Справа № 420/13581/25
04 вересня 2025 року Одеський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді - Завальнюка І.В.,
при секретарі - Гоменюк Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду із даним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні (заява від 14.01.2025 р., що надійшла 16.01.2025 р.) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей (даних) про визнання ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 19.04.2023 р. непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу»;
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка полягає у невнесенні (заява від 14.01.2025 р., що надійшла 16.01.2025 р.) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей (даних) про визнання ОСОБА_2 19.04.2023 р. непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 та ІНФОРМАЦІЯ_5 внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості (дані) про визнання ОСОБА_2 19.04.2023 р. непридатним до військової служби та виключення його з військового обліку військовозобов'язаних на підставі п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ «Про військовий обов'язок і військову службу».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у квітні 2023 року як військовозобов'язаний у встановленому законом порядку він пройшов медичний огляд ВЛК та був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. За результатами медичного огляду та на підставі постанови військово-лікарської комісії позивача було документовано паперовим військово-обліковим документом у формі тимчасового посвідчення з внесенням до нього відомостей про виключення з військового обліку. Водночас в ЄДРПВР «Оберіг» міститься інформація про те, що позивач перебуває на «обліку» як придатний до військової служби, хоча такого рішення ВЛК щодо позивача не ухвалювала. Позивач звернувся до ТЦК та СП із заявою, в якій просив виправити недостовірні відомості про нього, що містяться в ЄДРВР «Оберіг», але відповіді на свою заяву не отримав. У відповідь на адвокатський запит листом від 25.02.2025 р. ІНФОРМАЦІЯ_6 повідомив, що не вбачає підстав для задоволення заяви позивача. Відомості не були виправлені, що зумовило позивача звернутися до суду для захисту своїх прав.
Ухвалою судді від 06.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; витребувано від ОСОБА_1 оригінал довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 від 19.04.2023 № 31/1949; тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 віл 19.04.2023; витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином завірену копію матеріалів медичного обстеження ОСОБА_1 ; витребувані докази надати до суду протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали; призначено підготовче засідання на 29.05.2025 о 12:00 годині в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: 65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань 14.
19.05.2025 до суду від представника позивача на виконання ухвали суду від 06.05.2025 надійшли нотаріально завірені копії Довідки ВЛК від 19.04.2023 р. та Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного серії НОМЕР_2 від 19.04.2023 р.
Ухвалами суду від 29.05.2025 та від 12.06.2025 витребувано від ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчену копію матеріалів медичного обстеження ОСОБА_1 , який проведено 19.04.2023, а також докази взяття на військовий облік та зняття з військового обліку.
20.05.2025 до суду від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що заява ОСОБА_1 від 14.01.2025 року розглянута ІНФОРМАЦІЯ_8 . Позивачу надано відповідь на його заяву в межах встановлених законом строків, в якій повідомлено, що для з'ясування наявності підстав щодо виключення з військового обліку за ч.6 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» потрібно особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_7 , яким було прийнято рішення про виключення його з військового обліку, оскільки при постановці його на облік, видачі направлення для проходження медичного освідування військово-лікарською комісією та подальше виключення з обліку згідно законодавства повинні бути внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що зроблено не було. У тимчасовому посвідченні ОСОБА_1 НОМЕР_2 , а саме розділі 13, містяться відомості (поставлені штампи) про те, що його взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 , знято (не виключено) з військового обліку та ОСОБА_1 не підлягає призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Цей запис не відповідає законодавству, якщо враховувати наступний запис у розділі 14 тимчасового посвідчення, згідно якого ОСОБА_1 виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 - за ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», оскільки за статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» надається відстрочка саме такій категорії, як військовозобов'язані. Враховуючи той факт, що всі записи щодо постановки на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_10 , проходження медичного освідування ВЛК та виключення з військового обліку здійснені однією датою (19.04.2023 року), містяться некоректні записи, наведені вище, виникає сумнів в достовірності внесеної інформації та дійсності військовооблікового документа. Крім того, не зрозуміло, яким чином ОСОБА_1 взято на облік військовозобов'язаних та виключено з нього у ІНФОРМАЦІЯ_10 без внесення відповідних відомостей в ЄДРПР «Оберіг», коли він за реєстром перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 , тобто за зареєстрованим місцем проживання. Тим більше, позивачем акцентується увага про те, що в документ (тимчасове посвідчення) вклеєно він-код військовозобов'язаного, який можна взяти лише з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Ухвалою суду від 26.06.2025 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою суду від 26.08.2025 відкладено ухвалення та проголошення судового рішення на 04.09.2025 о 12:30 год.
Представник позивача в судовому засідання позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити позов.
Представники відповідачів ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду не з'явилися, про час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином.
Від ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду надійшла заява про розгляд справи без участі його представника.
Вислухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 ( АДРЕСА_1 ).
19.04.2023 р. в м. Одеса позивач ОСОБА_1 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_7 (надалі - ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_12 відповідно, а після зміни найменування - ІНФОРМАЦІЯ_13 ), за наслідками якого, йому було встановлено діагноз: «Розповсюджений остеохондроз ГПВХ- [грудного поперекового відділу хребта] III ст., S-подібний сколіоз III ст., Деформуючий остеоартроз ІІІ ст., Вузли Шморля, Ломбалізація, Порушення функцій».
Постановою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 від 19.04.2023 р. (Протокол № 34 від 19.04.2023 р.) позивач був визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, про що йому була видана Довідка військово-лікарської комісії від 19.04.2023 р. Довідка скріплена особистими підписами голови та секретаря ВЛК, а також гербовою печаткою ТЦК.
У той самий день ІНФОРМАЦІЯ_12 видав ОСОБА_1 Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 19.04.2023 р., скріплене особистим підписом начальника РТЦК та гербовою печаткою ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Позивач у позові зазначає, що в січні 2025 року в мобільному додатку «Резерв+» він згенерував електронний військово-обліковий документ (e-ВОД), який відображає відомості, внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, де побачив, що: - він перебуває на військовому обліку (позначка «на обліку») у ІНФОРМАЦІЯ_14 (надалі - ІНФОРМАЦІЯ_15 ); - 19.04.2023 р. пройшов медичний огляд ВЛК та визнаний придатним до військової служби (позначка «придатний»); - є військовозобов'язаним (позначка «військовозобов'язаний»); має персональний номер в реєстрі № 140920200676060800013 (відповідає номеру на штрих-коді, вклеєному 19.04.2023 р. Малиновським РТЦК до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 19.04.2023 р.).
16.01.2025 р. позивач надіслав до ІНФОРМАЦІЯ_16 заяву, в якій просив внести до реєстру відомості про визнання його 19.04.2023 р. непридатним до військової служби ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 з виключенням з військового обліку військовозобов'язаних, змінити категорію військового обліку з «військовозобов'язаний» на «невійськовозобов'язаний». Заява була вручена обом адресатам 16.01.2025 р., про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення.
ОСОБА_1 вказує, що відповіді на цю заяву не отримував, однак це не відповідає дійсності, оскільки відповідь йому була надана за вих.№1/4/124 від 22.01.2025 року за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 , яку направлено адресату поштовим відправленням через Укрпошту.
У відповіді ОСОБА_1 роз'яснено, що за даними ЄДРПВР «Оберіг» він перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_11 . Однак згідно наданих копій документів виключений з обліку ІНФОРМАЦІЯ_12 . Відповідно відмітку про виключення з військового обліку повинен зробити ТЦК та СП, де було прийнято таке рішення. ОСОБА_1 рекомендовано звернутись зі своїм питанням до ІНФОРМАЦІЯ_9 .
Отже з наведеного вбачається, що відповідь ОСОБА_1 на його заяву від 14.01.2025 року надано у встановлений законом строк.
17.02.2025 р. адвокат Остапенко А.І. надіслав до Хаджибейського РТЦК адвокатський запит, в якому просив надати інформацію про результати розгляду заяви позивача від 16.01.2025 р., а також інформацію про те, чи внесено РТЦК до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про результати проходження позивачем 19.04.2023 р. медичного огляду та відомості про виключення його з військового обліку, а якщо ні, то з якої причини.
Листом від 25.02.2025 р. вих. № 3915 ІНФОРМАЦІЯ_13 повідомив адвокату, що інформація про виключення з військового обліку не була внесена до реєстру у зв'язку з відсутністю для цього законних підстав; інформація про результати медичного огляду позивача (про визнання непридатним до військової служби) не була внесена до реєстру, оскільки позивач не подав картку обстеження та медичного огляду, «яка б свідчила про проходження ним медичного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_10 (на т. ч.)»; заява від 14.01.2025 р. була розглянута та 20.01.2025 р. за вих. № 925 було надано відповідь, яку направлено засобами поштового зв'язку (копію відповіді адвокату не надано); «З метою приведення облікових даних громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до вимог чинного законодавства», запропоновано позивачу особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_17 з військово-обліковим документом та оригіналами документів, що підтверджують виключення з військового обліку за станом здоров'я, попередньо записавшись в електронну чергу на сайті Міноборони України.
Зважаючи на те, що відповідачами проігноровані звернення позивача в порядку реалізації права, наданого п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону № 1951-VIII, та на бездіяльність щодо невиправлення даних в Реєстрі, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги не підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулювання відносин у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць визначено в Законі України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі Закон № 1951-VIII).
Статтею 1 Закон № 1951-VIII зазначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, це інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Згідно з ст. 5 Закону № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч.8). Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ч.9).
Положеннями ч. 1 ст. 6 Закону № 1951-VIII передбачено, що до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
В ст. 7 Закону № 1951-VIII визначено, які дані відносяться до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста. Так до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать зокрема і: відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку (п.17-1 ч.1).
Відповідно до ст. 8 Закону № 1951-VIII, до службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: 1) відомості про виконання військового обов'язку; 2) відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).
Відповідно до положень ст. 9 Закону № 1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (не включення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру (п.2 ч.1). Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру (ч.2).
Згідно зі ст. 14 Закону № 1951-VIII, ведення Реєстру включає: 1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним; 2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами; 3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення (ч. 1). У разі якщо відомості про призовника, військовозобов'язаного, резервіста вносяться до Реєстру вперше, автоматично формується окремий номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка здійснила запис (у електронній формі) (ч.2). Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (ч.4).
В п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 559 від 16.05.2024 року (далі Порядок № 559), визначено, що військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Приписами п. 3 Порядку № 559 передбачено, що відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів). Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через: електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Згідно п. 5 Порядку № 559, військово-обліковим документом призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також громадян, виключених з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу», в електронній формі (далі - військово-обліковий документ в електронній формі) є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції.
Відповідно до п. 6 Порядку № 559, військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами: Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка; Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони; Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).
При цьому в п. 7 Порядку № 559 зазначено, що військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації. Формування та відображення військово-облікового документа в електронній формі здійснюється автоматично за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей, визначених у пункті 8 цього Порядку. У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (далі - QR-код військово-облікового документа). Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов'язаних та резервістів. У разі коли відомості, зазначені у підпунктах 1-5, 8, 11-13 пункту 8 цього Порядку, на момент зчитування не відповідають відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, військово-обліковий документ в електронній формі вважається недійсним.
Відповідно до п. 8 Порядку № 559, військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності) зокрема: відомості про перебування на військовому обліку (найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває або знятий (виключений) з військового обліку, та підстава зняття (виключення) з військового обліку) (п.п. 12); відомості щодо звернення або надсилання до Національної поліції повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення (п.п.13).
З досліджених військово-облікових документів ОСОБА_1 вбачається, що відомості, що зазначені в п. 14 військово-облікового документа на бланку про виключення з військового обліку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що позивач перебуває на обліку.
Постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення №154).
Пунктом 1 Положення № 154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з п. 9 Положення № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, Про захист персональних даних та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Відповідно до п. 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.
Відповідно до ч. 13 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі Положення № 402).
В п. 2.1 Положення № 402 зазначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
Згідно п. 2.2 Положення № 402, Штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Приписами п.п. 2.3.1 Положення № 402, визначено, що ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
У відповідності до п.п. 2.3.3 Положення № 402, на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
В п.п. 2.3.4 Положення № 402, ЦВЛК має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (далі - ТЦК та СП) і закладах охорони здоров'я (установах) організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд, військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.
Відповідно до п. 2.3.5 Положення № 402, рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
З зазначених приписів Положення № 402, вбачається, що Центральна військово-лікарська комісія має право перевіряти у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки результати медичного огляду зокрема і військовозобов'язаних; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд військовозобов'язаних; переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Згідно з довідкою військово-лікарської комісії від 19.04.2023 року №31/1843 при ІНФОРМАЦІЯ_18 , на ОСОБА_1 , 1984 р.н., з висновком: «На підставі статті 64-а графи ІІ Розкладу хвороб - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку Протокол №34 від 19.04.2023 року. В нижній частині довідки проставлена печатка ІНФОРМАЦІЯ_9 . Відмітки про затвердження висновку ВЛК регіональною військово-лікарською комісією немає.
У відповіді вих. №1/4/124 від 22.01.2025 року за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_1 роз'яснено, що за даними ЄДРПВР «Оберіг» він перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_11 . Однак згідно наданих копій документів виключений з обліку ІНФОРМАЦІЯ_12 . Відповідно відмітку про виключення з військового обліку повинен зробити ТЦК та СП, де було прийнято таке рішення. ОСОБА_1 рекомендовано звернутись зі своїм питанням до ІНФОРМАЦІЯ_9 .
На адвокатський запит ІНФОРМАЦІЯ_6 було надано відповідь листом від 25.02.2025 року, в якій зазначалось, що за наданими ним копіями документів немає підстав для внесення інформації до ЄДРПВР АІТС «Оберіг» про виключення його з військового обліку. При цьому роз'яснюється, що ОСОБА_1 «З метою приведення облікових даних відповідно до вимог чинного законодавства необхідно особисто прибути до ІНФОРМАЦІЯ_19 з оригіналами військово-облікового документа та медичних документів, що підтверджують виключення з військового обліку».
За даними з ЄДРПВР АІТС «Оберіг», на даний час ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_1 ), придатний до військової служби.
У графі 13 «Відмітки про військовий облік» тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 зазначено «Взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_12 19.04.2023» та «Знято з військового обліку на підставі абз. 3 ч. І ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягає призову під час мобілізації.
У графі 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 зазначено « 19.04.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_9 за ст. 37 ЗУ «Про ВО і ВС».
Згідно з ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі;
5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом;
6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.
В свою чергу, за приписами абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції від 04.12.2022, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).
Таким чином, відомості у графах 13 та 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 позивача є суперечливими, так як у графі 13 наведено підставу для відстрочки від мобілізації за висновком ВЛК, а у графі 14 наведено дані про виключення з військового обліку внаслідок визнання непридатним до військової служби.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключення з військового обліку здійснюється територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, у якому громадянин перебуває на військовому обліку. З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 , тоді як медичне обстеження та прийняття постанови ВЛК було проведено в ІНФОРМАЦІЯ_10 . За таких обставин внесення змін до ЄДРПВР «Оберіг» має здійснювати саме той ТЦК та СП, у якому позивач перебуває на обліку, після надходження належно оформлених документів з РТЦК, де він проходив ВЛК.
Таким чином, тимчасове посвідчення містить суперечливі записи щодо підстав і порядку виключення позивача з військового обліку та підстав для відстрочки від мобілізації, оскільки у графа 13 та 14 одночасно зазначено як про виключення з військового обліку, так і про відстрочку від призову за іншим законом, що не узгоджується між собою та викликає сумніви щодо достовірності й належності такого документа як підтвердження правового статусу позивача.
З матеріалів справи також убачається, що заява позивача від 14.01.2025 р. була розглянута відповідачем у визначені законом строки, надано відповідь із роз'ясненням порядку подальших дій, у тому числі щодо необхідності особистого звернення із оригіналами документів для підтвердження виключення з військового обліку. Тому твердження позивача про бездіяльність відповідачів у частині розгляду його звернень є необґрунтованими.
Таким чином, з огляду на суперечливість наданих позивачем документів, відсутність належної доказової бази для підтвердження факту виключення його з військового обліку та з урахуванням того, що відповідачі діяли в межах своїх повноважень і належним чином розглянули звернення позивача, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Більш того, за приписами абз. 2 п. 3 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559, у разі коли відомості, зазначені у графах 1- 5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, такий документ вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ і розвідувальних органів).
З огляду на те, що в тимчасовому посвідченні позивача наявні розбіжності між записами у графах та даними, які містяться в ЄДРПВР «Оберіг», зазначений документ не може вважатися належним і допустимим доказом його виключення з військового обліку.
Таким чином, надані позивачем документи, які містять взаємовиключні відомості та не узгоджуються з даними державного реєстру, не можуть бути покладені судом в основу висновку про протиправність дій чи бездіяльності відповідачів. Відсутність у матеріалах справи належних та достовірних доказів підтвердження факту виключення позивача з військового обліку свідчить про необґрунтованість його вимог щодо зобов'язання відповідачів внести відповідні зміни до Єдиного державного реєстру.
У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, Верховний Суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) і «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд вважає, що решта аргументів (доводів) сторін, які мають значення для правильного вирішення спору, на вирішення спірних правовідносин не впливають та не змінюють судовий розсуд цього спору за результатами судового процесу.
В адміністративному судочинстві принцип верховенства права зобов'язує суд надавати законам та іншим нормативно-правовим актам тлумачення у спосіб, який забезпечує пріоритет прав людини при вирішенні справи. Тлумачення законів та нормативно-правових актів не може спричиняти несправедливих обмежень прав людини.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Суд зазначає, що доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, однак позивач в ході судового розгляду справи не доведено ґрунтовності пред'явлених вимог.
В той же час, згідно з ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини у справі “Голдер проти Сполученого Королівства», згідно з якою саме “небезпідставність» доводів позивача про неправомірність втручання в реалізацію його прав є умовою реалізації права на доступ до суду.
Отже, звертаючись до суду з позовом про захист своїх прав, позивач обтяжений обов'язком довести "небезпідставність" своїх доводів щодо порушеного права за захистом якого він звернувся до суду, надавши відповідні докази зі змісту яких можливо встановити наявність спору саме на момент звернення до суду.
Таким чином, проаналізувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 139, 242-246 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ; ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_4 ; ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя І.В. Завальнюк
.