Рішення від 03.09.2025 по справі 240/3323/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2025 року м. Житомир справа №240/3323/24

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо перерахунку йому пенсії за вислугу років з врахуванням, середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 13469,25 грн згідно довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 02.04.2020 №402/29/01-2020;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Житомирській області виплату пенсії за вислугу років з врахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування пенсії, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, в розмірі 13469,25 грн згідно довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 02.04.2020 №402/29/01-2020.

На обгрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що з квітня 2020 року він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що при визначенні розміру його пенсії відповідач безпідставно не врахував середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 13469,25 гривень. Так, згідно протоколу про призначення пенсії середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, що була врахована пенсійним органом, становила 5972,31 гривень, в той час, як згідно наданої Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області довідки від 02.04.2020 №402/29/01-2020 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за 24 календарні місяці служби підряд перед звільнення середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення, з якої сплачено єдиний соціальний внесок, становить 13469,25 гривень. Оскільки відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням при визначенні її розміру середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення 13469,25 гривень. позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою суду провадження в адміністративній справі №240/3323/24 за позовом ОСОБА_1 було відкрито за правила спрощеного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти заявлених позовних вимог у зв'язку з їх безпідставністю. Аргументуючи свою позицію відповідач зазначив, що пенсія ОСОБА_1 була призначена на підставі наданих Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області документів, а саме: грошового атестату №36 та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 09.04.2020 №402/29/01-2020. Згідно вказаних документів грошове забезпечення для призначення пенсії становило 13149,81 гривень, в тому числі: посадовий оклад - 2950,00 грн; оклад за військове звання - 2000,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (45 %) - 2227,50 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 5972,31 грн, у тому числі: надбавка за специфічні умови проходження служби 55 % та премія 28,33 %. Вказана довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 09.04.2020 №402/29/01-2020 та зазначені в ній розміри грошового забезпечення були враховані при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 . Таким чином, розмір пенсії позивача визначений з дотриманням вимог законодавства. Водночас, звертаючись з даним позовом до суду позивач фактично просить врахувати в якості середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці зазначену в довідці від 09.04.2020 №402/29/01-2020 суму грошового забезпечення з якої сплачено єдиний соціальний внесок. Враховуючи вказане, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .

Відповідно до положень ст.ст. 257, 262 КАС України суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в Головному управлінні Національної поліції в Житомирській області.

Із 04.04.2020 ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років відповідно до норм Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Матеріалами з пенсійної справи ОСОБА_1 підтверджується, що розрахунок розміру його пенсії був здійснений відповідачем на підставі інформації про розмір грошового забезпечення, що враховується при призначенні пенсії, вказаної в наданих Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області грошовому атестаті №36 та довідці про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 09.04.2020 №402/29/01-2020.

Згідно протоколу призначення ОСОБА_1 пенсії грошове забезпечення, враховане пенсійним органом при призначенні йому пенсії, складає загалом 13149,81 гривень, з них:

- посадовий оклад - 2950,00 грн;

- оклад за військове звання - 2000,00 грн;

- процентна надбавка за вислугу років (45 %) - 2227,50 грн;

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 5972,31 грн (в т.ч.: надбавка за специфічні умови проходження служби та премія).

Разом з тим, позивач вказує, що відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 09.04.2020 №402/29/01-2020 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за 24 календарні місяці служби підряд перед звільнення середньомісячна сума його додаткових видів грошового забезпечення становить 13469,25 гривень, а не 5972,31 гривень.

Відтак, вважаючи, що пенсійний орган при призначенні йому пенсії протиправно не врахував зазначену в довідці від 09.04.2020 №402/29/01-2020 середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення в розмірі 13469,25 гривень, та як наслідок невірно визначив розмір його пенсії, ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою від 05.10.2023 (вх.№39283/Т-0600-23 від 10.10.2023), в якій просив усунути зазначене порушення.

Розглянувши вказану заяву, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надіслало позивачу листа від 07.11.2023 №39634-39283/Т-02/8-0600/23, в якому повідомило, що пенсія призначена йому на підставі наданого грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 09.04.2020 №402/29/01-2020, в якій зазначено такі додаткові види грошового заябезпечення, як надбавка за специфічні умови проходження служби та премія, а також вказано, що їх середньомісячна сума становить 5972,31 гривень. Інші види грошового забезпечення не зазначені, при цьому присутня інформація про сплату єдиного соціального внеску на всі суми грошового забезпечення, яке нараховувалось.

Не погоджуючись з такою відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Частиною 1 статті 1 Закон №2262-ХІІ передбачено, що особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Відповідно до пункту "б" статті 1-2 Закону №2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські.

Згідно з статтею 2 Закон №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Умови призначення пенсій за вислугу років визначені в статті 12 Закону №2262-ХІІ, згідно з пунктом "а" якої, пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12) призначається в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Зі змісту зазначених норм вбачається, що розмір пенсії за вислугу років визначається як відсоткове співвідношення до відповідного розміру грошового забезпечення, яке особа отримувала станом на дату звільнення з військової служби.

При цьому, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.

Нормами частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

При цьому, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Зі змісту вищезазначених норм вбачається, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення, передбачає включення до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, основних видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років), щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії (в середньому розмірі за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням). Відтак, розмір будь-якої із вищезазначених складових грошового забезпечення впливає на розмір призначеної особі пенсії.

Спірні в даній справі правовідносини стосуються розміру щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які були враховані при призначенні позивачу пенсії.

Матеріалами справи підтверджується, що для призначення ОСОБА_1 пенсії до пенсійного органу були надані грошовий атестат №36 та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії від 09.04.2020 №402/29/01-2020, видані Головним управлінням Національної поліції в Житомирській області.

Відповідно до протоколу про призначення пенсії, розмір середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, який був врахований пенсійним органом при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 становить 5972,31 гривень та включав: надбавку за специфічні умови проходження служби (55%) та премію 28,33 %.

Дослідивши під час розгляду справи копію вищезазначеної довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 09.04.2020 №402/29/01-2020 суд встановив, що згідно вказаної в ній інформації в період з 01.04.2018 по 31.03.2020 (тобто протягом 24 календарних місяців служби перед звільненням) ОСОБА_1 виплачувався такий щомісячний додатковий вид грошового забезпечення, як надбавка за специфічні умови проходження служби, а також виплачувалась премія.

При цьому, в графі "Сума для нарахування пенсії" цієї довідки, яка містить інформацію про середній розмір кожного зазначеного в ній додаткового виду грошового забезпечення, вказано, що розмір середньомісячної суми надбавки за специфічні умови проходження служби, яка виплачувалась ОСОБА_1 протягом останні 24 календарних місяців служби перед звільненням, становить 328,97 гривень, а середньомісячний розмір його премії за останні 24 календарних місяців служби перед звільненням становить 5643,34 гривень.

Таким чином, відповідно до довідки Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 09.04.2020 №402/29/01-2020 розмір середньомісячних щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які виплачувались позивачу протягом останні 24 календарних місяців служби перед звільненням, становить 5972,31 гривень (328,97 грн (надбавка за специфічні умови проходження служби) + 5643,34 грн (премія) = 5972,31 грн).

Як свідчить протокол про призначення ОСОБА_1 пенсії, саме вказаний розмір середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії (розмір 5972,31 гривень) і був врахований Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області при призначенні позивачу пенсії.

Щодо твердження позивач про те, що вказана в довідці від 09.04.2020 №402/29/01-2020 середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення та премії становить 13469,25 гривень і саме така сума мала бути врахована при призначенні йому пенсії, то суд зазначає, що таке твердження є помилковим та грунтується на невірному тлумаченні позивачем інформації вказаної в цій довідці. Так, відповідно до довідки від 09.04.2020 №402/29/01-2020, сума "13469,25 грн" була зазначена в графі під назвою "Сума, з якої сплачено єдиний соціальний внесок" та фактично є середньомісячним розміром всього грошового забезпечення (як основних так і додаткових його видів), що виплачувався позивачу протягом останні 24 календарних місяців служби перед звільненням, та з якого був сплачений єдиний соціальний внесок.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 пенсійний орган дотримався вимог частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ та застосував саме той розмір середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та премії, що був вказаний в наданій при призначенні пенсії довідці Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 09.04.2020 №402/29/01-2020, а тому діяв на на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Таким чином, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 257, 262, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович