Справа № 991/1658/25
Провадження № 1-кп/991/18/25
04.09.2025 Вищий антикорупційний суд у складі:
головуючого суддіОСОБА_1
за участю секретарів судового засідання ОСОБА_2 , ОСОБА_3
прокурорівОСОБА_4 , ОСОБА_5
обвинуваченогоОСОБА_6
його захисника, адвокатаОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023140000000122 від 23.04.2023, за обвинуваченням:
ОСОБА_6 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Львів, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює на посаді спеціаліста 1-ї категорії інспектора з паркування відділу контролю за дотриманням правил паркування та тимчасового затримання транспортних засобів управління безпеки та вуличної інфраструктури департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Львівської міської ради , одружений, освіта вища економічна та юридична,
у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України, -
І. Процесуальна історія кримінального провадження.
1.1. 23.04.2023 на підставі інформації, виявленої 22.04.2023 Управлінням Служби безпеки України у Львівській області (далі - УСБУ у Львівській області ) в ході здійснення оперативно-службової діяльності, до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) внесені відомості за № 42023140000000122 за фактом зловживання службовими особами митного поста « Угринів » Львівської митниці своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, з корисливих мотивів 22.04.2023 під час здійснення митних формальностей щодо транспортного засобу Iveco, реєстраційний номер НОМЕР_1 сприяли незаконному переміщенню через державний кордон України товарів, що заподіяло державним інтересам тяжких наслідків, що містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК (т. 2, а.с. 1).
1.2. 24.04.2023 на підставі інформації, виявленої детективом Національного антикорупційного бюро України до ЄРДР внесені відомості за № 52023000000000189 за фактом зловживання службовим становищем службовими особами Львівської митниці Державної митної служби України під час здійснення митних формальностей при ввезенні товарно-матеріальних цінностей на митну територію України, що спричинило тяжкі наслідки, що містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК (т. 5, а.с. 1-3).
1.3. Того ж дня постановою начальника другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури визначено підслідність кримінального провадження № 42023140000000122 за Другим слідчим відділом (з дислокацією у м. Львові) Територіального управління Державного бюро розслідувань розташованого у м. Львові (т. 2, а.с. 7-8).
1.4. 03.05.2023 постановою заступника керівника Львівської обласної прокуратури доручено здійснювати досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023140000000122 іншому органу досудового розслідування - слідчому управлінню Головного управління Національної поліції у Львівській області (т. 2, а.с. 228-229).
1.5. 11.05.2023 Слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП у Львівській області доручено проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023140000000122 (т. 2, а.с. 232).
1.6. 19.05.2023 постановою заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури проведення подальшого досудового розслідування кримінального провадження № 42023140000000122 доручено здійснювати детективам Національного антикорупційного бюро України (т. 3, а.с. 5-7).
1.7. 25.07.2023 постановою прокурора шостого відділу управління процесуального керівництва, підтримання публічного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора матеріали кримінальних проваджень № 42023140000000122 та № 52023000000000189 об'єднані в одне з присвоєнням об'єднаному кримінальному провадженню загального № 42023140000000122 (т. 15 а.с. 1-2).
1.8. 11.04.2024 на підставі матеріалів, отриманих під здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023140000000122, до ЄРДР внесені відомості за № 52024000000000170 за ознаками вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК (т. 25, а.с. 4-9).
1.9. Того ж дня на підставі доручення т.в.о. Керівника Першого підрозділу детективів Четвертого Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України (т. 25, а.с. 10) детективом Національного бюро Першого підрозділу детективів Четвертого Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52024000000000170 (т. 25, а.с. 11).
1.10. 12.04.2024 постановою прокурора другого відділу управління процесуального керівництва, підтримання публічного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури матеріали кримінальних проваджень № 42023140000000122 та № 52024000000000170 об'єднані в одне з присвоєнням об'єднаному кримінальному провадженню загального № 42023140000000122 (т. 25, а.с. 15-19).
1.11. Постановою прокурора другого відділу управління процесуального керівництва, підтримання публічного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури від 12.04.2024 визначено підслідність кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 212, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК, у кримінальному провадженні № 42023140000000122, за детективами Національного антикорупційного бюро (т. 25, а.с. 20-21).
1.12. 10.09.2024 у кримінальному провадженні № 42023140000000122 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК (т. 29, а.с. 90-122), а 10.10.2024 ? повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри (т. 31, а.с. 64-94).
1.13. 04.11.2024 детективом Національного бюро Першого підрозділу детективів Четвертого Головного підрозділу детективів, на підставі доручення прокурора другого відділу управління процесуального керівництва, підтримання публічного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури(т. 31, а.с. 131-132), здійснено повідомлення про завершення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023140000000122 від 23.04.2023 та надано стороні захисту доступ до матеріалів досудового розслідування (т. 31, а.с. 133).
1.14. 20.02.2025 обвинувальний акт було затверджено прокурором другого відділу управління процесуального керівництва, підтримання публічного обвинувачення та представництва в суді Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а 24.02.2025 - направлено до суду (т. 1, а.с. 1-34).
1.15. Ухвалою суду від 24.02.2025 призначено підготовче судове засідання (т. 1, а.с. 100), а ухвалою від 13.03.2025 ? судовий розгляд (т. 1, а.с. 158-160).
1.16. Проаналізувавши зазначені документи, суд не встановив будь-яких суттєвих порушень кримінального процесуального законодавства України на стадії досудового розслідування та констатує відповідність процедури вимогам Глав 19 та 22 Розділу ІІІ КПК.
ІІ. Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним.
2.1. Судом встановлено, що 22.04.2023 о 17 год 16 хв ОСОБА_8 обіймаючи посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » Львівської митниці будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, діючи умисно, з використанням своїх повноважень, в інтересах невстановленої третьої особи (володільця майна) здійснив митне оформлення транспортного засобу «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 без дотримання встановленого законодавством митного контролю та не виконав у встановленому порядку митних формальностей, а саме вніс до АСМО «Інспектор» відомості про відсутність вантажу та пломб, пори їх наявність.
З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_8 у АСМО «Інспектор» зафіксував наступний протокол дій:
- 22.04.2023 о 16 год 33 хв - в'їзд в зону митного контролю із-за кордону;
- 22.04.2023 о 16 год 39 хв - підготовка до митного оформлення, приймання документів, ОНП - 132;
- 22.04.2023 о 17 год 16 хв - завершення митного оформлення, ОНП - 132;
- 22.04.2023 о 17 год 16 хв - виїзд з зони митного контролю на митну територію України, ОНП - 132.
2.2. Після спрацювання Автоматизованої системи аналізу та управління ризиками митних формальностей щодо автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 ОСОБА_8 , ініціював форму контролю «911-1» «забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки». За результатами виконання вказаної форми митного контролю обвинувачений вніс до АСМО «Інспектор» у розділ «результат виконання процедури» - код «10-04», а саме «МФ здійснено», «Забезпечено ідентифікацію товарів та/або транспортних засобів» та в примітках зазначив «Здійснено цифрову фотозйомку», а до АСМО «Інспектор» приєднав 3 фотознімки, два з яких - із зображенням вантажного відсіку транспортного засобу без вантажу, третій - з фронтальним зображенням цього транспортного засобу. Також, в функціональному модулі «Журнал пункту пропуску» АСМО «Інспектор», в розділі «Загальні дані» проставив відмітку «без вантажу» та «без пломб».
2.3. 22.04.2023 близько 17 год 30 хв, з метою перевірки законності переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 працівники управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці спільно із співробітниками Управління Служби безпеки України у Львівській області ініціювали проведення переогляду зазначеного транспортного засобу. Під час якого у його вантажному відсіку виявили товари, а саме: мобільний телефон «Apple iPhone 14 Pro Space black, 128 GB» 49 шт., мобільний телефон «Apple iPhone 14 Pro Silver, 256 GB» 20 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Oukitel RT2 8/128GB» 20 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Cubot TAB 10 4/64GB» 2 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Doogee T10 8/128GB» 5 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Redmi Pad Mint Green 6/128GB» 10 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Redmi Pad 6/128GB» 31 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Redmi Pad 4/128GB» 32 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Redmi Pad Moonlight Silver 6/128GB» 17 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Redmi Pad Graphite Gray 4/128GB» 3 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Doogee T10 Neptune Blue 8/128GB» 10 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Doogee T10 Moonlight Silver 8/128GB» 15 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Doogee T10 Space Gray 8/128GB» 15 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Xiaomi MI Pad 5 6/128GB» 153 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Xiaomi MI Pad 5 6/256GB» 10 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Xiaomi MI Pad 5 Pearl White 6/256GB» 32 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Samsung Galaxy Tab S8 SM-X700 8/256GB» 1 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Apple iPad (9th Generation) WI-FI 256GB» 2 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Apple iPad Pro 11-inch (4th Generation) WI-FI 128GB» 35 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Apple iPad Pro 11-inch (4th Generation) WI-FI 256GB» 10 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Apple iPad (10th Generation) WI-FI 256GB» 30 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Apple iPad Air (5th Generation) WI-FI 256GB» 45 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Apple iPad (9th Generation) WI-FI+Cellular 64GB» 9 шт., планшетний персональний комп'ютер (планшет) «Apple iPad (10th Generation) WI-FI 64GB» 30 шт., навушна гарнітура безпровідна із зарядним футляром «Apple AirPods Pro (2nd generation)» 1 000 шт., навушна гарнітура безпровідна із зарядним футляром «Apple AirPods (2nd generation)» 2 000 шт., ноутбук «Apple MacBook Air 13,6-inch (M2) 8 GB/256 GB, 8-core CPU 8-core GPU, MLY33LL/A (A2681)» 22 шт., ноутбук «Apple MacBook Air 13,6-inch (M2) 8 GB/256 GB, 8-core CPU 8-core GPU, MLXY3LL/A (A2681)» 2 шт., ноутбук «Apple MacBook Air 13,6-inch (M2) 8 GB/512 GB, 8-core CPU 10-core GPU, MLY23LL/A (A2681)» 20 шт., ноутбук «Apple MacBook Air 13,6-inch (M2) 8 GB/512 GB, 8-core CPU 10-core GPU, MLY43LL/A (A2681)» 15 шт., ноутбук «Apple MacBook Pro 14-inch (M1Pro) 16 GB/512 GB, 8-core CPU 14-core GPU, FKGP3LL/A (A2442) Refurbished» 40 шт., ноутбук «Apple MacBook Pro 14-inch (M1Pro) 16 GB/512 GB, 8-core CPU 14-core GPU, FKGR3LL/A (A2442) Refurbished» 15 шт., ноутбук «Apple MacBook Pro 14-inch (M1Pro) 16 GB/1TB, 10-core CPU 16-core GPU, FKGT3LL/A (A2442) Refurbished» 5 шт., ноутбук «Apple MacBook Pro 14-inch (M1Pro) 16 GB/1TB, 10-core CPU, 16-core GPU, FKGQ3LL/A (A2442) Refurbished» 5 шт., ноутбук «Apple MacBook Pro 16-inch (M1Pro) 16 GB/1 ТB, 10-core CPU, 16-core GPU, FK193LL/A (A2485) Refurbished» 3 шт., ноутбук «Apple MacBook Pro 16-inch (M1Pro) 16 GB/512 GB, 10-core CPU, 16-core GPU, FK183LL/A (A2485) Refurbished» 40 шт., ноутбук «Apple MacBook Pro 16-inch (M1Pro) 16 GB/1 ТB, 10-core CPU, 16-core GPU, FK1F3LL/A (A2485) Refurbished» 2 шт., ноутбук «Apple MacBook Pro 16-inch (M1Pro) 16 GB/512 GB, 10-core CPU, 16-core GPU, FK1E3LL/A (A2485) Refurbished» 15 шт., ноутбук «Apple MacBook Pro 16-inch (M1Max) 32 GB/1 TB, 10-core CPU, 32-core GPU, FK1A3LL/A (A2485) Refurbished» 25 шт., ноутбук «Apple MacBook Pro 16-inch (M1Max) 32 GB/1 TB, 10-core CPU, 32-core GPU, FK1H3LL/A (A2485) Refurbished» 15 шт., моноблок «Apple iMac 27-inch 8GB/512GB 3.8GHz 8-core Intel Core i7 Retina 5K, FXWV2LL/A (А2115) Refurbished» 5 шт., годинник наручний «Apple Watch Series 8 GPS 45mm (А2771)» 1 шт., мобільний телефон «Poco Х5 Pro 5G 8 GB 256 Gb Black» 32 шт., мобільний телефон «Poco Х5 Pro 5G 6 GB 128 Gb Black» 100 шт., мобільний телефон «Poco Х 5 Pro 5G 6 GB 128 Gb Blue» 5 шт., мобільний телефон «Poco Х 5 5G 8 GB 256 Gb Blue» 105 шт., мобільний телефон «Poco Х 5 5G 8 GB 256 Gb Black» 9 шт., мобільний телефон «Poco Х 5 5G 8 GB 256 Gb Green» 3 шт., мобільний телефон «Poco Х 5 5G 6 GB 128 Gb Blue» 113 шт., мобільний телефон «Poco Х 5 5G 6 GB 128 Gb Black» 118 шт., мобільний телефон «Poco F4 8 GB 256 Gb Night black» 12 шт., мобільний телефон «Poco F4 8 GB 256 Gb Nebula Green» 4 шт., мобільний телефон «Poco X4 8 GB 256 Gb Silver» 12 шт., мобільний телефон «Росо M5s 6 GB 128 Gb Blue» 12 шт., мобільний телефон «Poco M5s 6 GB 128 Gb White» 16 шт., мобільний телефон «Росо M5s 6 GB 128 Gb Grey» 25 шт., мобільний телефон «Poco M5s 6 GB 128 Gb Yellow» 7 шт., мобільний телефон «Poco M5s 4 GB 64 Gb White» 30 шт., мобільний телефон «Poco M5s 4 GB 64 Gb Blue» 18 шт., мобільний телефон «Poco M5s 4 GB 64 Gb Gray» 30 шт., мобільний телефон «Poco M5s 4 GB 64 Gb Yellow» 5 шт., мобільний телефон «Росо M5 6 GB 128 Gb Black» 20 шт., мобільний телефон «Poco M5 4 GB 64 Gb Black» 23 шт., мобільний телефон «Росо M5 4 GB 64 Gb Green» 2 шт., мобільний телефон «Росо M5 4 GB 64 Gb Yellow» 2 шт., мобільний телефон «Poco F4 GT 12 GB 256 Gb Stealth Black» 6 шт., мобільний телефон «Poco F4 GT 8 GB 128 Gb Cyber Yellow» 24 шт., мобільний телефон «Poco F4 GT 8 GB 128 Gb Stealth Black» 23 шт., мобільний телефон «Poco F4 GT 8 GB 128 Gb Knight Silver» 16 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 12 5G 8/256GB» 45 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 12 5G 6/128GB» 61 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 12 Pro 8/128GB» 20 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 5G Star Blue 8/128GB» 25 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 5G Star Blue 6/128GB» 5 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 11 Pro+ 5G Forest Green 6/128GB» 4 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 11 Pro 8/256GB» 10 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 11 Pro 8/128GB» 2 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 10 5G 4/128GB» 58 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi A1+ Black 2/32GB» 2 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi A1 Light Blue 2/32GB» 2 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi 10A Graphite Gray 4/128GB» 2 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 11S Twilight Blue 8/128GB» 19 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 11S Pearl White 8/128GB» 11 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 11S Graphite Gray 8/128GB» 14 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 11S Twilight Blue 6/128GB» 1 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 11S Graphite Gray 6/128GB» 3 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi 10 2022 Pebble White 6/128GB» 10 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi 10 2022 Carbon Gray 6/128 GB» 32 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi 10 2022 Pebble White 6/128 GB» 40 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 10 Pro Gradient Bronze 8/128GB» 200 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 10 Pro Onyx Gray 6/128GB» 40 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 11R 5G 4/128GB» 20 шт., мобільний телефон «Xiaomi Redmi K50 12/256GB» 10 шт., мобільний телефон «Xiaomi 12 Pro Blue 12/256GB» 5 шт., мобільний телефон «Xiaomi 12 Pro Gray 12/256 GB» 6 шт., мобільний телефон «Хіаоmі 11 Ultra 8/256 GB» 12 шт., мобільний телефон «Хіаоmі 11 Lite 5G NE Mint Green 8/128 GB» 30 шт., мобільний телефон «Хіаоmі 11 Lite 5G NE Truffle Black 8/128 GB» 30 шт., мобільний телефон «Хіаоmі 12Т Pro Blue 8/256 GB» 11 шт., мобільний телефон «Хіаоmі 12Т Pro Blue 12/256 GB» 7 шт., мобільний телефон «Хіаоmі 12Т Pro Black 12/256 GB» 13 шт., мобільний телефон «Хіаоmі 12Т Pro Silver 12/256 GB» 9 шт., мобільний телефон «Doogee X97 Mint Green 3 GB 16 Gb» 10 шт., мобільний телефон «Doogee X97 Ocean Blue 3 GB 16 Gb» 10 шт., мобільний телефон «Doogee X97 Graphite Gray 3 GB 16 Gb» 10 шт., мобільний телефон «Realme RMX3561 Asphalt black 8 GB 256 Gb» 2 шт., мобільний телефон «Doogee X98 Ocean Blue 4 GB 64 Gb» 20 шт., мобільний телефон «Doogee X98 Graphite Gray 4 GB 64 Gb» 20 шт., мобільний телефон «Doogee X98 Emerald Green 4 GB 64 Gb» 20 шт., мобільний телефон «Doogee X98 Ocean Blue 3 GB 16 Gb» 10 шт., мобільний телефон «Doogee X98 Graphite Gray 3 GB 16 Gb» 10 шт., мобільний телефон «Doogee X98 Emerald Green 3 GB 16 Gb» 10 шт., мобільний телефон «Doogee S89 Volcano Orange 8 GB 128 Gb» 12 шт., мобільний телефон «Doogee S89 Classic Black 8 GB 128 Gb» 5 шт., мобільний телефон «Doogee V30 Classic Black 8 GB 256 Gb» 3 шт., мобільний телефон «Doogee S61 Carbon Fiber 6 GB 64 Gb» 4 шт., мобільний телефон «Doogee V30 Down Orange 8 GB 256 Gb» 5 шт., мобільний телефон «Doogee S99 Sunshine gold 8 GB 128 Gb» 20 шт., мобільний телефон «OnePlus 10 Pro 12 GB 256 Gb» 45 шт., мобільний телефон «OnePlus 10 Pro 12 GB 512 Gb» 8 шт., мобільний телефон «OnePlus 11 16 GB 512 Gb» 16 шт., мобільний телефон «OnePlus 9 8 GB 128 Gb» 1 шт., мобільний телефон «OnePlus 11 16 GB 256 Gb» 6 шт., мобільний телефон «OnePlus 11 12 GB 256 Gb» 25 шт., мобільний телефон «Ulefone Power Armor X 11 Pro 4 GB 64 Gb» 3 шт., мобільний телефон «Ulefone Power Armor 19 12 GB 256 Gb» 4 шт., мобільний телефон «Ulefone Power Armor 17 Pro 8 GB 256 Gb» 22 шт., мобільний телефон «Ulefone Power Armor 18 12 GB 256 Gb» 6 шт., мобільний телефон «Ulefone Power Armor 14 Pro 6 GB 128 Gb» 3 шт., мобільний телефон «Ulefone Power Armor 12S 8 GB 128 Gb» 2 шт., мобільний телефон «Ulefone Power Armor 14 Pro 8 GB 128 Gb» 9 шт., мобільний телефон «Ulefone Power Armor 14 4 GB 64 Gb» 7 шт., мобільний телефон «Oneplus Ace 5G 12 GB 256 Gb» 14 шт., мобільний телефон «Oneplus Ace 2 16 GB 256 Gb» 6 шт., мобільний телефон «Oneplus Ace 2 16 GB 512 Gb» 2 шт., мобільний телефон «Oukitel WP 16 8 GB 128 Gb» 2 шт., мобільний телефон «Oukitel WP 20 4 GB 32 Gb» 2 шт., мобільний телефон «Oukitel WP 6 6 GB 128 Gb» 2 шт., мобільний телефон «Oukitel WP 20 Pro 4 GB 64 Gb» 1 шт., мобільний телефон «Oukitel WP 21 12 GB 256 Gb» 4 шт., мобільний телефон «Xiaomi Black Shark 5 Pro Nebula white 16 GB 256 Gb» 5 шт., мобільний телефон «Xiaomi Black Shark 5 Pro Stellar Black 16 GB 256 Gb» 5 шт., мобільний телефон «IIIF150 8 GB 128 Gb» 2 шт., мобільний телефон «IIIF150 8 GB 256 Gb» 4 шт., мобільний телефон «Blackviev BV8800 8 GB 128 Gb» 7 шт., мобільний телефон «Blackviev BV7200 6 GB 128 Gb» 3 шт., мобільний телефон «Cubot KingKong 7» 2 шт., мобільний телефон «Cubot KingKong Mini3» 3 шт., мобільний телефон «Hotwav Iyber8 4 GB 64 Gb» 2 шт., мобільний телефон «Redmagic 7 12Gb 128 Gb» 2 шт., мобільний телефон «Google Pixel 6 128 Gb» 5 шт. (далі - 5 748 одиниць цифрової техніки (мобільні телефони, планшети, ноутбуки, навушники, моноблоки, годинник)).
2.4. Виявлені під час переогляду товари, були переміщені через митний кордон України у автомобілі «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_9 , без належного митного оформлення, а вантажний відсік цього транспортного засобу був опломбований.
2.5. Таким чином ОСОБА_8 , здійснюючи митні формальності щодо вказаного автомобіля, вніс до АСМО «Інспектор» завідомо недостовірні відомості щодо відсутності пломб та вантажу у цьому транспортному засобі, а також завантажив до системи 3 фотознімки, 2 з яких містили зображення пустого багажного відсіку невідомого автомобіля. Такі дії призвели до несплати власниками майна в державний бюджет обов'язкових платежів на суму 15 510 800,19 грн.
2.6. За наведених обставин ОСОБА_8 вчинив зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної чи юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило настання тяжких наслідків для держави, які у більше ніж двісті п'ятдесят разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 КК та службове підроблення, яке полягало у внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 366 КК.
ІІІ. Правова позиція сторони захисту.
3.1. Обвинувачений ОСОБА_8 своєї винуватості у пред'явленому обвинуваченні не визнав та повідомив суду наступні обставини.
3.2. 22.04.2023 він заступив на зміну о 09 год 00 хв. Перед початком зміни обвинувачений ознайомився із поштою, отримав митне забезпечення та розписався у журналі розподілу обов'язків, опісля пішов до свого робочого місця, де авторизувався у системі АСМО «Інспектор 2006» та розпочав мите оформлення транспортних засобів.
3.3. Зауважив, що не здійснював митне оформлення транспортного засобу «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_10 та йому невідомо хто здійснював таке оформлення, однак вважає, що це могла здійснити будь-яка особа, оскільки його особиста номерна печатка зберігалась на його робочому місці у спеціальному боксі, де також були занотовані його логін та пароль до АСМО «Інспектор».
3.4. Наголосив, що у період з 16 год 00 хв до 17 год 17 хв перебував на кухні в адміністративній будівлі і у цей період не здійснював вихід із АСМО «Інспектор».
3.5. Про факт оформлення транспортного засобу під його логіном та паролем, обвинувачений дізнався від працівника СБ України .
3.6. ОСОБА_8 повідомив, що після подій виявлення несанкціонованого перевезення вантажу, до нього підійшов ОСОБА_11 та вказав йому взяти всю провину на себе, після чого вони з ним посварились. Також зазначив, що впізнав на відеозаписі, яке надала Львівська митниця, ОСОБА_11 , як особу, яка отримала від водія автомобіля засобу «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 документи. Тому вважає, що саме ОСОБА_11 , здійснив митне оформлення автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 під його обліковим записом в системі АСМО «Інспектор».
3.7. Захисник обвинуваченого ОСОБА_6 , адвокат ОСОБА_12 у ході судового розгляду та під час дебатів висловив своє твердження про невинуватість обвинуваченого у пред'явленому обвинуваченні.
3.8. Стверджував, що на інкриміновані ОСОБА_6 дії не поширюється дія КК, з огляду на ту обставину, що місце скоєння таких дій знаходиться за межами кордонів України, а саме в Республіці Польща.
3.9. Заявив про недопустимість наданих стороною обвинувачення доказів та, як наслідок, на неможливість їх використання для обґрунтування пред'явленого обвинувачення. Твердження захисника ґрунтувались на наступних аргументах:
1) протокол обшуку від 26-27.04.2023 є недопустимим доказом, оскільки під час проведення обшуку вантажного автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 перерахований у відповідному протоколі обшуку товар не вилучався, фактично були виявлені коробки з невідомим вмістом;
2) під час виконання вимог ст. 290 КПК стороні захисту не було надано для ознайомлення речові докази, а саме товар, який було виявлено під час проведення обшуку вантажного автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , тому, на думку адвоката, протокол обшуку від 26-27.04.2023, постанова прокурора про визнання речовими доказами від 27.04.2023, а також всі похідні докази (огляди, експертизи) суд не має права допустити як докази;
3) під час проведення товарознавчих експертиз, експертами безпосередньо не оглядались товари, а лише коробки, в яких такий товар знаходився, отже невідомо чи був у досліджених коробках хоч якийсь товар та якої він був якості, тому такі висновки експертів а також похідні від них докази такі як лист Львівської митниці від 07.08.2023 № 7.4-2-15/8/20015, висновок судової економічної експертизи від 07.09.2023 № СЕ-19/103-23/9208-ЕК є недопустимими доказами.
3.10. Поряд з цим, захисник також вказував на те, що інкриміновані ОСОБА_6 дії були вчинені іншою особою, що підтверджується таким:
- ОСОБА_8 неодноразово відлучався зі свого робочого місця при цьому не здійснював вихід із АСМО «Інспектор»;
- у період здійснення митних формальностей щодо автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 ОСОБА_8 мав перерву та обідав, що підтверджується Правилами внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Львівської митниці ;
- у період з 16 год 33 хв до 17 год 16 хв 22.04.2023 ОСОБА_11 в АСМО «Інспектор» від свого імені не здійснював жодних дій, отже міг бути причетним до здійснення дій щодо митних формальностей від імені ОСОБА_6 ;
- відповідно до протоколу огляду фрагменту відеозапису із пункту пропуску « Угринів », на ньому зафіксовано як начальник митного поста « Угринів » ОСОБА_11 ходить по території біля автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , також відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 19.06.2024 ОСОБА_10 вказав на ОСОБА_11 , як на особу, яка схожа на працівника митниці, що допомагав йому пройти процедуру митного оформлення, з огляду на таке захисник вважає, що саме ОСОБА_11 фактично здійснював незаконні дії щодо митних формальностей, а не ОСОБА_8 .
ІV. Встановлені судом обставини та докази на їх підтвердження.
4.1. Відповідно до положень примітки 1 до статті 364 КК та ч. 3 ст. 18 КК службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
4.2. Службова особа як суб'єкт злочину повинна відповідати таким ознакам: інституція, яку представляє особа, належить до публічної; у відносинах з іншими людьми виступає не від себе (як працівник, професіонал у певній галузі), а як представник держави чи місцевого самоврядування, державного чи комунального підприємства, установи, організації; особа вправі визначати, чи буде (чи може і повинна) вона вчиняти певні службові дії у конкретній ситуації; повноваження особи поширюються на інших людей чи стосуються чужого майна; дії такої особи мають наслідки юридичного характеру (Постанова Верховного Суду від 07.07.2021 у справі № 752/4292/16-к).
4.3. Згідно з ч. 2 ст. 546 МК митниця є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк із зображенням Державного Герба України та із своїм найменуванням і діє відповідно до Конституції України, цього Кодексу, інших нормативно-правових актів та на підставі положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну митну політику.
4.4. Митний пост є митним органом, який входить до складу митниці як структурний підрозділ і в зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на митні органи (ч. 1 ст. 547 МК).
4.5. Наказом Міністерства доходів і зборів України від 31.03.2014 № 211 створено митний пост « Угринів », як відокремлений підрозділ Львівської митниці Міндоходів (т. 5, а.с. 136).
4.6. Судом встановлено, що наказом в.о. начальника Львівської митниці Державної митної служби від 04.01.2023 № 14-о p 11.03.2023 ОСОБА_6 переведено на посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » Львівської митниці (т. 3, а.с. 82, т. 6, а.с. 94).
4.7. 04.01.2023 між Львівською митницею як відокремленим підрозділом Державної митної служби України в особі в.о. начальника митниці ОСОБА_13 та ОСОБА_6 укладено контракт про проходження державної служби № 03/2023 (т. 24, а.с. 32-37). Зі змісту контракту вбачається, що ОСОБА_8 призначається на посаду державної служби - державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » Львівської митниці , строком дії з 11.01.2023 по 10.01.2024.
4.8. Контрактом було передбачено виконання наступних завдань:
1) підготовка та опрацювання службової документації. Ключові показники: забезпечено стовідсоткове, якісне надання інформації на запити структурних підрозділів митниці, Держмитслужби , правоохоронних органів тощо; забезпечено стовідсотковий, якісний розгляд звернень громадян та суб'єктів ЗЕД; забезпечено стовідсоткову, якісну підготовку довідкових матеріалів щодо результатів роботи підрозділу.
2) безпосереднє здійснення митної справи, контроль за додержанням усіма юридичними й фізичними особами законодавства України з питань митної справи. Ключові показники: забезпечено стовідсоткове виконання митних процедур з дотриманням законодавства України з питань митної справи та розпорядчих актів Держмитслужби ; забезпечено стовідсоткове дотримання встановлених часових нормативів пропуску товарів та транспортних засобів комерційного призначення; забезпечено стовідсоткове, якісне виконання визначених форм митного контролю.
3) повне та своєчасне справляння податків, зборів (інших обов'язкових платежів). Ключові показники: забезпечено стовідсоткове стягнення сум митних платежів за митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
4) забезпечення дотримання громадянами та суб'єктами ЗЕД нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Ключові показники: забезпечено стовідсоткове митне оформлення товарів з дотриманням заходів офіційного контролю, обмежень та заборон, встановлених законодавством України.
5) здійснення заходів в напрямку запобігання, виявлення та припинення незаконного переміщення через митний кордон України товарів, транспортних засобів. Ключові показники: забезпечено стовідсоткове проведення заходів із запобігання та протидії контрабанді, боротьби з порушеннями митних правил; забезпечення стовідсоткове документування порушень митних правил.
6) здійснення заходів в напрямку запобігання, виявлення та протидії корупції. Ключові показники: забезпечена стовідсоткова відсутність конфлікту інтересів та повідомлення про роботу близьких осіб; забезпечено стовідсоткове дотримання запобігання одержання неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ними, а також документування спроби надання неправомірної вигоди за ст. 369 КК; забезпечено стовідсоткове дотримання правил етичної поведінки; забезпечено стовідсоткове дотримання фінансового контролю; забезпечено стовідсоткове нерозголошення та/або непоширення у будь-який спосіб інформації з обмеженим доступом, а також службової та іншої інформації та документів, які стали відомі посадовій особі у зв'язку із здійсненням службової діяльності.
4.9. Також відповідно до укладеного контракту ОСОБА_8 зобов'язаний: особисто виконувати завдання, визначені цим контрактом, та щоквартально звітувати про їх виконання безпосередньому керівнику протягом трьох робочих днів після завершення звітного періоду; виконувати обов'язки, визначені у Законі України «Про державну службу», відповідних положеннях про структурні підрозділи державного органу, посадовій інструкції, та умови цього контракту; не розголошувати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням посадових обов'язків та завдань; дотримуватися службової дисципліни, обмежень та заборон, пов'язаних з проходженням державної служби, інформувати безпосереднього керівника (у разі його відсутності - керівника вищого рівня) про обставини, що унеможливлюють подальше проходження служби, перебування на займаній посаді або виконання умов цього контракту.
4.10. Відповідно до посадової інструкції державного інспектора відділу митного оформлення № 3 Митного посту « Угринів », затвердженої в.о. начальника Львівської митниці від 14.09.2022, з якою ОСОБА_8 ознайомився 11.01.2023, основною метою діяльності державного інспектора є забезпечення дотримання норм чинного законодавства при здійсненні митного контролю та митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України (т. 3, а.с. 87-88, т. 6, а.с. 109-111).
4.11. Крім того, згідно з наведеною посадовою інструкцією, до основних посадових обов'язків державного інспектора належало:
- безпосереднє здійснення митної справи, контроль за додержанням усіма юридичними й фізичними особами законодавства України з питань митної справи;
- застосування відповідно до законів України заходів тарифного й нетарифного регулювання, повне та своєчасне справлення податків, зборів (інших обов'язкових платежів) при переміщенні товарів і транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України або проведенні митних процедур;
- ужиття заходів до захисту інтересів споживачів товарів, недопущення ввезення на територію України та випуск у вільний обіг неякісних товарів, товарів, що завдають шкоди навколишньому середовищу й не відповідають чинним в Україні стандартам і вимогам;
- створення сприятливих умов для прискорення товарообігу, збільшення обсягів пасажиропотоку та вантажопотоків через митний кордон України та захисту прав інтелектуальної власності юридичних і фізичних осіб у процесі здійснення зовнішньоекономічної діяльності;
- здійснення контролю за переміщенням валютних і культурних цінностей через митний кордон України;
- боротьба з контрабандою та порушеннями митних правил;
- пост-митний контроль;
- здійснення окремих процедур обліку осіб-нерезидентів.
4.12. Також, згідно з вищевказаної посадової інструкції ОСОБА_8 мав право, зокрема:
- за дорученням керівництва митниці представляти інтереси митниці, митного поста при розгляді питань, що належать до його повноважень;
- заявляти законні вимоги громадянам при здійсненні митного оформлення;
- в порядку, встановленому митним законодавством, здійснювати необхідні митні процедури щодо пропуску транспортних засобів, товарів та інших предметів, що переміщуються через митний кордон України;
- зупиняти й повертати в зону митного контролю транспортні засоби, громадян, а також товари та інші предмети, що переміщуються ними за межі зони митного контролю без дозволу митного органу;
- відмовити в митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України з оформленням картки відмови в митному оформленні чи пропуску товарів і транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України;
- в разі встановлення ознак контрабанди та порушень митних правил, приймати рішення про затримання транспортних засобів, товарів за погодженням з начальником відділу митного оформлення;
- проводити адміністративне затримання осіб, які порушили митні правила. у порядку, встановленому чинним законодавством;
- проводити опитування осіб щодо обставин, пов'язаних з порушенням митних правил;
- при виявленні факту контрабанди або порушення митних правил вживати необхідні заходи для припинення правопорушення, складання протоколу про порушення митних правил або направлення повідомлення про протиправне діяння, що містить ознаки злочину.
4.13. Як вбачається із вищевказаних наказу, контракту та посадової інструкції, обвинувачений обіймав у структурному підрозділі митного органу посаду державного службовця, яка належить до посад державної служби категорії «В», а саме посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » Львівської митниці , та виконував завдання, покладені на нього митним органом, тобто здійснював функції представника влади.
4.14. Суд встановив, що ОСОБА_8 , будучи призначеним на вказану посаду та в ході виконання покладених на нього обов'язків, мав статус службової особи та з огляду на покладні на нього організаційно-розпорядчі функції, що полягали, зокрема, у здійсненні контролю та митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України, забезпеченні дотримання встановленого порядку переміщення через митний кордон України товарів і транспортних засобів, є суб'єктом інкримінованих йому кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 та ч. 1 ст. 366 КК.
4.15. Нормативне регулювання здійснення митного контролю і митних формальностей.
4.16. Відповідно до ч. 1 ст. 318 МК митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
4.17. Митний контроль товарів, транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється відповідно до типових технологічних схем митного контролю, що затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 4 ст. 318 МК).
4.18. Для забезпечення здійснення митного контролю митними органами використовуються системи, що забезпечують функціонування електронних інформаційних ресурсів митних органів (частина 7 статті 318 МК).
4.19. Згідно з статтею 336 МК (в редакції від 04.03.2023, що діяла на момент вчинення кримінального правопорушення) митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами митних органів шляхом:
1) перевірки документів та відомостей, які відповідно до статті 335 МК надаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України;
2) митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян);
3) обліку товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України;
4) усного опитування громадян та посадових осіб підприємств;
5) огляду територій та приміщень складів тимчасового зберігання, митних складів, вільних митних зон, магазинів безмитної торгівлі та інших місць, де знаходяться товари, транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають митному контролю, чи провадиться діяльність, контроль за якою відповідно до цього Кодексу та інших законів України покладено на митні органи;
6) перевірки обліку товарів, що переміщуються через митний кордон України та/або перебувають під митним контролем;
7) проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів;
8) направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу;
9) пост-митний контроль.
4.20. Відповідно до ч. 1 ст. 320 МК (в редакції від 04.03.2023) форми та обсяги митного контролю обираються:
1) посадовими особами митних органів на підставі результатів застосування системи управління ризиками; та/або
2) автоматизованою системою управління ризиками.
4.21. Не допускається визначення форм та обсягів митного контролю іншими органами державної влади, а також участь їх посадових осіб у здійсненні митного контролю.
4.22. Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 326 МК (в редакції від 04.03.2023) до товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що перебувають під митним контролем, митними органами можуть застосовуватися засоби забезпечення ідентифікації, які здійснюються, шляхом накладання митних забезпечень, зокрема: одноразових номерних запірно-пломбових пристроїв, пломб, печаток, голографічних міток, нанесення цифрового, літерного чи іншого маркування, ідентифікаційних знаків, проставляння штампів, взяття проб і зразків, складання опису товарів, транспортних засобів комерційного призначення, креслень, масштабних зображень, виготовлення фотографій, ілюстрацій, використання товаросупровідної документації тощо. При цьому накладання одноразових номерних запірно-пломбових пристроїв, пломб, печаток на транспортні засоби комерційного призначення може здійснюватися без проведення митного огляду товарів, що переміщуються зазначеними транспортними засобами через митний кордон України, про що робиться відповідна відмітка в товаросупровідних документах.
4.23. Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 335 МК (в редакції від 04.03.2023) під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають митному органу в паперовій або електронній формі такі документи та відомості:
1) при перевезенні автомобільним транспортом:
а) документи на транспортний засіб, зокрема ті, що містять відомості про його державну реєстрацію (національну належність);
б) транспортні (перевізні) документи (міжнародні товаротранспортні накладні);
в) визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності);
г) комерційні документи (за наявності) на товари, що перевозяться, які містять відомості, зокрема, про найменування та адресу перевізника, найменування країни відправлення та країни призначення товарів, найменування та адреси відправника (або продавця) та отримувача товарів;
ґ) відомості про кількість вантажних місць та вид упаковки;
д) найменування товарів;
е) вага брутто товарів (у кілограмах) або об'єм товарів (у метрах кубічних), крім великогабаритних вантажів.
4.24. Статтею 337 МК визначено порядок перевірки документів та відомостей, які подаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а саме:
1. Перевірка документів та відомостей, які відповідно до статті 335 МК подаються митним органам під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, здійснюється візуально, із застосуванням інформаційних технологій (шляхом проведення формато-логічного контролю, контролю співставлення, контролю із застосуванням системи управління ризиками) та в інші способи, передбачені цим Кодексом.
2. Формато-логічний контроль - це автоматизована перевірка правильності заповнення даних митних декларацій та повернення результатів перевірки; перевірка митних декларацій та інших документів на достовірність та законність; здійснення статистичного, валютного контролю, контролю нарахованих митних платежів, контролю правильності застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
3. Контроль співставлення - це автоматизоване порівняння даних, які містяться в митних деклараціях або інших документах, поданих для митного контролю або митного оформлення, з даними, які містяться в електронних копіях митних декларацій та інших документах, що надходять з митних та правоохоронних органів суміжних держав; в уніфікованих електронних дозвільних документах, що надходять з інших державних органів, інших електронних документах, пов'язаних з перевіркою достовірності даних, що перевіряються.
4. Контроль із застосуванням системи управління ризиками - це оцінка ризику шляхом аналізу (у тому числі з використанням інформаційних технологій) поданих документів у конкретному випадку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України з метою обрання форм та обсягу митного контролю, достатніх для забезпечення додержання вимог законодавства України з питань митної справи.
4.25. Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 338 МК огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення, пред'явлених митному органу (у тому числі для перерахунку та зважування), проводиться в можливо короткий строк після прийняття рішення про його проведення. За результатами застосування системи управління ризиками огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення може бути ідентифікаційним - без розкриття пакувальних місць і без обстеження транспортного засобу, частковим - з розкриттям до 20 відсотків пакувальних місць і вибірковим обстеженням транспортного засобу та повним - з розкриттям до 100 відсотків пакувальних місць та поглибленим обстеженням транспортного засобу.
4.26. Крім того, згідно з ч. 5 ст. 338 МК огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення може проводитися за наявності достатніх підстав вважати, що переміщення цих товарів, транспортних засобів через митний кордон України здійснюється поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю. Отримана від правоохоронних органів офіційна інформація опрацьовується митними органами самостійно із застосуванням системи управління ризиками. Вичерпний перелік відповідних підстав визначається Кабінетом Міністрів України. З метою проведення огляду (переогляду) товарів посадові особи митних органів самостійно вживають заходів, передбачених цим Кодексом, на всій митній території України, включаючи зупинення транспортних засобів для проведення їх огляду (переогляду) в межах контрольованого прикордонного району та прикордонної смуги. Такий огляд (переогляд) проводиться за рахунок органу, з ініціативи або на підставі інформації якого прийнято рішення про його проведення. Якщо в результаті проведення огляду (переогляду) виявлено факт незаконного переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, витрати, пов'язані з проведенням огляду (переогляду), відшкодовуються власником зазначених товарів, транспортних засобів або уповноваженою ним особою.
4.27. Також послідовність дій посадових осіб митних органів при організації, проведенні та оформленні результатів огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення визначено Порядком проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2012 № 1316, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 26.02.2013 за № 318/22850 (далі - Порядок).
4.28. Відповідно до п. 1.4. Розділу І Порядку огляд та переогляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення (далі - огляд) здійснюються шляхом: 1) візуального огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення; 2) розкриття пакувальних місць, обстеження транспортного засобу комерційного призначення.
4.29. Огляд проводиться з метою: 1) ідентифікації товарів у цілях митного контролю та митного оформлення; 2) перевірки дотримання законодавства України з питань державної митної справи; 3) перевірки наявної інформації про порушення законодавства України з питань державної митної справи; 4) перевірки дотримання законодавства України з питань захисту прав інтелектуальної власності (п. 1.5. Розділу І Порядку).
4.30. З метою забезпечення проведення огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення посадові особи митних органів самостійно вживають необхідних заходів, передбачених законодавством України з питань державної митної справи (п. 1.6. Розділу І Порядку).
4.31. Огляд проводиться виключно посадовими особами митних органів, у посадових інструкціях яких визначені відповідні права та обов'язки (п. 1.7. Розділу І Порядку).
4.32. Згідно з пп. 1.1. п. 1 Розділу ІІ Порядку якщо за результатами застосування системи управління ризиками виникла необхідність огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, посадова особа митного органу, яка виявила таку необхідність, особисто інформує керівника підрозділу митного оформлення або особу, яка виконує його обов'язки, для прийняття рішення про проведення огляду не пізніше 10 хвилин з моменту виявлення необхідності проведення огляду. При цьому в автоматизованій системі митного оформлення (далі - АСМО) проставляється відмітка про час виявлення необхідності проведення огляду, яка свідчить про інформування керівника підрозділу митного оформлення або особи, яка виконує його обов'язки, з метою прийняття рішення про проведення огляду.
4.33. Технологічною схемою пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Угринів-Долгобичув», (т. 3, а.с. 97-148, т. 6, а.с. 122-173, т. 8, а.с. 73-124), затвердженої наказом 7 прикордонного Карпатського загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 11.11.2021 № 217-од (т. 3, а.с. 94-96, т. 6, а.с. 119-121, т. 8, а.с. 125-127), визначено таку послідовність здійснення контролю на «червоному коридорі» при в'їзді в Україну, з урахуванням загального порядку та послідовності контрольних операцій:
- смуги руху «зелений коридор» призначені для переміщення товарів в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню (пп. 2.3.1.);
- смуги руху «червоний коридор» призначені для переміщення всіх інших автомобільних транспортних засобів і товарів (пп. 2.3.2.);
- особа, яка здійснює переміщення автомобільних транспортних засобів і товарів через державний кордон України, самостійно обирає смугу руху («зелений» або «червоний» коридор) для проходження прикордонно-митного контролю (п. 2.4.);
- з метою здійснення контролю за порядком оформлення осіб та транспортних засобів, службовими особами підрозділу охорони державного кордону при в'їзді (прибутті) у пункт пропуску на кожний транспортний засіб відповідно до обраної водієм (пасажирами) смуги руху здійснюється видача контрольного талона (документу внутрішньої перевірки порядку проходження прикордонного та митного контролю транспортними засобами та особами в пункті пропуску) (п. 4.12.);
- інформація про в'їзд (прибуття) товарів та транспортних засобів у пункт пропуску надається посадовій особі ПМО м/п « Угринів » особою, що здійснює їх переміщення через митний кордон України (п. 4.13.);
- за результатами митного контролю посадові особи ПМО м/п « Угринів » приймають одне з таких рішень про: 1) проведення митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів відповідно до вимог законодавства і заявленого митного режиму та надання дозволу на їх пропуск через митний кордон України; 2) пропуск або відмову в пропуску та митному оформленні автомобільних транспортних засобів і товарів через митний кордон України та повернення їх на територію суміжної держави; 3) затримання автомобільних транспортних засобів і товарів для передачі на склад митного орган для зберігання. Рішення посадовими особами ПМО м/п « Угринів » приймається, як правило, протягом однієї доби. Автомобільні транспортні засоби і товари, не пропущені через митний кордон України та передані для зберігання митниці, перебувають під митним контролем протягом строку, встановленого законодавством (п. 4.14.);
- виїзд транспортного засобу із зони митного контролю пункту пропуску дозволяється виключно після проставлення в контрольному талоні відбитка особистої номерної печатки посадовою особою ПМО м/п « Угринів », що засвідчує закінчення митного контролю та проведення митних формальностей (п. 4.15.);
- товари, що відповідно до законодавства підлягають митному оформленню та транспортні засоби, що переміщуються у пункті пропуску, підлягають обліку шляхом їх реєстрації посадовою особою ПМО м/п « Угринів » у відповідних базах даних органів Державної митної служби України . Митний контроль і митне оформлення товарів та транспортних засобів, як правило, здійснюється однією посадовою особою ПМО м/п « Угринів ». Посадові особи інших підрозділів Львівської митниці залучаються до митного оформлення у разі виникнення ускладнень при визначенні митної вартості, коду товару, країни походження тощо, що унеможливлюють проведення митного оформлення посадовою особою ПМО м/п « Угринів » одноособово. Здійснення митного контролю та митного оформлення однією посадовою особою ПМО м/п « Угринів » не повинно впливати на ефективність та якість проведення контролю та забезпечення при цьому додержання вимог законодавства з питань державної митної справи (п. 4.18.);
- під час здійснення контролю на смугах руху «зелений коридор» та «червоний коридор» посадовими особами ПМО м/п « Угринів » візуально, у тому числі шляхом відкриття дверей та/або багажного відсіку транспортного засобу, здійснюється ідентифікація наявності предметів (товарів), що можуть підлягати письмовому декларуванню та/або оподаткуванню чи ввезення/вивезення яких заборонено або обмежено (п. 4.21.);
- контроль осіб, транспортних засобів і товарів вважається закінченим, якщо в товаросупровідних (товаротранспортних) документах на транспортний засіб і товари проставлено відповідні відмітки посадових осіб ПМО м/п « Угринів », інших контролюючих органів (у разі проведення державного контролю посадовими особами цих органів) стосовно підконтрольних вантажів (п. 4.22.);
- пропуск осіб, транспортних засобів і товарів через державний кордон здійснюється уповноваженою службовою особою підрозділу охорони державного кордону за наявності відміток про перетинання державного кордону та відміток посадових осіб ПМО м/п « Угринів » про позитивні результати передбачених законодавством видів контролю (п. 4.23.);
- в залежності від вибору особою (водієм чи пасажиром) смуги руху прикордонний нарад «Перевірка документів» (далі - «ПД») видає відповідний контрольний талон згідно пункту 6.2. цієї Технологічної схеми, у якому проставляє номерний державний реєстраційний знак транспортного засобу, його тип (марку), кількість осіб (прописом), які прямують у транспортному засобі (пп. 4.24.2.);
- прикордонним нарядом «Огляд транспортних засобів» (далі - «ОТЗ») з метою недопущення випадків незаконного переміщення через державний кордон осіб з використанням обладнаних схованок та їх виявлення, а також незаконного переміщення, у тому числі з використанням схованок, через державний кордон зброї, наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, боєприпасів, вибухових речовин, матеріалів і предметів, заборонених для переміщення через державний кордон, виявлення викрадених транспортних засобів, здійснюється огляд транспортних засобів та вантажів (пп. 4.24.14.);
- вибір особою (водієм чи пасажиром) смуги руху «червони коридор» означає вибір форми декларування товарів, транспортного засобу, особистих речей та вантажу шляхом декларування (письмового або усного) (пп. 4.26.1.);
- після в'їзду у пункт пропуску та проведення контролю польськими контрольними службами транспортний засіб зупиняється поблизу кабіни (павільйону), у якій розміщуються прикордонний наряд «ПД», який видає на транспортний засіб контрольний талон «червоного коридору» (пп. 2.26.2.);
- прикордонний наряд «ПД» здійснює перевірку паспортних документів, закінчення якої засвідчує проставленням відмітки про перетинання державного кордону України «В'їзд» у контрольному талоні проходження видів контрою по «червоному коридору» (пп. 2.26.4, 4.26.5);
- огляд транспортних засобів та вантажів здійснюється прикордонним нарядом «ОТЗ» у відповідності до вимог підпунктів 4.24.14. - 4.24.17., пункту 4.24. та пункту 4.34. розділу IV цієї Технологічної схеми (пп. 4.26.6.);
- запуск транспортного засобу комерційного призначення, в т.ч. транспортного засобу, який переміщується як товар, у зону митного контролю здійснюється інспектором ПМО м/п « Угринів », який вивчає товаросупровідні документи, проставляє на них штамп «Під митним контролем» та вносить необхідні відомості до відповідних баз даних органів Держмитслужби . Після цього в контрольному талоні робить запис про найменування товару (якщо такий є, а якщо відсутній, то робить запис «Без вантажу») та напрямок переміщення. Після занесення інформації посадовою особою ПМО м/п « Угринів », транспортний засіб направляється на майданчик (зону митного контролю), після чого власник, або уповноважена особа із товаросупровідними документами направляється для подальшого митного оформлення та здійснення митних формальностей у відповідності до вимог чинного митного законодавства. Митні формальності щодо транспортних засобів особистого користування здійснюються інспектором ПМО митного поста « Угринів » з дотриманням вимог цього пункту, та можуть здійснюватись в зоні митного контролю безпосередньо на смугах руху поблизу кабіни (павільйону), у якій розміщується посадова особа ПМО м/п « Угринів » (пп. 4.26.7.);
- митний контроль автомобільних транспортних засобів і товарів, що переміщуються смугами руху, позначеними символами червоного кольору («червоний коридор»), у пункті пропуску здійснюється посадовою особою ПМО м/п « Угринів » у відповідності до розподілу обов'язків. Для здійснення митного контролю перевізник надає посадовій особі ПМО м/п « Угринів » документи, визначені Митним кодексом України, після чого здійснюється перевірка їх комплектності, цілісності накладеного митного забезпечення, візуальний огляд автомобільних транспортних засобів і товарів, а також вносяться до відповідних електронних журналів АСМО «Інспектор» необхідні відомості щодо транспортного засобу, осіб, які прямують у ньому, та вантажів (пп. 4.26.8.);
- огляд автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу може здійснюватись посадовими особами митного органу разом з органом охорони державного кордону із залученням посадових осіб інших контролюючих органів, які здійснюють визначені законодавством види державного контролю у пунктах пропуску, за ініціативою посадових осіб митного органу або зазначених державних контролюючих органів відповідно до вимог законодавства та міжнародних договорів України. На підставі результатів аналізу та оцінки ризиків, а також наявності достатніх підстав та орієнтувань, старшим зміни прикордонних нарядів (старшим прикордонних нарядів у пункті пропуску) за погодженням із начальником ПМО м/п « Угринів » може бути ініційовано проведення митного огляду транспортного засобу або товарів, з метою виявлення місць укриття порушників кордону, контрабанди зброї, вибухових речовин, наркотичних засобів (пп. 4.26.9.);
- огляд та переогляд транспортних засобів, товарів, ручної поклажі та багажу здійснюється посадовими особами ПМО м/п « Угринів » з урахуванням положень статей 338, 339 МК, у випадках за наявності підстав, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 467 «Про затвердження вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України» та у відповідності до Порядку проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2012 № 1316, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 26.02.2013 за № 318/22850 (пп. 4.26.10.);
- про результати огляду автомобільних транспортних засобів і товарів, ручної поклажі та багажу складається акт (далі - Акт огляду) за формою, визначеною наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 № 636 «Про затвердження форми Акта про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.06.2012 № 1004/21316 (пп.4.26.11.);
- митний контроль та митне оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів закінчується після здійснення всіх передбачених законодавством видів контролю щодо цих автомобільних транспортних засобів і товарів (пп. 4.26.12.);
- закінчення процедури митного оформлення транспортного засобу та товару засвідчується проставленням у контрольному талоні проходження по «червоному коридору» особистої номерної печатки посадової особи ПМО м/п « Угринів » згідно розподілу, після чого транспортний засіб цією посадовою особою направляється на виїзд з пункту пропуску (пп. 4.26.13.);
- під час виїзду транспортних засобів із зони митного контролю, посадова особа ПМО м/п « Угринів », на яку покладено обов'язки щодо випуску транспортних засобів із зони митного контролю, перевіряє інформацію, що міститься у контрольному талоні та вносить інформацію про виїзд транспортного засобу із зони митного контролю до відповідних електронних журналів. У випадку відсутності на контрольному талоні вищевказаних відміток (чи однієї з них), забезпечує повернення транспортного засобу в зону митного контролю та одночасно інформує про даний факт безпосереднього керівника (пп. 4.26.14.).
4.34. Чи здійснював ОСОБА_8 митний контроль і митні формальності щодо вантажного автомобіля «Iveco Daily 70C17».
4.35. Суд встановив, що відповідно до відомостей, які містяться в Журналі виходу на роботу (розподілу функціональних обов'язків) працівників відділів митного оформлення № 1-4 митного поста « Угринів », 22.04.2023 у період часу з 09 год 00 хв до 21 год 00 хв, службові обов'язки виконували посадові особи відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » Львівської митниці , а саме:
напрямок роботи «організація роботи відділу» - ОСОБА_11 ;
напрямок роботи «виїзд з України», «зелений коридор/червоний коридор» - ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ;
напрямок роботи «в'їзд в Україну», «зелений коридор/червоний коридор» - ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 ;
напрямок роботи «в'їзд в Україну», «зелений коридор/червоний коридор» «оглядова група» - ОСОБА_8 (т. 7, а.с. 110-112).
4.36. Відповідно до листа в.о. заступника начальника - начальника Управління БК та ПМП митниці від 27.04.2023 № 7.4-4/20-03/8.11/10311 у період з 09 год 00 хв 22.04.2023 до 21 год 00 хв 22.04.2023 службові обов'язки в пункті пропуску « Угринів-Долгобичув » виконували посадові особи відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » Львівської митниці :
- ОСОБА_11 , в.о. начальника відділу митного оформлення № 3, організація роботи відділу, особиста номерна печатка - не використовує;
- ОСОБА_14 , державний інспектор відділу митного оформлення № 3, напрям роботи - «виїзд з України», зелений коридор/червоний коридор, особиста номерна печатка № 625;
- ОСОБА_17 , головний державний інспектор відділу митного оформлення № 3, напрям роботи - «в?їзд в Україну», зелений коридор/червоний коридор, особиста номерна печатка № 408;
- ОСОБА_18 , головний державний інспектор відділу митного оформлення № 3, напрям роботи - «в?їзд в Україну», зелений коридор/червоний коридор, особиста номерна печатка № 413;
- ОСОБА_15 , головний державний інспектор відділу митного оформлення № 3, напрям роботи - «виїзд з України», зелений коридор/червоний коридор, особиста номерна печатка № 637;
- ОСОБА_19 , державний інспектор відділу митного оформлення № 3, напрям роботи - «в'їзд в Україну», зелений коридор/червоний коридор, особиста номерна печатка № 309;
- ОСОБА_20 , державний інспектор відділу митного оформлення № 3, напрям роботи - «в'їзд в Україну», зелений коридор/червоний коридор, особиста номерна печатка № 550;
- ОСОБА_8 , державний інспектор відділу митного оформлення № 3, напрям роботи - «в'їзд в Україну», зелений коридор/червоний коридор/оглядова група, особиста номерна печатка № 132;
- ОСОБА_16 , державний інспектор відділу митного оформлення № 3, напрям роботи - «виїзд з України», зелений коридор/червоний коридор, особиста номерна печатка № 298.
4.37. Таким чином, під час чергування 22.04.2023 у період часу з 09 год 00 хв до 21 год 00 хв на митному пості « Угринів » працювало 9 посадових осіб відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » Львівської митниці , з яких лише ОСОБА_8 , паралельно з напрямком роботи «в'їзд в Україну», зелений коридор/червоний коридор, був включений до оглядової групи.
4.38. Згідно з наказом Львівської митниці Державної митної служби України від 17.11.2021 № 660-о введено в дію для використання в роботі та закріплено за ОСОБА_6 особисту номерну печатку № 132, штамп «Під митним контролем» № 132 та спеціальний пломбір з пуансонами № 132. Службове посвідчення № 000000 (т. 3, а.с. 149, т. 6, а.с. 99).
4.39. Із дослідженого судом відеозапису з камер спостереження пункту пропуску « Угринів » напрямку «в'їзд» за 22.04.2023 період часу з 14 год 49 хв до 14 год 53 хв вбачається, як автомобіль «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 о 14 год 50 хв прибув в зону прикордонного контролю уповноважених військовослужбовців відділу прикордонної служби « Нісмичі » 7 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України , передав якісь документи для особи, що одягнена у однострій, та після повернення таких документів, вказаний автомобіль з водієм о 14 год 53 хв починає рух в напрямку зони митного контролю (т. 8, а.с. 45).
4.40. Судом встановлено, що 22.04.2023 о 16 год 33 хв вантажний автомобіль «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , під керуванням громадянина України ОСОБА_10 пройшовши паспортний контроль пункту пропуску « Угринів-Долгобичув » прослідував смугою руху «червоний коридор» у зону митного контролю митного поста « Угринів » Львівської митниці Державної митної служби України для здійснення митного контролю і виконання митних формальностей.
4.41. З огляду на обрану водієм ОСОБА_10 смугу руху, йому було видано контрольний талон для проходження по «червоному коридору» серії НОМЕР_56, у якому зазначено, що у транспортному засобі з номерним знаком НОМЕР_1 переміщується одна особа, також контрольний талон містить відмітку про перетинання державного кордону України «В'їзд» № 028 з датою 22.04.2023 та відтиск особистої номерної печатки «№ 132», що засвідчує завершення митного контролю та митного оформлення вказаного транспортного засобу саме службовою особою, за якою закріплена вказана номерна печатка (т. 2, а.с. 221, т. 6, а.с. 27).
4.42. Як вбачається із інформації, яка міститься у витягах з АСМО «Інспектор», 22.04.2023 о 16 год 33 хв в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Угринів-Долгобичув» митного поста « Угринів » Львівської митниці прибув транспортний засіб «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , закордонний паспорт НОМЕР_2 , того ж дня о 16 год 39 хв розпочалось його митне оформлення, яке здійснювалось службовою особою відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » Львівської митниці з використанням особистої номерної печатки № 132 (т. 2, а.с. 205-211, т. 3, а.с. 67 зворот-70, 89-92) Вказана інформація також зафіксована в протоколі огляду відомостей про зафіксовані митні формальності вантажного автомобіля з державним номерним знаком НОМЕР_1 , а також вантажів, що переміщувались зазначеним транспортним засобом 22.04.2023 наявних у функціональному модулі «Журнал пункту пропуску» автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» від 01.05.2023 (т. 5, а.с. 10-19), протоколі огляду інформації щодо тз із АСМО «Інспектор» за 22.04.2023 (т. 6, а.с. 218-228), протоколі огляду відомостей, які містяться в АСМО «Інспектор» щодо здійснення 22.04.2023 працівниками відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » Львівської митниці Держмитслужби митних формальностей і проведення митного контролю щодо транспортних засобів і товарів, які ними перевозилися від 29.07.2024 (т. 27, а.с. 75-87).
4.43. Відповідно до інформації, наданої Львівською митницею Державної митної служби України у листі від 09.05.2023 № 7.4-28-07/8/11577 митний контроль транспортного засобу «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 у пункті пропуску « Угринів - Долгобичув » у напрямку на в'їзд на митну територію України 22.04.2023 о 17 год 16 хв здійснив державний інспектор відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » ОСОБА_8 (т. 3, а.с. 57-57а).
4.44. Під час митного оформлення транспортного засобу «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 саме ОСОБА_8 вніс до АСМО «Інспектор» відомості про відсутність вантажу та пломб та зафіксував такий протокол дій:
- 22.04.2023 о 16 год 33 хв - в'їзд в ЗМК із-за кордону;
- 22.04.2023 о 16 год 39 хв - підготовка до митного оформлення, приймання документів, ОНП - 132;
- 22.04.2023 о 17 год 16 хв - завершення митного оформлення, ОНП - 132;
- 22.04.2023 о 17 год 16 хв - виїзд з ЗМК на митну територію України, ОНП - 132.
4.45. Під час здійснення митних формальностей щодо автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 спрацювала Автоматизована система аналізу та управління ризиками (далі - АСАУР) з повідомленням про необхідність виконання наказу Державної митної служби України від 07.03.2023 № 84 «Про посилення заходів митного контролю», з яким ОСОБА_8 ознайомився 09.03.2023 (т. 6, а.с. 68 зворот) відповідно до п.п. 1.1 та 1.3 якого передбачено здійснення якісної фотозйомки вантажних відсіків транспортних засобів, які використовуються для перевезення вантажів та переміщуються порожніми через митний кордон України у напрямку «в'їзд в Україну» з обов'язковим внесенням інформації про результати виконання таких митних формальностей, зокрема, фотознімків, до модуля «Журнал пункту пропуску» АСМО «Інспектор» (т. 6, а.с. 67-68).
4.46. Відповідно до Порядку здійснення фото-, відеофіксації митних та інших формальностей, які проводяться контролюючими органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 № 370 (т. 24, а.с. 191) засоби фото-, відеофіксації застосовуються посадовою особою органу доходів і зборів у разі, коли за результатами застосування системи управління ризиками необхідне здійснення фото-, відеофіксації під час проведення митних формальностей (п. 5). При цьому, згідно з вимогами п. 16 цього порядку під час здійснення фото-, відеозйомки транспортних засобів, що задекларовані до переміщення без вантажу, здійснюється фото-, відеозйомка порожнього вантажного (багажного) відсіку із забезпеченням наявності на фотознімках, відеозаписах реєстраційного номера транспортного засобу (т. 24, а.с. 192-195).
4.47. На виконання вимог вищенаведеного наказу, ОСОБА_8 вніс до АСМО «Інспектор» відомості про здійснення додаткових митних формальностей, а саме здійснення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів із зазначенням у примітках «здійснено цифрову фотозйомку» та приєднав до АСМО «Інспектор» 3 фотознімки: 1) IMG_3472JPG зображення передньої частини автомобіля Iveco з номерним знаком НОМЕР_1 , дата та час на фото 22.04.2023 16:36; 2) IMG_3473JPG зображення багажного відсіку транспортного засобу без вантажу, дата та час на фото 22.04.2023 16:38 (реєстраційний номер транспортного засобу не зафіксований); 3) IMG_3474JPG зображення багажного відсіку транспортного засобу без вантажу, дата та час на фото 22.04.2023 16:38 (реєстраційний номер транспортного засобу не зафіксований) (т. 2, а.с. 120-123, 208-211, т. 3, а.с. 91-92).
4.48. Наведене також узгоджується із інформацією, що викладена у листі Львівської митниці Державної митної служби України від 15.05.2023 № 7.4-2/17/8/12099 згідно з якою під час здійснення митних формальностей щодо автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , в межах інструментарію СУР, державним інспектором відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » Львівської митниці ОСОБА_6 , було ініційовано форму контролю «911-1» «забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки». За результатами виконання вказаної форми митного контролю ОСОБА_6 було внесено до АСМО «Інспектор» у розділ «результат виконання процедури» - код «10-04», а саме «МФ здійснено». «Забезпечено ідентифікацію товарів та/або транспортних засобів» та в примітках зазначено «Здійснено цифрову фотозйомку», а до АСМО «Інспектор» приєднано 3 фотознімки, два з яких - із зображенням вантажного відсіку транспортного засобу без вантажу, третій - з фронтальним зображенням цього транспортного засобу. Також, в функціональному модулі «Журнал пункту пропуску» АСМО «Інспектор», в розділі «Загальні дані» проставлено відмітки «без вантажу» та «без пломб» (т. 6, а.с. 90-91).
4.49. Таким чином суд дійшов переконання, що саме ОСОБА_8 здійснив митний контроль і виконав митні формальності щодо вантажного автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , під керуванням громадянина України ОСОБА_10 .
4.50. Щодо достовірності відомостей, внесених ОСОБА_6 до АСМО «Інспектор» під час здійснення митних формальностей щодо транспортного засобу «Iveco Daily 70C17».
4.51. Згідно з листом заступника начальника Управління Служби безпеки України у Львівській області від 21.04.2023 № 62/5/4-2873п в ході проведення перевірочних заходів, спрямованих на виявлення, попередження та припинення системних загроз державній безпеці Управлінням СБ України у Львівській області отримано інформацію щодо функціонування механізму незаконного звільнення від митного контролю товарів (мобільних телефонів, ноутбуків, комп'ютерів та ін.), що переміщують через митний кордон України. За наявною інформацією, у вантажному автомобілі марки «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , який слідуватиме в Україну через пункт пропуску « Угринів » Львівської митниці невідомі особи планують здійснити ввезення на митну територію України товарів без сплати обов'язкових платежів (т. 2, а.с. 218, т. 3, а.с. 74, т. 6, а.с. 25 зворот).
4.52. Відповідно до ч. 4 ст. 558 МК правоохоронні органи зобов'язані письмово повідомляти митні органи про наявність оперативної інформації щодо можливих випадків переміщення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення з порушенням норм законодавства України. У разі наявності такої оперативної інформації від правоохоронних органів митний контроль та митне оформлення здійснюються за письмовим рішенням керівника митного органу, який отримав цю оперативну інформацію, або його заступника в обсягах та у формах, передбачених цим Кодексом.
4.53. З огляду на інформацію отриману від Управління СБ України у Львівській області , що викладена у листі від 21.04.2023 № 62/5/4-2873п та вимоги ч. 4 ст. 558 МК, рішенням начальника митного поста « Угринів » Львівської митниці «Про створення зони митного контролю» від 22.04.2023 № 209100/0210, погодженого Начальником 7-го прикордонного Карпатського загону створено тимчасову зону митного контролю на напрямку 803 прикордонного знаку в межах автодороги Т-14-08 поза територією пункту пропуску « Угринів » від лінії державного кордону України на глибину 35 метрів в бік території України на відрізку автодороги Т-14-08 за адресою: Львівська обл., Червоноградський р-н, с. Угринів (т. 2, а.с. 219-220, т. 3, а.с. 75, т. 6, а.с. 26).
4.54. Відповідно до Службової записки начальника відділу внутрішньої безпеки Львівської митниці від 22.04.2023 № 7.4-25/115 Управлінню боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці доручено провести, у відповідності до вимог МК, переогляд транспортного засобу з реєстраційним номером НОМЕР_1 та переміщуваних у ньому товарів (т. 2, а.с. 204, т. 3, а.с. 67, т. 6, а.с. 18 зворот).
4.55. Згідно з Доповідною запискою державного інспектора ВПНПН і З УБК та ПМП Львівської митниці 22.04.2023 близько 17 год 30 хв, з метою перевірки законності переміщення через митний кордон України транспортного засобу марки «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 працівниками управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Львівської митниці спільно із співробітниками Управління Служби безпеки України у Львівській області було ініційовано проведення переогляду зазначеного транспортного засобу в ході проведення якого у його вантажному відсіку було виявлено товари, а саме: 5 741 одиниць цифрової техніки (годинник, навушники, ноутбуки, планшети, телефони (т. 2, а.с. 213-216, т. 3, а.с. 71 зворот- 73, т. 6, а.с. 23-24).
4.56. Згідно з Актом про проведення переогляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу у період часу з 23 год 00 хв 22.04.2023 до 09 год 00 хв 23.04.2023 в тимчасовій зоні митного контролю на напрямку 803 прикордонного знаку в межах автодороги Т-14-08 поза територією пункту пропуску « Угринів » від лінії державного кордону України на глибину 35 м проведено повний переогляд транспортного засобу з номерним знаком НОМЕР_1 у вантажному відсіку якого виявлено товари, а саме: 5 741 одиниць цифрової техніки (годинник, навушники, ноутбуки, планшети, телефони) (т. 2, а.с. 202-203, т. 3, а.с. 66, т. 6, а.с. 17 зворот-18).
4.57. За клопотаннями начальника другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих ТУ ДБР Львівської обласної прокуратури (т. 2, а.с. 130-134), ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду міста Львова від 25.04.2023 у справі № 463/3196/23 надано дозвіл на проведення обшуку вантажного автомобіля марки «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , який перебуває у власності ОСОБА_21 та знаходиться на території управління боротьби з контрабандою та порушенням митних правил Львівської митниці , що за адресою: АДРЕСА_2 , з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання предметів та речей, а саме побутової техніки (мобільні телефони, ноутбуки, планшети, тощо, торгових марок Apple, Redmi, Google, Xiaomi та інших), а також документів, що стосуються цих предметів та речей, зокрема їх походження, купівлі-продажу, перевезення через державний та митний кордон України(т. 2, а.с. 135-136, т. 6, а.с. 32-33).
4.58. Відповідно до протоколу обшуку від 26-27.04.2023 прокурор другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління ДБР Львівської обласної прокуратури ОСОБА_22 провів обшук у транспортному засобі «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 під час якого було виявлено та вилучено: 5 741 одиниць цифрової техніки (годинник, навушники, ноутбуки, планшети, телефони), а також автомобіль «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 та ключ до нього (т. 2, а.с. 137-148, т. 6, а.с. 34-45).
4.59. При цьому, відповідно до пояснень, наданих під час судового розгляду свідком ОСОБА_10 , які також узгоджуються із його поясненнями, наданими 23.04.2023 під час проведення переогляду (т. 2, а.с. 199-200), на момент початку проведення переогляду вантажний відсік транспортного засобу «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 був опломбований.
4.60. Таким чином, виявлені під час переогляду товари, були переміщені через митний кордон України у автомобілі «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_9 , без належного митного оформлення, при цьому вантажний відсік цього транспортного засобу був опломбований.
4.61. В той же час, здійснюючи митні формальності щодо вказаного автомобіля ОСОБА_8 вніс до АСМО «Інспектор» завідомо недостовірні відомості щодо відсутності пломб та вантажу у цьому транспортному засобі, а також завантажив до системи 3 фотознімки, 2 з яких містили зображення пустого багажного відсіку невідомого автомобіля.
4.62. Щодо заподіяння тяжких наслідків.
4.63. Наслідки є обов'язковою ознакою кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 КК. Вони прямо вказані у диспозиції ч. 1 ст. 364 КК та полягають у заподіянні істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб. Якщо така шкода ще більша за обсягом, то мають місце тяжкі наслідки - підстава для кваліфікації скоєного за ч. 2 ст. 364 КК.
4.64. Тяжкі наслідки, як кваліфікуюча ознака для ч. 2 ст. 364 КК, вважаються такими, якщо вони у двісті п'ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян (п. 4 примітки до ст. 364 КК).
4.65. Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 91 КПК у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, зокрема, вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
4.66. Відповідно до пункту 5 підрозділу 1 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України для кваліфікації кримінального правопорушення сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року, тобто - у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.
4.67. З 01.01.2023 прожитковий мінімум для працездатної особи становив 2 684,00 грн (ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»). Отже, для кваліфікації кримінального правопорушення сума неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, установленого на рівні податкової соціальної пільги, станом на 2023 рік, становила 1 342,00 грн (2 684,00 грн : 2 = 1 342,00 грн (50%)).
4.68. Отже тяжкими наслідками для кваліфікації дій за ч. 2 ст. 364 КК вважаються наслідки, які перевищують 335 500,00 грн (1 342,00 грн * 250 = 335 500,00 грн).
4.69. За версією сторони обвинувачення тяжкі наслідки, які були заподіяні діями ОСОБА_6 , полягали у несплаті митних платежів, що підлягали б нарахуванню та сплаті у випадку ввезення на митну територію України в митному режимі «імпорт» станом на 22.04.2023 вищевказаних товарів, у розмірі 15 510 800,19 грн, вказана сума складається із 1 858 680,00 грн - суми ввізного мита та 13 652 120,19 грн - суми ПДВ.
4.70. Щодо вартості товарів, то судом були досліджені висновки експертів за результатами проведення судових товарознавчих експертиз, у яких експертами визначено вартість представлених на дослідження об'єктів без урахування мита, податку на додану вартість, зборів, інших обов'язкових платежів, станом на 22.04.2023, а саме:
- висновок експерта № СЕ-19/114-23/10217-ТВ від 19.07.2023, загальна вартість наданих на дослідження об'єктів складає 2 696 533,45 грн (т. 15, а.с. 12-17);
- висновок експерта № СЕ-19/114-23/10216-ТВ від 18.07.2023, загальна вартість наданих на дослідження об'єктів складає - 9 118 662,60 грн (т. 15, а.с. 20-44);
- висновок експерта № СЕ-19/114-23/10225-ТВ від 19.07.2023, загальна вартість наданих на дослідження об'єктів складає 18 586 800,00 грн (т. 15, а.с. 47-64);
- висновок експерта № СЕ-19/114-23/10226-ТВ від 26.07.2023, загальна вартість наданих на дослідження об'єктів складає 15 222 229,57 грн (т. 15, а.с. 67-105);
- висновок експерта № СЕ-19/114-23/10825-ТВ від 02.08.2023 загальна вартість наданих на дослідження об'єктів складає 7 995 529,03 грн (т. 15, а.с. 108- 119);
- висновок експерта № СЕ-19/114-23/10823-ТВ від 24.07.2023 загальна вартість наданих на дослідження об'єктів складає 5 459 526,00 грн (т. 15, а.с. 122-141);
- висновок експерта № СЕ-19/114-23/10824-ТВ від 24.07.2023 загальна вартість наданих на дослідження об'єктів складає 2 218 408,28 грн (т. 15, а.с. 144-151);
- висновок експерта № СЕ-19/114-23/10822-ТВ від 24.07.2023 загальна вартість наданих на дослідження об'єктів складає 1 002 925,45 грн (т. 15, а.с. 154-162);
- висновок експерта № СЕ-19/114-23/10821-ТВ від 02.08.2023 загальна вартість наданих на дослідження об'єктів складає 2 464 956,68 грн (т. 15, а.с. 165-174);
- висновок експерта № СЕ-19/114-23/10820-ТВ від 21.07.2023 загальна вартість наданих на дослідження об'єктів складає 1 363 349,90 грн (т. 15, а.с. 177-186).
4.71. З огляду на вищенаведені висновки експертів, загальна вартість товарів, які 22.04.2023 були переміщені через митний кордон України в напрямку на в'їзд у вантажному автомобілі «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 становить 66 401 920,97 грн.
4.72. Згідно з листом Львівської митниці Державної митної служби України від 07.08.2023 № 7.4-2-15/8/20015 та додатком до нього при ввезенні на митну територію України для вільного обігу зазначених товарів, станом на 22.04.2023, підлягали б сплаті ввізне мито у розмірі 1 858 680,00 грн та податок на додану вартість у розмірі 13 652 120,19 грн, що у сумі складає 15 510 800,19 грн (т. 15, а.с. 200-209).
4.73. Відповідно до висновку експерта № СЕ-19/103-23/9208-ЕК від 07.09.2023 за результатами проведення судової економічної експертизи розрахунок сум митних платежів, що підлягли б нарахуванню та сплаті у випадку ввезення на митну територію України в митному режимі «імпорт» станом на 22.04.2023 вказаного товару, зазначений у додатку до листа Львівської митниці Державної митної служби України від 07.08.2023 № 7.4-2-15/8/20015, нормативно та документально підтверджується. Розмір матеріальних збитків (шкоди) завдано охоронюваним законом інтересам (бюджету), внаслідок несплати митних платежів, що підлягали б нарахуванню та сплаті у випадку ввезення на митну територію України в митному режимі «імпорт» станом на 22.04.2023 товару - побутової техніки, з урахуванням розрахунку сум митних платежів, вказаних у додатку до листа Львівської митниці Державної митної служби України від 07.08.2023 № 7.4-2-15/8/20015, становить 15 510 800,19 грн, в тому числі: сума ввізного мита - 1 858 680,00 грн та сума ПДВ - 13 652 120,19 грн (т. 16, а.с. 24-36).
4.74. З огляду на те, що розмір матеріальних збитків (шкоди) завданих охоронюваним законом інтересам (бюджету), внаслідок несплати митних платежів у розмірі 15 510 800,19 грн значно перевищує межу, визначену п. 4 примітки до ст. 364 КК у розмірі двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (335 500,00 грн), тому такі наслідки є тяжкими.
V. Оцінка суду.
5.1. Розпочинаючи аналіз доказів та фактичних обставин на предмет наявності в діянні ОСОБА_6 складу кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 364 КК, суд зазначає що доведенню підлягають такі обов'язкові елементи:
- вчинення дій чи бездіяльності з використання службового становища всупереч інтересам служби;
- фактичне настання шкідливих наслідків, які можна виміряти в грошовому вимірі, унаслідок таких дій чи бездіяльності;
- прямий умисел на одержання неправомірної вигоди для самої себе або її надання іншій особі та на настання шкідливих наслідків, які можна визначити в грошовому вимірі, у результаті таких дій чи бездіяльності.
5.2. Судом встановлено, що відповідно до посадових обов'язків ОСОБА_6 , які наведені у посадовій інструкції (п. 4.11. вироку), під час митного оформлення він мав здійснювати контроль за повним та своєчасним справленням податків, зборів (інших обов'язкових платежів) при переміщенні товарів і транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.
5.3. Порядок контролю на митному кордоні регулюється, як Митним кодексом, так і локальними нормативно правовими актами, а саме Порядком проведення огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2012 № 1316, Посадовою інструкцією державного інспектора відділу митного оформлення № 3 Митного посту « Угринів », зміст яких наведено в четвертому розділі.
5.4. Проаналізувавши вказані правові норми та здійснені ОСОБА_6 митні формальності, суд дійшов переконання, що ОСОБА_8 діяв з порушенням зазначених нормативних приписів, та без дотримання належної процедури. А саме порушив правила митного контролю щодо вантажного автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , що призвело до несплати митних платежів за переміщений через митний кордон України товар у кількості 5 741 одиниць цифрової техніки (годинник, навушники, ноутбуки, планшети, телефони).
5.5. За таких обставин, суд вважає, що ОСОБА_8 обіймаючи посаду державного інспектора ВМО № 3 МП « Угринів » Львівської митниці , використовуючи надані йому службові повноваження діяв всупереч інтересів служби.
5.6. Щодо обов'язкового елементу складу злочину передбаченого ст. 364 КК який полягає у завданні тяжких наслідків охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб. Суд оцінивши досліджені докази, висновки експерта у їх сукупності та взаємозв'язку, дійшов до переконання, що такими наслідками є недоотримання державою митних платежів, які підлягали б нарахуванню та сплаті у випадку належного оформлення ввезення на митну територію України побутової техніки. Розмір яких становить 15 510 800,19 грн, в тому числі: сума ввізного мита - 1 858 680,00 грн та сума ПДВ - 13 652 120,19 грн, що у більше ніж 46 разів перевищує межу визначену ч. 2 ст. 364 КК.
5.7. Що стосується суб'єктивної сторони кримінального правопорушення передбаченого ст. 364 КК, то фактично саме форма вини, тобто вчинення зловживання із прямим умислом, та усвідомлення саме суб'єктом факту одержання ним самим або третьою особою неправомірної вигоди є визначальними для встановлення базових ознак складу аналізованого злочину.
5.8. Усвідомлення вчинюваних діянь суб'єктом, як і усвідомлення факту потенційного отримання неправомірної вигоди внаслідок його дій, зазвичай притаманне для так званих вигодонабувачів неправомірної вигоди, однак все ж не є обов'язковим.
5.9. При службовому зловживанні прийняття рішення чи вчинення дій в інтересах певної особи, яке стає причиною користування такою особою певною пільгою, несплатою певних платежів або ж сплатою їх у меншому розмірі завжди потрібно розглядати в контексті усвідомленості саме службовою особою факту вчинення зловживання з метою отримання неправомірної вигоди фізичною або юридичною особою.
5.10. Службова особа повинна розуміти, що невчинення нею певних дій або ж навпаки їх вчинення призведе до отримання неправомірної вигоди нею самою або третьою особою.
5.11. За усталеною судовою практикою застосування положень ст. 94 КПК, доказування суб'єктивної сторони кримінального правопорушення досить часто ґрунтується не на основі одного чи кількох прямих доказів, а на аналізі саме сукупності всіх доказів, які вказують на характер дій обвинуваченого, спосіб вчинення суспільно небезпечного діяння, обстановку, в якій діяла відповідна особа, тощо, на підставі чого й робиться висновок про доведеність поза розумним сумнівом або недоведеність таких ознак суб'єктивної сторони злочину, як прямий умисел та визначена в законі мета.
5.12. Ретельно проаналізувавши фактичні обставини, суд звертає увагу на таке:
- обвинувачений, з огляду на посаду, яку він обіймав, його професійний та життєвий досвід повинен знати та вочевидь розумів нормативно-правові положення, що регулювали його посадові обов'язки, необхідність їх дотримання та наслідки їх невиконання;
- здійснення митного оформлення транспортного засобу «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , без дотримання належної процедури, а саме не проведення якісної фотозйомки вантажних відсіків транспортних засобів, які використовуються для перевезення вантажів та переміщуються порожніми через митний кордон України;
- у той же час приєднання до АСМО «Інспектор» двох фотознімків, із зображенням пустого багажного відсіку транспортного засобу, які ним не робилися, а були надані невстановленою особою, свідчать про усвідомлення ОСОБА_6 протиправності своїх дій та порушення встановлених процедур.
5.13. Таким чином, внесення ОСОБА_6 недостовірних відомостей до АСМО «Інспектор», які надавали право проїзду через митний кордон України автомобілю з незадекларованим вантажем, за який не було сплачено митні платежі, було вчинено з прямим умислом, позаяк він вочевидь розумів значення своїх дій та свідомо бажав настання їх наслідків.
5.14. Неправомірною вигодою у розрізі цієї справи є звільнення володільця майна від сплати обов'язкових митних платежів без законних на те підстав. На думку суду, той факт, що органу досудового розслідування не вдалося встановити третю особу на користь якої була отримана вказана неправомірна вигода не впливає на кваліфікацію дій ОСОБА_6 за ст. 364 КК.
5.15. Такі висновки суду релевантні висновкам об'єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду за результатами розгляду справи № 757/11969/18-к, а саме, що факт наявності або відсутності певних домовленостей чи контактних зв'язків службової особи з іншою фізичною чи юридичною особою, яка отримала неправомірну вигоду, не має кримінально-правового значення для кваліфікації дій службової особи за відповідною частиною ст. 364 КК.
5.16. Кримінальна відповідальність за зловживання владою або службовим становищем за ст. 364 КК настає і в тому разі, якщо службова особа діяла в інтересах третьої особи без доведення до відома такої особи відомостей про зміст і характер своїх дій.
5.17. Органом досудового розслідування обвинувачення ОСОБА_6 пред'явлено як таке, що вчинено за кваліфікуючої обставини, а саме за попередньою змовою групою осіб. Попри це матеріали кримінального провадження не містять відомостей, щодо таких обставин.
5.18. Частина 2 ст. 28 КК передбачає, що кримінальне правопорушення визнається вчиненим за попередньою змовою групою осіб, якщо його спільно вчинили декілька осіб (дві або більше), які заздалегідь, тобто до початку кримінального правопорушення, домовилися про спільне його вчинення.
5.19. Гіпотетичне існування інших, не встановлених досудовим розслідуванням осіб, ймовірно у співучасті з якими ОСОБА_8 вчинив інкриміноване йому кримінальне правопорушення, не може бути покладене в обґрунтування вироку. Жодних доказів чи доводів на підтвердження цієї обставини прокурором наведено не було.
5.20. З огляду на таке, обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях, а тому суд порядку абз. 4 п. 2 ч. 3 ст. 374 КПК виключає ознаку «вчинення за попередньою змовою групою осіб» і таким чином змінює сформульоване обвинувачення ОСОБА_6 , виходячи з фактично доведених ознак об'єктивної сторони вчиненого ним злочину.
5.21. Зміна обвинувачення з огляду на визнання судом необґрунтованою й виключення із висунутого ОСОБА_6 обвинувачення такої ознаки як «вчинення за попередньою змовою групою осіб», не впливають на кваліфікацію його діяння за ч. 2 ст. 364 КК.
5.22. З огляду на положення ч. 4 ст. 374 КПК, оскільки у діях ОСОБА_6 , доведено склад кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК, у резолютивній частині вироку не зазначається про виправдання обвинуваченого в частині зміни формули обвинувачення, яке визнано судом необґрунтованим за ч. 2 ст. 28 КК.
5.23. Щодо обставин вчинення ОСОБА_6 складу кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 366 КК, то на переконання суду, позаяк діяння ОСОБА_6 були вчинені з єдиною злочинною метою та призвели до одночасного вчинення злочинів, передбачених ч. 2 ст. 364 та ч. 1 ст. 366 КК, у цьому кримінальному провадженні має місце ідеальна їх сукупність. Тому суд повторно не дублюватиме виклад фактичних обставин щодо складу цього кримінального правопорушення, а лише зупиниться на елементах його складу, які підлягають доказуванню.
5.24. Суб'єкт кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК, - спеціальний. Це фізична осудна особа, яка досягла 16 років до вчинення кримінального правопорушення, та є службовою особою.
5.25. Попередньо у п.п. 4.1. - 4.14 вироку судом встановлено відповідність ОСОБА_6 загальним ознакам суб'єкта кримінального правопорушення та його належність до категорії службових осіб. За наведених обставин, на переконання суду, відсутня необхідність у повторному викладені цих самих висновків.
5.26. При службовому підробленні, тобто вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366 КК, відбувається порушення суспільних відносин, що виникають у процесі виконання службовими особами своїх функцій. Адже з метою здійснення таких функції службова особа наділяється певним колом повноважень, перелік яких, спосіб і порядок використання визначений нормативними актами або організаційно-розпорядчими документами підприємства, установи чи організації. При цьому використовувати такі повноваження службова особа зобов'язана виключно в інтересах служби. Адже їх реалізація впливає на права та законні інтересі значного, інколи невизначеного кола, як фізичних, так і юридичних осіб.
5.27. Водночас, вчиняючи службове підроблення службова особа використовує свої повноваження всупереч тим цілям і завданням, для досягнення і реалізації яких вони надані службовій особі.
5.28. З диспозиції ч. 1 ст. 366 КК вбачається, що обов'язковою ознакою об'єкта цього злочину є предмет - офіційний документ. Складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів утворює склад службового підроблення та посягає на суспільні відносини, що виникають у процесі виконання службовими особами своїх функцій.
5.29. Визначення поняття «офіційний документ» наведено у примітці до ст. 358 КК України. Так, під офіційним документом, в тому числі у ст. 366 КК, слід розуміти документи, що містять зафіксовану на будь-яких матеріальних носіях інформацію, яка підтверджує чи посвідчує певні події, явища або факти, які спричинили чи здатні спричинити наслідки правового характеру, чи може бути використана як документи - докази у правозастосовчій діяльності, що складаються, видаються чи посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, юридичних осіб незалежно від форми власності та організаційно-правової форми, а також окремими громадянами, у тому числі самозайнятими особами, яким законом надано право у зв'язку з їх професійною чи службовою діяльністю складати, видавати чи посвідчувати певні види документів, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити.
5.30. При цьому, встановлюючи ознаки офіційного документа як предмета кримінального правопорушення, Суд керується критеріями, викладеними у постанові об'єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 15.02.2021 (справа № 727/5768/18, провадження № 51-1328 кмо 19), а саме: документ має бути складено, видано чи посвідчено відповідною особою в межах її компетенції за визначеною законом формою та з належними реквізитами; зафіксована в такому документі інформація повинна мати юридично значущий характер - підтверджені чи засвідчені нею конкретні події, явища або факти мають спричиняти чи бути здатними спричинити наслідки правового характеру у вигляді виникнення (реалізації), зміни або припинення певних прав та/або обов'язків чи може бути використана як документи - докази у правозастосовчій діяльності.
5.31. Невідповідність документа хоча б одному з наведених критеріїв перешкоджає визнанню його офіційним.
5.32. Відповідно до проаналізованих у п.п. 4.43. - 4.48. вироку обставин, інформація в електронній системі журнал пасажирського пункту пропуску АСМО «Інспектор» «Результат виконання процедури» за кодом «10-04» - «МФ» є офіційним документом в електронній формі, оскільки дотримання цих процедур дає право проїзду через митний кордон України.
5.33. За змістом диспозиції ч. 1 ст. 366 КК об'єктивна сторона цього злочину може полягати, в тому числі у внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
5.34. Під час здійснення митних формальностей щодо ТЗ в межах інструментарію Автоматизованої системи управління ризиками АСМО «Інспектор» ОСОБА_8 22.04.2023 о 16:41 год. ініціював форму контролю «911-1» - «Забезпечення ідентифікації товарів та/або транспортних засобів шляхом здійснення цифрової фотозйомки» на виконання наказу Державної митної служби України від 07.03.2023 № 84 «Про посилення заходів митного контролю».
5.35. За результатами виконання вказаної форми митного контролю ОСОБА_8 вніс завідомо недостовірні відомості до офіційного документу, а саме - до АСМО «Інспектор» інформацію у розділ "Результат виконання процедури" за кодом «10-04» - «МФ здійснено. Забезпечено ідентифікацію товарів та/або транспортних засобів» та в примітках зазначив «Здійснено цифрову фотозйомку» та завантажив три фотознімки, здійснені фотокамерою «Сanon PowerShot A4050 IS», один із яких - фронтальне зображення ТЗ (16:36 год 22.04.2023), два інших - зображення вантажного відсіку ТЗ без вантажу (16:38 год 22.04.2023), тобто фотознімки зроблені до моменту прийняття рішення ОСОБА_6 про здійснення додаткової митної формальності за вищевказаним кодом «911-1», а також ОСОБА_8 тоді ж до функціонального модулю «ЖПП» АСМО «Інспектор» в розділі «Загальні дані» вніс й інші завідомо недостовірні відомості - проставив відмітки «Без вантажу» та «Без пломб».
3.36. Така інформація, як встановлено судом є неправдивою та не відповідала дійсності, що детально проаналізовано в попередніх розділах вироку.
5.37. Для кваліфікації діяння за ч. 1 ст. 366 КК обов'язковою умовою є встановлення факту, що службове підроблення вчинене з прямим умислом.
5.38. За змістом ч. 1 ст. 24 КК у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 1 ст. 366 КК України, умисел буде прямим у випадку якщо службова особа усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння з внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей і бажала його вчинити.
5.39. З огляду на те, що службове підроблення виступало способом вчинення зловживання своїм службовим становищем, суд дійшов висновку, що службове підроблення ОСОБА_6 так само вчинене з прямим умислом. Адже фактичні обставини, на яких ґрунтувався висновок суду про усвідомлення ОСОБА_6 суспільної небезпечності зловживання службовою особою своїм службовим становищем, рівною мірою свідчать і про усвідомлення ним суспільної небезпечності службового підроблення.
5.40. При цьому доказів того, що службове підроблення вчинене ОСОБА_6 внаслідок будь-якого пригнічення його волі суду надано не було. За наведених обставин усвідомлення обвинуваченою суспільної небезпечності своїх дій в сукупності із комплексом вольових дій щодо внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, переконує суд у тому, що ОСОБА_8 бажав вчинити службове підроблення.
5.41. Розглянувши справу в межах пред'явленого обвинувачення, оцінивши наведені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, а також проаналізувавши ці докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд доходить висновку про їхню допустимість, належність, достовірність та достатність для визнання ОСОБА_6 винуватим в інкримінованих йому злочинах та кваліфікує його дії за ч. 2 ст. 364 КК України, як зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило настання тяжких наслідків для держави, тобто які у більше ніж двісті п'ятдесят разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян та за ч. 1 ст. 366 КК як службове підроблення, яке полягало у внесенні до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей.
VI. Мотиви неврахування окремих доказів.
6.1. Суд не вбачає підстав для визнання належними доказами,докази, надані стороною обвинувачення, оскільки самі по собі вони не мають значення для встановлення наявності фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, а саме:
- акт прийому-передачі та зобов'язання дотримання вимог відповідального зберігання від 27.04.2023 (т. 2, а.с. 149-153, т. 6, а.с. 46-48);
- клопотання в.о. прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління ДБР Львівської обласної прокуратури від 27.04.2023 про арешт майна, на речі, вилучені в ході проведення обшуку транспортного засобу «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , який на момент початку обшуку перебував у складському приміщенні на території Львівської митниці , за адресою: АДРЕСА_2 , а також на транспортний засіб та ключ до нього (т. 2, а.с. 163-173);
- клопотання в.о. прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління ДБР Львівської обласної прокуратури від 26.04.2023 про тимчасовий доступ до речей і документів, а саме до протоколу про порушення митних правил № 0444/20900/23 від 23.04.2023 з додатками, який знаходиться у Львівській митниці , що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів (т. 2, а.с. 174-176);
- ухвала слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 26.04.2023 у справі № 463/3196/23, якою надано тимчасовий доступ до протоколу про порушення митних правил № 0444/20900/23 від 23.04.2023 з додатками, який знаходиться у Львівській митниці , що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , з можливістю вилучення оригіналів вказаних документів (т. 2, а.с. 177-178, т. 6, а.с. 28-29);
- протокол тимчасового доступу до речей і документів від 26.04.2023 (т.2, а.с. 179-182, т. 6, а.с. 30-31);
- протокол огляду від 01.05.2023, а саме протоколу про порушення митних правил № 0444/20900/23 від 23.04.2023 з додатками (т. 2, а.с. 183-222);
- протокол про порушення митних правил № 0444/20900/23 від 23.04.2023 складений відносно ОСОБА_10 за ознаками порушення митних правил, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 482 МК з додатками (т. 3, а.с. 58-65, т. 6, а.с. 9-17);
-постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про призначення судової товарознавчої експертизи від 01.06.2023 (вартість планшетів) (т. 4, а.с. 50-58);
- постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про призначення судової товарознавчої експертизи від 01.06.2023 (вартість навушників) (т. 4, а.с. 65-72);
- постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про призначення судової товарознавчої експертизи від 01.06.2023 (вартість ноутбуків, моноблоку, годинника) (т. 4, а.с. 79-86);
- постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про призначення судової товарознавчої експертизи від 01.06.2023 (вартість телефонів) (т. 4, а.с. 93-103);
- постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про уточнення запитання судової товарознавчої експертизи від 12.06.2023 (вартість телефонів Apple ) (т. 4, а.с. 111-112);
- постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про призначення судової товарознавчої експертизи від 12.06.2023 (вартість телефонів Poco) (т. 4, а.с. 114-122);
- постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про призначення судової товарознавчої експертизи від 12.06.2023 (вартість телефонів Redmi) (т. 4, а.с. 124-132);
- постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про призначення судової товарознавчої експертизи від 12.06.2023 (вартість телефонів Xiaomi) (т. 4, а.с. 134-141);
- постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про призначення судової товарознавчої експертизи від 12.06.2023 (вартість телефонів Doogee та Realme) (т. 4, а.с. 143-151);
- постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про призначення судової товарознавчої експертизи від 12.06.2023 (вартість телефонів OnePlus та Ulefone) (т. 4, а.с. 153-161);
- постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про призначення судової товарознавчої експертизи від 12.06.2023 (вартість телефонів Ace, Oukitel, Black Shark, IIIF, Blackviev, Cubot, Hotwav, Redmagic, Google Pixel) (т. 4, а.с. 163-171);
- витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо митного поста « Угринів » (т. 5, а.с.141-151);
- супровідний лист Львівської митниці Державної митної служби України з додатками (т. 6, а.с. 49-59);
- клопотання старшого детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ від 24.05.2023 про надання тимчасового доступу до речей та документі, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні Львівської митниці (т. 6, а.с. 174-181);
- ухвала слідчого судді ВАКС від 29.05.2023 у справі № 991/4534/23 про надання тимчасового доступу до речей та документі, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні Львівської митниці (т. 6, а.с. 182-184)
- протокол тимчасового доступу до речей і документів від 20.06.2023, а саме до речей та документі, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні Львівської митниці (т. 6, а.с. 186-216);
- лист Львівської митниці Державної митної служби України від 29.05.2023 № 7.4-1-25/8/13313 з копією матеріалів перевірки з окремих питань від 24.05.2023 № 7.4-17/21/466 (т. 7, а.с. 6-186);
- клопотання старшого детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про проведення обшуку від 18.05.2023 (т. 11, а.с. 14-22)
- ухвала слідчого судді ВАКС від 18.05.2023 у справі № 991/4352/23 згідно з якою надано дозвіл на проведення обшуку у житлі за адресою: АДРЕСА_4 , в якому проживає ОСОБА_10 та яке на праві власності належить ОСОБА_23 (т. 11, а.с. 23-25);
- протокол обшуку від 13.06.2023 згідно з яким, під час обшуку, проведеного за адресою: АДРЕСА_4 , в якому проживає ОСОБА_10 та яке на праві власності належить ОСОБА_23 , було виявлено та вилучено: 1) Apple Iphone 7, IMEI НОМЕР_3 із сім-картою НОМЕР_4 ; 2) Apple Iphone 6S, IMEI НОМЕР_5 із сім-картою НОМЕР_6 ; 3) Iphone 1 шт., Nokia 1 шт., 2 сім-карти, 2 флеш-накопичувачі, металева пломба (2 частини) митного забезпечення (т. 11, а.с. 26-30);
- постанова детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ про призначення судової економічної експертизи від 10.08.2023 (т. 16, а.с. 10-21);
- лист Львівської митниці від 03.04.2024 № 7.4-4/28-07-05/8.11/9996 та додатки до нього (т. 23, а.с. 159-170);
- лист Державної митної служби України № 5/23-03-02/8.11/2696 від 16.04.2024 з додатком у виді Наказу Державної митної служби України № 48 від 25.01.2007 «Про введення в дослідну та постійну експлуатацію програмно-інформаційного комплексу «Інспектор-2006» (т. 24, а.с. 52-55);
- протокол огляду речей від 12.04.2024 відповідно до якого детектив Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого Головного підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ провів огляд отриманого разом з листом-відповіддю 7 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 27.04.2023 № 5/872-23вих додатку № 9 (носій інформації) - диску «ALERUM» формату DVD-R ємністю 4.7 Gb (т. 25, а.с. 27-39)
- протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 19.06.2024 згідно з яким свідок ОСОБА_10 вказав на особу № 3 ( ОСОБА_11 ) або на особу № 4, у одному з яких він впізнає чоловіка - працівника митниці, з яким він контактував 22.04.2023 на території пункту пропуску « Угринів-Долгобичув » під час перетину кордону на автомобілі «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , зокрема, той чоловік супроводжував його під час проходження прикордонного та митного контролів, здійснював фотографування згаданого автомобіля та саме йому свідок надавав товаро-супровідні документи на вантаж (т. 26, а.с. 62-65).
VІІ. Оцінка доводів сторони захисту.
7.1. Щодо місця вчинення кримінального правопорушення.
7.2. За версією сторони захисту, з огляд у на те, що кримінальне правопорушення було вчинене у пункті пропуску « Угринів-Долгобичув », яке розташоване на території Республіки Польща, то відповідно на таке діяння не поширюється дія КК.
7.3. Та обставина, що міжнародний пункт пропуску « Угринів-Долгобичув » розташований на території Республіки Польща є загальновідомим та не оспорюється сторонами.
7.4. Відповідно до ч. 1 ст. 7 КК громадяни України та особи без громадянства, що постійно проживають в Україні, які вчинили кримінальні правопорушення за її межами, підлягають кримінальній відповідальності за цим Кодексом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
7.5. Частиною другою вищенаведеної норми закону передбачено, що якщо особи, зазначені у частині першій цієї статті, за вчинені кримінальні правопорушення зазнали кримінального покарання за межами України, вони не можуть бути притягнені в Україні до кримінальної відповідальності за ці кримінальні правопорушення.
7.6. Доказів притягнення ОСОБА_6 за інкриміновані в цьому кримінальному провадженні дії до кримінальної відповідальності за межами України стороною захисту надано не було.
7.7. З огляду на таке на інкриміновані ОСОБА_6 дії поширюється дія КК.
7.8. Щодо товарів, які були виявлені під час обшуку автомобіля.
7.9. Захисник звертає увагу на те, що під час проведення обшуку 26-27.04.2023 фактично було виявлено коробки, в той час як вміст таких коробок оглянутий не був.
7.10. Крім того, в порядку виконання вимог ст. 290 КПК України, стороні захисту не було надано вказаний товар, який поряд з цим постановою в.о. прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління ДБР Львівської обласної прокуратури ОСОБА_24 від 27.04.2023, визнано речовими доказами (т. 2, а.с. 154-162).
7.11. З огляду на таке, сторона захисту вважає, що протокол обшуку від 26.07.2023, постанова прокурора про визнання доказами від 27.04.2023, а також всі похідні від них докази, зокрема огляди та експертизи, є недопустимими доказами.
7.12. Із досліджених судом протоколу ознайомлення із матеріалами кримінального провадження від 05.02.2025 (т. 31, а.с. 186-218) та протоколу ознайомлення із матеріалами кримінального провадження від 22.02.2025 (т. 31, а.с. 219-257) вбачається, що у них міститься зауваження захисника ОСОБА_12 про те, що стороні захисту не було надано на ознайомлення речові докази, які були виявлені та вилучені з автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 .
7.13. Як встановлено судом, речовими доказами, які були виявлені та вилучені у вказаному транспортному засобі були 5 748 одиниць цифрової техніки (мобільні телефони, планшети, ноутбуки, навушники, моноблоки, годинник).
7.14. Згідно з ч. 6 ст. 100 КПК речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню:
1) повертаються власнику (законному володільцю) або передаються йому на відповідальне зберігання, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження;
2) передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду для реалізації, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження;
3) знищуються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду, якщо такі товари або продукція, що піддаються швидкому псуванню, мають непридатний стан;
4) передаються для їх технологічної переробки або знищуються за рішенням слідчого судді, суду, якщо вони відносяться до вилучених з обігу предметів чи товарів, а також якщо їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров'я людей або довкілля.
7.15. У випадках, передбачених цією частиною, речові докази фіксуються за допомогою фотографування або відеозапису та докладно описуються. У разі необхідності може бути збережений зразок речового доказу, достатній для його експертного дослідження або інших цілей кримінального провадження.
7.16. Речові докази вартістю понад 200 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, якщо це можливо без шкоди для кримінального провадження, передаються за письмовою згодою власника, а в разі її відсутності - за рішенням слідчого судді, суду Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - АРМА ), для здійснення заходів з управління ними з метою забезпечення їх збереження або збереження їхньої економічної вартості, а речові докази, зазначені в абзаці першому цієї частини, такої самої вартості - для їх реалізації з урахуванням особливостей, визначених законом..
7.17. З огляду на такі вимоги закону та враховуючи, що вказані речові докази були вочевидь великою партією товарів, які швидко втрачали свою вартість, потребували додаткових витрат на їх зберігання та не містили слідів кримінального правопорушення за клопотанням детектива Національного антикорупційного бюро України про передачу майна в управління (т. 19, а.с. 111-141) ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 13.10.2023 у справі № 991/8656/23 такі речові докази у виді 5 748 одиниць цифрової техніки (мобільні телефони, планшети, ноутбуки, навушники, моноблоки, годинник) передано АРМА для здійснення заходів з управління активами шляхом їх реалізації, також передано АРМА для здійснення заходів з управління (без реалізації) речовий доказ - вантажний автомобіль «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 та ключ запалювання до цього вантажного автомобіля (т. 19, а.с. 171-178).
7.18. При цьому, ухвалюючи вказане рішення слідчий суддя встановив, що реалізація таких речових доказів не зашкодить кримінальному провадженню з огляду на те, що відомості про якісні та кількісні характеристики вказаної цифрової техніки зафіксовані у документах, які є окремим джерелом доказів, зокрема висновки експертів № СЕ-19/114-23/10217-ТВ від 19.07.2023, № СЕ-19/114-23/10216-ТВ від 18.07.2023, № СЕ-19/114-23/10225-ТВ від 19.07.2023, № СЕ-19/114-23/10226-ТВ від 26.07.2023, № СЕ-19/114-23/10825-ТВ від 02.08.2023, № СЕ-19/114-23/10823-ТВ від 24.07.2023, № СЕ-19/114-23/10824-ТВ від 24.07.2023, № СЕ-19/114-23/10822-ТВ від 24.07.2023, № СЕ-19/114-23/10821-ТВ від 02.08.2023, № СЕ-19/114-23/10820-ТВ від 21.07.2023 за результатами проведення товарознавчих експертиз, в ході яких судовими експертами Львівського НДЕКЦ МВС України за участю детективів Національного антикорупційного бюро України і представника Львівської митниці 04.07.2023 проведено огляд зазначених об'єктів.
7.19. Таким чином, суд вважає що передання АРМА для реалізації таких активів є законним та доцільним, з огляду на існування об'єктивних обставин, які обґрунтовують економічну доцільність їх реалізації з метою збереження такої техніки у належному стані та запобігання її знецінення.
7.20. Крім того вищевказані висновки експертів є джерелами доказів, які отримані у встановленому КПК порядку та які, згідно зі ст. 94 КПК, підлягають окремій оцінці.
7.21. В подальшому активи у виді 5 748 одиниць цифрової техніки (мобільні телефони, планшети, ноутбуки, навушники, моноблоки, годинник) були реалізовані на електронних торгах та впродовж серпня 2024 року були передані АРМА , яке в свою чергу передало такі активи переможцям торгів, тому на момент ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у сторони обвинувачення не було в розпорядження таких доказів.
7.22. На думку суду, не надання вказаних речових доказів стороні захисту на стадії виконання ст. 290 КПК не є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону та автоматично не зумовлює визнання доказів недопустимими.
7.23. Щодо експертиз.
7.24. Захист звертає увагу суду на те, що під час проведення усіх товарознавчих експертиз у цьому кримінальному провадженні, експертами не було досліджено вміст упакувань. Оскільки висновки зроблені без перевірки відповідності товару марковальним позначенням на їх упакуванні, то неможливо стверджувати про достовірність таких висновків експертів, тому висновки усіх товарознавчих експертиз, а також похідні від них докази є недопустимими.
7.25. Як вбачається із висновків експерта № СЕ-19/114-23/10217-ТВ від 19.07.2023, № СЕ-19/114-23/10216-ТВ від 18.07.2023, № СЕ-19/114-23/10225-ТВ від 19.07.2023, № СЕ-19/114-23/10226-ТВ від 26.07.2023, № СЕ-19/114-23/10825-ТВ від 02.08.2023, № СЕ-19/114-23/10823-ТВ від 24.07.2023, № СЕ-19/114-23/10824-ТВ від 24.07.2023, № СЕ-19/114-23/10822-ТВ від 24.07.2023, № СЕ-19/114-23/10821-ТВ від 02.08.2023, № СЕ-19/114-23/10820-ТВ від 21.07.2023 за результатами проведення судових товарознавчих експертиз, всі містять обмеження щодо достовірності дослідження - «об'єкти дослідження в упакуванні відповідають наявним марковальним позначенням на них».
7.26. Суд звертає увагу на те, що експертами проведено огляд об'єктів дослідження 04.07.2023 на складі Львівської митниці за адресою АДРЕСА_2 , де вони зберігались.
7.27. При цьому, у процесі огляду об'єктів дослідження, експерти за допомогою органолептичного методу оцінки визначили їх ідентифікаційні дані, комплектність, їх технічний (товарний) стан, який в свою чергу визначався методом експертного аналізу, на підставі зовнішнього огляду, з урахуванням вимог за результатами яких встановлено відсутність будь-яких слідів використання.
7.28. В результаті огляду наданих об'єктів, виходячи з наявних маркувальних написів на заводському пакуванні (упакуванні виробника) та порівнянні їх параметрів з даними інформаційних джерел, проведено їх ідентифікацію: встановлено відповідність характеристик, ознак виробів (марка, модель, комплектність) даним виробника.
7.29. Таким чином, при дослідженні 5 748 одиниць цифрової техніки (мобільні телефони, планшети, ноутбуки, навушники, моноблоки, годинник) експертами було встановлено, що упакування товарів є заводським упакуванням (упакуванням виробника), а також відсутність будь-яких слідів використання вказаних товарів, що є достатнім для визначення вартості таких товарів.
7.30. Суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 1.2. глави 1 розділу IV Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, Затверджених Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26.12.2012 № 1950/5) основними завданнями товарознавчої експертизи є: визначення вартості товарної продукції; визначення належності товарів до класифікаційних категорій, які прийняті у виробничо-торговельній сфері; визначення характеристик об'єктів дослідження відповідно до вимог Українського класифікатора товарів зовнішньої економічної діяльності; визначення змін показників якості товарної продукції; установлення способу виробництва товарної продукції: промисловий чи саморобний, підприємства-виробника, країни-виробника; визначення відповідності упакування і транспортування, умов і термінів зберігання товарної продукції до вимог чинних правил.
7.31. З огляду на наведене визначення якості товару відповідно до заявлених виробником характеристик не належить до завдань товарознавчої експертизи, як і не належить така обставина до тих, що підлягають доказуванню у межах цього кримінального провадження.
7.32. Також суд зауважує, що відкриття упакування 5 748 одиниць цифрової техніки (мобільні телефони, планшети, ноутбуки, навушники, моноблоки, годинник) для перевірки якості товару та його відповідності маркувальним позначенням на упакуванні, як про це зазначає сторона захисту, призвело б до суттєвого зниження економічної вартості такого товару.
7.33. Таким чином доводи сторони захисту є безпідставними.
7.34. Щодо доводів про здійснення митних формальностей іншою особою.
7.35. За версією сторони захисту інша службова особа використала робоче місце, логін та пароль входу від імені ОСОБА_6 та внесла до АСМО «Інспектор» завідомо неправдиві відомості, що, на думку сторони захисту, підтверджується таким: 1) 22.04.2023 ОСОБА_8 здійснив вхід до АСМО «Інспектор» о 09 год 11 хв та вихід о 17 год 15 хв та впродовж цього часу неодноразово відлучався зі свого робочого місця, де знаходився вказаний комп'ютер, зокрема, на обідню перерву; 2) 22.04.2023 ОСОБА_8 здійснив вхід до системи з IP-адреси: НОМЕР_7 о 17 год 41 хв та вихід о 21 год 15 хв та паралельно, того ж дня, ОСОБА_8 здійснив вхід з іншої IP-адреси: НОМЕР_8 о 20 год 12 хв та вихід о 20 год 59 хв.
7.36. З огляду на таке суд зазначає, що жодна із наведених стороною захисту обставин не ставить під сумнів, що митні формальності щодо автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 , під керуванням громадянина України ОСОБА_10 , здійснив саме ОСОБА_8 .
7.37. Згідно з умовами контракту про проходження державної служби № 03/2023 від 04.01.2023, укладений між Львівською митницею як відокремленим підрозділом Державної митної служби України та ОСОБА_6 , останній, серед іншого, зобов'язаний особисто виконувати завдання, визначені цим контрактом, зокрема - безпосереднє здійснення митної справи, контроль за додержанням усіма юридичними й фізичними особами законодавства України з питань митної справи.
7.38. Відповідно до п. 4.18. Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів через державний кордон України у міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення « Угринів-Долгобичув » товари, що відповідно до законодавства підлягають митному оформленню та транспортні засоби, що переміщуються у пункті пропуску, підлягають обліку шляхом їх реєстрації посадовою особою ПМО м/п « Угринів » у відповідних базах даних органів Державної митної служби України . Митний контроль і митне оформлення товарів та транспортних засобів, як правило, здійснюється однією посадовою особою ПМО м/п « Угринів ». Посадові особи інших підрозділів Львівської митниці залучаються до митного оформлення у разі виникнення ускладнень при визначенні митної вартості, коду товару, країни походження тощо, що унеможливлюють проведення митного оформлення посадовою особою ПМО м/п « Угринів » одноособово. Здійснення митного контролю та митного оформлення однією посадовою особою ПМО м/п « Угринів » не повинно впливати на ефективність та якість проведення контролю та забезпечення при цьому додержання вимог законодавства з питань державної митної справи.
7.39. Будь-яких доказів, які б свідчили про те, що до проведення митного оформлення транспортного засобу «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 було залучено інших посадових осіб - стороною захисту надано не було та судом такої обставини не було встановлено.
7.40. Доводи захисника про те, що на момент вчинення митних формальностей ОСОБА_8 перебував на обідній перерві спростовуються, серед іншого, Правилами внутрішнього службового розпорядку для посадових осіб Львівської митниці , затвердженої Загальними зборами (конференцією) державних службовців Львівської митниці Протокол від 05.08.2021 (т. 24, а.с. 18-25), згідно з якими для державних службовців структурних підрозділів Митниці із змінною роботою з тривалістю робочої зміни 12 годин на добу перерва для відпочинку і харчування надається загальною тривалістю 1 година протягом робочої зміни, як правило, після перших чотирьох годин робочого часу (п. 3.7), а оскільки ОСОБА_8 заступив на дванадцятигодинну зміну о 09 год 00 хв, то в такому разі його обідня перерва мала б розпочатись о 13 год 00 хв, в той час коли митні формальності щодо автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 розпочались о 16 год 33 хв.
7.41. Крім того, як вбачається із листа Львівські митниці Державної митної служби України від 29.03.2024 № 7.4-4/28-07-05/8.11/9316 та додатків до нього, 22.04.2023 ОСОБА_8 здійснював вхід до АСМО «Інспектор» у період часу з 09 год 11 хв до 17 год 16 хв (закінчення проведення митних формальностей щодо автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 ) виключно з одного комп'ютера - WS-ASUS40, IP-адреса: НОМЕР_7 та саме ОСОБА_8 зафіксував у системі початок роботи з цим автомобілем, а саме дію «Постановка в чергу (черги) виводу» о 16 год 33 хв (т. 23, а.с. 75-76, 85, 94-95).
7.42. Щодо доводів про те, що у будь-якої посадової особи митного поста « Угринів » був доступ до особистої номерної печатки ОСОБА_6 , оскільки останній залишав її у відкритому доступі на робочому місці коли відлучався з нього, то суд звертає увагу на таке.
7.43. Відповідно до Порядку видачі, вилучення, зберігання, обліку та використання особистого митного забезпечення посадових осіб митниць ДФС, затвердженого Наказом Державної фіскальної служби України 27.11.2014 № 332 особиста номерна печатка є одним із видів особистого митного забезпечення (п. 1.2. Порядку) при цьому відповідно до п. 4.3. збереження особистого митного забезпечення, виданого посадовій особі у робочий час для використання, забезпечується цією посадовою особою з дотриманням умов, які запобігають використанню чи вилученню іншою особою або втраті такого особистого митного забезпечення.
7.44. Введене в дію особисте митне забезпечення використовується виключно посадовою особою, за якою воно закріплене, під час виконання службових обов'язків та не підлягає передачі іншим особам, крім випадку, визначеного в пункті 5.2 цього Порядку (п. 6.2. Порядку).
7.45. Як уже зазначалось раніше, наказом Львівської митниці Державної митної служби України від 17.11.2021 № 660-о введено в дію для використання в роботі та закріплено за ОСОБА_6 особисту номерну печатку № 132, штамп «Під митним контролем» № 132 та спеціальний пломбір з пуансонами № 132.
7.46. Крім того, як повідомила суду під час допиту свідок ОСОБА_17 , яка працює головним державним інспектором митого поста « Угринів » Львівської митниці , кожний інспектор несе особисту відповідальність як за схоронність особистої номерної печатки, так і за нерозголошення паролю входу до АСМО «Інспектор». Зокрема свідок повідомила, що її особиста номерна печатка впродовж робочого часу перебуває з нею, або ж вона її закриває на особистий ключ, який зберігає при собі. Також свідок зазначила, що щоразу, коли відлучається з робочого місця здійснює вихід із АСМО «Інспектор».
7.47. Отже ОСОБА_8 повинен був забезпечити дотримання умов, які б запобігали використанню його особистого митного забезпечення.
7.48. За версією сторони захисту, обвинувачений дізнався про те, що митне оформлення автомобіля «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 було проведено під його логіном та паролем та з використанням його особистої номерної печатки того ж дня, а саме 22.04.2023, однак жодних дій щоб повідомити про те, що хтось інший незаконно використав його вхід до АСМО «Інспектор» та особисте митне забезпечення ОСОБА_6 вчинено не було.
7.49. Під час судового розгляду ОСОБА_8 пояснив, що не повідомив про те, що хтось інший незаконно використав його вхід до АСМО «Інспектор» та особисту номерну печатку, оскільки вже не був працівником митниці, в той же час, згідно з наказом в.о. начальника Львівської митниці Державної митної служби від 24.04.2023 № 321-о ОСОБА_6 звільнено із займаної посади державного інспектора відділу митного оформлення № 3 митного поста « Угринів » Львівської митниці , за угодою сторін, тобто через день після подій, що мали місце 22.04.2023 (т. 3, а.с. 82, т. 6, а.с. 95).
7.50. Крім того, звільнення з посади не є перешкодою для того, щоб вимагати службового розслідування з метою зняття безпідставних, на його думку, звинувачень або підозри.
7.51. З огляду на таке, суд вважає неспроможною версію сторони захисту про те, що ОСОБА_8 залишив робоче місце на тривалий час, а саме з 16 год 00 хв до 17 год 17 хв, та весь цей час перебував на кухні в адміністративній будівлі, в той час як на його робочому місці зберігалась, у відкритому доступі, його особиста номерна печатка та ноутбук із відкритою під його паролем та логіном системою АСМО «Інспектор», якими скористалась невідома особа.
7.52. Таким чином, версію сторони захисту про те, що інша службова особа здійснила митні формальності щодо транспортного засобу «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 з використанням системи АСМО «Інспектор» від імені ОСОБА_6 та з використанням його особистої номерної печатки, суд розцінює як неправдиву та таку, що спрямована на уникнення кримінальної відповідальності.
VIIІ. Призначення покарання.
8.1. Відповідно до загальних засад призначення покарання, визначених ст. 65 КК, суд призначає покарання у межах, установлених у санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини цього Кодексу, що передбачає відповідальність за вчинене кримінальне правопорушення, відповідно до положень Загальної частини цього Кодексу та враховуючи ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання. Особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень
8.2. Згідно з ч. 2 ст. 50 КК покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
8.3. Санкціями інкримінованих ОСОБА_6 кримінальних правопорушень передбачені такі покарання:
- за ч. 2 ст. 364 КК у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- за ч. 1 ст. 366 КК у виді штрафу від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
8.4. При призначенні обвинуваченому ОСОБА_6 покарання суд згідно з вимогами ст. 65 КК враховує:
? ступінь тяжкості вчинених кримінальних правопорушень
8.5. Відповідно до класифікації кримінальних правопорушень, визначеної у ст. 12 КК, кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 КК, є тяжким злочином, а кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 366 КК - нетяжким злочином.
8.6. Суд враховує, що кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 КК, згідно з приміткою до ст. 45 КК, є корупційним кримінальним правопорушенням.
? дані про особу обвинуваченого
8.7. Із досліджених судом матеріалів вбачаються, що ОСОБА_8 раніше до кримінальної відповідальності не притягувався (т. 25, а.с. 189, т. 27 а.с. 104), на обліку у лікарів нарколога та психіатра не перебуває (т. 27, а.с. 114, 123), за місцем проживання характеризується позитивно (т. 29, а.с. 181), за попередніми місцями роботи характеризується виключно позитивно (т. 6, а.с. 116, т. 29, а.с. 182).
8.8. Відповідно до досудової доповіді, складеної 09.04.2025 Личаківським районним відділом філії Державної установи «Центр пробації» у Львівській області ризик небезпеки обвинуваченого для суспільства, у тому числі для окремих осіб, а також ризик вчинення повторного кримінального правопорушення оцінюються як середній (т. 21, а.с. 233-237).
? обставини, що пом'якшують чи обтяжують покарання
8.9. Під час судового розгляду обставин, які б пом'якшували чи обтяжували покарання ОСОБА_6 судом не було встановлено.
8.10. З урахуванням викладених обставин, реалізуючи принципи справедливості та індивідуалізації покарання, суд вважає необхідним й достатнім для виправлення та попередження вчинення обвинуваченим нових кримінальних правопорушень призначення йому основних покарань в межах санкцій вчинених ним кримінальних правопорушень, але ближче до мінімальної межі, а також додаткових покарань, які є обов'язковими у санкціях обох інкримінованих статей, а саме:
- за ч. 2 ст. 364 КК у виді позбавлення волі на три роки шість місяців зі штрафом у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, та з позбавленням права обіймати посади в органах Державної митної служби на два роки;
- за ч. 1 ст. 366 КК у виді обмеження волі на один рік, з позбавленням права обіймати посади в органах Державної митної служби на один рік.
8.11. Також суд враховує вимоги ч. 1 ст. 70 КК, відповідно до якої при сукупності кримінальних правопорушень суд, призначивши покарання (основне і додаткове) за кожне кримінальне правопорушення окремо, визначає остаточне покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим або шляхом повного чи часткового складання призначених покарань.
8.12. З огляду на те, що вчинені обвинуваченим кримінальні правопорушення складають ідеальну сукупність, тобто фактично є одним діянням, суд вважає за можливе під час призначення остаточного покарання за сукупністю кримінальних правопорушень застосувати принцип поглинення менш суворого покарання більш суворим.
8.13. Передбачені законом підстави для звільнення ОСОБА_6 від відбування покарання з випробовуванням та призначення більш м'якого покарання, ніж передбачено законом, відсутні.
ІХ. Інші питання, які вирішуються судом при ухваленні вироку.
9.1. Запобіжний захід.
9.2. Під час судових дебатів прокурор прохав обрати обвинуваченому до набрання вироком законної сили запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
9.3. Свої вимоги обґрунтував тим, що у разі винесення судом обвинувального вироку суттєво збільшується ризик втечі обвинуваченого, оскільки можливість імовірного засудження, про яке йшлося на стадії досудового розслідування та обрання запобіжного заходу на цей час уже може розглядатися як можливість реального засудження і може підштовхнути обвинуваченого до переховування від суду.
9.4. Суд вважає, що клопотання прокурора підлягає задоволенню з таких підстав.
9.5. Відповідно до абзацу 13 пункту 2 частини четвертої статті 374 КПК у разі визнання особи винуватою у резолютивній частині вироку зазначається рішення щодо заходів забезпечення кримінального провадження, у тому числі рішення про запобіжний захід до набрання вироком законної сили.
9.6. Ухвалюючи рішення щодо запобіжного заходу, суд враховує особу обвинуваченого, його поведінку під час судового розгляду, характер та обставини вчинення ним кримінальних правопорушень.
9.7. Суд вважає, що ризик переховування обвинуваченого ОСОБА_6 від суду обумовлюється суворістю покарання, призначеного судом за цим вироком у виді позбавлення волі.
9.8. Розуміючи невідворотність призначеного покарання, яке пов'язане виключно з реальним його відбуванням, обвинувачений може переховуватися від суду шляхом вчинення дій щодо зміни місця проживання, у тому числі може вчинити дії щодо спроби залишення території України поза пропускними пунктами, що у свою чергу призведе до неможливості виконання вироку.
9.9. З огляду на те, що вина обвинуваченого у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень доведена, суд вважає, що з метою забезпечення виконання вироку в частині призначеного обвинуваченому судом покарання, слід застосувати до ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до набрання вироком законної сили.
9.10. Спеціальна конфіскація.
9.11. Положеннями ч. 1 ст. 96-1 КК визначено, що спеціальна конфіскація полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у випадках, визначених цим Кодексом, за умови вчинення умисного кримінального правопорушення.
9.12. Спеціальна конфіскація застосовується на підставі обвинувального вироку суду (п. 1 ч. 2 ст. 96-1 КК).
9.13. Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 96-2 КК спеціальна конфіскація застосовується у разі, якщо гроші, цінності та інше майно були предметом кримінального правопорушення, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), а у разі, коли його не встановлено, - переходять у власність держави.
9.14. Як вбачається із встановлених судом обставин, предметами, які стали підставою вчинення ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, є цифрова техніка, яка була виявлена та вилучена 26-27.04.2023 під час проведення обшуку транспортного засобу «Iveco Daily 70C17», « НОМЕР_1 », яка завдяки умисним діям ОСОБА_6 була переміщена через митний кордон України із звільненням від сплати обов'язкових платежів, без законних на те підстав, на загальну суму 15 510 800,19 грн.
9.15. Так, постановою в.о. прокурора другого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Львівської обласної прокуратури від 27.04.2023 визнано речовими доказами у кримінальному провадженні № 42023140000000122 від 23.04.2023: 5 741 одиниць цифрової техніки (годинник, навушники, ноутбуки, планшети, телефони), а також автомобіль «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 та ключ до нього (т. 2, а.с. 154-162).
9.16. Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 28.04.2023 (справа № 463/3196/23) накладено арешт на майно, яке було вилучене під час проведення обшуку транспортного засобу «Iveco Daily 70C17», « НОМЕР_1 », а саме на 5 741 одиниць цифрової техніки (годинник, навушники, ноутбуки, планшети, телефони), а також автомобіль «Iveco Daily 70C17», з номерним знаком НОМЕР_1 та ключ до нього (т. 16, а.с. 3а-8).
9.17. Постановою детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів НАБУ від 26.09.2023 уточнено кількість та найменування (кількісних та індивідуальних характеристик) речових доказів у кримінальному провадженні № 42023140000000122 та постановлено правильним вважати наступні кількість та найменування (кількісні та індивідуальні характеристики) речових доказів ( цифрової техніки - мобільних телефонів, планшетів, ноутбуків, навушників, моноблоків, годинника), які визнано речовими доказами у вищевказаному кримінальному провадженні відповідно до постанови від 27.04.2023 та на які накладено арешт відповідно до ухвали від 28.04.2023 (справа № 463/3196/23, провадження № 1-кс/463/2912/23), а саме 5 748 одиниць цифрової техніки (мобільні телефони, планшети, ноутбуки, навушники, моноблоки, годинник) (т. 16 а.с. 37-56).
9.18. В той же час, на з огляду на те, що вищевказані 5 748 одиниць цифрової техніки (мобільні телефони, планшети, ноутбуки, навушники, моноблоки, годинник) є великою партією товарів, що швидко втрачають свою вартість, а також зберігання такого товару через громіздкість неможливо без зайвих труднощів ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 13.10.2023 у справі № 991/8656/23 таку цифрову техніку передано АРМА для здійснення заходів з управління активами шляхом їх реалізації, також АРМА передано для здійснення заходів з управління (без реалізації) речовий доказ - вантажний автомобіль «Iveco Daily 70C17», НОМЕР_1 та ключ запалювання до цього вантажного автомобіля (т. 19, а.с. 171-178).
9.19. В подальшому АРМА передані йому активи, у виді цифрової техніки було розділено на 3 лота, а саме: Актив№ 1 - мобільні телефони, навушні гарнітури безпровідні, годинник наручний; Актив № 2 - планшетні персональні комп'ютери (планшети); Актив № 3 - ноутбуки, моноблоки (т. 28, а.с. 3а-6).
9.20. Згідно з протоколом електронного аукціону № АРЕ001-UA-20240701-39148 від 09.07.2024 організатором аукціону ТОВ « Ю.БІЗ » було реалізовано Актив № 3 на електронних торгах, переможець електронного аукціону - ТОВ « СІНГЛТОН » (ЄДРПОУ: 45519424 ) за 8 608 427,00 грн - вартість активів та 3 040 832,24 грн - митні платежі (т. 28, а.с. 25-26).
9.21. Відповідно до Акту про реалізацію активів на електронних торгах від 29.07.2024 АРМА здійснила реалізацію речових доказів у кримінальному провадженні, а саме ноутбуків та моноблоків, кошти за придбаний актив у сумі 8 608 427,00 грн та митні платежі у сумі 3 040 832,24 грн 26.07.2024 переможцем торгів в повному обсязі зараховані на рахунок АРМА, IBAN: НОМЕР_10 (т. 28, а.с. 27-28), що підтверджується платіжною інструкцією № 14 від 24.07.2024 на суму 3 040 832,24 грн (т. 28, а.с. 29) та платіжною інструкцією № 1 від 26.07.2024 на суму 8 608 427,00 грн (т. 28, а.с. 30).
9.22. Згідно з протоколом електронного аукціону № APE001-UA-20240711-60041 від 22.07.2024 організатором аукціону ТОВ « Ю.БІЗ » реалізовано Актив № 1 на електронних торгах, переможець електронного аукціону - ТОВ « ГОЛДЕНФЛОРА » (ЄДРПОУ: 41706829 ) за 11 666 667,00 грн - вартість активів та 10 646 235,43 грн - митні платежі (т. 28, а.с. 88-93).
9.23. Відповідно до Акту про реалізацію активів на електронних торгах від 12.08.2024 АРМА здійснила реалізацію речових доказів у кримінальному провадженні, а саме Активу № 1, кошти за придбаний актив у сумі 11 666 667,00 грн та митні платежі у сумі 10 646 235,43 грн 09.08.2024 переможцем торгів в повному обсязі зараховані на рахунок АРМА, IBAN: НОМЕР_10 (т. 28, а.с. 93-96), що підтверджується платіжною інструкцією № 89 від 08.08.2024 на суму 11 666 667,00 грн (т. 28, а.с. 97), платіжною інструкцією № 90 від 09.08.2024 на суму 8 787 555,43 грн (т. 28, а.с. 98) та платіжною інструкцією № 91 від 09.08.2024 на суму 1 858 680,00 грн (т. 28, а.с. 99).
9.24. Згідно з протоколом електронного аукціону № APE001-UA-20240711-62362 від 22.07.2024 організатором аукціону ТОВ « Ю.БІЗ » реалізовано Актив № 2 на електронних торгах, переможець електронного аукціону - ТОВ « ЛАМІ МАРКЕТ » (ЄДРПОУ: 40480890 ) за 3 266 666,00 грн - вартість активів та 1 823 732,52 грн - митні платежі (т. 28, а.с. 100-102).
9.25. Відповідно до Акту про реалізацію активів на електронних торгах від 09.08.2024 АРМА здійснила реалізацію речових доказів у кримінальному провадженні, а саме Активу № 2, кошти за придбаний актив у сумі 3 266 666,00 грн та митні платежі у сумі 1 823 732,52 грн 08.08.2024 переможцем торгів в повному обсязі зараховані на рахунок АРМА, IBAN: НОМЕР_10 (т. 28, а.с. 103-104), що підтверджується платіжною інструкцією № 394 від 08.08.2024 на суму 3 266 666,00 грн (т. 28, а.с. 105) та платіжною інструкцією № 395 від 08.08.2024 на суму 1 823 732,52 грн (т. 28, а.с. 106).
9.26. В подальшому реалізовані активи були передані переможцям торгів, про що складені відповідні акти приймання-передачі, а саме:
- акт приймання-передачі майна від 15.08.2024 згідно з яким головний державний виконавець інспектор відділу складського обліку, зберігання, оцінки вилученого майна та розпорядження ним управління адміністративно-господарської діяльності Львівської митниці Державної митної служби України передав, а детектив НАБУ прийняв для подальшої передачі АРМА, яке в свою чергу має передати Організатору аукціону, а останній - Переможцю торгів таке майно (Активи): Актив № 1 (мобільні телефони, навушні гарнітури безпровідні, годинник наручний) та Актив № 3 (ноутбуки, моноблоки) (т. 28, а.с. 133-138);
- акт приймання-передачі від 15.08.2024 відповідно до якого детектив НАБУ передав, а АРМА прийняло Актив № 1 (мобільні телефони, навушні гарнітури безпровідні, годинник наручний) (т. 28, а.с. 143-144);
- акт приймання-передачі від 18.08.2024 відповідно до якого детектив НАБУ передав, а АРМА прийняло Актив № 3 (ноутбуки, моноблоки) (т. 28, а.с. 147);
- акт приймання-передачі майна від 23.08.2024 згідно з яким головний державний виконавець інспектор відділу складського обліку, зберігання, оцінки вилученого майна та розпорядження ним управління адміністративно-господарської діяльності Львівської митниці Державної митної служби України передав, а детектив НАБУ прийняв для подальшої передачі АРМА, яке в свою чергу має передати Організатору аукціону, а останній - Переможцю торгів таке майно - Актив № 2 (планшетні персональні комп'ютери (планшети)). При цьому зазначено, що на ОСОБА_25 залишився на відповідальному зберіганні вантажний автомобіль «Iveco Daily 70C17» із д.н.з. НОМЕР_1 (VIN: НОМЕР_13 ) (по причині нездійснення АРМА станом на час складання даного акту заходів із управління вказаним активом) (т. 28, а.с. 158-159);
- акт приймання-передачі від 23.08.2024 відповідно до якого детектив НАБУ передав, а АРМА прийняло Актив № 2 (планшетні персональні комп'ютери (планшети)) (т. 28, а.с. 160).
9.27. Таким чином, шляхом реалізації вищевказаних активів на рахунок АРМА надійшло 23 541 760,00 грн - вартість активів та 15 510 800,20 грн - митні платежі.
9.28. В той же час, відповідно до ч. 3 ст. 21-6 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів » одержані від реалізації активів кошти зараховуються на депозитні рахунки Національного агентства .
9.29. Національне агентство забезпечує перерахування на рахунки, відкриті для зарахування надходжень державного бюджету, контроль за справлянням яких покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, коштів (у сумі митних платежів, які підлягали б сплаті при випуску активів у вільний обіг на митній території України), одержаних від реалізації активів, передбачених абзацом шостим частини першої цієї статті, протягом п'яти робочих днів з дня зарахування таких коштів на поточні рахунки.
9.30. З огляду на наведену норму закону, на АРМА покладено обов'язок забезпечити перерахування митних платежів на відповідні рахунки.
9.31. З огляду на те, що предмет кримінального правопорушення, а саме 5 748 одиниць цифрової техніки (мобільні телефони, планшети, ноутбуки, навушники, моноблоки, годинник) були реалізовані, а кошти від такої реалізації в сумі 23 541 760,00 грн знаходяться на депозитному рахунку АРМА , то до цих коштів має застосовуватися спеціальна конфіскація. Також в дохід держави має бути переданий дохід отриманий АРМА від розміщення грошових коштів на депозитному рахунку, розмір якого є актуальним на день здійснення такої передачі.
9.32. Арешт майна.
9.33. Відповідно до ч. 4 ст. 174 КПК суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна.
9.34. У цьому кримінальному провадженні ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 28.04.2023 (справа № 463/3196/23), окрім вищенаведеного реалізованого товару, також був накладений арешт на автомобіль марки «Iveco Daily 70C17», « НОМЕР_1 » та ключ до цього автомобіля.
9.35. Враховуючи, що зазначений арешт, у цьому кримінальному провадженні не був скасований, а таке майно не було фактично передано в управління АРМА, то такий арешт належить скасувати, а автомобіль та ключ запалювання до нього - повернути його власнику.
9.36. Речові докази
9.37. Постановою детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України від 21.06.2023 у кримінальному провадженні № 52023000000000189 від 24.04.2023 визнано речовими доказами речі (предмети) і документи, які відшукано і вилучено в ході проведення обшуків 13.06.2023, 15.06.2023, 16.06.2023 за місцями проживання:
1. ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , за адресою: АДРЕСА_4 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 6s A1688» (IMEI: НОМЕР_5 , серійний номер: НОМЕР_14 ) із сім-карткою « Київстар » з абонентським номером НОМЕР_6 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_15 );
- мобільний телефон «Apple iPhone 7 A1660» (IMEI: НОМЕР_3 , серійний номер: НОМЕР_16 ) із сім-карткою « Київстар » з абонентським номером НОМЕР_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_17 );
- мобільний телефон «Apple iPhone» сірого кольору з розбитим екраном (IMEI: НОМЕР_18 );
- мобільний телефон «Nokia» зеленого кольору (IMEI1: НОМЕР_19 , IMEI2: НОМЕР_20 );
- сім-картка іноземного оператора (ідентифікаційний номер: НОМЕР_21 );
- сім-картка іноземного оператора (ідентифікаційний номер: НОМЕР_22 );
- флеш-накопичувач «Apacer» (маркувальне позначення: D33466) чорно-рожевого кольору;
- флеш-накопичувач «GoodRam» 32 Gb жовтого кольору;
- 2 частини металевої пломби митного забезпечення із позначеннями «DE 0608, 673638» i «N3».
2. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_38 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 12 Pro Max A2411» (IMEI: НОМЕР_23 , серійний номер: НОМЕР_24 );
- мобільний телефон «Apple iPhone 5s A1457» (серійний номер: НОМЕР_25 ).
3. ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , за адресою: АДРЕСА_5 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 6 A1586» (IMEI: НОМЕР_26 , серійний номер: НОМЕР_27 ) із сім-карткою « Київстар » (ідентифікаційний номер: НОМЕР_28 );
- мобільний телефон «Apple iPhone 7 A1778» (IMEI: НОМЕР_29 , серійний номер: НОМЕР_30 ) із сім-карткою « Київстар » (ідентифікаційний номер: НОМЕР_31 ).
4. ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_40 , за адресою: АДРЕСА_6 , а саме:
- мобільний телефон «Nokia TA-1337» (IMEI1: НОМЕР_32 , IMEI2: НОМЕР_33 );
- аркуш паперу формату А4 із рукописними написами щодо автомобіля «IVECO» д.н.з. НОМЕР_34 .
5. ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_41 , за адресою: АДРЕСА_7 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 12 Pro Max A2341» (серійний номер: НОМЕР_35 ; IMEI1: НОМЕР_36 , IMEI2: НОМЕР_37 ).
6. ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_42 , за адресою: АДРЕСА_8 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 12 Pro Max» (IMEI: НОМЕР_38 );
- мобільний телефон «Apple iPhone 13 Pro Max» (IMEI: НОМЕР_39 ) із сім-карткою з абонентським номером НОМЕР_40 ;
- примірник-копія ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду ОСОБА_29 від 18.05.2023 (справа № 991/4352/23, провадження № 1-кс/991/4375/23) про надання дозволу на проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_10 ;
- фрагмент аркушу паперу із рукописними написами щодо логінів, паролів доступу, номеру телефона.
7. ОСОБА_30 , ІНФОРМАЦІЯ_43 , за адресою: АДРЕСА_9 , а саме:
- копія резюме ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , на 2 арк.;
- аркуш паперу із формату А4 із рукописним написом «ОСОБА_42» (т. 10, а.с. 184-190).
9.38. Постановою детектива Національного бюро Першого підрозділу детективів Четвертого Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України від 21.03.2024 у кримінальному провадженні № 42023140000000122 від 23.04.2023 визнано речовим доказом предмет (річ), який відшукано і вилучено в ході проведення обшуку 21.03.2024 за місцем проживання ОСОБА_31 та ОСОБА_32 за адресою: АДРЕСА_10 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 15 Pro Max» (серійний № НОМЕР_41 , IMEIl: НОМЕР_42 , IMEI2: НОМЕР_43 , який перебував у користуванні ОСОБА_33 (т. 22, а.с. 172-174).
9.39. Постановою детектива Національного бюро Першого підрозділу детективів Четвертого Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України від 12.04.2024 у кримінальному провадженні № 42023140000000122 від 23.04.2023 визнано речовим наступні предмети (речі), які отримано під час досудового розслідування в ході проведення слідчих (розшукових) і процесуальних дій, а саме:
- диск «Verbatim» формату DVD+R ємністю 4.7 Gb, на якому містяться фото транспортного засобу д.н.з. НОМЕР_1 , які вивантажено із програмного модуля «ЖПП» АСМО «ІНСПЕКТОР» під час огляду 01.05.2023;
- диск «Verbatim» формату DVD+R ємністю 4.7 Gb, на якому міститься інформація щодо транспортного засобу «IVECO» д.н.з. НОМЕР_44 із АСМО «ІНСПЕКТОР» за 22.04.2023, який вилучений в ході тимчасового доступу 20.06.2023 у Львівській митниці;
- диск DVD-R «ALERUS» об'ємом 4.7 із рукописними пояснюючими написами «Інв 168 від 27.04.2023 ГОРВ в/ч НОМЕР_45 », на якому наявний відеофайл із назвою « ППр Угринів.mр4 » об'ємом 42,16 Мb (фрагмент відеозапису із пункту пропуску « Угринів » за 22.04.2023), який отримано як додаток № 9 до листа-відповіді 7 прикордонного загону від 27.04.2023 № 5/872-23вих. (т. 25, а.с. 40-42).
9.40. Постановою детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України від 25.01.2024 у кримінальному провадженні № 42023140000000122 від 23.04.2023 визнано речовими доказами предмети (речі), які відшукано і вилучено в ході проведення обшуків 04.01.2024 за місцями проживання:
1. ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_44 , за адресою: АДРЕСА_11 , а саме:
- мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 12» (IMEI1: НОМЕР_47 , ІМЕІ2: НОМЕР_48 ).
2. ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_45 , за адресою: АДРЕСА_12 , а саме:
- мобільний телефон «Хiаоmі Мі А3» (IMEIl: НОМЕР_49 , ІМЕІ2: НОМЕР_50 );
- сім-картка з написом « Life :)» (т. 33, а.с. 192-194).
9.41. Постановою детектива Національного бюро Першого відділу детективів Четвертого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України від 20.02.2024 у кримінальному провадженні № 42023140000000122 від 23.04.2023 визнано речовими доказами предмети (речі), які відшукано і вилучено в ході проведення обшуків 20.02.2024 за місцями проживання:
1. ОСОБА_31 та ОСОБА_35 за адресою: АДРЕСА_10 , а саме:
- «Apple iPhone 15 Pro Max» (серійний № F3GFMWCXP3, IMEIl: НОМЕР_51 , IMEI2: НОМЕР_52 ).
2. ОСОБА_36 : АДРЕСА_13 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone SE» (серійний № НОМЕР_57, IMEІ1: НОМЕР_53 , IMEI2: НОМЕР_54 ) iз сім-карткою « Київстар » (абонентський номер НОМЕР_55 ) (т. 34, а.с. 223-225).
9.42. Згідно з протоколом повернення тимчасово вилученого майна від 04.11.2024 мобільний телефон, вилучений під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_10 , а саме - «Apple iPhone 15 Pro Max» (серійний № F3GFMWCXP3, IMEIl: НОМЕР_51 , IMEI2: НОМЕР_52 ) - повернутий представнику власника майна ОСОБА_37 , адвокату ОСОБА_38 (т. 31, а.с. 33).
9.43. Долю вказаних речових доказів слід вирішити в порядку передбаченому ст. 100 КПК України.
9.44. Процесуальні витрати.
9.45. Згідно з ч. 2 ст. 124 КПК у разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експерта.
9.46. Згідно з наявними у розпорядженні суду відомостями розмір підтверджених процесуальних витрат на залучення експертів у цьому кримінальному провадженні склав:
- за товарознавчу експертизу № СЕ-19/114-23/10217-ТВ від 19.07.2023, проведену Львівським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України - 1 912,00 грн (т. 15, а.с. 11);
- за товарознавчу експертизу № СЕ-19/114-23/10216-ТВ від 18.07.2023, проведену Львівським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України - 6 931,00 грн (т. 15, а.с. 19);
- за товарознавчу експертизу № СЕ-19/114-23/10225-ТВ від 19.07.2023, проведену Львівським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України - 1 912,00 грн (т. 15, а.с. 46);
- за товарознавчу експертизу № СЕ-19/114-23/10226-ТВ від 26.07.2023, проведену Львівським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України - 5 258,00 грн (т. 15, а.с. 66);
- за товарознавчу експертизу № СЕ-19/114-23/10825-ТВ від 02.08.2023, проведену Львівським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України - 5 736,00 грн (т. 15, а.с. 107);
- за товарознавчу експертизу № СЕ-19/114-23/10823-ТВ від 24.07.2023, проведену Львівським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України - 7 409,00 грн (т. 15, а.с. 121);
- за товарознавчу експертизу № СЕ-19/114-23/10824-ТВ від 24.07.2023, проведену Львівським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України - 1 912,00 грн (т. 15, а.с. 143);
- за товарознавчу експертизу № СЕ-19/114-23/10822-ТВ від 24.07.2023, проведену Львівським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України - 5 736,00 грн (т. 15, а.с. 153);
- за товарознавчу експертизу № СЕ-19/114-23/10821-ТВ від 02.08.2023, проведену Львівським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України - 5 736,00 грн (т. 15, а.с. 164);
- за товарознавчу експертизу № СЕ-19/114-23/10820-ТВ від 21.07.2023, проведену Львівським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України - 5 975,00 грн (т. 15, а.с. 176);
- за економічну експертизу № СЕ-19/103-23/9208-ЕК від 07.09.2023, проведену Волинським науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС України - 4 780,00 грн (т. 16, а.с. 23).
9.47. Таким чином загальний розмір судових витрат проведених у цьому кримінальному провадженні складає 53 297,00 грн.
9.48. З огляду на положення ч. 2 ст. 124 КПК обов'язок відшкодувати вартість цих процесуальних витрат слід покласти на обвинуваченого ОСОБА_6 .
9.49. Цивільний позов.
Цивільний позов у цьому кримінальному провадженні не заявлявся.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 368, 371, 373-376 КПК України, суд -
1. ОСОБА_6 визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364 та ч. 1 ст. 366 КК та призначити йому покарання:
- за ч. 2 ст. 364 КК у виді позбавлення волі строком на три роки шість місяців зі штрафом у розмірі 8 500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень, а також з позбавленням права обіймати посади в органах Державної митної служби строком на 2 (два) роки
- за ч. 1 ст. 366 КК у виді обмеження волі строком на один рік, з позбавленням права обіймати посади в органах Державної митної служби строком на 1 (один) рік.
На підставі ст. 70 КК за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_6 покарання у виді позбавлення волі строком на три роки шість місяців, зі штрафом у розмірі 8 500 (вісім тисяч п'ятсот) гривень з позбавленням права обіймати посади в органах Державної митної служби строком на 2 (два) роки.
2. Строк додаткового покарання у виді позбавлення ОСОБА_6 права обіймати посади в органах Державної митної служби обчислювати з моменту відбуття основного покарання у виді позбавлення волі.
3. Строк відбування основного покарання у виді позбавлення волі обчислювати з моменту фактичного затримання ОСОБА_6 .
4. До набрання вироком законної сили застосувати до ОСОБА_6 запобіжний захід у виді тримання під вартою, затримавши його негайно.
5. Застосувати спеціальну конфіскацію до грошових коштів в сумі 23 541 760 (двадцять три мільйони п'ятсот сорок одна тисяча сімсот шістдесят) гривень 00 копійок, та до доходів (розмір яких є актуальним на день стягнення), отриманих від розміщення грошових коштів на депозитному рахунку, що перебувають рахунках Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів та передати їх у власність держави.
6. Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 28.04.2023 на автомобіль марки «Iveco Daily 70C17», державний номерний знак « НОМЕР_1 » та ключ до цього автомобіля - після набрання вироком законної сили, скасувати та повернути власнику.
7. Після набрання вироком законної сили, речові докази, які:
1) виявлені та вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_4 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 6s A1688» (IMEI: НОМЕР_5 , серійний номер: НОМЕР_14 ) із сім-карткою « Київстар » з абонентським номером НОМЕР_6 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_15 );
- мобільний телефон «Apple iPhone 7 A1660» (IMEI: НОМЕР_3 , серійний номер: НОМЕР_16 ) із сім-карткою « Київстар » з абонентським номером НОМЕР_4 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_17 );
- мобільний телефон «Apple iPhone» сірого кольору (IMEI: НОМЕР_18 );
- мобільний телефон «Nokia» (IMEI1: НОМЕР_19 , IMEI2: НОМЕР_20 );
- сім-картка іноземного оператора (ідентифікаційний номер: НОМЕР_21 );
- сім-картка іноземного оператора (ідентифікаційний номер: НОМЕР_22 );
- флеш-накопичувач «Apacer» (маркувальне позначення: D33466) чорно-рожевого кольору;
- флеш-накопичувач «GoodRam» 32 Gb жовтого кольору;
- 2 частини металевої пломби митного забезпечення із позначеннями «DE 0608, 673638» i «N3» - повернути ОСОБА_10 ;
2) виявлені та вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_5 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 6 A1586» (IMEI: НОМЕР_26 , серійний номер: НОМЕР_27 ) із сім-карткою « Київстар » (ідентифікаційний номер: НОМЕР_28 );
- мобільний телефон «Apple iPhone 7 A1778» (IMEI: НОМЕР_29 , серійний номер: НОМЕР_30 ) із сім-карткою « Київстар » (ідентифікаційний номер: НОМЕР_31 ) - повернути ОСОБА_11 ;
3) виявлені та вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_6 , а саме:
- мобільний телефон «Nokia TA-1337» (IMEI1: НОМЕР_32 , IMEI2: НОМЕР_33 ) - повернути ОСОБА_26 ;
4) виявлені та вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_7 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 12 Pro Max A2341» (серійний номер: НОМЕР_35 ; IMEI1: НОМЕР_36 , IMEI2: НОМЕР_37 ) - повернути ОСОБА_27 ;
5) виявлені та вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_8 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 12 Pro Max» (IMEI: НОМЕР_38 );
- мобільний телефон «Apple iPhone 13 Pro Max» (IMEI: НОМЕР_39 ) із сім-карткою з абонентським номером НОМЕР_40 - повернути ОСОБА_28 ;
6) виявлені та вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_10 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 15 Pro Max» (серійний № НОМЕР_41 , IMEIl: НОМЕР_42 , IMEI2: НОМЕР_43 - повернути ОСОБА_39 ;
7) виявлені та вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_11 , а саме:
- мобільний телефон «Xiaomi Redmi Note 12» (IMEI1: НОМЕР_47 , ІМЕІ2: НОМЕР_48 ) - повернути ОСОБА_40 ;
8) виявлені та вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_12 , а саме:
- мобільний телефон «Хiаоmі Мі А3» (IMEIl: НОМЕР_49 , ІМЕІ2: НОМЕР_50 ) із сім-карткою « Life :)» - повернути ОСОБА_21 ;
9) виявлені та вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_13 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone SE» (серійний № НОМЕР_57, IMEІ1: НОМЕР_53 , IMEI2: НОМЕР_54 ) iз сім-карткою « Київстар » (абонентський номер НОМЕР_55 ) - повернути ОСОБА_41 ;
10) виявлені та вилучені під час проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- мобільний телефон «Apple iPhone 12 Pro Max A2411» (IMEI: НОМЕР_23 , серійний номер: НОМЕР_24 );
- мобільний телефон «Apple iPhone 5s A1457» (серійний номер: НОМЕР_25 ) - повернути ОСОБА_6 .
Документи та диски, які були визнані речовими доказами - зберігати у матеріалах кримінального провадження.
8. Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави витрати на проведення судових експертиз на загальну суму 53 297 (п'ятдесят три тисячі двісті дев'яносто сім) гривень.
Вирок може бути оскаржений протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Вищий антикорупційний суд до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Вирок підлягає негайному врученню обвинуваченому і прокурору.
Суддя ОСОБА_1