печерський районний суд міста києва
Справа № 757/41022/25-к
27 серпня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора: ОСОБА_3 , захисників: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , підозрюваного: ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 про застосування підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, -
26.08.2025 старший слідчий в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 , за погодженням із прокурором у кримінальному провадженні - прокурором другого відділу другого управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту.
Клопотання обґрунтовує тим, що у провадженні Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань перебувають матеріали кримінального провадження № 62020000000000682 від 27.08.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 358, ч.1 та ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 365, ч. 2 ст. 367 КК України.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 червня 2020 року № 643-р, ОСОБА_6 призначено Головою Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Голова Держгеокадастру України) з 11 червня 2020 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальними повноваженнями здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій або виконують такі функції за спеціальними повноваженнями, якими особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління зі спеціальним статусом, повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Аналогічне визначення службових осіб міститься у примітці до ст. 364 КК України.
Згідно з ст. 8 Закону України «Про землеустрій» в редакції станом на 07.10.2020 регулювання у сфері землеустрою здійснюють Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, а також центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі у межах повноважень, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 14 Закону України «Про землеустрій» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у сфері землеустрою належать:
? внесення пропозицій про формування державної політики у сфері землеустрою і забезпечення її реалізації;
? участь у розробленні та реалізації загальнодержавних і регіональних програм використання та охорони земель;
? здійснення землеустрою, у тому числі забезпечення проведення державної інвентаризації земель;
? здійснення сертифікації інженерів-землевпорядників, утворення Кваліфікаційної комісії та ведення Державних реєстрів сертифікованих інженерів-землевпорядників та інженерів-геодезистів;
? розроблення в установленому законодавством порядку нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил;
? створення інформаційної бази даних з питань землеустрою;
? проведення державної експертизи документації із землеустрою у випадках та порядку, передбачених законом;
? організація, у тому числі за участю іноземних наукових установ та організацій, наукових досліджень з питань землеустрою;
? забезпечення створення, формування і ведення Державного фонду документації із землеустрою;
? здійснення державного нагляду у сфері землеустрою.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15 (далі - Положення), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі - Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Держгеокадастр у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Основними завданнями Держгеокадастру є:
? реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів;
? надання адміністративних послуг згідно із законом у відповідній сфері;
? внесення на розгляд Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань:
1) розробляє (пп. 4 п. 4 Положення):
- нормативно-технічні документи, державні стандарти, норми і правила у сфері земельних відносин в установленому законодавством порядку;
- стандарти і технічні регламенти у сфері Державного земельного кадастру відповідно до закону, а також порядки створення та актуалізації картографічних матеріалів, кадастрових класифікаторів, довідників та баз даних;
- нормативно-технічні документи з питань геодезії, картографії, геоінформаційних систем;
2) організовує проведення відповідної експертизи географічних назв (пп. 22 п. 4 Положення);
3) організовує та здійснює державний нагляд (контроль) (пп. 25-1 п. 4 Положення):
а) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за:
- веденням державного обліку і реєстрацією земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель;
- виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасним проведенням рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених відповідним робочим проєктом землеустрою;
- дотриманням вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових договорів, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;
- дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;
- дотриманням правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереженням захисних насаджень і межових знаків;
- проведенням землеустрою, виконанням заходів, передбачених проєктами землеустрою, зокрема за дотриманням власниками та користувачами земельних ділянок вимог, визначених у проєктах землеустрою;
- розміщенням, проєктуванням, будівництвом та введенням в експлуатацію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;
- здійсненням заходів, передбачених відповідними робочими проєктами землеустрою, стосовно захисту земель від водної і вітрової ерозії, селів, підтоплення, заболочення, засолення, солонцювання, висушування, ущільнення та інших процесів, що призводять до погіршення стану земель, а також щодо недопущення власниками та користувачами земельних ділянок псування земель шляхом їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, заростання чагарниками, дрібноліссям та бур'янами;
- дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язковим здійсненням заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;
- дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;
- використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення;
- дотриманням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зокрема в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах;
б) в частині родючості ґрунтів за:
- зміною показників якісного стану ґрунтів у результаті проведення господарської діяльності на землях сільськогосподарського призначення;
- своєчасним проведенням підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності заходів щодо збереження, відтворення та підвищення родючості ґрунтів.
4) обстежує земельні ділянки, які підлягають рекультивації, та видає спеціальні дозволи на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок відповідно до проєктів, затверджених у встановленому порядку, а також обстежує земельні ділянки, яким заподіяна шкода внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу (пп. 25-2 п. 4 Положення);
5) складає протоколи про адміністративні правопорушення та розглядає справи про адміністративні правопорушення, накладає адміністративні стягнення (пп. 25-7 п. 4 Положення);
6) здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, обмежень у їх використанні (пп. 28 п. 4 Положення);
7) розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи (пп. 31 п. 4 Положення);
8) забезпечує науково-експертне, інформаційне та методичне проведення землевпорядних, землеоціночних робіт, вживає організаційних заходів щодо проведення земельних торгів та забезпечує здійснення підготовки ліцитаторів (пп. 37 п. 4 Положення);
9) здійснює землеустрій, у тому числі забезпечує проведення державної інвентаризації земель(пп. 38 п. 4 Положення);
10) здійснює державний нагляд у сфері землеустрою (пп. 45 п. 4 Положення);
11) проводить відповідно до законодавства моніторинг земель та охорону земель (пп. 46 п. 4 Положення);
12) проводить в установленому законодавством порядку державну експертизу програм і проєктів з питань землеустрою, програм з питань топографо-геодезичної і картографічної діяльності, проєктів топографо-геодезичних і картографічних робіт та їх результатів; погоджує надання висновків за результатами проведення державної експертизи програм і проєктів з питань ведення та адміністрування Державного земельного кадастру, матеріалів і документації Державного земельного кадастру (пп. 49 п. 4 Положення);
13) погоджує в межах повноважень, передбачених законом, документацію із землеустрою (пп. 50 п. 4 Положення);
14) здійснює методичне забезпечення та координацію діяльності у сфері державної експертизи землевпорядної документації на територіальному рівні, а також методичне забезпечення діяльності у сфері державної експертизи землевпорядної документації розробників об'єктів державної експертизи (пп. 51 п. 4 Положення);
15) здійснює інші повноваження, визначені законом (пп. 56 п. 4 Положення).
Держгеокадастр очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу (п. 10).
Голова Держгеокадастру України (п. 11):
- очолює Держгеокадастр, здійснює керівництво його діяльністю, представляє його у відносинах з іншими органами, підприємствами, установами, організаціями в Україні та за її межами;
- в межах повноважень, передбачених законом, організовує та контролює виконання в апараті Держгеокадастру та його територіальних органах Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України та наказів Мінекономіки з питань, що належать до компетенції Держгеокадастру;
- вносить на розгляд Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства пропозиції щодо забезпечення формування державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів, зокрема розроблені Держгеокадастром проєкти законів, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, наказів Мінекономіки, а також позицію щодо проєктів, розробниками яких є інші міністерства;
- подає на затвердження Міністру розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства плани роботи Держгеокадастру;
- забезпечує виконання Держгеокадастром наказів Мінекономіки та доручень Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства з питань, що належать до компетенції Держгеокадастру;
- звітує перед Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства про виконання планів роботи Держгеокадастру та покладених на нього завдань, про усунення порушень і недоліків, виявлених під час проведення перевірок діяльності Держгеокадастру, його територіальних органів, а також про притягнення до відповідальності посадових осіб, винних у допущених порушеннях;
- вносить Міністру розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства пропозиції щодо утворення в межах граничної чисельності державних службовців і працівників Держгеокадастру та коштів, передбачених на його утримання, а також щодо ліквідації, реорганізації Кабінетом Міністрів України територіальних органів Держгеокадастру, які є юридичними особами публічного права;
- утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, затверджує положення про них (їх статути), в установленому порядку призначає на посаду та звільняє з посади їх керівників, здійснює в межах повноважень, передбачених законом, інші функції з управління об'єктами державної власності, що належать до сфери управління Держгеокадастру;
- призначає на посаду за погодженням з Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та головами відповідних місцевих держадміністрацій та звільняє з посади керівників територіальних органів Держгеокадастру відповідно до законодавства про державну службу;
- призначає на посаду за погодженням з Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та звільняє з посади заступників керівників територіальних органів Держгеокадастру відповідно до законодавства про державну службу;
- забезпечує взаємодію Держгеокадастру з визначеним Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства структурним підрозділом Мінекономіки, відповідальним за взаємодію з Держгеокадастром;
- забезпечує дотримання встановленого Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства порядку обміну інформацією між Мінекономіки і Держгеокадастром та вчасність її подання;
- призначає на посаду та звільняє з посади у порядку, передбаченому законодавством про державну службу, державних службовців апарату Держгеокадастру (якщо інше не передбачено законом);
- приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, працівників Держгеокадастру;
- вносить в установленому порядку подання щодо представлення державних службовців і працівників апарату Держгеокадастру, його територіальних органів до відзначення державними нагородами;
- вирішує в установленому порядку питання щодо заохочення та притягнення до дисциплінарної відповідальності державних службовців і працівників апарату Держгеокадастру, керівників територіальних органів Держгеокадастру, присвоює їм ранги державних службовців (якщо інше не передбачено законом);
- встановлює відомчі заохочувальні відзнаки та вирішує питання про нагородження ними;
- призначає на посаду та звільняє з посади за погодженням з Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства керівників і заступників керівників самостійних структурних підрозділів апарату Держгеокадастру;
- розподіляє обов'язки між своїми заступниками;
- затверджує положення про територіальні органи Держгеокадастру;
- затверджує положення про самостійні структурні підрозділи апарату Держгеокадастру;
- скасовує повністю чи в окремій частині акти територіальних органів Держгеокадастру;
- утворює комісії, робочі та експертні групи;
- скликає та проводить наради з питань, що належать до його компетенції;
- підписує накази Держгеокадастру;
- у межах повноважень, передбачених законом, дає обов'язкові для виконання державними службовцями і працівниками апарату Держгеокадастру та його територіальних органів доручення;
- приймає в установленому порядку рішення про розподіл бюджетних коштів, розпорядником яких є Держгеокадастр;
- забезпечує реалізацію державної політики щодо державної таємниці, контроль за її збереженням в апараті Держгеокадастру;
- здійснює інші повноваження, визначені законом.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - це органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Відповідно до п. 5-1 Положення (зі змінами та доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.2020 № 651) Голова Держгеокадастру України є Головним державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, а його перший заступник та заступники - відповідно першим заступником та заступниками Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Відповідно до Розподілу обов'язків між Головою Держгеокадастру та його першим заступником та заступником, затвердженого наказом Держгеокадастру від 18.09.2020 № 390 (в редакції наказу Держгеокадастру від 25.09.2020 № 405), Голова Держгеокадастру України здійснює повноваження Головного державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Таким чином, згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів», ст. ст. 11, 25 Закону України «Про державну службу», п. 1 примітки до ст. 364 КК України, ОСОБА_6 перебуваючи на посаді Голови Держгеокадастру, був працівником правоохоронного органу та службовою особою, яка здійснювала функції представника влади.
Згідно з ст. 6 Закону України «Про державну службу» посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців.
Як службова особа органу державної влади ОСОБА_6 відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України був зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 2 статті 6 даного Закону встановлено, що посада Голови Держгеокадастру України відноситься до категорії «А» (вищий корпус державної служби).
Відповідно до Закону України «Про державну службу» та п. 3 Загальних правил поведінки державного службовця, затверджених наказом Головного управління державної служби України від 05.08.2016 № 158, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.08.2016 за № 1203/29333, у своїй діяльності на посаді Голови Держгеокадастру ОСОБА_6 мав дотримуватись таких принципів державної служби, як служіння народу України, забезпечення довіри суспільства до державної служби, охорона та сприяння реалізації прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина, законності, професіоналізму, компетентності, чесності, відданості справі, персональної відповідальності за виконання службових обов'язків.
Згідно з ст. 8 Закону України «Про державну службу» ОСОБА_6 , будучи Головою Держгеокадастру, повинен був дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов'язки, додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції, забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів.
Згідно з ч. 1 ст. 35 Закону України «Про землеустрій» з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень суб'єктами владних повноважень, проводиться інвентаризація земель.
За результатами проведення інвентаризації земель виконавцями розробляється технічна документація, склад якої визначено ст. 57 Закону України «Про землеустрій».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій», технічна документація із землеустрою - це сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проєктування.
Частиною 1 статті 29 Закону України «Про землеустрій» встановлено, що документація із землеустрою включає в себе текстові та графічні матеріали і містить обов'язкові положення, встановлені завданням на розробку відповідного виду документації.
Згідно з ч. 3 ст. 25 Закону України «Про землеустрій» види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом.
За п. «к» ч. 2 ст. 25 Закону України «Про землеустрій», технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель є окремим видом документації із землеустрою.
Вимоги щодо проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складання за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (далі - технічна документація) визначені Порядком проведення інвентаризації земель, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 р. № 476.
Згідно з п. 27 зазначеного Порядку технічна документація погоджується та затверджується в порядку, встановленому ст. 186 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
Відповідно до ч. 13 ст. 186 ЗК України у разі якщо на підставі матеріалів інвентаризації здійснюються формування земельних ділянок за рахунок земель державної та комунальної власності, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певних категорій, технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель (крім технічної документації, за якою проводиться інвентаризація масиву земель сільськогосподарського призначення) погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 ЗК України.
Крім того, згідно ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель у разі формування земельних ділянок за рахунок особливо цінних земель підлягає обов'язковій державній експертизі.
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» державна експертиза землевпорядної документації (далі - державна експертиза) - це діяльність, метою якої є дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» основними завданнями державної експертизи є перевірка відповідності об'єктів державної експертизи вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка її об'єктивних та обґрунтованих висновків.
Згідно статті 5 Закону, державна експертиза має здійснюватися на наступних принципах:
? законність;
? незалежність і компетентність при проведенні державної експертизи;
? об'єктивність досліджень об'єктів державної експертизи;
? повнота аналізу та обґрунтованість висновків державної експертизи;
? відповідальність за достовірність і повноту аналізу, обґрунтованість висновків державної експертизи.
Статтями 32, 33 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» визначено, що державна експертиза проводиться шляхом розгляду документації та матеріалів. Проведення державної експертизи передбачає експертне дослідження, перевірку, аналіз і оцінку об'єкта державної експертизи та підготовку обґрунтованого та об'єктивного експертного висновку.
Процедура проведення державної експертизи включає:
? перевірку наявності та повноти необхідних документів і матеріалів щодо об'єктів державної експертизи та їх реєстрацію (підготовча стадія);
? аналітичне опрацювання документів чи матеріалів щодо об'єктів державної експертизи, а в разі необхідності - проведення обстежень у натурі (на місцевості) та проведення на їх основі аналізу їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам (основна стадія);
? узагальнення окремих експертних досліджень, одержаної інформації, підготовку висновку державної експертизи та видачу його замовникам об'єктів державної експертизи (заключна стадія).
При проведенні державної експертизи досліджуються, перевіряються, аналізуються та оцінюються:
? питання дотримання вимог законодавства та встановлених стандартів, норм і правил при прийнятті проєктних рішень;
? відповідність передбачених документацією і матеріалами заходів завданням на проєктування, вимогам раціонального використання та охорони земель, а також дотриманню законних прав та інтересів власників земельних ділянок та землекористувачів, держави і суспільства.
Відповідно до статті 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», результатом проведення державної експертизи є висновок державної експертизи.
Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується.
У разі якщо об'єкт державної експертизи не повною мірою відповідає вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, він повертається на доопрацювання. При цьому вказуються конкретні вимоги, відповідно до яких необхідно внести зміни і доповнення до об'єкта державної експертизи.
Реалізація заходів, передбачених документацією із землеустрою щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи без позитивних висновків державної експертизи забороняється.
Голова Держгеокадастру України ОСОБА_6 , будучи службовою особою, відповідальним за організацію та результати діяльності Держгеокадастру, у порушення вимог зазначених нормативно-правових актів, неналежно виконуючи покладені на нього службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, вчинив кримінальне правопорушення у сфері службової діяльності за таких обставин.
Так, 26.06.2020 Державне підприємство «Дослідне господарство «Дніпро» Державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України» (далі - ДП «ДГ «Дніпро») звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області із заявою № 101 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, які перебувають у користуванні підприємства.
Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області 04.08.2020 надано дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо інвентаризації земель ДП «ДГ «Дніпро» орієнтовною площею 4 934,5 га, що відповідало площі, зазначеній у акті на право постійного користування землею серії ДП, виданому згідно з рішенням Новоолександрівської сільської Ради народних депутатів від 09.04.1994 № 24, на підставі якого ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» використовувало зазначені землі.
В подальшому на підставі зазначеного дозволу ДП «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на замовлення ДП «ДГ Дніпро» виготовлено Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у ДЗК) в користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ДУ Інститут зернових культур НААН України» за межами населеного пункту на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області (далі - Технічна документація ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН»), за результатами якої здійснено формування 34 (тридцяти чотирьох) земельних ділянок загальною площею 3 204,7435 га, що на 1 729,7565 га менше за площу, щодо якої наказом Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 1-ІЗ від 04.08.2020 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою.
Відповідно до пп. «в» ч. 3 ст. 57 Закону України «Про землеустрій» в редакції, чинній у період з 04.08.2020 по 07.10.2020, технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель включає пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, що посвідчують право на земельну ділянку, та Державному земельному кадастрі.
При цьому невстановлена особа, яка від імені ДП «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» забезпечила виготовлення Технічної документації ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», не відобразила у Технічній документації ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» розбіжності у 1 729,7565 га між даними, отриманими в результаті проведення інвентаризації, та документом, що посвідчує право на земельну ділянку, натомість вказала про не виявлення розбіжностей між інформацією, яка міститься у документах, що посвідчують право на земельні ділянки, та матеріалами Державного земельного кадастру.
Таким чином, при проведенні технічної інвентаризації та формуванні земельних ділянок, що перебували у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», у Технічній документації безпідставно не були враховані частини відповідних земельних ділянок, що перебували у користуванні державного підприємства, які, у тому числі, охоплювалися вихідними даними для проведення інвентаризації - викопіюваннями із Державного земельного кадастру та викопіюваннями із матеріалів утворення території Новоолександрівської сільської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області.
Разом з тим, під час проведення робіт з інвентаризації земель ДП «ДГ «Дніпро» було встановлено, що частина земельних ділянок, які підлягають формуванню за його результатами, належать до агровиробничих груп ґрунтів 60д і 60е провінції Степова Правобережна, що відноситься до особливо цінних земель.
Таким чином, відповідно до ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» Технічна документація ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» підлягала обов'язковій державній експертизі.
Згідно з п. 4.1.1. Методики проведення державної експертизи землевпорядної документації, затвердженої наказом Держкомзему України від 03.12.2004 № 391 (далі - Методика) проведення обов'язкової державної експертизи щодо технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель у разі формування земельних ділянок за рахунок особливо цінних земель належить до відання Держгеокадастру України.
За вказаних умов 07.10.2020 із супровідним листом від ДП «Дніпровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» на адресу Держгеокадастру України надійшли матеріали Технічної документації ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН».
У той же день, 07.10.2020, Технічну документацію ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» зареєстровано в журналі обліку (реєстрації) об'єктів державної експертизи землевпорядної документації за № 4641-20.
Надалі того ж дня, 07.10.2020, Технічна документація ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» була передана на розгляд до Департаменту державної експертизи, сертифікації та нагляду у сфері землеустрою.
Того ж дня, тобто 07.10.2020, за результатами вивчення Технічної документації ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» невстановленими працівниками Держгеокадастру України підготовлено проєкт висновку, згідно з п. 10 якого під час державної експертизи Технічної документації ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» встановлено такі вимоги (пропозиції, зауваження), відповідно до яких необхідно внести зміни та доповнення до об'єкта державної експертизи з метою його приведення у відповідність з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, а саме:
1) долучити до складу документації із землеустрою:
- інформацію щодо агровиробничих груп ґрунтів, з урахуванням даних загальнонаціональної нормативно-грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.11.2018 №552;
- висновок про погодження документації із землеустрою структурним підрозділом у сфері містобудування та архітектури відповідно до вимог ст.ст. 186, 186-1 ЗК України;
- матеріали, які підтверджують статус ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» бути замовником технічної документації із землеустрою як землекористувача земельної ділянки згідно вимог п. 9 Порядку проведення інвентаризації земель, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 № 476;
2) доопрацювати:
- уточнити суміжних землевласників (землекористувачів) та у разі необхідності погодити з ними межі згідно з ст. 198 ЗК України;
- хронологію складання документації із землеустрою (договір на її виготовлення було укладено до отримання дозволу ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області на її розроблення, проте у технічному завданні до договору вже зазначено більш пізній номер наказу);
- на графічних матеріалах відобразити співвідношення меж земельних ділянок та розташованих поряд із ними водними об'єктами, а також межами їх прибережних захисних смуг;
3) копії документів та матеріалів оформити відповідно до вимог п. 3.3.2 Методики, а саме:
- матеріали проєкту привести у відповідність до вимог ст. 22 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (документи не мають містити підчищення або дописки, закреслені слова чи інші не обумовлені в них виправлення, орфографічні та арифметичні помилки, бути заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст).
Згідно з пп. 3.3.2 Методики усі основні документи і матеріали, додані до об'єкта державної експертизи повинні відповідати таким вимогам:
? передбачені законодавством погодження в паперовому вигляді повинні бути підписані керівником відповідального органу та скріплені його печаткою. В електронній формі документи засвідчуються електронним цифровим підписом керівника відповідального органу;
? графічні матеріали у встановлених законодавством випадках мають бути погоджені керівником територіального органу земельних ресурсів;
? кожен аркуш копій архівних документів повинен бути посвідчений підписом архіваріуса та печаткою архівної установи;
? кожен аркуш інших документів повинен бути посвідчений підписом і печаткою розробника об'єкта експертизи;
? кожен аркуш документів в паперовому вигляді повинен бути засвідчений підписом і печаткою (за наявності) розробника об'єкта експертизи, а також підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою. В електронній формі документи засвідчуються електронними цифровими підписами розробника об'єкта експертизи та сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою;
? документація із землеустрою повинна бути пронумерована, прошита та скріплена підписом і печаткою розробника об'єкта експертизи.
При виконанні цих вимог об'єкт державної експертизи підлягає реєстрації. В іншому випадку документація повертається замовнику на доопрацювання без реєстрації.
Всупереч положенням пп. 3.3.2 Методики невстановленими працівниками Держгеокадастру 07.10.2020 підготовлено проєкт висновку державної експертизи землевпорядної документації, п. 10 якого містить посилання на необхідність виконання вимог пп. 3.3.2 Методики, який, у свою чергу, містить імперативну вимогу щодо повернення замовнику документів на доопрацювання без реєстрації, що унеможливлює складання будь-якого висновку в разі невиконання умов пп. 3.3.2 Методики.
Водночас згідно з пп. 3.5.3. Методики підготовлені висновки державної експертизи повинні зводитись до трьох можливих варіантів:
1) землевпорядна документація в цілому відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється позитивно та погоджується (у разі необхідності погодження може обумовлюватися певними умовами щодо додаткового опрацювання окремих питань та внесення коректив, виконання яких не потребує суттєвих доробок);
2) землевпорядна документація не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, повертається на доопрацювання;
3) землевпорядна документація, яка не відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам, оцінюється негативно і не погоджується.
Відповідно до п. 11 складеного 07.10.2020 проєкту висновку за результатами опрацювання Технічної документації ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» технічна документація визнана такою, що не в повній мірі відповідала вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам та повернута розробнику на доопрацювання. Контроль за усуненням виявлених порушень було покладено на Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
Разом з тим, за пп. 3.5.3. Методики, об'єкт експертизи, який повернуто на доопрацювання, оцінюється позитивно та погоджується після внесення змін і доповнень до нього в порядку, передбаченому цією Методикою, з урахуванням зауважень та пропозицій, зазначених у висновку державної експертизи.
Тобто під час доопрацювання відповідного висновку в обов'язковому порядку ураховуються ті зауваження і пропозиції, які зазначені у висновку державної експертизи.
При цьому всупереч вимогам ч. 2 ст. 32 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» під час підготовки проєкту висновку у ньому не було відображено, що дозвіл на проведення інвентаризації надано на 4 934,5 га (загальна площа земель, зазначена в державному акті на право постійного користування), а за результатами інвентаризації сформовано земельні ділянки загальною площею лише 3 204,7435 га, при цьому жодних обґрунтувань (пропозицій щодо узгодження) з приводу різниці площі землекористування на 1 729,7565 га у Технічній документації ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» не наведено.
Надалі того ж дня, 07.10.2020, Голова Держгеокадастру України ОСОБА_6 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті, який розміщений в адміністративній будівлі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за адресою: м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 3, будучи службовою особою, на яку покладено здійснення організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, вчинив службову недбалість, тобто діючи всупереч інтересам служби, неналежно виконуючи покладені на нього службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, не вжив достатніх заходів для виявлення та перевірки відомостей у проєкті висновку державної експертизи землевпорядної документації, діючи в порушення вимог ст.ст. 4, 32 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації», якими встановлено обов'язок посадових осіб, що беруть участь у цій діяльності, здійснювати за її результатами підготовку об'єктивних та обґрунтованих висновків державної експертизи із дотриманням законних прав та інтересів власників земельних ділянок та землекористувачів, держави і суспільства, затвердив шляхом проставлення власного підпису на грифі «ЗАТВЕРДЖУЮ» висновок державної експертизи землевпорядної документації від 07.10.2020 № 4641-20 щодо інвентаризації земель, які перебували у постійному користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», та скріпив його гербовою печаткою, надавши у такий спосіб законної сили як офіційному документу, не врахувавши відсутності у ньому зауважень щодо обґрунтування причин або технічних рішень, через які землі загальною площею 1 729,7565 га, раніше передані у користування підприємства та щодо яких (у складі загального масиву земель, які перебували у користуванні підприємства) було надано дозвіл на проведення інвентаризації, не були включені до складу земельних ділянок, сформованих за результатами інвентаризації, що вказує на невідповідність Технічної документації ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН» завданню на проєктування, а також недотримання законних прав та інтересів держави як власника земельних ділянок і порушення абз. 3 ч. 2 ст. 32 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».
Цього ж дня, 07.10.2020, висновок державної експертизи землевпорядної документації від 07.10.2020 № 4641-20 було зареєстровано у Журналі реєстрації об'єктів експертизи за № 4641-20.
Відповідно до ч. 6 ст. 35 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації» у разі, якщо об'єкт державної експертизи не повною мірою відповідає вимогам законодавства, документація повертається на доопрацювання. При цьому вказуються конкретні вимоги, щодо яких необхідно внести зміни і доповнення до об'єкта державної експертизи.
Таким чином, при внесенні виправлень та врахуванні зазначених у висновку зауважень та пропозицій керівник територіального органу Держгеокадастру, на якого покладено контроль за усуненням зауважень державної експертизи, в порядку п. 3.5.9. Методики відповідним записом на висновку експертизи лише посвідчує факт виправлення виявлених при проведенні державної експертизи порушень.
Враховуючи, що у висновку державної експертизи від 07.10.2020 № 4641-20 не було зазначено про відсутність належного обґрунтування розбіжностей у 1 729,7565 га між даними, отриманими в результаті проведення інвентаризації, та документом, що посвідчує право на земельну ділянку, внаслідок чого частина земель, яка фактично перебувала у користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», не була відображена у Технічній документації ДП «ДГ «Дніпро» ІЗК НААН», службовими особами Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області під час доопрацювання Технічної документації оцінка зазначеному факту в подальшому не надавалася.
Надалі, 22.10.2020, після усунення зауважень, зазначених у висновку державної експертизи № 4641-20, наказом Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №27-ІЗ була затверджена Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у ДЗК) в користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ДУ Інститут зернових культур НААН України» за межами населеного пункту на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області.
Надалі Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області видано накази про надання фізичним особам дозволів на розроблення проєктів землеустрою щодо відведення у приватну власність у порядку безоплатної приватизації земельних ділянок за рахунок земель, які перебували у постійному користуванні ДП «ДГ Дніпро», проте не були включені у матеріали їх інвентаризації, а саме:
? наказ № 4-11107/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_8 ;
? наказ № 4-11124/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_9 ;
? наказ № 4-11132/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_10 ;
? наказ № 4-11170/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_11 ;
? наказ № 4-11173/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_12 ;
? наказ № 4-11175/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_13 ;
? наказ № 4-11181/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_14 ;
? наказ № 4-11183/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_15 ;
? наказ № 4-11193/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_16 ;
? наказ № 4-11197/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_17 ;
? наказ № 4-11200/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_18 ;
? наказ № 4-11974/15-20-СГ від 12.11.2020 за клопотанням ОСОБА_19 ;
? наказ № 4-11967/15-20-СГ від 12.11.2020 за клопотанням ОСОБА_20 ;
? наказ № 4-11166/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_21 ;
? наказ № 4-11154/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_22 ;
? наказ № 4-11146/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_23 ;
? наказ № 4-11131/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_24 ;
? наказ № 4-11182/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_25 ;
? наказ № 4-11198/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_26 ;
? наказ № 4-11189/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_27 ;
? наказ № 4-11151/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_28 ;
? наказ № 4-11180/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_29 ;
? наказ № 4-11149/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_30 ;
? наказ № 4-11135/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_31 ;
? наказ № 4-11165/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_32 ;
? наказ № 4-11162/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_33 ;
? наказ № 4-11184/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_34 ;
? наказ № 4-11177/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_35 ;
? наказ № 4-11192/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_36 ;
? наказ № 4-11159/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_37 ;
? наказ № 4-11153/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_38 ;
? наказ № 4-11141/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_39 ;
? наказ № 4-11137/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_40 ;
? наказ № 4-11157/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_41 ;
? наказ № 4-11158/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_42 ;
? наказ № 4-11140/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_43 ;
? наказ № 4-11148/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_44 ;
? наказ № 4-11178/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_45 ;
? наказ № 4-11102/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_46 ;
? наказ № 4-11134/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_47 ;
? наказ № 4-11155/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_48 ;
? наказ № 4-11167/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_49 ;
? наказ № 4-11160/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_50 ;
? наказ № 4-11100/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_51 ;
? наказ № 4-11139/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_52 ;
? наказ № 4-11172/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_53 ;
? наказ № 4-11125/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_54 ;
? наказ № 4-11186/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_55 ;
? наказ № 4-11163/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_56 ;
? наказ № 4-11099/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_57 ;
? наказ № 4-11187/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_58 ;
? наказ № 4-11105/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_59 ;
? наказ № 4-11121/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_60 ;
? наказ № 4-11098/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_61 ;
? наказ № 4-11128/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_62 ;
? наказ № 4-11136/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_63 ;
? наказ № 4-11144/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_64 ;
? наказ № 4-11179/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_65 ;
? наказ № 4-11108/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_66 ;
? наказ № 4-11171/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_67 ;
? наказ № 4-11112/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_68 ;
? наказ № 4-11130/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_69 ;
? наказ № 4-11110/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_70 ;
? наказ № 4-11123/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_71 ;
? наказ № 4-11169/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_72 ;
? наказ № 4-11152/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_73 ;
? наказ № 4-11145/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_74 ;
? наказ № 4-11104/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_75 ;
? наказ № 4-11164/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_76 ;
? наказ № 4-11161/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_77 ;
? наказ № 4-13523/15-20-СГ від 22.12.2020 за клопотанням ОСОБА_78 ;
? наказ № 4-11199/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_79 ;
? наказ № 4-11143/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_80 ;
? наказ № 4-11142/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_81 ;
? наказ № 4-11201/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_82 ;
? наказ № 4-11138/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_83 ;
? наказ № 4-11174/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_84 ;
? наказ № 4-11097/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_85 ;
? наказ № 4-11150/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_86 ;
? наказ № 4-11156/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_87 ;
? наказ № 4-11127/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_88 ;
? наказ № 4-11126/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_89 ;
? наказ № 4-11176/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_90 ;
? наказ № 4-11191/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_91 ;
? наказ № 4-11147/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_92 ;
? наказ № 4-11196/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_93 ;
? наказ № 4-11188/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_94 ;
? наказ № 4-11190/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_95 ;
? наказ № 4-11106/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_96 ;
? наказ № 4-11195/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_97 ;
? наказ № 4-11109/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_98 ;
? наказ № 4-11101/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_99 ;
? наказ № 4-11168/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_100 ;
? наказ № 4-11103/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_101 ;
? наказ № 4-11185/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_102 ;
? наказ № 4-11133/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_103 ;
? наказ № 4-11194/15-20-СГ від 22.10.2020 за клопотанням ОСОБА_104 ;
? наказ № 4-11467/15-20-СГ від 29.10.2020 за клопотанням ОСОБА_105 ;
? наказ № 4-11978/15-20-СГ від 12.11.2020 за клопотанням ОСОБА_106 ;
? наказ № 4-11966/15-20-СГ від 12.11.2020 за клопотанням ОСОБА_107 ;
? наказ № 4-11969/15-20-СГ від 12.11.2020 за клопотанням ОСОБА_108 ;
? наказ № 4-11973/15-20-СГ від 12.11.2020 за клопотанням ОСОБА_109 ;
? наказ № 4-11971/15-20-СГ від 12.11.2020 за клопотанням ОСОБА_110 ;
? наказ № 4-647/15-21-СГ від 12.01.2021 за клопотанням ОСОБА_111 ;
? наказ № 4-11985/15-20-СГ від 12.11.2020 за клопотанням ОСОБА_112 ;
? наказ № 4-11975/15-20-СГ від 12.11.2020 за клопотанням ОСОБА_113 ;
? наказ № 4-12515/15-20-СГ від 27.11.2020 за клопотанням ОСОБА_114 ;
? наказ № 4-12523/15-20-СГ від 27.11.2020 за клопотанням ОСОБА_115 ;
? наказ № 4-12509/15-20-СГ від 27.11.2020 за клопотанням ОСОБА_116 ;
? наказ № 4-12510/15-20-СГ від 27.11.2020 за клопотанням ОСОБА_117 ;
? наказ № 4-12518/15-20-СГ від 27.11.2020 за клопотанням ОСОБА_118 ;
? наказ № 4-12513/15-20-СГ від 27.11.2020 за клопотанням ОСОБА_119 ;
? наказ № 4-12551/15-20-СГ від 30.11.2020 за клопотанням ОСОБА_120 ;
? наказ № 4-12540/15-20-СГ від 30.11.2020 за клопотанням ОСОБА_121 ;
? наказ № 4-12553/15-20-СГ від 30.11.2020 за клопотанням ОСОБА_122 ;
? наказ № 4-12557/15-20-СГ від 30.11.2020 за клопотанням ОСОБА_123 ;
? наказ № 4-12544/15-20-СГ від 30.11.2020 за клопотанням ОСОБА_124 ;
? наказ № 4-12541/15-20-СГ від 30.11.2020 за клопотанням ОСОБА_125 ;
? наказ № 4-12542/15-20-СГ від 30.11.2020 за клопотанням ОСОБА_126 ;
? наказ № 4-12546/15-20-СГ від 30.11.2020 за клопотанням ОСОБА_127 ;
? наказ № 4-12555/15-20-СГ від 30.11.2020 за клопотанням ОСОБА_128 ;
? наказ № 4-12539/15-20-СГ від 30.11.2020 за клопотанням ОСОБА_129 ;
? наказ № 4-12964/15-20-СГ від 09.12.2020 за клопотанням ОСОБА_130 ;
? наказ № 4-13162/15-20-СГ від 14.12.2020 за клопотанням ОСОБА_131 ;
? наказ № 4-437/15-21-СГ від 11.01.2021 за клопотанням ОСОБА_132 ;
? наказ № 4-440/15-21-СГ від 11.01.2021 за клопотанням ОСОБА_133 .
Після цього, у період з листопада 2020 року по травень 2021 року, за рахунок зазначених земель ДП «ДГ «Дніпро» були незаконно сформовані як «землі резервного фонду» та безоплатно передані у приватну власність зазначених фізичних осіб земельні ділянки з такими кадастровими номерами:
1) по Відділенню «І» - ділянці 1 - 1221486200:02:002:0019, 1221486200:02:002:0024, 1221486200:02:002:0047, 1221486200:02:002:0040, 1221486200:02:002:0044, 1221486200:02:002:0051, 1221486200:02:002:0032, 1221486200:02:002:0057, 1221486200:02:002:0036, 1221486200:02:002:0020, 1221486200:02:002:0021, 1221486200:02:002:0045, 1221486200:02:002:0028, 1221486200:02:002:0048, 1221486200:02:002:0011, 1221486200:02:002:0025, 1221486200:02:002:0058, 1221486200:02:002:0049, 1221486200:02:002:0037, 1221486200:02:002:0034, 1221486200:02:002:0038, 1221486200:02:002:0017, 1221486200:02:002:0063, 1221486200:02:002:0056, 1221486200:02:002:0015, 1221486200:02:002:0018, 1221486200:02:002:0023, 1221486200:02:002:0046, 1221486200:02:002:0010, 1221486200:02:002:0013, 1221486200:02:002:0029, 1221486200:02:002:0012, 1221486200:02:002:0014, 1221486200:02:002:0065, 1221486200:02:002:0043, 1221486200:02:002:0064, 1221486200:02:002:0031, 1221486200:02:002:0041, 1221486200:02:002:0027, 1221486200:02:008:0011, 1221486200:02:009:0001 загальною площею 80,6195 га;
2) по Відділенню «І» - ділянці 2 - 1221486200:02:002:0039, 1221486200:02:002:0026, 1221486200:02:002:0035, 1221486200:02:002:0042, 1221486200:02:002:0053, 1221486200:02:002:0061, 1221486200:02:002:0059, 1221486200:02:002:0033, 1221486200:02:002:0022, 1221486200:02:002:0009, 1221486200:02:002:0008 загальною площею 22 га;
3) по Відділенню «І» - ділянці 3 - 1221486200:02:008:0005, 221486200:02:008:0006, 1221486200:02:008:0007, 1221486200:02:008:0008, 1221486200:02:008:0009, 1221486200:02:008:0010 загальною площею 11,0766 га;
4) по Відділенню «І» - ділянці 4 - 1221486200:02:010:0003, 1221486200:02:010:0004, 1221486200:02:010:0006, 1221486200:02:010:0007, 1221486200:02:010:0008, 1221486200:02:010:0009, 1221486200:02:010:0010, 1221486200:02:010:0011, 1221486200:02:010:0012, 1221486200:02:010:0015 загальною площею 18,9791 га;
5) по Відділенню «І» - ділянці 5 - 1221486200:02:010:0013, 1221486200:02:010:0014 загальною площею 3,4011 га;
6) по Відділенню «І» - ділянці 6 - 1221486200:02:032:0024
площею 2 га;
7) по Відділенню «І» - ділянці 7 - 1221486200:02:032:0006
площею 1,7815 га;
8) по Відділенню «І» - ділянці 8 - 1221486200:02:032:0005, 1221486200:02:033:0007 загальною площею 3,8813 га;
9) по Відділенню «І» - ділянці 9 - 1221486200:02:033:0005, 1221486200:02:033:0006 загальною площею 2,2218 га;
10) по Відділенню «І» - ділянка 11 - 1221486200:02:031:0003
площею 1,7094 га;
11) по Відділенню «І» - ділянці 13 - 1221486200:02:037:0011, 1221486200:02:037:0012 загальною площею 2,0024 га;
12) по Відділенню «І» - ділянці 16 - 1221486200:02:045:0003, 1221486200:02:045:0004, 1221486200:02:045:0005, 1221486200:02:045:0006 загальною площею 6,7898 га;
13) по Відділенню «І» - ділянці 19 - 1221486200:02:030:0005, 1221486200:02:030:0006, 1221486200:02:030:0007, 1221486200:02:030:0008 загальною площею 5,4700 га;
14) по Відділенню «І» - ділянці 23 - 1221486200:02:013:0002, 1221486200:02:013:0006, 1221486200:02:013:0007, 1221486200:02:013:0008, 1221486200:02:025:0001, 1221486200:02:026:0001, 1221486200:02:027:0001, 1221486200:02:028:0001, 1221486200:02:028:0002, 1221486200:02:028:0003 загальною площею 19,3937 га;
15) по Відділенню «І» - ділянці 24 - 1221486200:02:014:0002, 1221486200:02:014:0003, 1221486200:02:014:0004, 1221486200:02:014:0006, 1221486200:02:014:0007, 1221486200:02:014:0008, 1221486200:02:014:1008 загальною площею 13,4049 га;
16) по Відділенню «І» - ділянці 25 - 1221486200:02:013:0003, 1221486200:02:013:0004, 1221486200:02:013:0005, 1221486200:02:013:0009, 1221486200:02:013:0010, 1221486200:02:013:0011, 1221486200:02:014:0001, 1221486200:02:014:0005, 1221486200:02:024:0001 загальною площею 17,9922 га;
17) по Відділенню «ІІ» - ділянці 3 - 1221486200:03:039:0002, 1221486200:03:039:0003 загальною площею 3,4850 га;
18) по Відділенню «ІІІ» - ділянці 4 - 1221486200:03:026:0002, 1221486200:03:026:0004, 1221486200:03:026:0005 загальною площею 5,9925 га;
всього загальною площею 232,2608 га.
Загальна вартість зазначених земельний ділянок на момент їх вибуття з державної власності становить 23 446 3822,85 грн, що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Вибуття з державної власності зазначених земельних ділянок, які знаходилися у користуванні ДП «ДГ «Дніпро», перебуває у прямому причинно-наслідковому зв'язку з неналежним виконанням Головою Держгеокдастру України ОСОБА_6 своїх службових обов'язків під час затвердження 07.10.2020 висновку державної експертизи землевпорядної документації № 4641-20, оскільки затвердження та надання зазначеного висновку, складеного без урахування розбіжностей між даними, отриманими в результаті проведення інвентаризації, та документом, що посвідчує право на земельну ділянку, створило необхідні умови для їх подальшого незаконного обліку як земель резервного фонду, формування за їх рахунок земельних ділянок із зазначеними вище кадастровими номерами та передання їх у приватну власність фізичним особам.
Таким чином, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, Голова Держгеокадастру України ОСОБА_6 під час здійснення процедури державної експертизи землевпорядної документації - Технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності (несформованих земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, відомості про які відсутні у ДЗК) в користуванні ДП «ДГ «Дніпро» ДУ Інститут зернових культур НААН України» за межами населеного пункту на території Новоолександрівської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, будучи відповідальним за достовірність і повноту аналізу, обґрунтованість висновків державної експертизи, діючи всупереч встановленому законом обов'язку щодо підготовки за результатами державної експертизи об'єктивних та обґрунтованих висновків із дотриманням законних прав та інтересів власників земельних ділянок та землекористувачів, держави і суспільства, перебуваючи у приміщенні на своєму робочому місці у службовому кабінеті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру за адресою: м. Київ, вул. Святослава Хороброго, 3, затвердив висновок державної експертизи землевпорядної документації від 07.10.2020 № 4641-20 щодо інвентаризації земель, що перебували у постійному користуванні державного підприємства «Дослідне господарство «Дніпро» державної установи Інституту зернових культур Національної академії аграрних наук України», в якому не були відображені зауваження щодо розбіжностей між даними, отриманими в результаті проведення інвентаризації, та документом, що посвідчує право на земельну ділянку, а також щодо підстав невключення до складу земельних ділянок, сформованих за результатами інвентаризації, земель, раніше переданих у користування підприємства, які фактично залишалися у цьому користуванні станом на момент виготовлення технічної документації, чим спричинив тяжкі наслідки у вигляді незаконного вибуття із державної власності земельних ділянок загальною площею 232,2608 га, вартість яких становить 23 446 3822,85 грн, що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
У вчиненні вказаного кримінального правопорушення підозрюється: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українець, уродженець села Пеніжкове Христинівського району Черкаської області, громадянин України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий.
22.08.2025, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування підозрюваному ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1. Підозрюваний ОСОБА_6 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду.
Злочин, що інкримінується ОСОБА_6 , відповідно до ст. 12 КК України, відноситься до нетяжкого злочину оскільки санкція ч. 2 ст. 367 КК України передбачає можливість призначення покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Таким чином, в органу досудового розслідування є підстави вважати, що ОСОБА_6 усвідомлюючи суворість покарання за злочин, у вчиненні якого обґрунтовано підозрюється, може ухилятися від органу досудового розслідування, прокуратури, суду, чим унеможливить виконання завдань кримінального провадження, передбачених ст. 2 Кримінального процесуального кодексу України.
Разом з тим, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що ОСОБА_6 має широкі знайомства, регулярно виїжджає за кордон, що свідчить про можливість залишення місця проживання із подальшим переховуванням від правосуддя за межами України.
2. Підозрюваний ОСОБА_6 може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Станом на момент звернення із даним клопотанням, досудове розслідування ще триває, слідством до кінця не встановлено всіх обставин даних кримінальних правопорушень, а також не встановлено місцезнаходження всіх речей і документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень, у тому числі оригінал висновку державної експертизи № 4641-20 від 07.10.2020.
Разом з тим, підозрюваний ОСОБА_6 , у якого залишилися знайомі серед службових осіб Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, може вжити заходів до їх знищення, приховання, заміни чи спотворення як особисто так і через інших осіб.
3. Підозрюваний ОСОБА_6 , може незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому ж кримінальному провадженні.
На даний момент стороною обвинувачення вживаються заходи до встановлення всіх обставин вчинення ОСОБА_6 , злочину, у тому числі допит свідків та відшукання речей і документів, які можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні.
Так, у кримінальному провадженні свідками виступає значна частина з числа колишніх підлеглих працівників з Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру підозрюваного ОСОБА_6 , а тому останній з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності може шляхом умовляння, підкупу або в інший спосіб схилити цих осіб до відмови від надання показань на досудовому розслідуванні, або у суді, або до зміни раніше наданих показань, вигідних стороні захисту.
Також на даному етапі досудового розслідування встановлюються інші причетні до вчинення кримінальних правопорушень особи, а також підлягають допиту свідки, на яких підозрюваний може впливати з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності як особисто так і через третіх осіб.
4. Також підозрюваний ОСОБА_6 може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
На даний час у кримінальному провадженні перевіряється причетність низки інших осіб до підготовки та вчинення вищевказаного кримінального правопорушення, у тому числі осіб, знайомих з підозрюваним. Враховуючи викладене, існують обґрунтовані підстави вважати, що підозрюваний може узгоджувати свої дії з невстановленими на даний час особами та таким чином намагатися не допустити викриття себе, як співвиконавця розслідуваного кримінального правопорушення, а також встановлення обставин його підготовки та вчинення. Також підозрюваний, перебуваючи не під вартою, усвідомлюючи, що досудове розслідування перебуває в активній стадії та проводяться слідчі дії спрямовані на встановлення персональних даних осіб, причетних до вчинення інкримінованого йому кримінального правопорушення, зможе сприяти переховуванню таких осіб від органу досудового розслідування, у тому числі керувати такою протиправною діяльністю та фінансувати її віддалено за допомогою засобів зв'язку. Також слід враховувати, що підозрюваний є колишнім високопосадовцем органів державної влади у зв'язку з чим він має сталі зв'язки із представниками судових та правоохоронних органів, які на його прохання можуть вплинути на подальший хід досудового розслідування.
Обставини встановлені під час досудового розслідування на думку слідчого виправдовують застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, оскільки інші запобіжні заходи не зможуть запобігти вказаним ризикам.
Прокурор в судовому засіданні доводи клопотання підтримав, просив задовольнити, зазначивши, що запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту є єдиним можливим заходом, а відтак інші, більш м'які запобіжні заходи не можуть забезпечити належної процесуальної поведінки підозрюваного.
Підозрюваний та його захисник в судовому засіданні заперечували щодо задоволення клопотання, просили відмовити, зазначали, що клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту є необґрунтованим, повідомлення про підозру, яке було вручено ОСОБА_6 не підтверджується неявними в матеріалах кримінального провадження доказами, як того вимагає ч. 1 ст. 276 КПК України, ризики, передбачені ст. 177 КПК України, відсутні.
Разом з цим, стороною захисту в судовому засіданні було наголошено, що ОСОБА_6 має стійкі соціальні зв'язки, є керівником великого сільськогосподарського підприємства, одружений, має на утриманні дружину, яка перебуває на восьмому тижні вагітності, чотирьох малолітніх синів, один з яких, а саме: ОСОБА_134 має наступні захворювання: гіпогамаглобулінемію, хронічну реативовану інфекцію вірусу герпесу 7 типу, вірусемію PANDAS з високим рівнем антитіл до В-гемолітичного стрептококу, синдром низькоінтенсивного нейрозапалення, підвищену проникливість кишкевнику, серопозитивність по ANA (параінфекційне аутоімунне ускладнення), мітохондріальну дисфенкцію.
Вивчивши клопотання та докази, якими обґрунтовується клопотання, заслухавши думку учасників судового провадження, надходжу до наступних висновків.
22.08.2025, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Відповідно до ч.1 ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Враховуючи, що відповідно до ч. 5 ст. 9 КПК кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), слідчий суддя приймає до уваги, що згідно з рішенням ЄСПЛ у справі «Феррарі-Браво проти Італії» не можна ставити питання про те, що арешт є виправданим тільки тоді, коли доведено факт вчинення та характер інкримінованих правопорушень, оскільки останнє є завданням попереднього розслідування.
При цьому, прокурором не наведено обставин та не надано доказів того, що підозрюваний має намір переховуватись від органу досудового розслідування та суду або вчиняє будь-які дії для цього, може впливати на хід кримінального провадження незаконними діями, натомість у судовому засіданні підозрюваний зазначив, що наміру переховуватися від органу досудового розслідування та суду він не має, будь-яким чином перешкоджати здійсненню досудового розслідування не буде. А відтак приходжу до висновку, що заявлені ризики стороною обвинувачення не містять доказового обґрунтування та до таких доводів прокурора слідчий суддя ставиться критично.
Слід звернути увагу, події інкримінованого ОСОБА_6 кримінального правопорушення сталися з листопада 2020 року по травень 2021 року, а повідомлення про підозру вручено 22.08.2025, за це час ОСОБА_6 не вчинив жодних дій щодо переховування, перешкоджання здійсненню досудового розслідування.
У рішенні Європейського суду з прав людини «Нікіфоренко проти України» від 18.02.2010, заява № 14613/03, а також рішення «Nordblad v. Sweden», заява № 19076/91, «Roldan Texeira and Other v. Italy», заява № 40655/98, «Amuur v. France», n.42, вказувалось, що проголошуючи «право на свободу», стаття 5 Конвенції говорить про фізичну свободу людини, вона ставить за мету забезпечити, щоб нікого не було позбавлено свободи свавільно.
Свавілля може виникнути:
- коли має місце елемент несумлінності або обману з боку органів влади,
- коли санкція на арешт та виконання затримання не відповідають у дійсності меті обмежень, дозволених відповідним пунктом 1 ст. 5 Конвенції,
- якщо немає ніякого зв'язку між підставами для дозволеного позбавлення волі, на які робиться посилання, та місцем і умовами утримання під вартою,
- якщо немає пропорційності між підставою для затримання, на яку робиться посилання, та утриманням під вартою. Рішення Європейського суду з прав людини «James, Wells and Lee v. the UK», n.n. 192-195651, «Saadi v. the UK» [GC], n.69652.
Поняття «свободи особистості» має тлумачитись як відсутність будь-якого незаконного утримання. Рішення ЄСПЛ «Guzzardi v.Italy», n. 95671.
З урахуванням практики Європейського суду з прав людини, а також те, що кримінально процесуальним законом не визначено ризику як то необхідність суспільного інтересу, що може переважати над основоположними гарантіями прав людини, слідчий суддя відхиляє такі доводи слідчого.
Крім того, слід зауважити, що ОСОБА_6 має стійкі соціальні зв'язки, є керівником великого сільськогосподарського підприємства, одружений, має на утриманні дружину, яка перебуває на восьмому тижні вагітності, чотирьох малолітніх синів, один з яких, а саме: ОСОБА_134 має наступні захворювання: гіпогамаглобулінемію, хронічну реативовану інфекцію вірусу герпесу 7 типу, вірусемію PANDAS з високим рівнем антитіл до В-гемолітичного стрептококу, синдром низькоінтенсивного нейрозапалення, підвищену проникливість кишкевнику, серопозитивність по ANA (параінфекційне аутоімунне ускладнення), мітохондріальну дисфенкцію.
Суд вважає що застосування до ОСОБА_6 є передчасним, оскільки на даний час стороною обвинувачення не доведено ризиків визначених ст. 177 КПК України.
Враховуючи те, що сторона кримінального провадження не довела суду виняткових обставин, які б виправдовували обмеження права підозрюваного на свободу та свідчили б про наявність ризиків регламентованих ст. 177 КПК України, що слугували б підставами для обрання запобіжного заходу у вигляді цілодобового арешту, слідчий суддя приходить до переконання про відмову у задоволенні клопотання, окрім того, слідчий суддя не вбачає підстав для застосування і менш суворого запобіжного заходу, у зв'язку із недоведеністю існування ризиків.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 176, 177, 178, 181, 183, 184, 193, 194, 196, 202, 205, 309, 532, 534 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах першого відділу Управління з досудового розслідування кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_7 про застосування підозрюваному ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1