03 вересня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/6929/25
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за адміністративним позовом Ніжинської окружної прокуратури до Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Шатурська гімназія Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Ніжинська окружна прокуратура (далі - позивач) 18.06.2025 звернулась до суду з адміністративним позовом до Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області (далі - Лосинівська селищна рада, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Шатурська гімназія Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області (далі - Шатурська гімназія, третя особа), у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на будівлі та споруди Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області загальною площею 1195,9 кв.м. та вартістю 34 613 574,94 грн., що знаходяться за адресою: 16662, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Шатура, вул. Дерезенка, 35;
- зобов'язавши відповідача вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на будівлі та споруди Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області загальною площею 1195,9 кв.м. та вартістю 34 613 574,94 грн, що знаходяться за адресою: 16662, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Шатура, вул. Дерезенка, 35.
Свої вимоги мотивує тим, що в порушення норм чинного законодавства відповідачем протягом тривалого часу не вчинено жодних дій, направлених на оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на будівлю Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області, а відсутність таких документів створює передумови зловживань щодо розпорядження вказаними об'єктами.
Ухвалою судді від 09.07.2025 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, залучено до участі в справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Шатурську гімназію Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області. Також судом запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати відзив на позовну заяву або заяву про визнання позову, а третій особі у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення їй даної ухвали надати пояснення по суті спору.
Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав.
Від третьої особи у встановлений судом строк пояснення по суті спору не надійшли.
Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено такі обставини.
28.12.2016 у результаті проведення адміністративно-територіальної реформи внаслідок об'єднання Лосинівської селищної ради, Вікторівської сільської ради, Сальненської сільської ради, Терешківської сільської ради, Шатурської сілької ради та Шняківської сільської ради утворена Лосинівська територіальна громада.
Рішенням Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області (третя сесія восьмого скликання) від 17.01.2017 надано згоду на прийняття у комунальну власність Лосинівської селищної ради: Лосинівську ЗОШ І-ІІІ ступенів, Лосинівську ЗОШ І ступеня, Сальненський навчально-виховний комплекс, Шатуринський навчально виховний комплекс «ЗНЗ-ДНЗ І-ІІ ступеня» та їх майно (а.с. 29 зворот).
Рішенням Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області (четверта (позачергова) сесія восьмого скликання) від 24.01.2017 прийнято у комунальну власність Лосинівської селищної ради зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ Ніжинського району: Лосинівську ЗОШ І-ІІІ ступенів, Лосинівську ЗОШ І ступеня, Сальненський навчально-виховний комплекс, Шатурський навчально-виховний комплекс «ЗНЗ т-ДНЗ-І-ІІ ступеня», їх майно та грошові кошти (згідно додатків) (а.с.30).
05.12.2019 Ніжинським міжміським бюро технічної інвентаризації виготовлено технічні паспорти на будівлі та споруди Шатурського НВК «ЗНЗ-ДНЗ І-ІІ ступенів» (корпуси № № 1 та 2 та котельня) за адресою: Чернігівська область, Ніжинський район, село Шатура, вулиця Дерезенка, 35 (а.с.34 зворот-35, 36 зворот-44).
16.09.2021 здійснено реєстрацію зміни назви Шатурського навчально-виховного комплексу «ЗНЗ-ДНЗ І-ІІ ступенів» на Шатурську гімназію Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області.
Згідно довідки про оціночну вартість об'єкта нерухомості від 27.03.2025 №201-20250327-0009376824 вартість будівель і споруд Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради загальною площею 1195,9 кв.м, за адресою: 16662, Чернігівська область, Ніжинський район, село Шатура, вулиця Дерезенка, 35, становить 34 613 574,94 грн (а.с.46-27).
Рішенням 11 (позачергової) сесії восьмого скликання Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області від 26.08.2021 затверджено статут Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області (а.с.15-29).
Пунктом п. 1.2 Статуту визначено, що Шатурська гімназія Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області належить до комунальної власності Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області.
Відповідно до п. 4.1. Статуту управління Шатурською гімназією Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області здійснюють: засновник - Лосинівська селищна рада Ніжинського району Чернігівської області; відділ освіти, сім'ї, молоді та спорту Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області; керівник Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області; педагогічна рада; вищий колегіальний орган громадського самоврядування Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області.
Згідно п. 6.2 Статуту фінансово-господарська діяльність Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області здійснюється на основі кошторису, що затверджується засновником з урахуванням пропозицій Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області.
Відповідно до листа Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області від 21.02.2025 №289/03-42 та доданої до нього таблиці вбачається, що право комунальної власності на будівлі і споруди Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району не оформлено (а.с.32 зворот-34).
Тобто Лосинівською селищною радою Ніжинського району Чернігівської області тривалий час не вживаються заходи з метою оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності навчально-виховного комплексу.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зазначає таке.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України Про прокуратуру та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 №2145-VIII (далі - Закон №2145-VIII), державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону №2145-VIII, управління закладом освіти в межах повноважень, визначених законами та установчими документами цього закладу, здійснюють: засновник (засновники); керівник закладу освіти; колегіальний орган управління закладу освіти; колегіальний орган громадського самоврядування; інші органи, передбачені спеціальними законами та/або установчими документами закладу освіти.
Частинами 2, 6 статті 25 Закон №2145-VIII визначено, що засновник закладу освіти або уповноважена ним особа, зокрема: затверджує кошторис та приймає фінансовий звіт закладу освіти у випадках та порядку, визначених законодавством; здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю закладу освіти. Засновник закладу освіти зобов'язаний забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази заснованого ним закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов.
Статтею 79 Закон №2145-VIII встановлено, що джерелами фінансування суб'єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути, зокрема, як державний бюджет, так і місцеві бюджети, а також інші джерела, не заборонені законодавством.
Відповідно до статті 80 Закон №2145-VIII встановлено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об'єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об'єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Управління закладами освіти, які належать територіальним громадам відповідно до підпункту 1 пункту а частини 1 статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Частиною 2 статті 60 Закону №280/97-ВР визначено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Згідно статті 316 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України) правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтями 328, 331 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до статті 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 ст. 181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Згідно частини 4 статті 334 Цивільного кодексу України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації виникають з моменту такої реєстрації.
Статтями 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-1V) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав здійснюється на засадах обов'язковості державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав. Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Крім того, статтею 4 Закону №1952-1V передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов'язковій державній реєстрації.
У Державному реєстрі прав, відповідно до статті 5 Закону №1952-1V, реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Право власності на житловий будинок, будівлю, споруду, а також їх окремі частини може бути зареєстровано незалежно від того, чи зареєстровано право власності чи інше речове право на земельну ділянку, на якій вони розташовані.
Згідно пунктів 6, 7, 44 «Порядку державної реєстрації речових прав, на нерухоме майно та їх обтяжень», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, державна реєстрація прав проводиться за заявою заявника шляхом звернення до суб'єкта державної реєстрації прав або нотаріуса.
Для державної реєстрації прав заявник подає оригінали документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», іншими законами України та цим Порядком.
Статтями 13 та 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією.
Сільські, селищні, міські ради згідно статті 10 Закону №280/97-ВР є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені таз їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до п. п. 3 та 5 статті 16 Закону №280/97-ВР є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до статті 29 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Права суб'єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.
Тобто, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області є Лосинівська селищна рада Ніжинського району Чернігівської області.
Враховуючи викладене, Лосинівська селищна рада Ніжинського району Чернігівської області зобов'язана згідно з вимогами чинного законодавства вжити заходів для оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на будівлю навчального закладу.
Однак, відповідно до листа Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області від 21.02.2025 №289/03-02 та доданої до нього зведеної таблиці вбачається, що право комунальної власності на будівлі і споруди Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району не оформлено (а.с.32 зворот-34).
Вказане свідчить про бездіяльність відповідача, яка полягає у безпідставному зволіканні в оформленні правовстановлюючих документів на майно, що належить територіальній громаді.
Враховуючи вищенаведене, суд погоджується із позицією прокуратури щодо необхідності зобов'язання відповідача вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на будівлі та споруди Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку, що позов має бути задоволений.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Ніжинської окружної прокуратури до Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Шатурська гімназія Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області щодо оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на будівлі та споруди Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області загальною площею 1195,9 кв.м. та вартістю 34 613 574,94 грн, що знаходяться за адресою: 16662, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Шатура, вул. Дерезенка, 35.
Зобов'язати Лосинівську селищну раду Ніжинського району Чернігівської області вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів та права комунальної власності на будівлі та споруди Шатурської гімназії Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області загальною площею 1195,9 кв.м. та вартістю 34 613 574,94 грн, що знаходяться за адресою: 16662, Чернігівська область, Ніжинський район, с. Шатура, вул. Дерезенка, 35.
Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 03 вересня 2025 року.
Позивач: Ніжинська окружна прокуратура (код ЄДРПОУ 0291011423, вул. Овдіївська, буд. 2, м. Ніжин, Ніжинський район, Чернігівська область, 16600).
Відповідач: Лосинівська селищна рада Ніжинського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04412461, вул. Шевченка, буд. 2, с-ще Лосинівка, Ніжинський район, Чернігівська область, 16663).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Шатурська гімназія Лосинівської селищної ради Ніжинського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 26294996, вул.Дерезенка, буд.35, с.Шатура, Ніжинський район, Чернігівська область, 16662).
Суддя С.В. Бородавкіна