Справа № 640/27817/20
04 вересня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Самойлюк Г.П., розглянувши у письмовому провадженні в місті Одесі заяву відповідача про закриття провадження у справі № 640/27817/20 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування наказу,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України про визнання протиправним та скасування наказу від 09.10.2020 № 3497/5.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.11.2020 р. відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» № 2825-ІХ, визначено Ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
На підставі Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року № 399, Акту приймання-передачі від 29.01.2025 року, Розпорядження керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду №1 від 03.02.2025 “Про здійснення реєстрації та автоматизованого розподілу судових справ,нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва» та протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 11.04.2025 року адміністративну справу № 640/27817/20 розподілено судді Г.П. Самойлюк.
Ухвалою від 16.04.2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/27817/20. Вирішено, що розгляд справи буде здійснюватися в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін на підставі ст.262 КАС України, у межах строків, визначених ст.258 КАС України та з урахуванням встановлених сторонам строків для подання заяв по суті.
Ухвалою від 20.05.2025 року призначено розгляд справи справу № 640/27817/20 за правилами загального позовного провадження зі стадії проведення підготовчого засідання.
Ухвалою від 19.06.2025 року, що занесена до протоколу засідання, задоволено клопотання представника позивача про витребування від сторони відповідача висновку комісії від 07.08.2020 року за наслідками розгляду скарг ОСОБА_1 та за наявністю зроблену відеофіксацію, зобов'язано Міністерство юстиції України надати витребувані докази протягом 15-ти днів, з дня отримання відповідного листа.
Ухвалою від 07.07.2025 року, що занесена до протоколу засідання, закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою від 20.08.2025 року призначено розгляд справи № 640/27817/20 в режимі відеоконференції.
Ухвалою від 21.08.2025 року, що занесена до протоколу засідання, продовжено розгляд справи в порядку письмового провадження.
В матеріалах справи наявне клопотання представника відповідача Міністерства юстиції України про закриття провадження по справі, згідно п.1 ч.1 ст.238 КАС України. В обґрунтування поданого клопотання відповідачем зазначено, що заявлені вимоги позивача є спором про право і стосуються захисту його прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних правовідносин, а тому спір не відноситься до юрисдикції адміністративних судів і повинен розглядатися в порядку цивільного судочинства.
Вивчивши матеріали справи, надані учасниками справи заяви та докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. З метою встановлення «належного» суду для вирішення спору у цій справі необхідно встановити природу та характер спірних правовідносин.
Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
За правилами пункту 1 частини другої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Так, спірні правовідносини по даній справі обумовлені прийняттям 09.10.2020 року Міністерством юстиції України наказу № 3497/5, яким задоволено частково скаргу ОСОБА_2 , ОСОБА_3 від 17.02.2020 та скасовано рішення від 28.01.2019 № 45232029, прийняте державним реєстратором Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «СПЕЦЖИТЛОФОНД» міста Києва Гавриленком Олексієм Віталійовичем. Вказаний наказ № 3497/5 від 09.10.2020 року прийнятий у зв'язку з реалізацією Міністерством юстиції України передбачених чинним законодавством делегованих повноважень щодо можливості перегляду рішень, дій або бездіяльності у сфері державної реєстрації прав, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Таким чином, за даним позовом дослідженню підлягають владні управлінські дії та рішення Міністерства юстиції України, який у межах спірних правовідносин діяв як суб'єкт владних повноважень. Даний спір, з огляду на його предмет, суб'єктний склад учасників справи, суть і характер спірних правовідносин, є публічно-правовим і підлягає розгляду судами адміністративної юрисдикції.
Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку про відсутність підстав для закриття провадження у справі за п.1 ч.1 ст.238 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 44-47, 238, 248, 256, 293-295 КАС України, суд
У задоволенні клопотання представника відповідача Міністерства юстиції України про закриття провадження у справі №640/27817/20 відмовити.
Ухвала набирає законної сили у порядку ст. 256 КАС України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Самойлюк Г.П.