Рішення від 04.09.2025 по справі 200/6056/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 вересня 2025 року Справа№200/6056/25

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області (84116, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області, в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про відмову у перерахунку пенсії від 06.08.2025 № о/р 914220163405;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії від 31.07.2025 щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 статті 33, частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням до пільгового стажу за списком №1 шахтарі “підземні» по провідній професії прохідник підземний 5 розряду з повним робочим днем в шахті періоду з 10.08.2013 по 31.07.2025 перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням, як стаж роботи зі шкідливими умовами згідно Постанови КМУ від 31 березня 1994 р. № 202, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Ухвалою суду від 14.08.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами, витребувано у відповідача докази у справі, згідно наведеного в ухвалі переліку.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, де викладено прохання у позові відмовити, з огляду на таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Добропілля), з 18.04.2013 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач звертався з заявою про перерахунок від 31.07.2025 №6468 «Зміна розрахунку».

Заява від 31.07.2025 опрацьовувалась за принципом екстериторіальності, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 №25-1 «Про затвердження змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 №339/35961 спеціалістом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

За результатами розгляду матеріалів електронної пенсійної справи та наданих до заяви документів ОСОБА_1 встановлено, що загальний страховий стаж складає 29 років 10 місяців 2 дні.

За результатами опрацювання заяви від 31.07.2025 винесено рішення про відмову від 06.08.2025 №914220163405.

Відповідно до п.2 статті 33 Закону №1058 особи з інвалідністю ІІІ групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.

Відповідно до п.1 статті 28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Оскільки згідно довідки форми ОК-5 ОСОБА_1 за період з 10.08.2013 по 31.07.2025 взагалі відсутні відомості у довідці, у Головного управління відсутні правові підстави для врахування зазначеного періоду роботи до пільгового стажу.

Виходячи з вищевикладеного, рішення про відмову від 06.08.2025 №914220163405 ОСОБА_1 в переході з пенсії по інвалідності на інвалідність в розмірі за віком відповідно до Закону №1058, яким відмовлено через відсутність необхідного страхового стажу - 35 років, прийнято правомірно та відповідно до вимог чинного законодавства, через що не підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії від 31.07.2025 ОСОБА_1 , управлінням зазначено.

Заявником не вірно обрано вид перерахунку «зміна виду розрахунку» та долучено особисту заяву щодо здійснення перерахунку відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» замість «перехід на інших вид пенсії», у зв'язку з чим не розглядалось питання переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058.

Установлені судом фактичні обставини справи.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії по інвалідності, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 18.04.2013.

31.07.2025 звернувся до органу ПФУ із заявою про перерахунок від 31.07.2025 №6468 «Зміна розрахунку».

До заяви долучені паспорт, ідентифікаційний код, трудова книжка, довідка МСЕК та особисту заяву щодо здійснення розрахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», датовану 25.06.2025.

За результатами опрацювання заяви від 31.07.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області винесено рішення про відмову від 06.08.2025 №914220163405 за відсутності необхідного страхового стажу - 35 років.

Доказів надання відповідачу заяви про «перехід на інший вид пенсії», а саме з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058 суду не надано.

Правова оцінка суду.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).

Згідно з абз.1 ст.1 Закону №1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Стаття 2 Закону №1788-XII визначає, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Частиною 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Статтею 9 Закону №1058-IV встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з ч.1 ст.33 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності особам з інвалідністю ІІІ групи встановлюється в розмірі 50 відсотків пенсії за віком. При цьому, до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою пенсійного віку, що не збігається в часі з періодами ведення трудової діяльності. Водночас, при обчисленні пенсії за віком, додатковий страховий стаж не враховується, оскільки це не передбачено чинним законодавством.

Розмір пенсії за віком визначається відповідно до норм ст.27 і ст.28 Закону№1058-IV і залежить від тривалості страхового стажу особи та розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія. При цьому, при обчисленні розміру пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців та сплачених внесків) та коефіцієнт заробітку, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи в розрізі кожного місяця на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за наявності, зокрема, у жінок 30 років страхового стажу. За кожний повний рік страхового стажу понад 30 років для жінок розмір пенсії збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, визначеного на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Виходячи з вищевикладеного, рішення про відмову від 06.08.2025 №914220163405 ОСОБА_1 в переході з пенсії по інвалідності на інвалідність в розмірі за віком відповідно до Закону №1058 прийнято правомірно через відсутність необхідного страхового стажу - 35 років.

Щодо позовних вимог повторно розглянути заяву про перерахунок пенсії від 31.07.2025.

Частиною 5 ст. 45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок).

Згідно з п. 1.5. Порядку заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.

Пунктом 4.1. Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2). Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Відповідно до п. 4.3. Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу 2 пп. 3 п. 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Тобто, на момент виникнення спірних правовідносин, для вирішення питання щодо призначення пенсії, особи мають подавати документи, що оформлені у встановленому порядку, зокрема відповідно до Порядку №22-1.

Наведене узгоджується із підходом, який застосовано Верховним Судом у постанові від 23 березня 2023 року у справі № 640/28815/21.

Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перехід пенсії з виду на вид, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.

Заявником при поданні заяви обрано вид перерахунку «зміна виду розрахунку» заява щодо «переходу на інший вид пенсії», для вирішення питання переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону №1058 позивачем до органу ПФУ не подавалась.

Долучення заяви щодо здійснення розрахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» не змінює підстав та не створює обставин для розгляду відповідачем заяви поданої з метою зміни розрахунку виду пенсії по інвалідності.

Суд не спростовує права позивача на розгляд питання щодо переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на пільгових умовах з урахуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», але такий розгляд може бути проведений органом ПФУ згідно заяви про «перехід на інших вид пенсії» у встановленому порядку із поданням належним чином оформлених документів.

Враховуючи вищенаведене суд дійшов висновку про відсутність порушень прав чи свобод позивача в контексті спірних відносин.

Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених обставин справи, суд констатує, що відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Відповідно до ст. 139 КАС України у зв'язку з відмовою у задоволенні вимог позивача, розподіл понесених ним витрат зі сплати судового збору за подання до суду позовної заяви не здійснюється.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 260-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі - 04.09.2025.

Суддя І.В. Буряк