29 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 160/34561/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Божко Л.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС" на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 (суддя Голобутовський Р.З. ) в адміністративній справі №160/34561/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Товариство з обмеженою відповідальністю “КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач-1), Державної податкової служби України (відповідач-2), в якій просить:
визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.08.2023 №9379574/35601098 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 02.12.2021;
зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС» №15 від 02.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
В обґрунтування правової позиції зазначено, що позивачем подано на реєстрацію податкову накладну №15 від 21.12.2021. Квитанцією, яка надійшла у відповідь на реєстрацію податкової накладної, реєстрацію було зупинено на підставі п. 8 Критеріїв ризиковості платника податків. Позивачем були подані пояснення з документами, проте оскаржуваним рішенням Головного управління ДПС у Дніпропетровській області позивачу відмовлено у реєстрації зупиненої податкової накладної, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Позивач вважає рішення таким, що підлягає скасуванню, з огляду на те, що відповідачу-1 були надані всі наявні у позивача документи на підтвердження господарської операції, на виконання якої складено податкову накладну. Вказане свідчить про протиправність рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, як такого, що не відповідає критерію правової визначеності.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 у задоволені позову відмовлено.
Не погодившись із ухваленим судовим рішенням, його оскаржив позивач, який із покликанням на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким позов задовольнити.
Апеляційна скарга фактично обґрунтована доводами адміністративного позову.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення з таких підстав.
Апеляційним переглядом справи встановлено, видами економічної діяльності ТОВ «КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС» за КВЕД є: 42.21 Будівництво трубопроводів (основний); 25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій; 25.99 Виробництво інших готових металевих виробів, н.в.і.у.; 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 33.12 Ремонт і технічне обслуговування машин і устатковання промислового призначення; 41.10 Організація будівництва будівель.
Згідно договору Товариство з обмеженою відповідальністю «КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС» здійснює підрядні (ремонтні) роботи у замовника ПАТ «Північний гірничо-збагачувальний комбінат» (код ЄДРПОУ 001911023).
На виконання умов означеного Договору позивачем було складено податкову накладну №15 від 02.12.2021 на загальну суму 1 368 000,00 грн.
14.01.2022 податкова накладна №15 від 02.12.2021 направлена на реєстрацію в ЄРПН.
Згідно з квитанцією №9417601241 від 14.01.2022 податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена.
Відповідно до інформації, зазначеної у квитанції, направленій ДПС України через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України, «відповідно до п.201.16. ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку».
Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем 17.08.2023 були надані відповідні пояснення, до яких долучено пакет первинної бухгалтерської документації.
Згідно з рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 21.08.2023 №9379574/35601098 відповідачем-1 відмовлено у реєстрації податкової накладної №15 від 02.12.2021, з мотивів надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
В тексті оскаржуваного рішення у графі «Додаткова інформація» зазначено «Наявні ризикові операції».
30.08.2023 ТОВ «КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС» звернулось до Державної податкової служби України із скаргою на рішення від 21.08.2023 №9379574/35601098.
06.09.2023 Державна податкова служба України рішенням №66812/35601098/2 залишила скаргу ТОВ «КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС» без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Не погоджуючись з рішенням про відмову у реєстрації податкової накладної, а також з рішенням прийнятим за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Приймаючи рішення по суті, судом першої інстанції враховано, що ТОВ «КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС» включено до переліку ризикових платників податків, зокрема, рішенням від 12.03.2021 №1845. Доказів скасування вказаного рішення суду не надано. На момент зупинення податкової накладної та прийняття оскаржуваного рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №15 від 02.12.2021, вказане рішення від 12.03.2021 №1845 було чинним. Отже, у відповідача на момент прийняття оскаржуваного рішення була наявна законна підстава для відмови у реєстрації податкової накладної з підстав наявності ризикових операцій. Звернення до суду з позовом про реєстрацію податкової накладної без перевірки усунення підстав для зупинення реєстрації податкової накладної є передчасним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим Кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з абзацами 1, 10 пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних відповідно до пункту 2 якого податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Пунктом 12 Порядку № 1246 визначено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктами 2-7 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Постановою Кабінету Міністрів України 11.02.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Законодавцем не визначено чіткого переліку документів, які платник податку може подати до контролюючого органу, такий перелік визначається платником податку на власний розсуд у кожному випадку окремо, в залежності від підстав зупинення реєстрації податкової накладної.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Разом із тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Підставами для прийняття комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання/ часткове надання платником податку додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких було зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.
Судом встановлено, що позивач надав контролюючому органу копії документів на власний розсуд, оскільки відповідачем в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено які саме конкретно документи та в підтвердження якої обставини необхідно подати.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом оскарження у даній справі є, зокрема, рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.08.2023 року №9379574/35601098 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 02.12.2021 року (ас43).
При цьому, судом встановлено, що Товариством 30.08.2023 року проводилася процедура адміністративного оскарження даного рішення (ас 45-49).
Разом з тим, судом встановлено, що ТОВ "Криворіжпротехсервіс" вже зверталося до суду з вимогами зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС» №15 від 02.12.2021 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання, оскаржуючи при цьому Рішення від 06.09.23 року № 66182/356010998/2 Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову у реєстрації податкової накладної № 15 від 21 грудня 2021 року.
За результатами розгляду справи №160/32307/23 за вищезазначеними вимогами, Дніпропетровським окружним адміністративним судом прийнято рішення від 20.12.2024 року про залишення без задоволення позовну заяву ТОВ "Криворіжпротехсервіс»" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії (ас 25-27). Рішення не оскаржувалося.
Щодо доводів апелянта (позивача) стосовно тлумачення та врахування преюдиційних доказів, а саме під час перегляду рішення від 12.03.2021 року №1845 (ас108), колегія суддів наголошує на тому, що дане рішення позивачем не оскаржувалося.
Водночас, позивач посилається на висновки викладені в рішенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 квітня 2024 року у справа №160/2623/24 (за участю тих самих сторін), яким задоволено вимоги позивача під час вирішення питання про скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 07.12.2023 року № 3734, яким Товариство з обмеженою відповідальністю КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС (код ЄДРПОУ 35601098) визнано таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податків.
З врахуванням викладених обставин, колегія суддів зазначає, що не встановленні жодні обставини, які б могли вважатися преюдиційними при вирішенні питання про визнання протиправним та скасування Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.08.2023 року №9379574/35601098 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 02.12.2021року, яке наразі є спірним.
Колегія суддів наголошує на тому, що прийняття рішення у справі №160/2623/24 (за участю тих самих сторін) жодним чином не впливає на спірні обставини у цій справі.
Більш того, повертаючись до обставин даної справи, з матеріалів справи встановлено, що зі змісту оскаржуваного Рішення Комісії від 21.08.2023 року №9379574/35601098 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 02.12.2021року вбачається, що останнє прийняте у зв'язку з: «надання платником податку копій документів складених із порушенням законодавства», додатково зазначено: «наявні ризикові операції» (ас109).
Доводи апелянта стосовно того, що оскаржене ним рішення Комісії №3734 від 07.12.2023 року про відповідність ТОВ КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку прийнято у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, а саме вказано, що інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, є операції з юридичними особами: ТОВ "АРМА ГРУПП", код 41464728, ПП "ХОЛІДАРС" код 42113642, ТОВ "ГОЛД ДРІМ" код 42456697, ТОВ "ТОРГПРОДМАРКЕТ",код 43526618, ТОВ "ТД "М-ГРУП", код 35229844, ТОВ "БОРОЛОН", код 43633255, скасоване судом першої інстанції з огляду на не доведеність існування підстав для застосування до позивача положень пункту 8 Критеріїв ризиковості платників, є достатнім для скасування окремих протиправних рішень відповідача та належної реєстрації податкових накладних, суд не приймає, оскільки активність дій щодо визнання протиправним рішення Комісії має полягати в оскарженні саме спірного рішення.
Кожне спірне рішення і викладені у кожному окремому рішенні обставини мають бути розглянуті індивідуально, з урахуванням всіх чинників.
Щодо висновків суду першої інстанції про передчасність позивача у зверненні з даним позовом, оскільки не перевірено обґрунтованість рішення про зупинення реєстрації податкової накладної
Рішення про зупинення реєстрації податкової накладної передує рішенню про відмову.
Воно приймається, коли у податкового органу виникають сумніви щодо реальності операції, зазначеної в накладній.
Рішення про відмову в реєстрації приймається, якщо платник податків не надав достатньо доказів для розблокування накладної, або якщо податковий орган вважає операцію фіктивною.
Необов'язково оскаржувати рішення про зупинення, якщо платник вважає, що підстави для зупинення були усунені і відмова в реєстрації є необґрунтованою.
В такому випадку, у платника є право одразу подавати скаргу на рішення про відмову.
Рішення про зупинення реєстрації податкової накладної може бути оскаржене, якщо воно порушує права, свободи чи інтереси платника податку.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
Вказану правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 16.02.2023 у справі №380/7648/22.
Отже предметом розгляду є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.
Таким чином, можна оскаржити рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, не оскаржуючи рішення про зупинення її реєстрації, в тому разі, якщо платник податків вважає, що рішення про відмову є необґрунтованим, навіть якщо раніше було прийняте рішення про зупинення реєстрації. В такому випадку, скарга подається на рішення про відмову, а не на рішення про зупинення.
Враховуючи зазначене, суд апеляційної інстанції вважає, що внаслідок неповного з'ясування обставин та порушення норм матеріального права, суд першої інстанції при ухваленні судового рішення про відмову у задоволенні позову дійшов помилкових висновків, а отже апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, рішення суду скасуванню з прийняттям нового судового рішення про задоволення позову.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 317, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС" задовольнити.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.03.2025 в адміністративній справі №160/34561/24 скасувати та прийняти у справі нове судове рішення.
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 21.08.2023 №9379574/35601098 про відмову у реєстрації податкової накладної №15 від 02.12.2021.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС» №15 від 02.12.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС» частину сплаченого судового збору в розмірі 4 239,30 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “КРИВОРІЖПРОМТЕХСЕРВІС» частину сплаченого судового збору в розмірі 4 239,30 грн.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 29 серпня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 29 серпня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Ю. В. Дурасова
суддя Л.А. Божко