Ухвала від 03.09.2025 по справі 500/2786/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про витребування доказів та про продовження процесуального строку розгляду справи

Справа № 500/2786/25

03 вересня 2025 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі судді Мандзія О.П., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до приватного підприємства "Континент" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до приватного підприємства "Континент" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.

Ухвалою суду від 14.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

На виконання вимог вказаної ухвали, приватним підприємством "Континент" подано до суду відзив на позовну заяву. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що вжив залежних від нього передбачених законодавством заходів для відповідності середньооблікової чисельності працюючих осіб з інвалідністю установленим нормативам, тобто заходів для недопущення господарського правопорушення. Зокрема, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 працює на підприємстві з 01.10.2008, та є особою з інвалідністю, якому встановлена ІІ група інвалідності у зв'язку з загальним захворюванням (довічно), про що свідчить довідка до акту огляду МСЕК серія 12 ААГ №730007, видана Тернопільським обласним Центром медико-соціальної експертизи.

Порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями визначені Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317, згідно із пунктом 8 якого датою встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання у відсотках вважається день надходження до комісії документів, зазначених у пункті 3 цього Положення.

Такими документами відповідно до пункту 3 Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 є направлення відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності документів, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлене захворюваннями, наслідками травм або вродженими вадами, які спричиняють обмеження нормальної життєдіяльності особи.

Отже, дату встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності потерпілому від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання у відсотках законодавець пов'язує із днем надходження до комісії документів, зазначених у пункті 3 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317.

Відтак, для правильного вирішення спору у цій справі необхідно встановити день надходження до комісії документів, а саме направлення відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів, який і є датою встановлення інвалідності в силу вимог пункту 8 Положенням про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317.

В силу приписів ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно з ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.3 ст.77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч.1 ст.94 КАС України).

Як передбачено ч.3 ст.80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Ухвалою суду від 11.07.2025 витребувати в Тернопільського обласного Центру медико-соціальної експертизи відомості про день надходження до МСЕК документів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначених у пункті 3 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317, якому встановлена ІІ група інвалідності у зв'язку з загальним захворюванням (довічно), про що свідчить довідка до акту огляду МСЕК серія 12 ААГ №730007.

На виконання вимог вказаної ухвали, Тернопільський обласний Центр медико-соціальної експертизи листом №108 від 21.07.2025 повідомило, що відповідно до акту прийому-передачі медико-експертних справ від 31.12.2024 № 204, медико-експертна справа ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 була передана комунальному некомерційному підприємству "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради, за адресою м. Тернопіль вул. Клінічна 1 у відділення з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Ухвалою суду від 29.07.2025 витребувано в комунального некомерційного підприємства "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради відомості про день надходження до МСЕК документів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначених у пункті 3 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317, якому встановлена ІІ група інвалідності у зв'язку з загальним захворюванням (довічно) відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серія 12 ААГ №730007.

Копію ухвали суду від 29.07.2025 комунальне некомерційне підприємство "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради отримало 29.07.2025, про що свідчить довідка про доставку електронного листа. Станом на 01.09.2025 до суду від комунального некомерційного підприємства "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради витребуваних доказів не надійшло.

В силу приписів ч.4 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Згідно до ч.1 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.3 ст.77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч.1 ст.94 КАС України).

Як передбачено ч.3 ст.80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

З огляду на викладене, з метою повного та об'єктивного з'ясування обставин у справі, суд вважає за необхідне повторно витребувати докази в комунального некомерційного підприємства "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради.

Відповідно до ч.1 ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Статтею 119 КАС України, визначено, що строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.

Згідно з ч.2 ст.121 КАС України встановлений процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.

Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), яка згідно з ч.1 ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Недотримання строків розгляду справ порушує конституційне право на судовий захист, гарантований ст.55 Конституції України, і негативно впливає на ефективність правосуддя та на авторитет судової влади.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи "Федіна проти України" від 02.09.2010, "Смірнова проти України" від 08.11.2005, "Матіка проти Румунії" від 02.11.2006, "Літоселітіс проти Греції" від 05.02.2004 та інші).

Оцінюючи правову та фактичну складність справи, слід враховувати, зокрема, наявність обставин, що утруднюють розгляд справи у визначені процесуальним законом строки.

Враховуючи обставини даної справи, необхідність витребувати докази, рекомендації Ради суддів України судам щодо організації роботи в умовах воєнного стану та закріплену ч.2 ст.121 КАС України можливість продовжити строк розгляду справи, суд дійшов висновку, що строк розгляду даної адміністративної справи слід продовжити на один місяць.

Керуючись ст.80, 121, 241, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Витребувати повторно в комунального некомерційного підприємства "Тернопільська обласна клінічна лікарня" Тернопільської обласної ради відомості про день надходження до МСЕК документів ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зазначених у пункті 3 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317, якому встановлена ІІ група інвалідності у зв'язку з загальним захворюванням (довічно) відповідно до довідки до акту огляду МСЕК серія 12 ААГ №730007.

Витребувані докази надати до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали.

Продовжити процесуальний строк розгляду адміністративної справи №500/2786/25 за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до приватного підприємства "Континент" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені на один місяць.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Оскарження ухвали окремо від рішення не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.

Повний текст ухвали виготовлено і підписано 03 вересня 2025 року.

Суддя Мандзій О.П.