про залишення позовної заяви без руху
04 вересня 2025 року м. Київ № 320/42847/25
Суддя Київського окружного адміністративний суду Сас Є.В., ознайомившись з матеріалами справи за позовом заступника Генерального прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Столичного округу до 1) Київської міської ради, 2) Київської міської державної адміністрації (Київської міської військової адміністрації), 3) Департаменту захисту довкілля та адаптації до змін клімату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,
Заступник Генерального прокурора звернувся до Київського окружного адміністративного суду з вимогами:
- Визнати протиправною бездіяльність Київської міської ради, Київської міської військової (державної) адміністрації і Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо невжиття заходів стосовно розроблення проєкту землеустрою з організації і встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків», його погодження і затвердження, внесення відомостей про обмеження у використанні земель до Державного земельного кадастру, встановлення інформаційних та охоронних державних знаків визначеного зразка та оформлення і вручення землевласникам та землекористувачам охоронних зобов'язань.
- Зобов?язати Київську міську раду, Київську міську військову (державну) адміністрацію і Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) забезпечити розроблення, погодження і затвердження проєкту землеустрою з організації та встановлення меж ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків» з урахуванням картографічного матеріалу «План розміщення прилеглого узбережжя річки Дніпро до острова Козачий, до межі міста й до озер Конча, Заспа під оголошення ландшафтного заказника місцевого значення у Харківському районі», а також внесення відповідних відомостей про обмеження у використанні земель до Державного земельного кадастру.
- Зобов?язати Київську міську військову (державну) адміністрацію і Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) встановити на території ландшафтного заказника місцевого значення «Острів Жуків» інформаційні та охоронні державні знаки визначеного зразка (офіційну вивіску, інформаційно-охоронні знаки, межові охоронні знаки, інформаційний щит) та оформити і вручити землевласникам та землекористувачам охоронні зобов'язання.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до вимог ч. 5 ст. 160 КАС в позовній заяві, серед іншого, зазначається повне найменування відповідача; зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
За визначенням, наведеним в п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача;
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС).
Із змісту позову вбачається, що найменування одного із співвідповідачів визначено як «Київська міська державна адміністрація (Київська міська військова адміністрація) та одночасно як «Київська міська військова (державна) адміністрація» (в прохальній частині позову).
Водночас, суд при виборі і застосуванні норми права враховує висновки, викладені в постановах Верховного Суду (ч. 5 ст. 242 КАС).
Так, у постанові Верховного Суду від 22.05.2025 у справі № 320/2093/23 зроблено висновок про неможливість ототожнення Київської міської державної адміністрації і Київської міської військової адміністрації, оскільки такі можуть, в залежності від обставин спірних правовідносин, розглядатись як самостійні суб'єкти владних повноважень.
В будь-якому випадку позовна заява не містить обґрунтування правого статусу, а відповідно і обгрунтуання вимог до «Київської міської військової адміністрації», тобто не повною мірою відповідає приписам ч. 5 ст. 160 КАС.
Відповідно до статті 169 КАС, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки позивач може усунути у десятиденний строк з дня вручення даної ухвали шляхом подання до суду примірників уточненої позовної заяви, відповідно до кількості учасників справи, з приведенням її до вимог процесуального законодавства:
- уточнити найменування або склад співвідповідачів, або викласти обґрунтування правого статусу та обгрунтування вимог до «Київської міської військової адміністрації».
Керуючись ст.ст. 123, 160-161, 169, 171, 256, 294 КАС, суддя, -
1. Позовну заяву - залишити без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення даної ухвали для усунення зазначених вище недоліків.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС.
3. Копію ухвали надіслати (вручити) позивачу (його представнику).
Відповідно до ст. 256 КАС ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Сас Є.В.