Рішення від 04.09.2025 по справі 520/14921/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

04 вересня 2025 р. № 520/14921/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним, та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, від 06 травня 2025 року №12501-12346/С-03/8 2000/25 про відмову у переведенні на пенсію по віку відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII "Про державну службу";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити призначення та виплату пенсії по віку відповідно до Закону України "Про Державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII з дати звернення до пенсійного органу (заява від 20.04.2025) на підставі довідок №№05-01-27/93, 05-01-27/94 від 25.03.2025, виданих Департаментом фінансів Харківської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що звернувшись до відповідача із заявою про перехід на пенсію державного службовця згідно із Законом №3723-XII, протиправно отримала відмову. Наголошено, що право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII пов'язане з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця, визначеним п. 10, 12 Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII. Вважає, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2025 відкрито спрощене провадження у вказаній адміністративній справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву, позивачу - відповідь на відзив.

Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на те, що оскаржуваним рішенням позивачу правомірно відмовлено у переведенні на пенсію по Закону України "Про держану службу" №889-VIII у зв'язку із відсутністю для цього правових підстав.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши викладені сторонами обставини справи та надані на їх підтвердження докази, суд прийшов до наступного.

Позивач - ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Харківській області. З 23.03.2010 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про Державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993.

З 25.05.2021 позивача переведено на пенсію за віком відповідно норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.

Позивач 20 квітня 2025 року звернулася до територіального управління ПФУ у Харківській області із заявою про переведення на пенсію за віком згідно з Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ, з урахуванням довідок №№05-01-27/93, 05-01-27/94 від 25.03.2025, виданих Департаментом фінансів Харківської обласної державної адміністрації.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 06 травня 2025 року №12501-12346/С-03/8 2000/25 відмовлено у переведенні пенсії за віком відповідно до Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону "Про державну службу" №889-VІІІ від 10.12.2015, мотивуючи тим, що проведення перерахунків пенсій не передбачено, в тому числі призначених відповідно до Закону України "Про Державну службу" №3723-XII від 16.12.1993. Тому, права на перерахунок в частині зміни окладу за заявою від 20.04.2025, з урахуванням довідок №№05-01-27/93, 05-01-27/94 від 25.03.2025, виданих Департаментом фінансів Харківської обласної державної адміністрації, немає. Поновлювати пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" за документами пенсійної справи недоцільно.

Не погоджуючись із зазначеним, позивач звернулася до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Після 01.05.2016, відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" №889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Статтею 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з ч. 3 статті 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV визначено порядок перерахунку призначеної пенсії.

Також, з 01.05.2016 набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону України "Про Державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993.

Так, відповідно до пункту 1 частини 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-XII, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно з п. 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-ІV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-ІV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Порядок призначення такої пенсії затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб (далі Порядок №622), яка застосовується з 01.05.2016.

Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку № 622 згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII "Про державну службу" мають право особи, які на день набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу":

- мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України;

- займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 622, право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають: чоловіки, які досягли віку 62 роки. До досягнення зазначеного віку право на призначення пенсії мають чоловіки 1955 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 61 рік - які народилися по 31 грудня 1954 року; 61 рік 6 місяців - які народилися з 1 січня 1955 року по 31 грудня 1955 року; жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Вказаний Порядок №622 є чинним, не визнавався неконституційним та не скасовувався.

Таким чином, право на призначення пенсії державного службовця в рамках дії Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10 грудня 2015 року мають особи, які не отримували пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року.

Проте, позивачу з 23.03.2010 вже призначалася пенсія за віком відповідно до Закону №3723-ХІІ.

Відтак, оскільки позивачу до набрання чинності Законом №889-VIII призначалася пенсія відповідно до Закону № 3723-XII, причому в межах одного види пенсії, права на повторне призначення пенсії відповідно до вказаного Закону позивач не має.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 жовтня 2018 року у справі № 523/9208/17.

Суд погоджується з доводами відповідача, що приписи пунктів 10-12 розділу XI Закону №889-VІІІ на спірні у справі правовідносини не поширюються, позаяк позивачем уже було використано право на призначення пенсії за нормами ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, а перерахунку пенсії не існує.

З огляду на зазначене, оскаржувана відмова є правомірною, оскільки у відповідача відсутні правові підстави для повторного призначення пенсії позивачу відповідно до вищезазначеного Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ.

Таким чином, відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити призначення та виплату пенсії по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII з дати звернення до пенсійного органу (заява від 20.04.2025) на підставі довідок №№05-01-27/93, 05-01-27/94 від 25.03.2025, виданих Департаментом фінансів Харківської обласної державної адміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

Враховуючи наведене, в задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Оскільки, позовні вимоги не підлягають задоволенню, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл., 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Шляхова