СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/6379/25
пр. № 2-о/759/348/25
15 липня 2025 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Єросової І.Ю.,
за участю секретаря Хвостенка О.О.,
представника заявника ОСОБА_1 ,
заінтересованої особи ОСОБА_2 ,
представника заінтересованої особи Натальчук В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку окремого провадження цивільну справу за поданням Органу опіки та піклування Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації (03148, м. Київ, Гната Юри, 9), заінтересована особа - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про встановлення опіки над недієздатною особою,
26.03.2025 голова опікунської ради Органу опіки та піклування Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації Михайльчук Д.І. звернувся до Святошинського районного суду м. Києва із вищезазначеним поданням, у якому просить встановити опіку над недієздатним ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , для захисту прав та законних інтересів підопічного.
Дане подання обґрунтовується тим, що до органу опіки та піклування Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації звернувся ОСОБА_2 із заявою про призначення його опікуном над недієздатним двоюрідним дядьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
ОСОБА_3 є особою з інвалідністю ІІ групи з дитинства безстроково, рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 06.12.2024 був визнаний недієздатним (справа №759/11738/24).
Недієздатний має близьких родичів, серед яких матір ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є особою похилого віку та не здатна виконувати функції опікуна, подала до органу заяву про неможливість бути опікуном та прохання призначити опікуном над її недієздатним сином ОСОБА_2 .
Станом на день подачі даного подання ОСОБА_3 не має опікуна.
У свою чергу, ОСОБА_2 є двоюрідним племінником недієздатного, фактично поклав на себе обов'язки з його догляду та утримання, знає специфіку хвороби недієздатного дядька, порядок організації його догляду, ознайомлений із правами та обов'язками опікуна, на обліку у лікарня-нарколога та лікаря-психіатра не перебуває (довідка від 22.01.2025), за станом здоров'я може бути опікуном (довідка від 28.01.2025), незнятої чи непогашеної судимості не має.
За результатами проведення засідання опікунської ради 25.02.2025 останньою рекомендовано призначити ОСОБА_2 опікуном недієздатного ОСОБА_3 .
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.03.2025 для розгляду вказаного подання призначено суддю Святошинського районного суду м. Києва Єросову І.Ю.
Ухвалою суду від 28.03.2025 подання прийняте до розгляду та відкрито окреме провадження у справі. Судовий розгляд подання призначено на 15.07.2025 року.
У судовому засіданні представник заявника ОСОБА_1 просить задовольнити подання із зазначених у ньому підстав.
Заінтересована особа ОСОБА_2 просить задовольнити подання. Вказує, що призначення його опікуном недієздатного дядька ОСОБА_3 не викликане бажанням уникнути мобілізації, на даний час він фактично опікується недієздатним ОСОБА_3 та його матір'ю ОСОБА_4 .
Представник заінтересованої особи - адвокат Натальчук В.В. подання підтримує та просить задовольнити.
Суд, вислухавши пояснення учасників справи, всебічно з'ясувавши обставини, на які заявник посилається як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні, вважає, що подання органу опіки та піклування підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
В силу ч. 3 ст. 12, ч. ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
У ході судового розгляду встановлено, що відповідно до рішення Святошинського районного суду м. Києва від 06.12.2024 (справа №759/11738/24) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано недієздатним.
Недієздатний проживає разом з матір'ю - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка є особою похилого віку та яка за станом здоров'я не може здійснювати функції опікуна щодо свого сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Водночас, до органу опіки та піклування надійшла заява ОСОБА_2 , який просить опікунську раду Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації звернутися до суду із поданням про призначення його опікуном двоюрідного дядька ОСОБА_3 , визнаного недієздатним.
У той же час, ОСОБА_4 у приватного нотаріуса Чібісова Г.О. 16.05.2025 посвідчила заяву, якою надає згоду на здійснення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , опіки над її непрацездатним сином, особою з інвалідністю ІІ групи ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Крім того, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є дружиною ОСОБА_2 (потенційного опікуна), що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , не заперечує щодо призначення її чоловіка опікуном недієздатного двоюрідного дядька ОСОБА_3
ОСОБА_2 , як вбачається із довідок №507972 від 22.01.2025 та №63 від 22.01.2025, не перебуває на обліку у лікаря-нарколога та лікаря-психіатра відповідно.
Крім того, висновком про стан здоров'я від 23.01.2025 підтверджується, що ОСОБА_2 за станом здоров'я може здійснювати функції опікуна над недієздатним ОСОБА_3 , медичних протипоказань для цього у ході обстеження не виявлено.
Судом також проаналізовано витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік інформації про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» від 15.01.2025, з якого встановлено, що ОСОБА_2 не має незнятої чи непогашеної судимості.
Згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи №225 від 18.02.2025 представниками управління соціального захисту населення Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації за адресою: АДРЕСА_3 , встановлено, що квартира наразі не перебуває у власності ОСОБА_2 , однак, триває процес оформлення спадщини. У квартирі проживають ОСОБА_2 разом зі своєю дружиною та двома малолітніми дітьми. Умови проживання - середні. ОСОБА_2 зареєстрований ФОП, матеріально забезпечений, має можливість опікуватися своїм недієздатним родичем ОСОБА_3 .
Відповідно до Витягу з протоколу №2 засідання опікунської ради при Святошинській районній в м. Києві державній адміністрації від 25.02.2025 рекомендовано органу опіки та піклування заяву ОСОБА_2 про встановлення опіки над двоюрідним недієздатним дядьком ОСОБА_3 задовольнити.
Порядок встановлення опіки над особою, яка визнана судом недієздатною, виконання опікуном своїх обов'язків та звільнення від повноважень опікуна визначений гл. 6 ЦК України та Правилами опіки та піклування, затвердженими наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року №34/166/131/88.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Цивільного кодексу України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно з приписами ст. 67 ЦК України та Розділу 4 Правил, опікун зобов'язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун зобов'язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
Статтею 56 ЦК України встановлено, що органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.
Положеннями ст. 58 ЦК України визначено коло осіб над якими встановлюється опіка, зокрема у ній зазначено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Відповідно до ч. 2, 3, 4 ст. 63 ЦК України опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун та піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Як передбачено ч. 5 ст. 63 ЦК України, фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів або піклувальників.
Відповідно до норм ч. 1 ст. 300 ЦПК України суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
У постанові Верховного Суду від 08 січня 2024 року у справі №753/1905/22 (провадження № 61-8758св23) зроблено висновок про те, що призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогами ЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має врахувати якнайкращі інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
Як встановлено судом, ОСОБА_2 звернувся із відповідною заявою до Органу опіки та піклування Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації про призначення його опікунами над недієздатним родичем ОСОБА_3 .
При вирішенні питання щодо призначення опікуном суд враховує, що ОСОБА_2 не має медичних протипоказань для здійснення повноважень опікуна, має належні умови проживання, рівень доходу, перебуває з недієздатним у родинних відносинах, що дає підстави вважати можливим виконання ним обов'язків опікуна над недієздатним.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності та враховуючи, суд доходить висновку, що подання Органу опіки та піклування Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації про встановлення опіки над недієздатним ОСОБА_3 та призначення йому опікуна підлягає задоволенню.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. ст. 58, 60, 62, 63 Цивільного кодексу України, ст. ст. 2, 4, 12, 76-81, 89, 259, 263-265, 273, 293, 294, 295-300, 354,355 Цивільного процесуального кодексу України, суд
Подання Органу опіки та піклування Святошинської районної в м. Києві державної адміністрації (03148, м. Київ, Гната Юри, 9), заінтересована особа - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про встановлення опіки над недієздатною особою - задовольнити.
Призначити недієздатному ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 , для захисту прав та законних інтересів підопічного.
Рішення суду може бути оскаржене протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення сторін зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Київського апеляційного суду, при цьому, відповідно до п. п. 15.5 п. 15 Перехідних положень ЦПК України в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017 року до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією кодексу.
Суддя І.Ю. Єросова