Єдиний унікальний номер: 378/1125/25
Провадження № 3/378/370/25
04.09.2025 року селище Ставище
Суддя Ставищенського районного суду Київської області Марущак Н. М., розглянувши матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП не притягувалась, за ч.1 ст. 155-1 КУпАП,
За протоколом про адміністративне правопорушення № 2390/10-36-07-08 від 11.08.2025 ОСОБА_1 , будучи фізичною особою підприємцем, в магазині-кафе по АДРЕСА_2 порушила встановлений законом порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі (громадського харчування), а саме, допустила проведення розрахункової операції, щодо продажу підакцизного товару через реєстратор розрахункових операцій (РРО) без використання режиму програмування із зазначенням відповідного коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та найменування при роздрібній торгівлі, чим порушила п. 11 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнала. у вчиненому щиро кається.
Вирішуючи питання про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, суд виходить з наступного.
Диспозиція ч. 1 ст. 155-1 КУпАП передбачає відповідальність за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
Відповідно до пункту 11 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості, а також із зазначенням цифрового значення штрихового коду марки акцизного податку (серія та номер) при роздрібній торгівлі алкогольними напоями.
Дослідивши матеріали справи, а саме, протокол про адміністративне правопорушення № 2390/10-36-07-08 від 11.08.2025, копію акта фактичної перевірки від 11.08.2025, встановлено, що датою вчинення правопорушення є 29.05.2025.
Зокрема, згідно акта фактичної перевірки від 11.08.2025 та відповідно до додатку №1 до вказаного акту, під час перевірки в магазині-кафе по АДРЕСА_2 , встановлено факт невикористання режиму програмування при продажу 06.05.2025 1-го газового балону за ціною 102,00 грн., 15.05.2025 2-х газових балонів за ціною 204,00 грн., 17.05.2025 1-го газового балону за ціною 102,00 грн., 26.05.2025 2-х газових балонів за ціною 204,00 грн., 28.05.2025 3-х газових балонів за ціною 306,00 грн., 29.05.2025 1-го газового балону за ціною 102,00 грн., в найменуванні товару відсутній код товарної підкатегорії УКТ ЗЕД для підакцизної групи товарів.
Згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Відповідно до п. 7 ст. 247 КУпАП закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу є обставиною, згідно якої провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Приписи статті 247 КУпАП є імперативними і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження, і не вирішувати при цьому жодних інших питань.
Враховуючи, що матеріали надійшли до суду 20.08.2025, на момент розгляду справи 04.09.2025 закінчився строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ст. 38 КУпАП, - провадження відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 38, 155-1, 283-285, 287, 294 КУпАП,
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП закрити в зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Ставищенський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Н. М. Марущак