01 вересня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5021/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши заяву з питань виконання рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту захисту економіки Національної поліції України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
1) визнати неправомірною бездіяльність Департаменту захисту економіки Національної поліції України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 :
- грошового забезпечення за період з 04.10.2019 по 02.12.2019 у розмірі 37 870,80 грн.;
- одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції в розмірі 53 419,01 грн.;
- компенсації за невикористані дні відпусток за 2017-2019 у розмірі 82 684,58 грн.;
2)стягнути з Департаменту захисту економіки Національної поліції України на користь ОСОБА_1 заборгованість:
- грошового забезпечення за період з 04.10.2019 по 02.12.2019 у розмірі 37 870,80 грн.;
- одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції в розмірі 53 419,01 грн.;
- компенсації за невикористані дні відпусток за 2017-2019 у розмірі 82 684,58 грн.
Рішенням суду від 27.10.2021 року адміністративний позов - задоволено частково.
30.07.2025 року на адресу суду від відповідача надійшла заява (т.4 а.с.51), в якій останній просить:
1) встановити спосіб або порядок та /або роз'яснити рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі №340/5021/21;
2) встановити спосіб або порядок та/або роз'яснити рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі №340/5021/21,яким чином (шляхом нарахування яких складових, у яких розмірах), відповідно до Порядку №988 та Порядку №260, Департамент має здійснити нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 03.10.2019 по 02.12.2019; одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції; розрахунку компенсації за невикористані дні відпусток за 2017-2019.
Дослідивши зміст заяви та додані до неї документи, суд робить висновок, що зазначену заяву слід повернути заявнику з огляду на наступне.
Дана заява є заявою із процесуальних питань, пов'язаною із виконанням судового рішення.
Загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення встановлені ст.167 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 167 КАС України будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;2) найменування суду, до якого вона подається;3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі;4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника;5) підстави заяви (клопотання, заперечення);6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (далі, - Закон).
За приписами ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною першою статті 4 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 3 частини другої статті 3 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір не справляється за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Водночас, пунктом 6 частини третьої статті 4 того самого Закону визначено, що за подання до адміністративного суду заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення справляється судовий збір в розмірі 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Підсумовуючи, Закон №3674-VI містить дві норми, які суперечливо вирішують питання необхідності сплати судового збору за подання заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Вирішуючи дану колізію, суд виходить з того, що пункт 6 частини третьої статті 4 Закону №3674-VI є спеціальною нормою, яка регулює сплату судового збору при зверненні саме до адміністративних судів.
Як наслідок, правила пункту 3 частини другої статті 3 Закону №3674-VI у такому разі вважаються загальними. Це підтверджується відсутністю у наведеному в статті 4 цього Закону переліку ставок судового збору окремих ставок збору за подання до місцевих загальних судів та господарських судів заяв про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення.
Відтак, до спірних правовідносин слід застосовувати норму, якою передбачена сплата судового збору.
Правовий висновок про необхідність сплати судового збору за подання заяви в порядку статті 378 КАС України міститься у постанові Верховного Суду від 17 травня 2023 року по справі №260/5761/21.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", станом на 01 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028,00 грн.
З огляду на викладене, за подання заяви про зміну порядку і способу виконання рішення суду сплаті підлягає судовий збір в сумі 908,40 грн.
Доказів сплати судового збору до заяви не надано, що свідчить про невідповідність вимогам ст.378 КАС України пред'явленої заяви.
Щодо прохальної частини заяви.
Відповідач в поданій заяві просить:
1) встановити спосіб або порядок та /або роз'яснити рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі №340/5021/21;
2) встановити спосіб або порядок та/або роз'яснити рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі №340/5021/21,яким чином (шляхом нарахування яких складових, у яких розмірах), відповідно до Порядку №988 та Порядку №260, Департамент має здійснити нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 03.10.2019 по 02.12.2019; одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції; розрахунку компенсації за невикористані дні відпусток за 2017-2019.
Суд зауважує, що пред'явлені вимоги є поєднанням ст. 254 КАС України (роз'яснити рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі №340/5021/21) та ст.378 КАС України (встановити спосіб або порядок рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 27.10.2021 у справі №340/5021/21), що унеможливлює суд вирішити вказану заяву по суті, оскільки заявником не конкретизовано суть пред'явлених вимог, що свідчить про її невідповідність ст.167 КАС України.
Згідно з ч. 2 ст. 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
З огляду викладене, суд дійшов висновку, що недотримання заявником положень Кодексу адміністративного судочинства України при зверненні із даною заявою тягне за собою застосування судом положень ч.2 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України в частині повернення такого клопотання (заяви) без розгляду.
Керуючись ст.ст. 248, 249, 254, 256, 293, 378 КАС України, суд,
Заяву з питань виконання рішення в справі №340/5021/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту захисту економіки НПУ про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - повернути заявнику.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та може бути оскаржена в строк і порядок, передбачені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. ПЕТРЕНКО