Справа № 420/24682/24
04 вересня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно не внесення відомостей, а саме:
- в електронній формі: внесення відомостей посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які б відповідали Тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного ПР №011136 виданому на ім'я ОСОБА_1 ;
- в паперовій формі: внесення відомостей посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 (запис ручкою) до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 виданому на ім'я ОСОБА_1 , а саме: внесення в графу 12 «Особливі відмітки» тимчасового посвідчення QR-коду військовооблікового документа (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів) з підписом посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі начальника або уповноваженої посадової особи внести відомості, а саме:
- в електронній формі: внесення відомостей посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які б відповідали Тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного ПР №011136 виданому на ім'я ОСОБА_1 ;
- в паперовій формі: внесення відомостей посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 (запис ручкою) до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 виданому на ім'я ОСОБА_1 , а саме: внесення в графу 12 «Особливі відмітки» тимчасового посвідчення QR-коду військовооблікового документа (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів) з підписом посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 28.11.2022 року пройшов військово-лікарську комісію та отримав довідку № 253/7123 військово-лікарської комісії, в якій зазначено, що він визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. 28.11.2022року ОСОБА_1 отримав тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 де в графі 14 зазначено, що він 28.11.2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 за ст. 37 п. 6 пп. 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», хвороба. Крім того, позивач отримав унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрих-коду (далі QR-код військово-облікового документа) *080220230640867100346*, який було вклеєно співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_2 до його тимчасового посвідчення військовозобов'язаного.
При перевірці відомостей зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 , відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів виявлені невідповідності відомостей, зазначених у тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 560 позивач, за допомогою мобільного застосунку «Резерв +» оновив свої данні, однак він виявив суттєві розбіжності між паперовим документом (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 ) та Єдиним електронним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме: у тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного НОМЕР_1 у розділі 14 міститься інформація, що « 28.11.2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ст. 37, п. 6 пп.3 ЗУ «Про ВО і ВС» хвороба», а в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів в розділі «Категорія обліку» він рахується як «військовозобов'язаний»;
- у тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного НОМЕР_1 у розділі 14 міститься інформація, що « 28.11.2022 року виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ст. 37, п. 6 пп.3 ЗУ «Про ВО і ВС» хвороба», а в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів в розділі «Підстава зняття/виключення» стоїть прочерк;
- у тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного НОМЕР_1 у розділі 7 міститься інформація, що « 28.11.2022 р. рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 визнаний неприд. до в/служби і виключений з в/обліку за ст. 75 А гр. ІІ", що також підтверджується Довідкою військово-лікарської комісії № 253/7123 від 28.11.2022 року, а в Єдиному електронному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів в розділах «Постанова ВЛК» та «Дата ВЛК» стоять прочерки.
Якою посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 вносились відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів - невідомо, та чому вони не відповідають відомостям, які містяться в тимчасовому посвідченні НОМЕР_1 - позивачу теж невідомо.
11.06.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 було спрямовано адвокатський запит (вих. № 15/-1-юр8 від 11.06.2024), в якому адвокат просив надати відповідь у вигляді належним чином завіреного документа, а саме:
- в електронній формі: Зобов'язати посадову особу ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» (або інші електронні реєстри), які б відповідали інформації, яка міститься у Тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного НОМЕР_1 виданому на ім'я ОСОБА_1 для відповідності документів у паперовому та електронному вигляді;
- в паперовій формі: Зобов'язати посадову особу ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості (запис ручкою) до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 виданому на ім'я ОСОБА_1 , а саме: внесення в графу 12 «Особливі відмітки» ТП QR-коду військово-облікового документа (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів) з підписом посадової особи та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 .
- повідомити дні та години прийому посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка уповноважена робити записи до ТП та зробить запис в графу 12 «Особливі відмітки» ТП QR-код військово-облікового документа (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів) з підписом посадової особи та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідь на адвокатський запит від відповідача не надходила.
04.07.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_4 була направлена Скарга на дії співробітників ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_4 не надходила.
04.07.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 було спрямовано адвокатський запит повторно (вих. № 15/-1-юр8 від 04.07.2024) з аналогічними проханнями, які були зазначені у першому адвокатському запиті. Відповідь на повторний адвокатський запит від відповідача не надходила.
09.07.2024 року на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) була направлена скарга на дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ненадання відповіді на адвокатські запити співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_5 не надходила.
Позивач самостійно, неодноразово відвідував ІНФОРМАЦІЯ_3 з проханням усунути недоліки та невідповідність фізичного документа електронному документу, на що отримував незрозумілі для нього відповіді та пропозиції звернутись в інший час.
Позивач вважає бездіяльність відповідача протиправною, а тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 08.08.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано час для усунення недоліків шляхом надання до суду: доказів надсилання копії позовної заяви та копій доданих документів відповідачу.
До Одеського окружного адміністративного суду від позивача надійшла зава про усунення недоліків зазначених в ухвалі суду від 08.08.2024 року.
Ухвалою суду від 26.08.2024 року продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду: належним чином оформленої позовної заяви з урахуванням висновків викладених в ухвалі суду, з копіями позовної заяви для відповідача.
До Одеського окружного адміністративного суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків зазначених в ухвалі від 26.08.2024 року.
Ухвалою від 13.09.2024 року Одеський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 420/24682/24 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 262 КАС України.
Суд зазначає, що копія ухвали про відкриття провадження у справі від 13.09.2024 року та копія позовної заяви з додатками були надіслані та доставлені відповідачу в його електронний кабінет у підсистемі «Електронний суд».
Однак, ні у визначений судом строк, ні станом на дату вирішення даної адміністративної справи відзиву на позовну заяву чи обґрунтованого клопотання про продовження строку для його подання до суду не надано.
Частиною 4 статті 159 КАС України визначено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії від 28.11.2022 року № 253/7123, виданої ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 28.11.2022 проведено медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 та на підставі ст. 75 «а» графи ІІ Розкладу хвороб ОСОБА_1 визначний непридатнии до військової служби з виключенням з військового обліку.
В тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного НОМЕР_1 від 28.11.2022 року, виданому на ім'я ОСОБА_1 , у розділі 7 «Придатність до проходження військової служби за станом зборов'я» зазначено: « 28.11.2022 р. Рішенням ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , визнаний неприд. до в/служби і виключений з в/обліку, за ст.75 А гр. ІІ».
У розділі 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного позивача вказано: « 28.11.2022 року виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_3 , за ст. 37 п. 6 пп. 3 ЗУ «Про ВО і ВС», хвороба».
Згідно з витягом з електронного військово-облікового документа «Резерв+», сформованого 17.07.2024 року, відомості про виключення позивача з військового обліку, постанова ВЛК та дата ВЛК відсутні.
11.06.2024 року представником ОСОБА_1 - адвокатом Сікорським Олексієм Миколайовичем до ІНФОРМАЦІЯ_1 поданий адвокатський запит, про що свідчить штамп про отримання, в якому адвокат, з посиланням на Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів Затвсрдженного Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, просив:
«Надати відповідь на адвокатський запит у вигляді належним чином завіреного документа, а саме:
1.1 В електронній формі: Зобов'язати посадову особу ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» (або інші електронні реєстри), які б відповідали інформації, яка міститься у Тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного НОМЕР_1 виданому на ім'я ОСОБА_1 для відповідності документів у паперовому та електронному вигляді;
1.2 В паперовій формі: Зобов'язати посадову особу ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості (запис ручкою) до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 виданому на ім'я ОСОБА_1 , а саме: внесення в графу 12 «Особливі відмітки» ТП QR-коду військово-облікового документа (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів) з підписом посадової особи та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 .
1.3 Повідомити дні та години прийому посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка уповноважена робити записи до ТП та внесе в графу 12 «Особливі відмітки» ТП QR-коду військово-облікового документа (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів) з підписом посадової особи та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
04.07.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_4 адвокатом позивача була подана Скарга на дії співробітників ІНФОРМАЦІЯ_1 ,, про що свідчить штамп про отримання.
09.07.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 адвокатом позивача було повторно подано адвокатський запит (вих. № 15/-1-юр8 від 04.07.2024) з аналогічним вимогами, про що свідчить штамп про отримання.
Позивач в позовній заяві зазначає, що відповіді ні на адвокатські запити, ні на скаргу не надходили.
Також позивач в позовній заяві зазначає, що 09.07.2024 року на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) адвокатом позивача була направлена скарга на дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо ненадання відповіді на адвокатські запити співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_2 та зобов'язання вчинити певні дії. Відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_5 не надходила.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо не внесення відомостей, а саме: в електронній формі: внесення відомостей посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які б відповідали Тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного ПР №011136 виданому на ім'я ОСОБА_1 ; в паперовій формі: внесення відомостей посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 (запис ручкою) до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 виданому на ім'я ОСОБА_1 , а саме: внесення в графу 12 «Особливі відмітки» тимчасового посвідчення QR-коду військовооблікового документа (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів) з підписом посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 , а тому звернувся до суду з позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.0.22022 строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє донині.
Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Водночас, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України від 25.03.1992 №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" та Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008.
Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-ХІІ (надалі - Закон №3543-ХІІ в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
За приписами частин першої - третьої статті 1 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон №2232-XII; у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
За змістом частини дев'ятої цієї статті щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до частини десятої статті 1 Закону №2232-XII (у редакції Закону № 2995-IX від 21.03.2023) громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавство.
Відповідно до пункту 3 частини шостої статті 37 Закону №2262-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
Законом України від 11.04.2024 №3633-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" статтю 1 Закону №2232-ХІІ викладено у новій редакції, де у частині десятій, зокрема, передбачено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Підпунктом 1 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3633-IX установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Підпунктом 12 пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №3633-IX передбачено, що військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов'язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов'язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.
Закон №3633-IX набрав чинності 18.05.2024.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (надалі - Порядок №1487), визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У силу пункту 16 Порядку №1487 військовий облік поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, з урахуванням обсягу та деталізації - на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Персонально-якісний військовий облік передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного військового обліку покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, органи СБУ, відповідні підрозділи розвідувальних органів.
За змістом пункту 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пунктом 81 Порядку №1487 визначено, що взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов'язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов'язкова.
Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені в Законі України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII).
Cтаттею 1 Закону №1951-VIII визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до частини першої статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У частині першій статті 9 Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Процедуру збирання, зберігання, обробки та використання відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів було урегульовано Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 №94 (далі - Порядок №94; чинний у період з 15.04.2022 по 22.08.2024).
Пунктами 16 - 18 розділу ІІ Порядку №94 було передбачено, що органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ. Орган ведення Реєстру для виконання функцій ведення Реєстру призначає відповідальних осіб за ведення Реєстру. Призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює: внесення відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку, взяття (зняття) на військовий облік з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів з існуючими обліковими даними; внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; верифікацію персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних або резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію; перегляд та друк облікових документів, звітів та статистичних відомостей Реєстру відповідного ТЦК та СП, Центрального управління СБУ та відповідного регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу СЗРУ; знищення повторного запису з Реєстру.
За змістом пунктів 1, 2, 5 розділу ІІІ Порядку №94 відомості Реєстру - це інформація про персональні та службові дані призовника, військовозобов'язаного та резервіста. До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, відомості про стан здоров'я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), що збираються з метою визначення придатності для виконання військового обов'язку. Військово-обліковими ознаками призовника, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема є ступінь придатності до військової служби за станом здоров'я.
Відповідно до пунктів 6, 9 розділу ІІІ Порядку №94 збирання відомостей здійснюється органами ведення Реєстру на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру особисто призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військовими частинами.
Виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
Згідно з пунктами 1, 2 розділу IV Порядку №94 створення облікового запису в Реєстрі здійснюється призначеними відповідальними особами за ведення Реєстру органів ведення Реєстру шляхом заповнення електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Актуалізація (внесення змін) відомостей Реєстру здійснюється: в електронному режимі - шляхом інформаційної взаємодії між Реєстром та інформаційно-телекомунікаційними системами, реєстрами, базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи; у ручному режимі - шляхом внесення призначеною відповідальною особою за ведення Реєстру відомостей до електронних форм облікових карток призовників, військовозобов'язаних та резервістів, відповідно до нормативно-правових актів з питань ведення військового обліку.
Відповідно до пункту 8 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 (далі - Порядок №559, в редакції на момент виникнення спірних відносин), військово-обліковий документ в електронній формі містить такі відомості з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (за наявності): (...) 6) окремий номер запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 7) відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку; (...) 9) військове звання (для військовозобов'язаних та резервістів); 10) військово-облікова спеціальність; 11) відомості про виконання військового обов'язку (категорія обліку); 12) відомості про військовий облік (вид обліку та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, в якому перебуває на обліку).
Згідно пункту 3 Порядку №559 передбачено, що у разі відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним.
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:
електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Пунктом 4 Порядку №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Таким чином, у разі виявлення невідповідностей в документах (в електронному чи паперовому вигляді) військовозобов'язаний повинен звернутись до РТЦКСП із заявою про усунення таких невідповідностей.
Отже передбачений Порядком №559 спосіб звернення військовозобов'язаного є обов'язковою умовою для внесення РТЦКСП відповідних змін, а недотримання цього порядку виключає можливість покладення на орган військового обліку обов'язку щодо внесення відповідних змін.
За обставинами справи, адвокат позивача звернув до ІНФОРМАЦІЯ_1 з адвокатським запитом, в кому , просив:
«Надати відповідь на адвокатський запит у вигляді належним чином завіреного документа, а саме:
1.1 В електронній формі: Зобов'язати посадову особу ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» (або інші електронні реєстри), які б відповідали інформації, яка міститься у Тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного НОМЕР_1 виданому на ім'я ОСОБА_1 для відповідності документів у паперовому та електронному вигляді;
1.2 В паперовій формі: Зобов'язати посадову особу ІНФОРМАЦІЯ_2 внести відомості (запис ручкою) до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 виданому на ім'я ОСОБА_1 , а саме: внесення в графу 12 «Особливі відмітки» ТП QR-коду військово-облікового документа (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів) з підписом посадової особи та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 .
1.3 Повідомити дні та години прийому посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка уповноважена робити записи до ТП та внесе в графу 12 «Особливі відмітки» ТП QR-коду військово-облікового документа (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів) з підписом посадової особи та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_8 ».
В свою чергу, відповідно до ч.1 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатський запит це письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.
Отже, поданий представником позивача адвокатський запит не є заявою до органів введення реєстру, яка подається для вчинення суб'єктом будь-яких дій, зокрема і внесення відомостей до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Питання надання відповідачем відповіді на адвокатський запит не є спірним у межах цього спору, а тому суд не надає йому оцінки.
Доказів того, що позивачем подавалася відповідна заява до відповідача про внесення змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, до суду надано не було.
З урахування наведено вище, суд дійшов висновку, що відповідачем як суб'єктом владних повноважень не допущено протиправної бездіяльності щодо не внесення відомостей в електронній формі до Єдиного електронного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які б відповідали Тимчасовому посвідченню військовозобов'язаного НОМЕР_1 виданому на ім'я ОСОБА_1 , та щодо не внесення відомостей в паперовій формі до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_1 виданому на ім'я ОСОБА_1 , а саме: внесення в графу 12 «Особливі відмітки» тимчасового посвідчення QR-коду військовооблікового документа (номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів) з підписом посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та печаткою ІНФОРМАЦІЯ_2 , а тому позовні вимоги до задоволення не належать.
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії»). Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії»). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, відповідно до основних засад адміністративного судочинства, вимог законодавства України, що регулює спірні правовідносини, суд робить висновок, про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 .
Підстави для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, відсутні.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 04.09.2025 року.
Суддя Г.В. Лебедєва