Ухвала від 03.09.2025 по справі 320/41512/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу справи за підсудністю

03 вересня 2025 року м. Київ 320/41512/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., ознайомившись з матеріалами позовної заяви та доданими до неї документами

за позовомОСОБА_1

доЦентрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області

провизнання протиправною та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства № 8010130100015440 від 19.04.2024 року, відносно особи - ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.08.2025 позовну заяву розподілено судді Жуковій Є.О.

Відповідно до приписів статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Відповідно до частини 1 статті 125 Конституції України, частини 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації.

Згідно з пункту 3 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.

Розмежування компетенції між адміністративними судами щодо розгляду та вирішення справ здійснюється із урахуванням, у тому числі, правил предметної юрисдикції.

Так, положеннями абзацу 1 пункту 3 частини 1 статті 20 КАС України визначається предметна юрисдикція адміністративних справ, пов'язаних з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України щодо примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Положеннями статті 288 КАС України визначаються особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України.

Позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну чи їх примусове видворення за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів чи підрозділів, органу охорони державного кордону, органу Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні (частина 1 статті 288 КАС України).

Аналіз зазначених положень Кодексу адміністративного судочинства дають підстави дійти до висновку, що до предметної юрисдикції місцевого загального суду як адміністративного суду відносяться спори щодо оскарження рішень про примусове повернення іноземців в країну походження або третю країну чи їх примусове видворення за межі України.

Як вбачається, зі змісту заявлених позовних вимог, позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства № 8010130100015440 від 19.04.2024 року, відносно особи - ОСОБА_1 .

Таким чином, предметом даного адміністративного позову є рішення Центрального міжрегіонального управління державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що така справа відповідно до абзацу 1 пункту 3 частини 1 статті 20 КАС України предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду, а не Київському окружному адміністративному суду.

Водночас варто зазначити, що Кодексом адміністративного судочинства України не врегульовано дії суду при вирішенні питання про відкриття провадження у справі у випадку встановлення недотримання позивачем правил предметної підсудності.

У зв'язку із цим суд зазначає, що частиною 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Відтак, суд вважає за необхідне у відповідності до частини 6 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України за аналогією закону застосувати положення статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Вирішуючи питання про те, на розгляд якого саме місцевого загального суду як адміністративному суду належить передати матеріали даного позову, суд виходить з того, що згідно частині 1 статті 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну чи їх примусове видворення за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів чи підрозділів, органу охорони державного кордону, органу Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Враховуючи те що, відповідач зареєстрований в Дніпровському районі міста Києва суд приходить до висновку про наявність правових підстав для передачі адміністративної справи №320/41512/25 за підсудністю до Дніпровського районного суду міста Києва (ЄДРПОУ: 02896696, юридична адреса: 02105, місто Київ, вул. Пластова, будинок 3).

Відповідно до частини першої та частини другої статті 30 Кодексу адміністративного судочинства України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

Керуючись статтями 7, 20, 25, 29, 30, 248, 268, 318 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Передати адміністративну справу №320/41512/25 за підсудністю до Дніпровського районного суду міста Києва (ЄДРПОУ: 02896696, юридична адреса: 02105, місто Київ, вул. Пластова, будинок 3).

2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

3. Копію ухвали надіслати сторонам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у порядку, встановленому в ст.ст. 292, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Жукова Є.О.