Рішення від 28.05.2025 по справі 911/3330/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" травня 2025 р. м. Київ Справа № 911/3330/24

Господарський суд Київської області в складі:

головуючого судді Христенко О.О.

за участю секретаря Комісарчук Д.-М.О.

розглянувши справу № 911/3330/24

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі

України», м. Київ в особі Київської філії Товариства з обмеженою

відповідальністю «Газорозподільні мережі України», м. Боярка Київської області

до Комунального підприємства Київської обласної ради «Переяслав-

Хмельницьктепломережа», м. Переяслав Київської області

прo стягнення 2 506 001,69 грн

за участі представників:

від позивача: Мордатенко К.Л., адвокат, довіреність № 604/Дов-24 від 26.12.2024;

від відповідача: Потоскуєв О.В., керівник, витяг з ЄДР

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У грудні 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Київської філії (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Київської області із позовною заявою (вх. № 4274 від 10.12.2024) до Комунального підприємства Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницьктепломережа» (далі -відповідач) про стягнення 2 506 001,69 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає про те, що представниками позивача при здійсненні перевірки технічного стану комерційного ВОГ на об'єкті відповідача, встановлено порушення останнім п.п. 1 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, зокрема, виявлено наявність несанкціонованого газопроводу, виявлено газопровід DN20, що фактично з'єднує ділянку газопроводу до ВОГ та газопроводу після ВОГ, а отже фактично є байпасною лінією, про що складено Акт про порушення № 73 від 11.01.2024, у зв'язку з чим на засіданні комісії позивача з розгляду актів про порушення, оформленого протоколом № 145 від 11.04.2024 було прийнято рішення про донарахування споживачеві необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу на суму 2 506 001,69 грн., яку відповідач добровільно не сплатив.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 16.12.2024 відкрито провадження у справі № 911/3330/24, розгляд справи в порядку загального позовного провадження призначений в підготовчому засіданні на 15.01.2025.

06.01.2025 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 107/25), в якому відповідач заперечує проти позовних вимог та просить суд відмовити в його задоволенні. Так, відповідач зазначає про те, що неодноразові перевірки з боку представників Переяслав-Хмельницького УЕГГ Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», метрологічної служби ПАТ «Київоблгаз» не визначали газопровід як несанкціонований, та не зазначали такий як наявність порушення п.п.1 п.1 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем; у відповідності до протоколу № 145 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем від 11.04.2024 в.о. генерального директора Потоскуєв О.В. із зазначеним протоколом не погодився, з підстав проведення комісія з порушенням регламенту; із технологічного газопроводу (імпульсної лінії), який врівноважує тиск газу в системі основного газопроводу для стабільної та безперебійної роботи газового пальника витоків газу не було, а наявність імпульсних ліній не призводить до несанкціонованого відбору газу, адже газ не попадає в атмосферу, а знаходиться в газовій системі; з жовтня 2017 року на виконання рішення виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області від 04.09.2017 № 283-14 котельня не надає послуги з ГВП та імпульсний газопровід для роботи лічильника РГ-К-40 був перекритий. З 2019 року даний лічильник було знято, котельня працює на лічильнику газу РГ-К-250 з відкритим краном імпульсного газопроводу біля ШП-2, при цьому кран імпульсного газопроводу на колекторі біля котлів постійно закритий.

08.01.2025 через систему “Електронний суд» від відповідача надійшло клопотання від 08.01.2025 (вх. № суду 218/25) про усунення недоліків відзиву.

Ухвалою суду від 15.01.2025 підготовче засідання у справі № 911/3330/24 було відкладено на 29.01.2025.

15.01.2025 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшло клопотання (вх. № 586/25) про залучення письмових та речового доказів.

27.01.2025 через систему “Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 1154/25), в якій позивач зазначає про те, що Акт перевірки технічного стану комерційного ВОГ від 17.04.2019 та наступні перевірки з 2019 по 2023 роки, не мають відношення до Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», адже свою господарську діяльність з розподілу природного газу на території, де раніше здійснювало свою діяльність АТ «Київоблгаз», почало з 01.09.2023 року відповідно до постанови НКРЕКП від 31.08.2023 № 1596. Позивач зазначає про те, що згідно додатку № 3 до відзиву, а саме: «Схема принципова трубопроводів газопроводу котельні по вул. Новокиївське шосе, 1-К» - зображений імпульсний газопровід (п.10 Схеми та з'єднувальна частина, на якій зображено кран (п. 6 Схеми), на якому розташовані крани (п. 7 Схеми) та (п. 8 Схеми) та врізаний в газопровід до ВОГ (п. 12 Схеми), який не передбачений проектно-технічною документацією на дану котельню, отже є несанкціонованим газопроводом та дозволяє споживати газ поза лічильником. З посиланням на наявні Схеми, позивач зазначає про те, що зображений імпульсний газопровід фактично з'єднаний з основним газопроводом на якому встановлений кран, при відкриті якого природний газ який пройде з основного газопроводу через імпульсний газопровід до газопроводу після ВОГ не буде обліковуватись приладами обліку газу, що є несанкціонованим відбором природного газу. Позивач звертає увагу, що на об'єкті споживача було виявлено несанкціонований газопровід, а не порушення герметичності імпульсних ліній системи вимірювання різниці тиску на комерційному ВОГ на базі змінного перепаду тиску витоків газу на імпульсній трубці до перетворювача різниці тиску, а отже на думку позивача це не стосується суті спору. Позивач зазначав про дотримання його працівниками правил перевірки технічного стану комерційного ВОГ на об'єкті відповідача, з дотриманням вимог Кодексу газорозподільних систем, надання акту представнику споживача для ознайомлення та надання можливості внесення зауважень.

В підготовчому засіданні 29.01.2025 судом було оголошено перерву до 26.02.2025.

07.02.2025 через систему «Електронний суд» від позивача надійшло клопотання (вх. № 1781/25), в якому позивач просить суд залучити до участі в розгляді справи № 911/3330/24 у якості спеціаліста головного інженера Управління експлуатації мереж та ПРГ - Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» Ходька Михайла Михайловича. В обґрунтування свого клопотання позивач посилається на позицію відповідача по доведенню відсутності з його боку несанкціонованого відбору газу. В судовому засіданні представник позивач не підтримав своє клопотання про залучення спеціаліста.

25.02.2025 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив (вх. № 2548/25), в яких відповідач підтримуючи свої заперечення, стверджує, що Київська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України», як і АТ «Київоблгаз» є операторами ГРМ, до повноважень яких входить перевірка технічного стану комерційного ВОГ, в тому числі виявлення несанкціонованих газопроводів. Не зважаючи на зміну Операторів ГРМ (які до того ж належать до однієї корпоративної структури), висновки попереднього оператора ГРМ - АТ «Київоблгаз», викладені в актах від 17.04.2010 та з 2019 по 2023 роки є належними, допустимими та достовірними доказами у справі. Відповідач зазначає про те, що твердження позивача про те, що імпульсний газопровід не передбачений технічною документацією, не підтверджений належними та допустимими доказами, а саме: самою проектно-технічною документацією. Відповідач вважає, що застосовування формули, наведеної позивачем для обрахунку об'єму природного газу з посиланням на п. 6 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, є неправомірним та безпідставним оскільки зазначена формула застосовується виключно у випадках скиду газу в атмосферу для зменшення надлишкового тиску або аварійних ситуаціях або пошкодженні газопроводів та газорозподільних пунктів, внаслідок чого газ так само викидається безпосередньо в атмосферу.

В підготовчому засіданні 26.02.2025 судом було оголошено перерву до 17.03.2025.

Ухвалою суду від 17.03.2025 підготовче провадження у справі № 911/3330/24 було закрито, а справу призначено до розгляду по суті на 07.04.2025.

07.04.2025 та 30.04.2025 судом оголошувалась перерва з розгляду справи по суті на 30.04.2025 та 19.05.2025.

Представник позивача в засіданнях суду підтримував позовні вимоги вважаючи їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позові; представник відповідача підтримав надані суду заперечення, вважаючи заявлені позовні вимоги неправомірними, необґрунтованими, а отже такими, які не підлягають задоволенню.

В судовому засіданні 19.05.2025, після стадії судових дебатів, суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення, призначивши дату і час проголошення судового рішення у справі № 911/3330/24 на 28.05.2025.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області

ВСТАНОВИВ:

01.11.2016 введено в дію Закон України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII, яким визначено правові засади функціонування ринку природного газу України.

У відповідності до п.п. 33 п. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу це - сукупність правовідносин, що виникають зокрема у процесі постачання природного газу, а також надання послуг з його розподілу.

У відповідності до п.п. 35 п.1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» розподіл природного газу це - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

За приписами п.п. 17 п. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи це - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників).

У відповідності до п. 2 ст. 37 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором.

Підпунктом 32 п. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що Регулятор це - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

31.08.2023 НКРЕКП прийнято постанову № 1594 «Про зупинення дії ліцензії з розподілу природного газу, виданої АТ «Київоблгаз», у зв'язку з передачею цілісного майнового комплексу з розподілу природного газу ТОВ «Газорозподільні мережі України».

Постановою НКРЕКП від 31.08.2023 № 1596 внесені змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26.12.2022 № 1839 «Про видачу ліцензії з розподілу природного газу ТОВ «Газорозподільні мережі України», за якими до території де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ «Газорозподільні мережі України» додано територію Київської області, яка обслуговується Київською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України». Постанова набрала чинності 01.09.2023.

Таким чином, з 01.09.2023 споживачам Київської області послуги з розподілу природного газу надаються ТОВ «Газорозподільні мережі України»», в інтересах якого діє Київська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України», на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, яка видана на підставі постанови НКРЕКП від 26.12.2022 № 1839 (зі змінами).

01.09.2023 між ТОВ «Газорозподільні мережі України», в інтересах якого діє Київська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України» (оператор ГРМ) та Комунальним підприємством Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницьктепломережа» (споживач) був укладений Типовий договір розподілу природного газу № 04490KGM7CST018, шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Типовий договір розподілу природного газу - є публічним договором приєднання, що регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи, та укладений з врахуванням вимог ст.ст. 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України.

Так, відповідно до умов договору оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені договором. Обов'язковою умовою надання споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем (п.п. 2.1, 2.2, 2.3 Договору).

Споживач в свою чергу, забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.06.2015 за № 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 3.2 договору).

Умовами п. 7.3 договору визначено, що споживач зобов'язаний 1) здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором; 2) своєчасно повідомляти оператора ГРМ про всі зміни щодо персоніфікованих даних в заяві-приєднанні та/або позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); 3) не перешкоджати оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у тому числі встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок оператора ГРМ; 4) забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій, зокрема для: перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій; перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання тощо; 5) не допускати несанкціонованого відбору природного газу; 6) забезпечити належну експлуатацію власних газових мереж відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та акта розмежування балансової належності й експлуатаційної відповідальності сторін; 7) дотримуватись інших вимог цього договору та Кодексу газорозподільних систем; 8) на вимогу оператора ГРМ у десятиденний строк сплатити операторові ГРМ компенсацію за порушення, які передбачені пунктом 3 глави 7 розділу VI Кодексу газорозподільних систем.

Оператор ГРМ має право припинити/обмежити розподіл природного газу споживачу в порядку та у випадках, передбачених Кодексом газорозподільних систем, у тому числі у разі несвоєчасної та/або неповної оплати послуг за договором (п. 9.2 договору).

Згідно п. 12.1 договору цей договір укладається на невизначений строк.

Відповідачем також було підписано Додаток № 4 до Типового договору розподілу природного газу, в якому визначено: адреса об'єкта (точка комерційного обліку газу): Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, вул. Новокиївське шосе, буд. 1А; перелік комерційних вузлів обліку - лічильник/звужуючий пристрій: РГК №3832, G250; коректор/обчислювач - Універсал-02 № 4478, РС-28 № 02180398, Рmax 0.16МПА; величина приєднаної потужності точки ком. обл. суб'єкту 398,7515 куб.м/год; найменування газоспоживаючого обладнання - котел НИИСТУ-5 - 2 шт. (номінальні витрати природного газу на одиницю ГСО 64,49 куб.м/год); вихідні дані - газове обладнання між вузлом обліку та точкою балансового розмежування: розподільчі, газопроводи-вводи, діаметр 100 мм, довжина 1,5 п.м, тиск газу 0,005- 0,3 МПа, розподільчі, газопроводи-вводи, діаметр 65 мм, довжина 1,2 п.м, тиск газу 0,005-0,3 МПа, розподільчі, газопроводи-вводи, діаметр 150 мм, довжина 12 п.м, тиск газу 0,005 МПа.

11.01.2024 представниками Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» інженерами Кондратюк С.В. та Синько Д.О., за адресою споживача (відповідача): Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, вул. Новокиївське шосе, 1А, у присутності представника споживача Колішенка М.О., здійснено перевірку технічного стану комерційного ВОГ, про що складений акт, підписаний представником споживача без зауважень.

В Акті перевірки технічного стану комерційного ВОГ від 11.01.2024 зафіксовано, що під час перевірки виявлено газопровід DN20 який з'єднує ділянку газопроводу до ВОГ та ділянку газопроводу після ВОГ, отже фактично є байпасною лінією.

По факту виявленого порушення складено Акт про порушення № 73 від 11.01.2024 на підставі п.п. 1 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем - наявність несанкціонованого газопроводу.

В п. 4 акту про порушення зазначено, що порушення усунуто шляхом пломбування крану у закритому положенні.

В п. 8 акту про порушення зазначено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 08.02.2024 за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, вул. Героїв Дніпра, 39.

Акт про порушення № 73 від 11.01.2024 підписаний представником споживача Колішенко Миколою Олексійовичем без зауважень.

08.02.2024 відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, на якому прийнято рішення про перенесення засідання щодо розгляду Акту про порушення Кодексу газорозподільних систем № 73 від 11.01.2024 на 07.03.2024 о 10:00 у зв'язку із додатковим обстеженням, оформлене відповідним протоколом № 50. Уповноважена особа КП Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницьктепломережа» на засідання комісії 08.02.2024 не з'явилась.

07.03.2024 відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, на якому прийнято рішення про перенесення засідання щодо розгляду Акту про порушення Кодексу газорозподільних систем № 73 від 11.01.2024 на 11.04.2024 о 10:00, у зв'язку із додатковим обстеженням, оформлене відповідним протоколом № 96. Представник споживача був присутній на засіданні комісії та заявив про незгоду зі складеним актом про порушення, заперечував наявність байпасної ліні, заявляв, що труба, яку виявив оператор ГРМ як байпасну лінію, була завжди.

11.04.2024 відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, на якому прийнято рішення про повне задоволення акту про порушення № 73 від 11.01.2024 через наявність несанкціонованого газопроводу, складеного на споживача КП Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницьктепломережа» та правомірність процедури визначення нарахування споживачу згідно п. 6 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, оформлене протоколом № 145.

Уповноваженою особою КП Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницьктепломережа» - в.о. генерального директора Потоскуєв О.В., який був присутній на засідання комісії 11.04.2024, зазначено про незгоду з виявленими порушеннями, та вказано, що комісія проводилась з порушенням регламенту, докази порушення не надані, з протоколом не згоден.

11.04.2024 комісією з розгляду актів про порушення вимог Кодексу складено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 20.10.2023 до дня усунення порушення - 11.01.2024 на суму 2 506 001,69 грн, обсягом 139 086,50 куб.м.

11.04.2024 комісією з розгляду актів про порушення вимог кодексу складено розрахунок визначення годинної витрати газу та опис розрахунку до Акту про порушення № 73 від 11.01.2024.

11.04.2024 оператором ГРМ складено рахунок на оплату № 2457 від 11.04.2024 на суму 2 506 001,69 грн.

11.04.2024 представниками комісії з розгляду актів про порушення позивача складено акт про відмову від підписання споживачем протоколу засіданні № 145 від 11.04.2024, акту-розрахунку від 11.04.2024 та рахунку на оплату вартості.

11.04.2024 позивачем цінним листом було відправлено на адресу споживача розрахунок визначення годинної витрати газу від 11.04.2024, опис розрахунок до акту про порушення № 73 від 11.01.2024, акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 11.04.2024, рахунок на оплату № 2457 від 11.04.2024 та протокол засідання комісії № 145 від 11.04.2024.

Зазначені документи отримані відповідачем, попри це кошти лишаються не сплаченими відповідачем.

З огляду на вказане вище позивач просить суд стягнути з відповідача 2 506 001,69 грн вартості донарахованого обсягу природного газу внаслідок порушення.

Відповідач заперечуючи проти позовних вимог зазначає про те, що неодноразові перевірки з боку представників Переяслав-Хмельницького УЕГГ Київської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», метрологічної служби ПАТ «Київоблгаз» не визначали газопровід як несанкціонований, та не зазначали про наявність порушення п.п. 1 п. 1 глава 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем; у відповідності до протоколу № 145 засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем від 11.04.2024 в.о. генерального директора Потоскуєв О.В. із зазначеним протоколом не погодився, з підстав проведення комісія з порушенням регламенту; із технологічного газопроводу (імпульсної лінії), який врівноважує тиск газу в системі основного газопроводу для стабільної та безперебійної роботи газового пальника витоків газу не було, а наявність імпульсних ліній не призводить до несанкціонованого відбору газу, адже газ не попадає в атмосферу, а знаходиться в газовій системі; з жовтня 2017 року на виконання рішення виконавчого комітету Переяслав-Хмельницької міської ради Київської області від 04.09.2017 № 283-14 котельня не надає послуги з ГВП та імпульсний газопровід для роботи лічильника РГ-К-40 був перекритий. З 2019 року даний лічильник було знято, котельня працює на лічильнику газу РГ-К-250 з відкритим краном імпульсного газопроводу біля ШП-2, при цьому кран імпульсного газопроводу на колекторі біля котлів постійно закритий. Відповідач вважає, що застосовування формули, наведеної позивачем для обрахунку об'єму природного газу з посиланням на п. 6 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, є неправомірним та безпідставним оскільки зазначена формула застосовується виключно у випадках скиду газу в атмосферу для зменшення надлишкового тиску або аварійних ситуаціях або пошкодженні газопроводів та газорозподільних пунктів, внаслідок чого газ так само викидається безпосередньо в атмосферу.

Статтею 1 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що споживачем є фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.

Згідно ч.ч. 1, 3 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами. Постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором та оприлюднюється в установленому порядку.

Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу газорозподільних систем встановлено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.

Як установлено судом із фактичних обставин справи, 11.01.2024 при проведенні перевірки на об'єкті відповідача встановлено порушення п.п. 1 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, а саме наявність несанкціонованого газопроводу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, наявність несанкціонованого газопроводу.

Пунктами 1-3 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред'явлення представником оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Позивачем за результатами перевірки на об'єкті відповідача складено Акт про порушення від 11.01.2024 № 73, який підписаний представником відповідача без зауважень.

Відповідно до п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення.

У п. 11 глави 5 розділу ХІІ Кодексу газорозподільних систем зазначено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

11.04.2024 відбулося засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, на якому прийнято рішення про повне задоволення акту про порушення № 73 від 11.01.20224 , оформлене протоколом № 145. Присутня уповноважена особа КП Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницьктепломережа» - в.о. генерального директора Потоскуєв О.В. зазначав про незгоду з виявленими порушеннями, вказував, що комісія проводилась з порушенням регламенту, докази порушення не надані, з протоколом не згоден.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Статтею 629 ЦК України визначено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу», суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Так, заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначав, зокрема, щодо порушення регламенту під час розгляду акту про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, зокрема, щодо тверджень скаржника про те, що акт про порушення розглянуто комісією пізніше двомісячного строку з дня його складання.

Як було зазначено вище, відповідно до п. 8 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").

Так, перше засідання комісії з розгляду акта про порушення відбулося 08.02.2024, проте враховуючи необхідність додаткового обстеження, засідання комісії з розгляду Акта про порушення від 11.01.2024 № 73 було перенесено на 07.03.2024.

Друге засідання комісії з розгляду акта про порушення відбулося 07.03.2024, на якому був присутній представник споживача та заявив про незгоду зі складеним актом про порушення, заперечував наявність байпасної ліні, у зв'язку з чим виникла необхідністю додаткового обстеження, а засідання комісії з розгляду акта про порушення перенесено на 11.04.2023.

11.04.2024 протоколом № 145 засідання з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачу природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем було ухвалено рішення про задоволення Акта про порушення від 11.01.2024 № 73 та визнання його таким, що відповідає усім вимогам Кодексу, проведено донарахування у на суму 2 506 001,69 грн, обсягом газу у розмірі 139 086,50 м.куб.

Суд звертає увагу, на постанову Об'єднаної Палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 07.07.2023, де, зокрема, проаналізувавши зміст абзацу першого п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу та судову практику щодо застосування вказаної норми права, а також враховуючи суспільно значущі обставини, які виникають у суспільстві, наприклад такі як погіршення епідеміологічного стану в країни (поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, проведення бойових дій (введено воєнний стан в країни, що є у даний час в Україні), тобто такі обставини, на які не можливо вплинути, та які є поза межами волевиявлення осіб, що повинні дотримуватись, передбачених абзацом першим п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу, строків, Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду зазначила, що судам у кожному конкретному випадку необхідно встановлювати обставини, за яких засідання комісії відбулося з пропуском строку встановленого абзацом першим п. 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу, тобто надавати оцінку відповідним доказам у справі та в залежності від поважності причин попуску такого строку ухвалювати відповідне рішення щодо визнання/не визнання недійсним рішення комісії.

При цьому, суд відзначає, що перше засідання комісії з розгляду акта про порушення було проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення. Крім того, засідання комісії переносилось, з метою додаткового вивчення, та перевірки матеріалів порушення, отримання додаткових пояснень та обстеження, про що також, представниками оператора ГРМ був складений Акт додаткового обстеження від 11.03.2024, що свідчить про відсутність порушень з боку позивача.

Разом з цим, як вбачається протоколу № 145 від 11.04.2024, споживачу - директору КП Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницьктепломережа» Потоскуєву О.В., було надано акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості та рахунок на оплату вартості було надано під особистий підпис, однак споживач відмовився від підпису вищезазначених документів, у зв'язку з чим такі відповідно до вимог глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, були направлені поштовим відправленням. Про відмову від прийняття наведених документів складено акт від 11.04.2024 про відмову від підпису, який наявний в матеріалах справи.

Також споживачу була надана можливість подати зауваження до протоколу № 145 від 11.04.2024 року, що споживачем і було зроблено.

У своїх запереченнях, відповідач зауважував про те, що у відповідності до п. 3 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у випадку виявлення порушення герметичності імпульсних ліній системи вимірювання різниці тиску на комерційному ВОГ на базі змінного перепаду тиску витоків газу на імпульсній трубці до перетворювача різниці тиску перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться, виходячи зі значення різниці тиску, яка дорівнює значенню верхньої межі діапазону вимірювань перетворювача тиску, або зі значення номінальної проєктної потужності встановленого неопломбованого газоспоживаючого обладнання. До розрахунку приймається отримане найменше значення витрати газу. Перерахунок проводиться за період з дати останньої перевірки. Якщо така перевірка не проводилася в розрахунковий період, то з початку розрахункового періоду. У всіх інших випадках виявлення порушення герметичності газопроводів розрахунок втрат природного газу проводиться відповідно до Методик визначення питомих виробничо-технологічних втрат/витрат природного газу.

При цьому, відповідач зауважує, що з технологічного газопроводу (імпульсної лінії), який врівноважує тиск газу в системі основного газопроводу для стабільної та безперебійної роботи газового пальника витоків газу не було.

Також, відповідач вказує на те, що порушень герметичності імпульсної лінії згідно Акту про порушення № 73 від 11.01.2024 виявлено не було, згідно актів перевірки технічного стану комерційного ВОГ аварійні ситуації відсутні., у зв'язку з чим відповідач вважає, що неправомірне застосовування формули, наведеної позивачем для обрахунку об'єму природного газу з посиланням на п. 6 глави 4 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, оскільки зазначена формула застосовується виключно у випадках скиду газу в атмосферу для зменшення надлишкового тиску або аварійних ситуаціях або пошкодженні газопроводів та газорозподільних пунктів, внаслідок чого газ так само викидається безпосередньо в атмосферу.

Пунктом 6 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем визначено, якщо при порушеннях, визначених в п.п. 1-5 цієї глави, неможливо достовірно встановити номінальну потужність газового обладнання (відмова в доступі до об'єкта споживача, газовий відвід без наявного підключеного газового обладнання, несертифіковане обладнання, відсутність заводських паспортів, маркувань тощо), визначення об'єму природного газу здійснюється з урахуванням проміжку часу, за який необхідно визначити об'єм необлікованого природного газу, пропускної спроможності площі отвору, сопла, пальника або газопроводу за визначеною формулою.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з робочого проекту та періоду розрахунку, який відповідає зимовому періоду роботи котельні, загальна мінімальна витрата природного газу згідно встановленого газового обладнання станом на момент виявлення несанкціонованого газопроводу 11.01.2024 складає: 65 м.куб./год*2(котли)=130м3/год. Пропускна спроможність несанкціонованого газопроводу (Dn=20) виявленого на об'єкті споживача, що не є побутовим КП Київської обласної ради «Переяслав-Хмельницьктепломережа» (ЄДРПОУ 20598264), за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, вул. Новокиївське шосе, 1А згідно проведеного розрахунку складає лише 69,77 м.куб./год.

Наявний несанкціонований газопровід з пропускною спроможністю 69,77 м.куб./год фактично не може задовольнити мінімальну витрату газових приладів споживача яка складає 130 м.куб./год, у зв'язку чим проведення розрахунку у відповідності п. 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем не відповідатиме фактичному (фізичному) споживанню газу об'єктом (котельнею) за адресою: Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, вул. Новокиївське шосе, 1А.

Отже, як вбачається з розрахунку, такий проведено щодобово, виходячи з параметрів номінальної години витрат 69,77 куб.м./год, кількість годин роботи газового обладнання, ціни за 1 куб.м.

Одночасно, як вбачається з матеріалів справи, відповідач в судовому порядку щодо оскарження рішення комісії не звертався, як і не звертався в судовому порядку щодо незгоди з об'ємом та/або вартістю необлікованого (донарахованого) природного газу, що визначено у п. 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Суд також не бере до уваги заперечення відповідача з приводу неодноразових перевірок, оскільки свою діяльність з надання послуг з розподілу природного газу здійснює ТОВ «Газорозподільні мережі України»», в інтересах якого діє Київська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України» споживачам Київської області лише з 01.09.2023, на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, яка видана на підставі постанови НКРЕКП від 26.12.2022 № 1839.

Відповідно до п. 1 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем несанкціонований газопровід - самовільно під'єднаний газопровід (газовий відвід, штуцер, патрубок), у тому числі без наявного підключеного газового обладнання, фізично з'єднаний, зокрема вварений, врізаний, з газорозподільною системою або газовою мережею внутрішнього газопостачання, витрата (споживання) природного газу через який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу) .

Відповідно до п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, наявність несанкціонованого газопроводу.

Отже, суд відзначає, про те, що на об'єкті споживача було виявлено саме несанкціонований газопровід, а не порушення герметичності імпульсних ліній системи вимірювання різниці тиску на комерційному ВОГ на базі змінного перепаду тиску витоків газу на імпульсній трубці перетворювача різниці тиску, що, зокрема, і зазначено в акті про порушення та акті перевірки технічного стану комерційного ВОГ від 11.01.2024.

Із наявної Схеми трубопроводів газопроводу котельні по вул. Новокиївське шосе, 1А, м. Переяслав Бориспільського району Київської області також вбачається існування несанкціонованого газопроводу станом на момент оформлення Акту про порушення № 73 від 11.01.2024.

Доказів того, що імпульсний газопровід, про який зазначає відповідач, передбачений проектно-технічною документацію до суду не надано.

Відповідачем надано Схему принципову трубопроводів газопроводу котельні по вул. Новокиївське шосе, 1А (датовану 2024 роком), щодо якої позивач зазначає, що зображений імпульсний газопровід (п. 10 Схеми) та з'єднувальна частина, на якій зображено кран (п. 6 Схеми) на якому розташовані крани (п. 7 Схеми) та (п. 8 Схеми) та врізаний в газопровід до ВОГ (п. 12 Схеми), не передбачений проектно-технічною документацією на дану котельню, та є несанкціонованим газопроводом, адже дозволяє споживати газ поза лічильником. Зображений імпульсний газопровід (п. 10 Схеми) фактично з'єднаний з основним газопроводом (п. 11), на якому встановлений кран (п. 6 Схеми), при відкриті кранів (п. 6, п. 7, п. 8 Схеми) природній газ який пройде з основного газопроводу через імпульсний газопровід до газопроводу після ВОГ (п. 12) не буде обліковуватись приладами обліку газу, що є несанкціонованим відбором природнього газу.

Схема принципова трубопроводів газопроводу котельні по вул. Новокиївське шосе, 1А відповідає факту існування несанкціонованого газопроводу станом на момент оформлення Акту про порушення № 73 від 11.01.2024. Частина несанкціонованого газопроводу є імпульсним газопроводом, але у зв'язку із внесенням конструктивних змін до нього (до імпульсного газопроводу), він підпадає під визначення "несанкціонований газопровід", адже через нього проходить природній газ від основного газопроводу до внутрішнього газопроводу після ВОГ, який не обліковується комерційним вузлом обліку (лічильником газу).

Відповідачем надано лист вих. № 02 від 02.01.2025 ПП «Теплопроект», в якому вказане підприємство зазначає, що несанкціонованого відбору газу не було.

Лист ПП «ТЕПЛОПРОЕКТ» вих. № 02 від 02.01.2025 не спростовує факт несанкціонованого газопроводу, адже дане підприємство розглянуло можливість несанкціонованого відбору газу з регулятора тиску РД-50, а фактично несанкціонований відбір здійснювався з основного газопроводу до ВОГ.

Щодо речового доказу - відрізаної частини імпульсного газопроводу з опломбованим оператором ГРМ пробковим краном (несанкціонований газопровід), то зазначений кран було опломбовано 11.01.2024 для усунення порушення зафіксованого Актом про порушення № 73 від 11.01.2024 та Актом перевірки технічного стану комерційного ВОГ від 11.01.2024, про що є відповідний запис у даному Акті перевірки.

Таким чином, наявними у справі доказами належним чином підтверджується та не спростовується відповідачем порушення ним Кодексу газорозподільних систем, у той же час докази оплати 2 506 001,69 грн вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу в матеріалах справи станом на дату розгляду вказаного спору відсутні, відтак вимога позивача про стягнення вказаної суми є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Згідно ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства Київської обласної ради “Переяслав-Хмельницьктепломержа» (08400, Київська область, Бориспільський район, м. Переяслав, вул. Мазепи І., 33, код ЄДРПОУ 20598264) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденко, 1, код ЄДРПОУ 44907200) в особі Київської філії Товариства з обмеженою відповідальністю “Газорозподільні мережі України» (08150, Київська область, Фастівський район, м. Боярка, вул. Шевченка, 178, код ЄДРПОУ 45385755) 2 506 001 (два мільйони п'ятсот шість тисяч одна) грн 69 коп вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу та 30 072 (тридцять тисяч сімдесят дві) грн 02 коп судового збору.

Видати наказ.

Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст.ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст підписано - 02.09.2025.

Суддя О.О. Христенко