Україна
Донецький окружний адміністративний суд
за наслідками розгляду клопотання представника відповідача
04 вересня 2025 року Справа №200/3401/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Голошивця І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) клопотання представника Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради про заміну відповідача на належного в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відповідача 1: Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради, до відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до відповідача 1: Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради, до відповідача 2: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд:
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради провести перерахунок та виплату позивачу субсидії у відповідності з фактичними доходами позивача за період з травня 2021 року по лютий 2022 року включно.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.05.2025 року відкрито провадження у справі. Визнано поважними причини пропуску строку звернення з даним адміністративним позовом та як наслідок поновлено цей строк звернення. Звільнено позивача від сплати судового збору. Залучено до участі у справі в якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Ухвалено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлений відповідачам строк протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі, для надання на адресу Донецького окружного адміністративного суду: відзиву на позовну заяву та усіх наявних доказів на підтвердження зазначеного у ньому; копії особової справи по призначеній позивачу субсидії на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , у разі неможливості надати такої копії зазначити підстави, письмові пояснення із наданням відповідних доказів, що унеможливлюють надання.
У червні 2025 року від представника Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву та заперечення на позовну заяву, в якому відповідач 1 просив замінити його на належного відповідача 2 - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Дане клопотання було вмотивоване тим, що: - «У зв'язку з проведенням активних бойових дій на території міста Лиман та на території Лиманської міської територіальної громади у 2022р. та перебування певний час під окупацією робота УСЗН Лиманської міської ради була припинена до березня 2023р. Нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану здійснювалося відповідно до Постанови КМУ від 07 березня 2022 р. № 215 «Про особливості нарахування та виплати грошових допомог, пільг та житлових субсидій на період дії воєнного стану» і з 01.12.2022р. нарахування житлових субсидій здійснювалась органами Пенсійного фонду України. Після відновлення роботи УСЗН Лиманської міської ради у серпні 2023р. було проведено інвентаризацію особових справ в ході якої було установлено про відсутність документів в тому числі особових справ отримувачів субсидії. З 01.12.2022р. в УСЗН Лиманської міської ради доступ до програмного комплексу «Житлові субсидії» відсутній. Починаючи з 01.12.2022р. призначення та виплата житлових субсидій передано і здійснюється органами Пенсійного фонду України, згідно Постанови КМУ від 16 вересня 2022 р. № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» електронна пенсійна справа позивача була повернута до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем реєстрації, а саме - в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.». Зазначене представник відповідача 1 вказав у відзиві на позовну заяву та зазначено ним у запереченнях щодо позову: «Стосовно «відсутності особової справи позивача, як отримувача субсидії і збереження резервних копій відповідної документації, щодо отримувачів субсидії» варто зазначити наступне, що збереженні всі резервні копії документації, щодо отримувачів субсидії, вони існували до 2014р. і до 2022р. і існує станом на сьогодні в програмному комплексі «Житлові субсидії» - це електронний реєстр / база, в якому міститься вся інформація по справах щодо отримувачів субсидії по всій Україні, та у зв'язку з тим, що 01 грудня 2022 року, призначення житлових субсидій (прийом громадян, призначення, нарахування і виплата) передано і здійснюється органами Пенсійного фонду України (ПФУ) за екстериторіальним принципом, який дозволяє кожному громадянину звернутися за призначенням субсидії в будь-якому куточку країни, без прив'язки до місця реєстрації, зберігачем єдиного програмного комплексу є ДП Обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України, ПФУ є розпорядником цієї електронної бази даних отримувачів державних допомог та житлових субсидій - єдиного програмного комплексу, тому на цій підставі з 01.12.2022р. в УСЗН Лиманської міської ради відсутній доступ до програмного комплексу «Житлові субсидії», тобто особова справа по призначенням /надання позивачу субсидій ОСОБА_1 на квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_1 є у програмному комплексі «Житлові субсидії», тому і не є обов'язком наявність особової справи у паперовому виді і не вимагається її наявність.
В свою чергу, надаючи позовну заяву, позивач акцентує свою увагу на наступному: - « ОСОБА_1 є власником квартири за адресою АДРЕСА_1 . За вказаною адресою ОСОБА_1 отримував субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг. З травня 2021 року йому перестали нараховувати субсидію за вказаною адресою, у зв'язку з чим ОСОБА_1 в телефонну режимі з'ясовував підстави такого припинення. Можливо скасування субсидії сталось через наявність начебто боргу за спожиту електроенергію, однак ухвалою Краснолиманського міськрайонного суду Донецької області від 11 січня 2022 року у справі №236/4674/21 було вирішено скасувати судовий наказ, виданий за заявою ТОВ “ Донецькі енергетичні послуги» про стягнення з ОСОБА_1 боргу за спожиту електричну енергію у розмірі 3631,34 грн. Ухвала набрала законної сили, в подальшому ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» до суду в порядку позовного провадження не зверталось. […]. Позивачу не направлялось і ним не було отримано рішення про відмову в припиненні житлової субсидії. Зазначене є порушенням п. 62 Положення № 848, порушує права позивача на вчасне оскарження рішення, а також на оперативне усунення недоліків, що стали підставою для відмови в призначенні житлової субсидії. Враховуючи вищевикладене, ОСОБА_1 просить Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради здійснити перерахунок та виплату субсидії у відповідності з фактичними доходами позивача за період з травня 2021 року по лютий 2022 року включно.».
Розглянувши клопотання відповідача про залучення співвідповідача у справу суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Відповідно до ч. 5 ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України, під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Судом розглянувши матеріали справи встановив наступне, що спірні правовідносини виникли у травні 2021 року з приводу припинення нарахування та виплати субсидії на квартиру розташовану у місті Лиман, що не заперечується учасниками справи.
Адміністративний суд під час перевірки правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, повинен надати правову оцінку тим обставинам, які стали підставою для його прийняття та наведені безпосередньо у цьому рішенні, а не тим, які в подальшому були виявлені суб'єктом владних повноважень для доведення правомірності («виправдання») свого рішення.
Аналогічна правова позиція міститься у п. 75 постанови Верховного Суду від 17.12.2018 по справі №509/4156/15-а (адміністративне провадження №К/9901/7504/18).
В свою чергу у відповідності до приписів п.61 та п.62 Постанови Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 року «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (у редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин):
- у разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді та спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв'язок, смс-повідомлення, електроні засоби зв'язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через Портал Дія;
- у разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
В свою чергу у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України №1041 від 16.09.2022 року «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» були внесені зміни до постанови КМУ №848, а саме: 3) у пункті 9: абзаци перший - шостий замінити абзацами такого змісту: “9. Призначення житлових субсидій здійснюється: до 30 листопада 2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення; починаючи з 1 грудня 2022 р. - органами Пенсійного фонду України.
Тобто з урахуванням вищезазначеного, до 30.11.2022 року нарахування та виплату субсидії здійснювалось структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, а вже з 01.12.2022 року - органами Пенсійного фонду України.
Посилання відповідача 1 на те, що у зв'язку з проведенням активних бойових дій на території міста Лиман та на території Лиманської міської територіальної громади у 2022 році та перебування певний час під окупацією робота УСЗН Лиманської міської ради була припинена до березня 2023 року та те, що з 01.12.2022 року нарахування житлових субсидій здійснювалась органами Пенсійного фонду України, суд не бере до уваги, оскільки спірні правовідносини виникли вже у травні 2021 року, тобто на той час коли УСЗН Лиманської міської ради здійснювало нарахування та виплату позивачу субсидії на його квартиру, що розташована у м. Лиман та саме цим відповідачем у відповідності до приписів чинного законодавства приймалось відповідне рішення про припинення нарахування та виплати субсидії.
Додатковим варто зазначити, що суд в своїй ухвалі від 23.05.2025 року залучив до участі у справі в якості другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, тобто орган, який починаючи з 01.12.2022 року здійснює нарахування та виплату субсидії та відповідно приймає відповідні рішення щодо відмови або навпаки погодженню у здійсненні таких виплат.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов до висновку, що у задоволенні клопотання відповідача 1 про заміну його на належного відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 44, 48, 72, 73, 241, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання представника Управління соціального захисту населення Лиманської міської ради про заміну відповідача на належного - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - відмовити.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки: http://court.gov.ua/).
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
Суддя І.О. Голошивець