Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
01 вересня 2025 року Справа №200/6494/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Волгіна Н.П., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 через свого представника, адвоката Єфімік Олену Олександрівну, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить суд
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо призначення позивачу пенсії з 9 травня 2025 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити позивачу пенсію за віком з 9 травня 2023 року на підставі положень пп. 14-6.2 п. 14-6 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахував до загального стажу період роботи у трудовій книжці НОМЕР_1 від 29 серпня 1978 року та провести відповідний перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії.
Згідно з ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (п. 2); визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (п. 3); визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (п. 4) […].
Позивач в межах даного позову оскаржує б е з д і я л ь н і с т ь Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо «призначення їй пенсії з 9 травня 2025 року».
Виходячи з формулювань зазначеної позовної вимоги, позивач оскаржує н е призначення їй пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області з 9 травня 2025 року (застосування слова "бездіяльність" перед словосполученням щодо певної дії [в даному випадку - дії з призначення позивачу пенсії з 9 травня 2025 року) означає н е вчинення саме цієї дії].
При цьому за змістом другої позовної вимоги та обґрунтувань, наведених у позовній заяві, позивач не погоджується із б е з д і я л ь н і с т ю пенсійного органу з призначення їй пенсії з 9 травня 2 0 2 3 року.
Отже, заявлені позивачем у п. 1 прохальної частини позову позовна вимога не відповідає (суперечить) позовній вимозі, наведеній у п. 2 прохальної частини позову.
Крім цього, відповідно до п.п. 4, 9 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Позовні вимоги позивача скеровані до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Разом із цим жодного обґрунтування їх скерування саме до зазначеного пенсійного органу у позовній заяві не наведено.
Таким чином, позивачем не виконані приписи ч. 5 ст. 160 КАС України.
Приписами ч. 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Доказів сплати судового збору до позову не додано, також до позову не додано документів, які п і д т в е р д ж у ю т ь наявність підстав для з в і л ь н е н н я позивача від сплати судового збору за подання даного позову на підставі встановлених відповідним законом підстав (зокрема, підстави для звільнення позивача від сплати судового збору за подання відповідного позову встановлені ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI)).
У позовній заяві позивач просить суд відстрочити сплату судового збору, проте н е з а з н а ч а є жодного обґрунтування для такого відстрочення.
При цьому відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, м о ж е своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
У ч. 1 ст. 8 Закону № 3674-VI наведені підстави, за наявності яких суд за обгрунтованим клопотанням особи м о ж е відстрочити/розстрочити/звільнити від сплати судового збору.
Отже, позивачем не виконані і ці приписи ст. 161 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, позовна заява позивача підлягає залишенню без руху.
Згідно з ч. 2 ст. 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Частиною 2 ст. 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19 листопада 2024 року № 4059-IX, з 1 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на місяць у розмірі 3028,00 грн.
Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених ч. 2 цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Таким чином, у випадку подання до суду через Електронний суд позовної заяви у 2025 році немайнового характеру судовий збір сплачується в розмірі 968,96 грн.
Отже, за подання до суду даного позову позивач має сплатити судовий збір в розмірі 968,96 грн а б о надати обґрунтоване клопотання про звільнення/відстрочення/розстрочення сплати судового збору за подання даного позову (в якому зазначити підстави для такого звільнення/відстрочення/розстрочення).
Керуючись ст.ст. 5, 160, 161, 169, 171, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про судовий збір», суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів після отримання даної ухвали шляхом надання суду:
- уточненої позовної заяви із наведенням у ній позовних вимог, які не суперечать одна одній та наведенням обґрунтувань заявлення позовних вимог саме до того пенсійного органу, до якого скеровані позовні вимоги позивача у прохальній частині позову;
- належного документа про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову в розмірі 968,96 грн за наступними реквізитами: UA308999980313111206084005658, отримувач коштів: Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ: 37967785, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, із зазначенням призначення платежу: *;101;__________(реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр), судовий збір, за позовом ______(ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа),
а б о доказів на підтвердження існування підстав звільнення позивача від сплати судовго збору за подання даного позову, передбачених статтею 5 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI;
а б о обґрунтованого клопотання про звільнення/відстрочення/розстрочення сплати судового збору за подання даного позову.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Н.П. Волгіна