Постанова від 04.09.2025 по справі 300/4874/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2025 рокуЛьвівСправа № 300/4874/25 пров. № А/857/32025/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Глушка І.В., Іщук Л.П.

розглянувши в електронній формі в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС) на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року (головуючий суддя Панікар І.В., м. Івано-Франківськ) по справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях (Філія ГСЦ МВС) про визнання дій протиправним,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 11.07.2025 звернувся в суд першої інстанції із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви, в якій просив застосувати захід забезпечення позову, а саме:

- зупинити дію Рішення акредитації комісії РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 26.06.2025 «Про тимчасове припинення дії сертифікату про державну акредитацію закладу МВС 001205 виданого 30.03.2018» до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі, мотивуючи протиправністю рішення відповідача щодо припинення дії сертифіката про державну акредитацію закладу МВС № 001205 виданого 30.03.2018. На думку заявника, вказане рішення порушує його право на підприємницьку діяльність, що суттєво впливає на його майнове становище та ділову репутацію, водночас, зачіпає права третіх осіб, що звертаються з метою отримання послуг з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів. Невжиття заходів забезпечення позову, на його думку, істотно ускладнить або навіть унеможливить здійснення ефективного захисту та поновлення прав і законних інтересів заявника у разі визнання їх судом порушеними.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року заяву про забезпечення позову до подання позовної заяви - задоволено.

Зупинено дію рішення акредитації комісії РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 26.06.2025 яким тимчасово припинено дію сертифікату про державну акредитацію закладу МВС 001205 виданого 30.03.2018 до набрання законної сили рішенням суду за результатами розгляду адміністративної справи №300/4874/25.

Не погодившись з таким судовим рішенням, Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області оскаржив його в апеляційному порядку, просить ухвалу суду від 15 липня 2025 року скасувати повністю і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні заяви Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про забезпечення позову - відмовити.

В апеляційній скарзі зазначає, що оскаржуваною ухвалою визначено зупинити дію рішення акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях від 26 червня 2025 року щодо тимчасового припинення сертифікату про державну акредитацію закладу МВС 0001205 виданого 30 березня 2018 року до набрання законної сили судовим рішенням в даній адміністративній справі. (рішення комісії та протокол наявні у матеріалах справи)

РЦС ГЦС МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях відповідно до Положення про регіональний сервісний центр ГСЦ МВС у Львівській, Івано- Франківській та Закарпатській областях (філія ГСЦ МВС), затвердженого наказом Головного сервісного центру МВС від 01 вересня 2023 року № 114, (далі - Положення), є відокремленим структурним підрозділом Головного сервісного центру МВС утвореним на правах філії без статусу юридичної особи, має статус державної установи, відповідно є органом державної влади.

РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях відповідно до Положення також зобов'язаний у своїй діяльності керуватися законами України, актами Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, наказами Міністерства внутрішніх справ України, Головного сервісного центру МВС, іншими нормативно- правовими актами.

Порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України з проведення державної акредитації закладів незалежно від форми власності (юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців), їх філій чи інших відокремлених підрозділів (для юридичних осіб), які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (далі - заклад), тимчасового припинення дії, поновлення і анулювання сертифіката про державну акредитацію та атестації спеціалістів для таких закладів встановлено Інструкцією про порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України щодо державної акредитації закладів, які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 грудня 2009 року № 515 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 23 грудня 2019 року № 1084), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 24 січня 2020 року за № 79/34362, (далі - Інструкція № 515).

Державна акредитація закладу проводяться відповідно акредитаційною комісією регіонального сервісного центру МВС (далі - РСЦ МВС) за їх місцезнаходженням. (пункт 2 Розділу І Інструкції № 515)

Державну акредитацію закладу проводить комісія, склад якої затверджується наказом РСЦ МВС.

До складу акредитаційної комісії залучаються представники місцевих органів управління освітою та територіальних органів Держпраці. (пункт 1 Розділу ІІ Інструкції № 515)

Рішення про анулювання Сертифіката приймає акредитаційна комісія, окрім іншого, в разі видачі закладом свідоцтва про його закінчення особі, яка фактично не проходила в ньому підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, що підтверджено компетентними органами. (пункт 1 Розділу V Інструкції № 515)

На засідання акредитаційної комісії з питання анулювання Сертифіката обов'язково запрошується керівник закладу або його уповноважений представник з повідомленням дати, часу, місця проведення засідання акредитаційної комісії, підстав для анулювання Сертифіката.

У разі неприбуття на засідання акредитаційної комісії керівника закладу або його уповноваженого представника розгляд питання про анулювання Сертифіката проводиться без його участі. (пункт2 Розділу V Інструкщї № 515)

Прийняте на засіданні акредитаційної комісії рішення про анулювання Сертифіката зазначається у протоколі та затверджується наказом РСЦ МВС. (пункт 3 Розділу V Інструкції № 515)

У день прийняття акредитаційною комісією рішення про анулювання Сертифіката її секретар уносить до ЄДР МВС відомості про анулювання Сертифіката та блокує закладу доступ до ЄДР МВС, а також листом повідомляє ГСЦ МВС і ТСЦ МВС, у якому заклад зареєстровано, про прийняте рішення.

Із дня прийняття акредитаційною комісією рішення про анулювання Сертифіката забороняється проводити підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів і видавати свідоцтва про закінчення закладу. (пункт 4 Розділу V Інструкції № 515)

Не пізніше робочого дня, наступного за днем прийняття рішення про анулювання Сертифіката, секретар акредитаційної комісії оформляє повідомлення про анулювання сертифіката про державну акредитацію закладу, що під підпис вручається керівнику або уповноваженому представнику закладу. (пункт 5 Розділу V Інструкції № 515)

Рішення про анулювання Сертифіката може бути оскаржено закладом у ГСЦ МВС у місячний строк з дня прийняття рішення або в судовому порядку. (пункт 6 Розділу V Інструкції № 515).

Рішення про анулювання Сертифіката на адресу навчального закладу, як і інші документи, які стали підставою для анулювання в день проведення засідання не надаються.

Зазначені вище вимоги законодавства презюмуються з Порядком державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, та атестації їх спеціалістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 року № 490 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2023 року № 1218), (далі - Порядок № 490) в якому підпунктом 4 пункту 21 визначено, що Сертифікат анулюється за рішенням акредитаційної комісії в разі видачі закладом свідоцтва про закінчення теоретичної та/або практичної підготовки особі, яка фактично не проходила таку підготовку в закладі, що підтверджено компетентними органами, у тому числі органами Національної поліції.

При цьому апелянт зазначає, що матеріали щодо вчинення порушення надійшли від Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, якими виявлено порушення, а саме встановлено, що посадовими особами навчального закладу ФОП ОСОБА_1 внесно до Єдиного державного реєстру МВС недостовірних відомостей про проведення занять з практичної підготовки водіїв щодо громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Окрім цього, суд при постановленні ухвали, не врахував, що у день прийняття акредитаційною комісією рішення про анулювання Сертифіката її секретар уносить до Єдиного державного реєстру МВС відомості про анулювання Сертифіката та блокує закладу доступ до ЄДР МВС. В базі даних відображається інформація: «стан - позбавлений», «заклад - неакредитований», «Сертифікату - позбавлений».

Зазначений технологічний процес зворотної дії не передбачає, оскільки РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатські областях не має технічних можливостей для вчинення такої операції. Зупинити, відмінити чи повернути операцію в стан який існував до анулювання Сертифікату не можливо, що є наслідком неможливості зупинити дію рішення акредитаційної комісії. Таку операцію та технічну можливість має тільки Товариство з обмеженою відповідальністю «Д.І.О. - Трейд Інтернаціонал».

Відповідно ухвала Суду про забезпечення позову не може бути виконана РСЦ ГСЦ МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатські областях.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних міркувань.

Постановляючи ухвалу суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до частин 1-3 статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

Суд, розглядаючи заяву про забезпечення позову, може викликати особу, яка подала заяву про забезпечення позову, для надання пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову.

У виняткових випадках, коли наданих заявником пояснень та доказів недостатньо для розгляду заяви про забезпечення позову, суд може призначити її розгляд у судовому засіданні з повідомленням заінтересованих сторін у встановлений судом строк.

Задовольняючи заяву, суд першої інстанції правильно вказав, що інститут забезпечення позову регламентовано статтями 150 - 153 КАС України, які закріплюють підстави для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а також способи забезпечення позову під час здійснення адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 1 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (частина 2 статті 150 КАС України).

Як уже згадувалось вище, обґрунтовуючи підстави для забезпечення позову заявник вказав про те, що дія прийнятого акредитаційною комісією рішення від 26.06.2025 про анулювання (припинення дії) сертифіката про державну акредитацію закладу МВС за час його судового оскарження, призведе до незворотних негативних наслідків як законним правам та інтересам останнього так і третіх осіб.

Надаючи оцінку такими твердженням суд вірно зауважив, що збезпечення позову - це надання заявнику (позивачеві) тимчасової правової охорони його прав та інтересів, за захистом яких він звернувся чи планує звернутися до суду, до вирішення спору судом та набрання рішенням суду законної сили. Заходи забезпечення позову є втручанням суду у спірні правовідносини, тому вони повинні застосовуватися судом з підстав та в порядку, прямо передбачених законом (відповідний правовий висновок наведено у постанові Верховного Суду від 20.03.2019 в справі № 826/14951/18).

Отже, у кожному випадку суд повинен надати оцінку характеру ймовірних наслідків оскаржуваного рішення (дій чи бездіяльності) відповідача і лише у виняткових випадках за клопотанням позивача чи з власної ініціативи постановити ухвалу про забезпечення позову.

Згідно частини 2 статті 151 КАС України, заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

У даній спірній ситуації судом першої інстанції з'ясовано, що станом на 14.07.2025 стосовно ФОП ОСОБА_1 міститься оголошення: «Увага! ГСЦ МВС обмежив передачу даних навчального закладу, стан закладу «Призупинений». Водночас, зі змісту листа голови акредитаційної комісії РСЦ ГСЦ МВС Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях № 31/28/16-11060-2025 від 20.06.2025, що адресований заявнику, зазначений орган інформував останнього про те, що 26.06.2025 року о 10.00 год. за адресою м. Львів, вул. Данила Апостола 11, кабінет № 11, відбудеться засідання відповідної комісії з питання тимчасового припинення дії сертифікату ФОП Копильців на підставі підпункту 1 пункту 17 Порядку державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів та атестації їх спеціалістів, затвердженого постановою КМУ від 20.05.2009 № 490.

При цьому заявник вказав на відсутність у нього відповідного рішення, мотивуючи це положеннями Інструкції про порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України щодо державної акредитації закладів, які проходять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів та атестації їх спеціалістів, затвердженою наказом МВС України від 07.12.2009 № 515, за змістом якої стороні надсилається виключно повідомлення про анулювання сертифікату про державну акредитацію закладу.

У даному випадку суд підставно зазначив, що згідно з Положенням про акредитаційну комісію з державної акредитації закладів, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, затверджене наказом МВС України №115 від 18.02.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.03.2016 за №322/28452 (далі - Положення) акредитаційна комісія є постійно діючим колегіальним органом, що створений регіональним сервісним центром МВС. Така комісія створюється з метою проведення державної акредитації закладів (юридичних осіб (їх філій та інших відокремлених підрозділів) або фізичних осіб-підприємців), що проводитимуть підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.

До основних завдань акредитаційної комісії належить визначення: стану матеріально-технічної бази закладу; рівня організації та проведення підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів та професійного рівня спеціалістів; дотримання закладом вимог законодавства у сфері підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів.

Відповідно до розділу ІІІ Положення до повноважень акредитаційної комісії належать: розгляд заяв і матеріалів та прийняття рішення про державну акредитацію закладу з підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів відповідних категорій або відмову в акредитації; видача сертифіката про державну акредитацію закладу; видача дубліката сертифіката про державну акредитацію закладу; здійснення аналізу якості проведення закладом підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів шляхом звірки інформації, наявної в базах даних, якими користуються територіальні органи з надання сервісних послуг МВС, а також відкритої інформації, що міститься в державних реєстрах та базах даних, з поданими суб'єктами господарювання документами; розгляд заяв і матеріалів про зміну матеріально-технічної бази закладу або складу його спеціалістів; тимчасове припинення дії сертифіката про державну акредитацію; анулювання сертифіката про державну акредитацію.

Згідно із пунктами 1, 3, 5, 8, 10 розділу ІV Положення основною формою роботи акредитаційної комісії є засідання, що проводяться за рішенням голови комісії не рідше ніж один раз на місяць.

Розгляд заяв та матеріалів з питань державної акредитації закладів, зміни їх матеріально-технічної бази, а також тимчасового припинення дії сертифіката про державну акредитацію або його анулювання акредитаційна комісія здійснює протягом одного місяця з дня їх реєстрації.

Порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України з проведення державної акредитації закладів незалежно від форми власності (юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців), їх філій чи інших відокремлених підрозділів (для юридичних осіб), які проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів, тимчасового припинення дії, поновлення і анулювання сертифіката про державну акредитацію та атестації спеціалістів для таких закладів визначено Інструкцією про порядок організації роботи територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ України щодо державної акредитації закладів, які проходять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів та атестації їх спеціалістів, затвердженою наказом МВС України від 07.12.2009 № 515, в редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 23.12.2019 № 1084 (далі - Інструкція № 1084).

Відповідно до приписів розділу IV Інструкції № 1084 рішення про анулювання Сертифіката приймає акредитаційна комісія.

У разі встановлення підстав для тимчасового припинення дії Сертифіката в п'ятиденний строк скликається позачергове (якщо в такий період не заплановано чергового) засідання акредитаційної комісії, на яке виноситься питання про тимчасове припинення дії Сертифіката.

На засідання акредитаційної комісії, на яке виноситься питання про тимчасове припинення дії Сертифіката, обов'язково запрошується керівник закладу або його уповноважений представник з повідомленням дати, часу, місця проведення засідання комісії та підстав для тимчасового припинення дії Сертифіката.

Якщо таку особу було повідомлено, але вона не з'явилася на засідання акредитаційної комісії, розгляд питання про тимчасове припинення Сертифіката проводиться без її участі.

У разі прийняття на засіданні акредитаційної комісії рішення про тимчасове припинення дії Сертифіката не пізніше робочого дня, наступного за днем прийняття рішення, секретар акредитаційної комісії оформляє повідомлення про тимчасове припинення дії сертифіката про державну акредитацію закладу (додаток 8), яке під підпис вручається керівнику або уповноваженому представнику закладу.

У повідомленні зазначається вичерпний перелік підстав тимчасового припинення дії Сертифіката та суть виявлених недоліків, а також про необхідність подання акредитаційній комісії документальних доказів усунення недоліків, що стали підставою для тимчасового припинення дії Сертифіката, та (за потреби) оновлених (з урахуванням строку тимчасового припинення) розкладів занять і графіків черговості керування транспортними засобами.

У період тимчасового припинення дії Сертифіката підготовка, перепідготовка і підвищення кваліфікації водіїв закладом та реєстрація навчальних груп не проводиться, свідоцтва про закінчення закладу не видаються.

У день прийняття акредитаційною комісією рішення про тимчасове припинення дії Сертифіката секретар комісії вносить до ЄДР МВС відомості про тимчасове припинення дії Сертифіката та блокує закладу доступ до ЄДР МВС, а також листом повідомляє про прийняте рішення ГСЦ МВС і ТСЦ МВС, у якому заклад було зареєстровано.

З огляду на відсутність у заявника оскаржуваного рішення, та враховуючи викладене вище, суд першої інстанції підставно вважав, що рішення про тимчасове призупинення дії сертифікату про державну акредитацію закладу МВС 001205 виданого 30.03.2018 щодо фізичної особа-підприємеця ОСОБА_1 26.06.2025 все ж було прийнято відповідною комісією в таке існує.

При цьому суд апеляційної інстанції вважає за необхідне вказати, що доводи апелянта, щодо правомірності прийнятого ним рішення, можуть бути оцінені судом лише при розгляді спору по суті і не можуть бути підставою для скасування заходів забезпечення позову.

Враховуючи викладене, оскільки правомірність прийняття акредитаційною комісією рішення від 26.06.2025 підлягає дослідженню лише під час судового вирішення справи, то правильним є твердження суду першої інстанції, що невжиття заходів забезпечення адміністративного позову може мати наслідком заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам заявника, що відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову. Заходи забезпечення адміністративного позову відповідають предмету адміністративного позову та, водночас, вжиття таких заходів не зумовлює фактичного вирішення спору по суті, а спрямоване лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що, в даному випадку, заявником доведено існування реальної загрози завдання шкоди його правам, свободам та інтересам внаслідок невжиття заходів забезпечення позову до ухвалення рішення у справі, та того, що захист прав, свобод та інтересів заявника стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат. Більше того, наслідком забезпечення позову у спосіб зупинення дії рішення акредитаційної комісії є лише відтермінування її виконання. Такі наслідки носять тимчасовий характер та відповідають правам та законним інтересам, за захистом яких заявник звернувся до суду.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а ухвала відповідає нормам матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях - залишити без задоволення, а ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 15 липня 2025 року у справі №300/4874/25 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя М. А. Пліш

судді І. В. Глушко

Л. П. Іщук