Рішення від 04.09.2025 по справі 420/16307/25

Справа № 420/16307/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Завальнюка І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Товариства обмеженою відповідальністю «Компанія «Бласт і КО» до Головного управління ДПС в Одеській області, ДПС України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби в Одеській області №12196102/45136270 від 12.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Бласт і КО»; визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби в Одеській області №12196101/45136270 від 12.12.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Балст і КО»; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Компанія «Бласт і КО» №2 від 14.12.2023 на суму 109 818,18 грн (у тому числі ПДВ 18 303,03 грн.); зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Компанія «Бласт і КО» №21 від 26.04.2024 р на суму 250 000,00 грн. (у тому числі ПДВ 41 666,67 грн.).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що позивачем було складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкові накладні, однак спірними рішеннями Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН позивачу відмовлено у реєстрації податкових накладних. На виконання вимог пп. 201.16.2 п. 201.16 ст. 201 ПК України позивачем було направлено на адресу ГУ ДПС повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим податковим накладним. Не зважаючи на подання платником податків усіх необхідних документів, спірні податкові накладні зареєстровані не були, що зумовило позивача звернутися за судовим захистом.

Ухвалою судді від 30.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

11.06.2025 до суду від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зазначивши, що на розгляд комісії регіонального рівня надана не достатня кількість первинних документів, які б в повному обсязі підтверджували господарську операцію, надані документи не відображають весь шлях здійсненої господарської операції від Постачальника Покупцеві, також не надано банківських виписок або платіжних інструкцій, які б підтверджували факт перерахування коштів. На момент винесення оскаржуваних рішень про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН, Позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, і саме з цих підстав контролюючий орган відмовив у реєстрації податкових накладних. Зокрема, у зв'язку з ненаданням до контролюючого органу товарно-транспортних накладних на підтвердження поставки на адресу позивача від контрагентів матеріалів для виконання робіт з влаштування внутрішньо-майданчикових мереж господарсько-побутової та дощової каналізації, з ненаданням акту приймання-передачі зазначених матеріалів, а також, у зв'язку з відсутністю документів, підтверджуючих походження техніки для виконання зазначених в податкових накладних зобов'язань, реальність господарської діяльності, зазначеної у направлених на реєстрацію податкових накладних не підтверджена.

16.06.2025 до суду від ТОВ «Компанія «Бласт і КО» надійшла відповідь на відзив, згідно з якою подані податкові накладні №2 від 14.12.2023 р. та №21 від 26.04.2024 р. складені та направлені на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних за фактом настання однієї із подій, передбачених п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, а саме на дату зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку у якості передоплати, а не за фактом виконання робіт. На момент подання вищевказаних податкових накладних на реєстрацію, роботи не були виконані Позивачем, а тільки закуповувались необхідні товарно-матеріальні цінності для подальшого виконання робіт, про що прямо було вказано Позивачем у поясненнях, наданих контролюючому органу.

Розгляд справи здійснюється без проведення судового засідання та по суті розпочатий через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі відповідно до ч. 2 ст. 262 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість адміністративного позову та наявність підстав для його задоволення, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ТОВ «Компанія «Бласт і КО» зареєстровано платником податку на додану вартість з 01.06.2023 (451362715549), що підтверджується витягом №2415544500047 від 13.03.2024.

Відповідно до витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №34191253 від 06.12.2024 р. основним видом економічної діяльності ТОВ «Компанія «Бласт і КО» є КВЕД 37.00 каналізація, відведення й очищення стічних вод. Серед додаткових видів економічної діяльності Товариства є: 38.11 збирання безпечних відходів; 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель; 42.11 будівництво доріг і автострад; 42.21 будівництво трубопроводів; 43.12 підготовчі роботи на будівельному майданчику; 43.21 електромонтажні роботи; 43.22 монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.99 інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 46.73 оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 49.41 вантажний автомобільний транспорт; 71.12 діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; 77.32 надання в оренду будівельних машин і устатковання; 77.39 надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у.; 81.30 надання ландшафтних послуг.

18.09.2023 ТОВ «Компанія «Бласт і КО» ТОВ "АЛЬ-СОФІЯ" (код за ЄДРПОУ 40079647) укладено договір підряду № 18/09-ЗК, за яким ТОВ «Компанія «Бласт і КО» (Підрядник) зобов'язується власними та залученими силами і засобами в порядку і строки, передбачені цим договором, з власних матеріалів і обладнання виконати робити: «Влаштування внутрішньо майданчикових мереж господарсько-побутової та дощової каналізації» на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями, торгово-розважальним центром, наземними гаражами відкритого типу, підземним паркінгом та трансформаторною підстанцією за адресою: м. Одеса, Малиновський район, вул. Краснова, 3» відповідно до чинних в Україні норм і правил, а ТОВ "АЛЬ-СОФІЯ" (Замовник) зобов'язується в порядку та строки, передбачені цим договором прийняти і оплатити виконані роботи підрядника.

На виконання 201.10. статті 201 ПК України, Товариством складено та направлено до Головного управління ДПС в Одеській області наступні податкові накладні на послуги згідно з ДКПП 43.22 для реєстрації у Реєстрі, а саме: - №2 від 14.12.2023 р.; - №21 від 26.04.2024 р.

Проте, 19.12.2023 Товариством отримано квитанцію про зупинення реєстрації зазначеної податкової накладної (реєстраційний номер документа 9345829362).

У даній квитанції вказано: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 14.12.2023 р. №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 43.22, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D»=6.5334 %, «Рпоточ»=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

09.05.2024 Товариством отримано квитанцію про зупинення реєстрації вищевказаної податкової накладної (реєстраційний номер документа 9122599060).

У даній квитанції вказано: «Відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.12.2019 №1.165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 26.04.2024 р. №21 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання 9 товару/послуги 43.22, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник «D>=4.8399%, «Рпоточ»=0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

Незважаючи на всі подані документи та надані пояснення, комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних були прийняті рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних 12196102/45136270 від 12.12.2024 р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 14.12.2023 р., №12196101/45136270 від 12.12.2024 р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №21 від 26.04.2024 р., у зв'язку з: наданням платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства.

Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню у зв'язку з наступним.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII, внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.

Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений в Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341), (далі - Порядок № 1246).

Відповідно до п. 2 Порядку №1246, податкова накладна, це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно п.12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис», “Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п. 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України (реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 (набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок №1165).

Цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Відповідно до п. 2 Порядку 1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Відповідно до вимог п. 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).

Відповідно до п. 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п.11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п.25 Порядку № 1165).

При цьому, суд наголошує, що у цій справі не надається оцінка реальності здійснення господарських операцій, на підставі яких позивачем складено податкові накладні, оскільки це питання має досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

З огляду на матеріали справи, у штаті ТОВ «Компанія «Бласт і. КО» є відповідні спеціалісти, підприємство забезпечує свої виробничі потреби в трудових ресурсах за рахунок власних працівників. Це передбачено штатним розписом від 01.04.2024 р. з переліком посад, чисельністю та окладами для кожної професії.

Для надання послуг згідно ДКПП 43.22 у Товариства є необхідне обладнання, спецтехніка та установки, як власні, що підтверджується повідомленнями форми 20-ОПП від 09.06.2023 р. та квитанціями до останніх, так і орендовані, що підтверджується укладеним договором оренди з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 № 30/05 від 30.05.2023 р. з додатками, повідомленнями форми 20-ОПП від 27.05.2023 р., 09.06.2023 р., 23.06.2023 р., 29.08.2023 р., 25.12.2023 р., 08.05.2024 р., квитанціями до останніх, оборотно-сальдовими відомостями по рахунку №10 за березень 2024 р. та №11 за квітень 2024 p.

Свої виробничі потужності, матеріали, складські, офісні приміщення, техніку, резервуари для паливо-мастильних матеріалів ТОВ «Компанія «Бласт КО» розміщує на базі, що знаходиться на земельній ділянці загальною площею 0,6 га в місті Одесі, по вулиці 2-га Сортувальна, 2-В відповідно до умов договорів оренди, укладених з ТОВ ВП «ОРЕОЛ» (код за ЄДРПОУ 24765078) №№ 27/04/1, 27/04 від 27.04.2023 р., №№ 30-05, 30/05 від 30.05.2023 р., що також підтверджується повідомленнями форми 20-ОПП та квитанціями про їх прийняття.

До суду надано ліцензію позивача на право зберігання пального виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки за вказаною адресою №15530414202300248 від 26.06.2023.

Зазначене свідчить про те, що ТОВ «Компанія «Бласт і КО» має повну забезпеченість матеріалами, виробничими та трудовими ресурсами для здійснення своєї господарської діяльності та виконання робіт за кодом згідно ДКПП 43.22 є для Товариства типовою та розповсюдженою послугою, яка регулярно надається на користь різних контрагентів, крім того, вид економічної діяльності за КВЕД 43.22 монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування - є додатковим видом економічної діяльності Позивача.

Згідно приписів пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом МФУ від 12.12.2019 № 520, яким визначено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, позивачем 09.12.2024 року скеровано до ГУ ДПС в Одеській області Суворовська державна податкова інспекція, повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, що підтверджується квитанцією №2 від 10.12.2024 р., реєстраційний номер документа 9373452109).

Згідно з поясненнями, між ТОВ «Компанія «Бласт і КО» ТОВ "АЛЬ-СОФІЯ" (код за ЄДРПОУ 40079647) укладено договір підряду № 18/09-ЗК від 18.09.2023 р. за яким ТОВ «Компанія «Бласт і КО» (Підрядник) зобов'язується власними та залученими силами і засобами в порядку і строки, передбачені цим договором, з власних матеріалів і обладнання виконати робити: «Влаштування внутрішньо майданчикових мереж господарсько-побутової та дощової каналізації» на об'єкті «Будівництво житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями, торгово-розважальним центром, наземними гаражами відкритого типу, підземним паркінгом та трансформаторною підстанцією за адресою: м. Одеса, Малиновський район, вул. Краснова, 3» відповідно до чинних в Україні норм і правил, а ТОВ "АЛЬ-СОФІЯ" (Замовник) зобов'язується в порядку та строки, передбачені цим договором прийняти і оплатити виконані роботи підрядника.

Згідно п. 3.1 Договору, вартість робіт за цим договором узгоджується сторонами і вказується в підписаному сторонами додатку 1 «Договірна ціна», який є невід'ємною частиною цього договору і складає 7 250 000,00 грн., у тому числі ПДВ - 1 208 333,33 грн.

У відповідності до п. 3.9 договору, Замовник надає Підряднику передоплату на придбання матеріалів для виконання робіт за договором в наступному порядку: протягом 1 робочого дня з дати виставлення відповідного рахунку Підрядника, Замовник перераховує на розрахунковий рахунок Підрядника передоплату в розмірі 70% від вартості робіт за цим Договором. Даний аванс зараховується в рахунок вартості матеріалів призначених для виконання робіт.

Наступні розрахунки з Підрядником за виконані роботи здійснюються Замовником протягом 7 банківських днів після приймання Замовником у Підрядника виконаних робіт у встановленому цим договором порядку за вирахуванням сплаченої Підряднику передоплати відповідно до абзацу 1 цього пункту.

Сторонами 07.12.2023 р. укладено додаткову угоду №1 до вищевказаного договору, згідно якої сторони дійшли згоди доповнити п. 3.8 Розділу «ВАРТІСТЬ РОБІТ І ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ» Договору абзацом 2 у такій редакції: «У разі виконання додаткових робіт Сторони підписують відповідну Додаткову угоду до даного Договору. В даній Додатковій угоді вказується перелік додаткових робіт, терміни їх проведення, вартість і порядок розрахунків». 2. Керуючись п.3.8. Договору Сторони дійшли згоди про наступне: 2.1. Підрядник зобов'язується виконати додаткові роботи: «Влаштування внутрішньомайданчикових мереж господарсько-побутової та дощової каналізації» на об'єкті Замовника: "Будівництво житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями, торгово-розважальним центром, наземними гаражами відкритого типу, підземним паркінгом та трансформаторною підстанцією за адресою: м. Одеса, Малиновський район, вул. Краснова, 3». 2.2. Вартість вищевказаних робіт становить: 139 656,56 грн. (сто тридцять дев'ять тисяч шістесот п'ятдесят шість грн. 56 коп.), в т.ч. ПДВ20% - 23 276,09 грн. (двадцять три тисячі двісті сімдесят шість грн. 09 коп.). 3. Оплата за даним Додатковою угодою проводиться «Замовником» наступним чином: 3.1. Протягом 1 (одного) робочого дня з дати виставлення відповідного рахунку- Підрядника Замовник перераховує на розрахунковий рахунок Підрядника передоплату в розмірі 100% Вартості Робіт передбачених п.2.2. даної Додаткової угоди. 4. Термін виконання робіт 5 (п'ять) календарних днів. 5. Роботи вважаються виконаними з дати підписання уповноваженими представниками сторін «Довідки про вартість виконаних робіт» (за формою №КБ-3) та «Акт приймання виконання робіт» (за формою №КБ-2в).

07.12.2023р. була складана та підписана Додаткова угода № 1 на додаткові роботи, а саме: «Влаштування внутрішньо майданчикових мереж господарсько-побутової та дощової каналізації» на суму 139565,56 грн.

На підставі цієї угоди ТОВ «Компанія «Бласт і КО» був виписаний рахунок № 125 від 07.12.2023 р. на суму 139 656,56 грн.

Від ТОВ "АЛЬ-СОФІЯ" на розрахунковий рахунок Позивача 14.12.2023 р. частково надійшли грошові кошти, а саме у розмірі 109 818,18 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №31159 від 14.12.2023.

Ця передплата потрібна для підготовки техніки, обладнання та закупівлі всіх необхідних засобів праці та ТМЦ для виконання цих робіт.

Для виконання цих додаткових робіт необхідно було провести ряд землевпорядних робіт, а саме засипати траншеї, котловани та ями піском за допомогою бульдозерів, полити водою за допомогою поливомийних машин та ущільнити трамбівками. Тому на об'єкті працювала будівельна техніка та допоміжні спеціальні інструменти, які є у Позивача як власні, так і по договору оренди № 30/05 від 30.05.2023р. Факт надання цих автомобілів в оренду підтверджується актами наданих послуг, платіжними інструкціями та ОСВ 631 за листопад місяць з даним контрагентом, які додаються. Також додаються Форми 20-ОПП з квитанціями та ОСВ 10, 11.

Такі ТМЦ, як пісок та гранітна суміш 0-40 Товариство отримує від ТОВ «ЕНКО ЕНТЕРПРАЙЗ» (код за ЄДРПОУ 37009150) за договором купівліпродажу №2106-23 від 21.06.2023 р., що підтверджується: - видатковими накладними №11292 від 14.12.2023 р., №11302 від 15.12.2023 р., №11361 від 16.12.2023 р., №11408 від 19.12.2023 р., №11772 від 27.12.2023 р.; товарно-транспортними накладними №P11271 від 14.12.2023 р., №Р11279 від 14.12.2023 р., №Р11302 від 15.12.2023 р., №Р11332 від 16.12.2023 р., №Р 11323 від 16.12.2023 р., №Р11381 від 19.12.2023 р.; - актом прийому-передачі товару від 27.12.2023 р.; - оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 631 за 14.12.2023 31.12.2023 р.

Всю техніку, а також будівельні механізми необхідно заправляти паливомастильними матеріалами, які ТОВ «Компанія» Бласт і КО» закуповує у ТОВ «Флай Ойл» (42467625) за договором поставки №305-23 від 06.07.2023 р., що підтверджується: - видатковими накладними №13858 від 15.12.2023 р., №14039 від 18.12.2023 р., №14337 від 22.12.2023 р., №14662 від 27.12.2023 р., №14790 від 29.12.2023 р.; - платіжними інструкціями №764 від 14.12.2023 р., №772 від 19.12.2023 р., №796 від 26.12.2023 р., №802 від 29.12.2023 р., №809 від 29.12.2023 р.; - оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 631 за 14.12.2023 31.12.2023 р.

Техніку необхідно ремонтувати, тому значні витрати йдуть на підтримку засобів праці в належному стані, придатному для роботи. Послуги з ремонту та запчастини Товариство отримує від: 1. ТОВ «Фастранс РЛС» (код ЄДРПОУ 44182016) за договором надання послуг №18/09-23 від 18.09.2023 р., що підтверджується: -актами надання послуг №59 від 20.12.2023 р., №60 від 20.12.2023 р., №79 від 25.12.2023 р., №78 від 25.12.2023 р., №80 від 25.12.2023 р., №81 від 25.12.2023 р., №59 від 20.12.2023 р.; платіжними інструкціями №799 від 27.12.2023 р., №803 від 29.12.2023 р.; оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 631 за 14.12.2023 31.12.2023 р. 2. ТОВ «СТ-Маркет Груп» (код за ЄДРПОУ 41187196) за договором на поставку товару на умовах відстрочення оплати №МГ 05-2023/06-10 від 01.06.2023 р., що підтверджується: -видатковими накладними № СТ-34344 від 15.12.2023 р., №СТ-34540 від 18.12.2023 р., №СТ-35256 від 26.12.2023 р.; оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 631 за 14.12.2023 31.12.2023 р. 3. ТОВ «Гідравлік мастер» (код за ЄДРПОУ 37316467) за договором поставки №230620/5 від 20.06.2023 р., що підтверджується: -видатковими накладними №46672 від 20.12.2023 р., №47164 від 25.12.2023 р.; - оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 631 за 14.12.2023 31.12.2023 р.

Станом на 14.12.2023 р. (дата подання податкової накладної у Реєстрі) вищевказані роботи не були виконані, тому підписаних відповідних Актів поки не існувало.

Також, до поданого повідомлення про надання пояснень Товариством долучено 68 документів (файлів), а саме: 1. Пояснення № 2 від 09.12.2024р. 2. Договір підряду № 18/09-ЗК від 18.09.2023р. 3. Договірна ціна Додаток №1 до Договорупідряду № 18/09-3К від 18.09.2023p..08.2023p. 4. Заходи щодо безпечного виконання робіт Додаток №3 до Договорупідряду № 18/09-ЗК від 18.09.2023р..08.2023р. 5. Акт-допуск Додаток №4 до Договорупідряду № 18/09-ЗК від 18.09.2023p..08.2023р. 6. Умови щодо безпечного виконання робіт Додаток №5 до Договорупідряду № 18/09-ЗК від 18.09.2023р..08.2023р. 7. Додаткова угода № 1 від 07.12.2023р. 8. Договірна ціна Додаток № 1 до Додаткової угода № 1 від 07.12.2023р. 9. Договір оренди № 30/05 від 30.05.2023р. 10. 20-ОПП від 27.05.2023р. 11. Квитанція 20-ОПП від 27.05.2023р. 12. Акт надання послуг № 10 від 30.11.2023р. 13. Платіжна інструкція№ 610 від 07.11.2023р. 14. ОСВ 631 листопад 2023р. з контрагентом 15. ОСВ 10 рахунку основних засобів. 16. ОСВ 11 рахунку основних засобів. 17. Штатний розпис від 01.08.2023р. 18. Договір купівлі-продажу № 2106-23 від 21.06.2023р. (ТОВ «Енко Ентерпрайз») 19. ВН № 11292 від 14.12.2023р. (ТОВ «ЕнкоЕнтерпрайз») 20. ВН № 11302 від 15.12.2023р. (ТОВ «Енко нтерпрайз») 21. ВН № 11361 від 16.12.2023р. (ТОВ «ЕнкоЕнтерпрайз») 22. ВН № 11408 від 19.12.2023р. (ТОВ «ЕнкоЕнтерпрайз») 23. ВН № 11772 від 27.12.2023р. (ТОВ «ЕнкоЕнтерпрайз») 24. TTH № Р11271 від 14.12.2023р. (ТОВ «Енко Ентерпрайз») 25. ТТН № Р11279 від 14.12.2023р. (ТОВ «Енко Ентерпрайз») 26. TTH № Р11302від 15.12.2023р. (ТОВ «Енко Ентерпрайз») 27. TTH № Р11332від 16.12.2023р. (ТОВ «Енко Ентерпрайз») 28. TTH № Р11323 від 16.12.2023р. (ТОВ «ЕнкоЕнтерпрайз») 29. Т.ТН № Р11381 від 19.12.2023р. (ТОВ «ЕнкоЕнтерпрайз») 30. Акт прийому-передачі товару від «Енко Ентерпрайз») 31. ОСВ 631 грудень 2023р. з контрагентом 27.12.2023р. (ТОВ 32. Договір поставки № 305-23 від 06.07.2023р. (ТОВ «ФлайОйл») 33. ВН № 13858 від 15.12.2023р. (ТОВ «ФлайОйл») 34. ВН № 14039 від 18.12.2023р. (ТОВ «ФлайОйл») 35. ВН № 14337 від 22.12.2023р. (ТОВ «ФлайОйл») 36. ВН № 14662 від 27.12.2023р. (ТОВ «ФлайОйл») 37. ВН № 14790 від 29.12.2023р. (ТОВ «Флай Ойл») 38. Платіжна інструкція № 764 від 14.12.2023р. (ТОВ «Флай Ойл») 39. Платіжна інструкція № 772 від 19.12.2023р.(ТОВ «Флай Ойл») 40. Платіжна інструкція № 796 від 26.12.2023р.(ТОВ «Флай Ойл») 41. Платіжна інструкція № 802 від 29.12.2023р. (ТОВ «ФлайОйл») 42. Платіжна інструкція № 809 від 29.12.2023р. (ТОВ «Флай Ойл») 43. ОСВ 631 грудень 2023р. з контрагентом 44. Договірнаданняпослуг «Фастранс РЛС») No 18/09-23 від 18.09.2023р. (ТОВ 45. Акт наданих послуг № 59 від 20.12.2023р. (ТОВ «Фастранс РЛС») 46. - Акт наданих послуг № 60 від 20.12.2023р. (ТОВ «Фастранс РЛС») 47. Акт наданих послуг № 79 від 25.12.2023р. (ТОВ «Фастранс РЛС») 48. Акт наданих послуг № 78 від 25.12.2023р. (ТОВ «Фастранс РЛС») 49. Акт наданих послуг № 80 від 25.12.2023р. (ТОВ «Фастранс РЛС») 50. Акт наданих послуг № 81 від 25.12.2023р. (ТОВ «Фастранс РЛС») 51. Акт наданих послуг № 59 від 20.12.2023р. (ТОВ «Фастранс РЛС») 52. Платіжна інструкція № 799 від 27.12.2023р. (ТОВ «Фастранс РЛС») 53. Платіжна інструкція № 803 від 29.12.2023р. (ТОВ «Фастранс РЛС») 54. ОСВ 631 грудень 2023р. з контрагентом 55. Договір поставки товару № МГ 05-2023/06-10 від 01.06.2023р. (ТОВ «СТ-Маркет Груп») 56. ВН № СТ-34344від 15.12.2023р. (ТОВ «СТ-Маркет Груп») 57. ВН № СТ-34540 від 18.12.2023р. (ТОВ «СТ-Маркет Груп») 58. ВН № СТ-35256 від 26.12.2023р. (ТОВ «СТ-Маркет Груп») 59. ОСВ 631 грудень 2023р. з контрагентом 60. Договір поставки № 230620/5 від 20.06.2023р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 61. ВН № 46672 від 20.12.2023р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 62. ВН № 47164 від 25.12.2023р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 63. ОСВ 631 грудень 2023р. з контрагентом 64. ОСВ 361 грудень 2023р. з контрагентом. 65. Рахунок № 125 від 07.12.2023р. 66. Платіжна інструкція № 31159 від 14.12.2023р. 67. ПН № 2 від 14.12.2023р. 68. Квитанція про зупинення ПН № 2 від 14.12.2023р.

Але, незважаючи на всі подані документи та надані позивачем пояснення, комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №12196102/45136270 від 12.12.2024 р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №2 від 14.12.2023 р., у зв'язку за наданням платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства.

Також, у додатковій інформації рішення зазначено наступне: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) 3 урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні; постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (накл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку із змісту якої неможливо встановити які саме документи, подані Товариством містять порушення законодавства.

Крім того, згідно з п. 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом МФУ від 12.12.2019 № 520, яким визначено перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, позивачем 10.12.2024 року скеровано до ГУ ДПС в Одеській області Суворовська державна податкова інспекція, повідомлення №27 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, що підтверджується квитанцією №2 від 10.12.2024 р., реєстраційний номер документа 9374051468).

До поданого повідомлення про надання пояснень Товариством долучено 98 документів (файлів), а саме: 1. Пояснення № 21 від 09.12.2024р. 2. Договір підряду № 18/09-ЗК від 18.09.2023р. 3. Договірна ціна Додаток №1 до Договору підряду № 18/09-ЗК від 18.09.2023p..08.2023р. 4. Заходи щодо безпечного виконання робіт Додаток №3 до Договору підряду № 18/09-ЗК від 18.09.2023р..08.2023р. 5. Акт-допуск Додаток №4 до Договору підряду № 18/09-ЗК від 18.09.2023p..08.2023p. 6. Умови щодо безпечного виконання робіт Додаток №5 до Договору підряду № 18/09-ЗК від 18.09.2023р..08.2023р. 7. ВН № 2347 від 15.04.2024р. (ТОВ «Пропекс») 8. Платіжна інструкція № 1042 від 15.04.2024р. (ТОВ «Пропекс») 9. ОСВ 631 квітень - травень 2024р. з контрагентом. 10. ВН № 240514002 від 14.05.2024р. (ТОВ «ТК Артіс Плюс») 11. Платіжна інструкція № 1089 від 08.05.2024р. (ТОВ «ТК Артіс Плюс») 12. ОСВ 631 квітень - травень 2024р. з контрагентом. 13. Договір поставки № 2706-01 від 27.06.2023р. «Сантехбудпостач») 14. ВН № 240510003 від 10.05.2024р. (ТОВ «Сантехбудпостач») 15. ОСВ 631 квітень - травень 2024р. з контрагентом. 16. ВН № 35 від 01.05.2024р. (ТОВ «Сілікат») 17. TTH № 10 від 01.05.2024р.(ТОВ «Сілікат») 18. TTH № 9 від 01.05.2024р. (ТОВ «Сілікат») 19. TTH № 8 від 01.05.2024р. (ТОВ «Сілікат») 20. TTH № 7 від 01.05.2024р. (ТОВ «Сілікат») 21. TTH № 6 від 01.05.2024р. (ТОВ «Сілікат») 22. TTH № 5 від 01.05.2024р. (ТОВ «Сілікат») 23. TTH №4 від 01.05.2024р. (ТОВ «Сілікат») 24. TTH № 3 від 01.05.2024р. (ТОВ «Сілікат») 25. TTH № 2 від 01.05.2024р. (ТОВ «Сілікат») 26. TTH № 1 від 01.05.2024р. (ТОВ «Сілікат») 27. Платіжна інструкція № 1071 від 29.04.2024р. (ТОВ «Сілікат») 28. ОСВ 631 квітень травень 2024р. з контрагентом. 29. Договір оренди № 30/05 від 30.05.2023р. 30. Акт надання послуг № 2 від 320.04.2024р. 31. Платіжна інструкція № 1067 від 25.04.2024р. 32. Платіжна інструкція № 1066 від 25.04.2024р. 33. Платіжна інструкція № 1065 від 25.04.2024р. 34. Платіжна інструкція № 1067 від 25.04.2024р. 35. ОСВ 631 квітень - травень 2024р. з контрагентом. 36. 20-ОПП від 27.05.2023р. 37. Квитанція 20-ОПП від 27.05.2023р. 38. 20-ОПП від 27.05.2023р. 39. Квитанція 20-ОПП від 27.05.2023р. 40. ОСВ 10 рахунку основних засобів. 41. ОСВ 11 рахункуіншінеоборотніматеріальніактиви 42. Штатний розпис від 01.04.2024р. (TOB 43. Договір поставки № 305-23 від 06.07.2023р. (ТОВ «Флай Ойл») 44. ВН № 7028 від 15.04.2024р. (ТОВ «Флай Ойл») 45. ВН № 7283 від 18.04.2024р. (ТОВ «ФлайОйл») 46. ВН № 7577 від 22.04.2024р. (ТОВ «Флай Ойл») 47. ВН № 7661 від 23.04.2024р. (ТОВ «Флай Ойл») 48. ВН № 8107 від 29.04.2024р. (ТОВ «Флай Ойл») 49. В № 8263 від 01.05.2024р. (ТОВ «Флай Ойл») 50. ВН № 8671 від 08.05.2024р. (ТОВ «ФлайОйл») 51. ВН № 9088 від 14.05.2024р. (ТОВ «ФлайОйл») 52. Платіжна інструкція № 1047 від 17.04.2024р. (ТОВ «ФлайОйл») 53. Платіжна інструкція № 1054 від 19.04.2024р. (ТОВ «ФлайОйл») 54. Платіжна інструкція № 1059 від 23.04.2024р. (ТОВ «Флай Ойл») 55. 56. Платіжна інструкція № 1069 від 26.04.2024р. (ТОВ «Флай Ойл») Платіжна інструкція № 1068 від 26.04.2024р. (ТОВ «Флай Ойл») 57. Платіжна інструкція № 1072 від 30.04.2024р. (ТОВ «Флай Ойл») Авто») 58. Платіжна інструкція № 1083 від 07.05.2024р. (ТОВ «ФлайОйл») 59. Платіжна інструкція № 1093 від 10.05.2024р. (ТОВ «Флай Ойл») 60. Платіжна інструкція № 1100 від 14.05.2024р. (ТОВ «ФлайОйл») 61. ОСВ 631 квітень - травень 2024р. з контрагентом. 62. Договір поставки № ОД-23-09/05 від 22.09.2023р. (ТОВ «Жером63. ВН № 6529від 15.04.2024р. (ТОВ «Жером-Авто») 64. ВН № 8084від 09.05.2024р.(ТОВ «Жером-Авто») 65. TTH № Р6529 від 15.04.2024р. (ТОВ «Жером-Авто») 66. TTH № P8084 від 09.05.2024р. (ТОВ «Жером-Авто») 67. Платіжна інструкція № 1041 від 15.04.2024р. (ТОВ «Жером-Авто») 68. Платіжна інструкція № 1101 від 14.05.2024р. (ТОВ «Жером-Авто») 69. ОСВ 631 квітень травень 2024р. з контрагентом. 70. Договір поставки № 230620/5 від 20.06.2023р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 71. ВН № 16188від 18.04.2024р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 72. ВН № 16304від19.04.2024р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 73. ВН № 18004від30.04.2024р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 74. ВН № 19114 від 07.05.2024р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 75. ВН № 19165від08.05.2024р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 76. ВН № 19866від13.05.2024р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 77... Платіжна інструкція № 1050 від 19.04.2024р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 78. Платіжна інструкція № 1086 від 08.05.2024р. (ТОВ «Гідравлік майстер») 79. ОСВ 631 квітень травень 2024р. з контрагентом. 80. Договір поставки № 334-23 від 26.07.2023р. (ТОВ «Навітех») 81. ВН № 8671 від 16.04.2024р. (ТОВ «Навітех») 82. ВН № 9061 від 22.04.2024р. (ТОВ «Навітех») 83. ВН № 9215 від 23.04.2024р.(ТОВ «Навітех») 84. ВН № 9782 від 30.04.2024р. (ТОВ «Навітех») 85. ВН № 10024 від 02.05.2024р. (ТОВ «Навітех») 86. ВН № 10459 від 09.05.2024р. (ТОВ «Навітех») 87. Платіжна інструкція № 1044 від 16.04.2024р. (ТОВ «Навітех») 88. Платіжна інструкція № 1055 від 19.04.2024р. (ТОВ «Навітех») 89. Платіжна інструкція № 1058 від 23.04.2024р. (ТОВ «Навітех») 90. Платіжна інструкція № 1074 від 30.04.2024р. (ТОВ «Навітех») 91. Платіжна інструкція № 1076 від 02.05.2024р. (ТОВ «Навітех») 92. Платіжна інструкція № 1091 від 09.05.2024р. (ТОВ «Навітех») 93. ОСВ 631 квітень травень 2024р. з контрагентом. 94. ОСВ 361 квітень 2024р. з контрагентом. 95. Рахунок № 84 від 27.09.2023р. 96. Платіжна інструкція №32690 від 26.04.2024р. 97. ПН № 21 від 26.04.2024р. 98. Квитанція про зупинення ПН № 21 від 26.04.2024р.

Але, незважаючи на всі подані документи та надані позивачем пояснення, комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №12196101/45136270 від 12.12.2024 р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №21 від 26.04.2024 р., у зв'язку з: наданням платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства.

Суд зазначає, що податкові накладні подані на реєстрацію у Реєстрі за фактом отримання передоплати, а не виконання робіт, а тому не всі матеріали на момент подання податкових накладних на реєстрацію у Реєстрі були доставлені у повному обсязі на місце виконання робіт, а тому твердження ГУ ДПС в Одеській області щодо ненадання позивачем товарно-транспортних накладних на підтвердження поставки на адресу позивача від контрагентів матеріалів для виконання робіт з влаштування внутрішньо-майданчикових мереж господарсько-побутової та дощової каналізації, з ненаданням акту приймання-передачі зазначених матеріалів не відповідають дійсності, оскільки дані документи було надано контролюючому органу у вигляді видаткових накладних, товарно-транспортних накладних, актів приймання-передачі, тощо.

Водночас, підставою для прийняття рішень ГУ ДПС в Одеській області про відмову у реєстрації податкових накладних є надання платником податку документів, складених з порушенням законодавства.

При цьому оскаржувані рішення не містять чіткого визначення підстав для їх прийняття, не містять опису порушень вимог законодавства, які на думку Відповідача 1 наявні у наданих Позивачем документах та навіть відзив на позовну заяву не містить інформації, які самі документи складені ТОВ «Компанія «Бласті і КО» з порушенням законодавства та в чому саме полягають такі порушення.

Суд зазначає, що суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.

Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

На момент формування квитанції, якою зупинено реєстрацію податкової накладної, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.

Згідно з п. 1 Додатку 3 критерієм ризиковості здійснення операцій є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 1165, платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (пункт 13 Порядку №1165).

Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку. Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання. Комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6). У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування (пункти 14-17 Порядку №1165).

За правилами пункту 19 Порядку №1165, у разі коли до контролюючого органу надійшла податкова інформація, що свідчить про надання платником податку недостовірної інформації, в таблиці даних платника податку, яка врахована, зокрема в автоматичному режимі, комісії контролюючих органів мають право прийняти рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу (додаток 7).

Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку (пункт 20 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 21 Порядку №1165, якщо рішення про врахування таблиці даних платника податку прийнято до дати набрання чинності цим Порядком, таке рішення залишається чинним до прийняття контролюючим органом рішення про неврахування таблиці даних платника податку.

Таким чином, Порядок №1165 передбачає: 1) можливість (право) платника податків подати до ДПС таблицю даних платника податку згідно Додатку №5, яка підлягає відповідному розгляду та прийняття рішення про її врахування чи неврахування; 2) визначає можливість врахування таблиці даних в автоматизованому режимі; 3) якщо рішення про врахування таблиці даних платника податку прийнято до дати набрання чинності цим Порядком, таке рішення залишається чинним до прийняття контролюючим органом рішення про неврахування таблиці даних платника податку.

Суд зазначає, що податковим управлінням не надано суду жодного обґрунтування щодо застосування / не застосування відповідної таблиці даних платника податку на додану вартість: моменту її подання позивачем до фіскального органу, що впливає на механізм її врахування контролюючим органом. Комісією регіонального рівня не підтверджено того факту, яка ж таблиця даних розглядалася контролюючим органом до моменту формування Квитанцій.

Окрім цього у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутня інформація, які саме документи слід було надати позивачем до контролюючого органу для реєстрації такої спірної податкової накладної, що фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих на думку відповідача ризиків.

Суд не надає оцінку реальності здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, оскільки це питання повинно досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Суд підкреслює, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Така правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, наприклад, у постановах від 23 жовтня 2018 року по справі № 822/1817/18, від 21 травня 2019 року по справі № 0940/1240/18.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).

Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).

Пунктами 4, 5 Порядку № 520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до п.6 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Згідно з пунктами 9, 10, 11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації ПН / РК в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Таким чином, норми Порядку №520 визначають строк для надання пояснень та копій документів (365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в ПН/РК) і строк для прийняття рішення Комісією (5 днів з дня отримання документів).

Порядок № 520 не регламентує питання дій контролюючого органу при отриманні документів, які на його думку, на відміну від думки платника податків, не є достатніми для реєстрації податкової накладної, але при наявності у платника надати ці документи до спливу 365 днів.

Тобто, зміст переліку документів, встановлений п.5 Порядку №520 свідчить про те, що він є загальним і повинен диференціюватися в залежності від того, яка господарська операція покладена в основу виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, тобто узгоджуватися з вимогами, як п. 185.1 ст. 185, так і п.187.1 ст.187 ПКУ.

За викладених обставин суд вважає, що контролюючий орган повинен при зупиненні реєстрації податкових накладних не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.5 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний («може включати») перелік документів необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.5 цього Порядку не може бути застосована.

В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та контрагентом, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, суд приходить до висновку, що контролюючий орган не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкової накладної.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).

При юридичній оцінці рішення про відмову в реєстрації податкової накладної суд враховує, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної не було зазначено перелік документів, необхідних для її реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог.

Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів.

Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі незазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.

З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідає критерію обґрунтованості.

Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що при розгляді таких спорів судами, крім іншого, має бути встановлено настання обставини, яка обумовлюють обов'язок платника податків скласти податкову накладу та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому Верховний Суд, переглядаючи рішення судів нижчих інстанцій, зазначає, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом (постанова 7 грудня 2022 року по справі № 500/2237/20; адміністративне провадження № К/9901/20572/21).

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірну ПН, суд виходить з наступного.

Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

В даному випадку, зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений із застосуванням належного способу захисту порушеного права, а тому суд вважає вказані позовні вимоги підлягаючими до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданнями адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову.

Судові витрати розподілити відповідно до ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного суд вважає за необхідне присудити позивачу понесені ним судові витрати з урахуванням розсуду спору відповідно до положень ч.8 ст.139 КАС України, - за рахунок асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС в Одеській області. Так, з порушенням права, яке потребувало судового захисту, в першу чергу пов'язано прийняття неправомірного рішення ГУ ДПС в Одеській області, тоді як обраний судом спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну обумовлений процедурою реєстрації ПН в ЄРПН, тобто способом захисту порушеного права.

Керуючись ст.ст. 139, 242-246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Бласт і КО» (65102, м. Одеса, вул. Сортувальна, буд 2-В; ЄДРПОУ 45136270) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5; ЄДРПОУ 44069166), ДПС України (04053, м. Київ, Львівська площа, 9; ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби в Одеській області № 12196102/45136270 від 12.12.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Бласт і КО».

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби в Одеській області № 12196101/45136270 від 12.12.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Балст і КО».

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Компанія «Бласт і КО» №2 від 14.12.2023 на суму 109 818,18 грн (у тому числі ПДВ 18 303,03 грн.).

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ «Компанія «Бласт і КО» №21 від 26.04.2024 на суму 250 000,00 грн. (у тому числі ПДВ 41 666,67 грн.).

Стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства обмеженою відповідальністю «Компанія «Бласт і КО» судовий збір в розмірі 6056 грн (шість тисяч п'ятдесят шість грн.).

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя І.В. Завальнюк