служби по рахунку ДУ «Інститут травматології та ортопедії НАМН України» №UA798201720343110004000016795 та №UA778201720343191001200016795 на рахунки ТОВ «ДІАЛІЗ МЕДИК» № НОМЕР_1 та № НОМЕР_2 , згідно договору від 20.04.2021 № 11909, перераховано грошові кошти на загальну суму 4 139 411,00 гривень, в тому числі ПДВ - 172 991,00 гривень.
У ході досудового розслідування встановлено, що ринкова вартість Фентаніл, розчин для ін'єкцій, 0,05 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 12 500 ампул, становить 882 500, 00 гривень, морфіну гідрохлорид, розчин для ін'єкцій 1 % по 1 мл в ампулі, у кількості 120 ампул, становить 8 208, 00 гривень, Сибазон, розчин для ін'єкцій, 5 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 2500 ампул, становить 126 350, 00 гривень, Кетамін-ЗН, розчин для ін'єкцій, 50 мг/мл по 2 мл в ампулі, у кількості 40 ампул, становить 113, 20 гривень, Промедол-ЗН, розчин для ін'єкцій, 20 мг/мл по 1 мл в ампулі, у кількості 10 450 ампул, становить 188 204, 50 гривень.
Таким чином, різниця (завищення) вартості поставленого та оплаченого товару (фармацевтичної продукції) за договором № 11909 від 20.04.2021 становить 1 205 375,70 гривень.
Таке зловживання службовим становищем, ОСОБА_4 призвело до придбання фармацевтичної (наркотичної) продукції, яка була поставлена згідно договору № 11909 від 20.04.2021, за завищеними цінами, в результаті чого Національній академії медичних наук завдано матеріальну шкоду на загальну суму 1 205 375,70 гривень, що є тяжкими наслідками згідно з приміткою до ст. 364 КК України.
Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто в умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Прокурор клопотання підтримала та просила його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в клопотанні слідчого.
Захисник в судовому засіданні заперечувала проти застосування до її підзахисного запобіжного заходу у вигляді застави, пославшись на відсутність ризиків зазначених у клопотанні, просила врахувати те, що підозрюваний має міцні соціальні зв'язки, на утриманні похилу матір. Крім того, зазначивла, що розмір застави, який заявлений в клопотанні є непомірним для підозрюваного.
Підозрюваний в судовому засіданні підтримав думку захисника.
Слідчий суддя, перевіривши наданні матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думки усіх учасників даного кримінального провадження, дійшов висновку про часткове задоволення клопотання, з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що Слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування в кримінальному провадженні внесеному до ЄРДР за № 72023100100000030 від 23.03.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 КК України.
27.08.2025 ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 364 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушень (злочину), підтверджується зібраними під час досудового розслідування доказами в їх сукупності.
Згідно з ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
На даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду по суті, слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів лише визначає, що причетність підозрюваного до вчинення злочину, підозра у якому йому повідомлена, є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього обмежувального заходу на момент розгляду відповідного клопотання.
Відповідно до ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Згідно ст.178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний в сукупності оцінити всі обставини, які можуть свідчити на користь збільшення або зменшення ризику переховування від правосуддя чи інших способів неналежної процесуальної поведінки.
Прокурором під час розгляду питання застосування запобіжного заходу у вигляді застави було вказано про ризики, які існують на сьогоднішній день, однак не було доведено, що застосування більш м'якого запобіжного заходу щодо підозрюваного не здатне забезпечити його належну процесуальну поведінку.
Крім того, слідчий суддя враховує, міцність соціальних зв'язків підозрюваного, те, що він має постійне місце проживання, на утриманні похилу матір, офіційно працевлаштований.
За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку про відсутність підстав для обрання підозрюваному ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави та наявність підстав для застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
Слідчий суддя також вважає за доцільне покласти на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язки, передбачені ч.5 ст. 194 КПК України.
Керуючись ст.ст.131, 132, 176-178, 182-184, 193-194, 196, 369 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого - задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання в межах строку досудового розслідування, тобто до 27.10.2025 року включно.
В частині застосування запобіжного заходу у вигляді застави - відмовити.
Покласти на ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах строку досудового розслідування, тобто до 27.10.2025 року включно наступні обов'язки:
- прибувати до слідчого у кримінальному провадженні, прокурора у кримінальному провадженні та слідчого судді, суду за першою вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками у кримінальному провадженні з приводу обставин кримінального провадження.
Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що в разі невиконання покладених обов'язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала слідчого судді діє до 27.10.2025 року включно та підлягає негайному виконанню.
Контроль за виконанням особистого зобов'язання покласти на слідчого ОСОБА_6 .
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів.
Повний текст ухвали складено та оголошено 04.09.2025.
Слідчий суддя ОСОБА_1