Справа № 420/21181/24
04 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю
У проваджені Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії.
Від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 року у справі № 420/21181/24, згідно ст. 382 КАС України, в якому просить:
зобов'язати державну установу «Ізмаїльський слідчий ізолятор» надати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року по адміністративній справі №420/21181/24 у встановлений законодавством строк.
Заява обґрунтована тим, що користуючись правами, передбаченими Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», 27.03.2025 року в інтересах клієнта було направлено адвокатський запит до державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» з метою виконання рішення по справі №420/21181/24. У зв'язку з отриманням аналогічних відповідей від державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор», 25.07.2025 було направлено адвокатський запит до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань. 06.08.2025 року отримано відповідь від Департаменту з питань виконання кримінальних покарань: «Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025рік» головним розпорядником бюджетних коштів за програмою «Виконання покарань установами і органами Державної кримінальновиконавчої служби України» визначено Міністерство юстиції України. Листом Департаменту від 14.02.2025 №2576//9/2/15-25 до Міністерства юстиції України направлено інформацію щодо необхідності додаткового фінансування державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» на суму 699,1 тис. гривень по КПКВК 3601020 «Виконання покарань установами і органами Державної кримінально-виконавчої служби України» КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» на 2025 рік на виконання судових рішень». Станом на 15.08.2025 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2024 року не виконано. Відтак, вбачається ухилення державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» від виконання рішення суду.
Заява про встановлення судового контролю доставлені в електронний кабінет ДУ «Ізмаїльський слідчий ізолятор» 18.08.2025, однак заперечення на заяву про встановлення судового контролю до суду не подано.
Відповідно до ч.1 ст.382№ КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Згідно з ч. 4 ст.229 КАС України, при розгляді справи в порядку письмового провадження фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву позивача, суд дійшов наступного.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Вказані положення Основного Закону кореспондуються із приписами частин 2, 3 статті 14 КАС України, згідно яких судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення щодо обов'язковості судових рішень містять норми статті 370 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 382 КАС cуд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Таким чином, вказаними положеннями КАС України регламентовано право суду зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови, а саме - невиконання рішення суду.
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року №5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року №11-рп/2012).
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини, який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі «Шмалько проти України», заява №60750/00, від 20липня 2004року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року №2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України» від 07 червня 2005 року, заява №6318/03; пункт 43 рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, заява №60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року, заява №40450/04; пункт 64 рішення у справі «Apostol v. Georgia» від 28 листопада 2006 року, заява №30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 травня 2019 року №2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтями 14, 370 КАС України.
Фактичне (не у повному обсязі) не виконання рішення суду, що набрало законної сили, є достатньою правовою обставиною для застосування судом заходів судового контролю.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 до державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» щодо ненарахування і невиплати позивачу з 22.03.2022 по 31.05.2022 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в розмірі 30000,00 грн щомісячно. Зобов'язано державну установу «Ізмаїльський слідчий ізолятор» нарахувати і виплатити позивачу додаткову винагороду у розмірі 30000 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, за період з 22.03.2022 до 31.05.2022, з урахуванням виплачених сум. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
10.02.2025 Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 420/21181/24.
Як вбачається з листів державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» від 09.04.2025 та 22.07.2025, здійснено розрахунок доплати по постанові КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» ОСОБА_2 за період з 11.03.2022 по 31.05.2022 згідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 по справі № 420/21181/24. Кошторисом видатків установи на 2025 рік асигнування для розрахунків по перерахункам не затверджувались, у зв'язку з чим установою спрямовано листа до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань 04.02.2025 № 6/9-814/Ч, щодо надання додаткового фінансування для здійснення розрахунків за вказаним рішенням суду. При надходженні додаткового фінансування на вказані цілі, розрахунок з ОСОБА_2 установою буде проведено в повному обсязі.
Отже, доказів виконання рішення суду станом на день розгляду справи відповідачем до суду не надано.
Згідно з ч.ч. 2, 3 ст. 382№ за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Частиною 6 ст. 382№ КАС України ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне встановити 60-денний строк для суб'єкта владних повноважень на виконання судового рішення та подання відповідного звіту до суду з дати вирішення порушеного процесуального питання.
На підставі викладеного, беручи до уваги невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 р. у справі № 420/21181/24, керуючись ст.382-382№ КАС України, суд
Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 р. у справі №420/21181/24 - задовольнити.
Зобов'язати державної установи «Ізмаїльський слідчий ізолятор» протягом 60 днів з дати прийняття цієї ухвали подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.11.2024 р. у справі № 420/21181/24.
Ухвала постановлена з урахуванням перебування судді у відпустці в період з 01.08.2025 по 02.09.2025.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.256 КАС України.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя П.П.Марин