707/3270/25
3/707/1339/25
04 вересня 2025 року м. Черкаси
Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Волкова Н.С, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділу поліцейської діяльності №1 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД № 439078, 22.08.2025 близько 11 години 00 хвилин, ОСОБА_1 в магазині «Госптовари» по вул. Шевченка, 33, с. Леськи Черкаського району Черкаської області, у громадському місці, де на ґрунті раптового конфлікту штовхнув ОСОБА_2 , в результаті чого остання впала на підлогу, отримавши фізичний біль, а також порушив громадський порядок та спокій громадян.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він є особою з інвалідністю, вину не визнає, вказаного правопорушення не вчиняв.
Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи, приходить до наступного.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 279 КУпАП на засіданні при розгляді справи про адміністративне правопорушення заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. При цьому серед обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, визначених ст. 280 КУпАП, є встановлення того, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Статтею 7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно із ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом та на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь.
У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyeva v. Russia», рішення від 30.05.2013, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява № 926/08, рішення від 20.09.2016) Європейський суд з прав людини, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколами про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
До матеріалів справи на підтвердження вини у вчиненні правопорушення ОСОБА_1 додано протокол прийняття заяви про вчинене кримінальне правопорушення (або таке, що готується) від 22.08.2025 на особу «ОСОБА_3 », у той час як протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 439078 складений відносно ОСОБА_1 .
Крім того, у письмових поясненнях ОСОБА_2 від 22.08.2025 вказується, що саме мешканець села на ім'я «ОСОБА_3 » вчинив конфлікт, за вказаною адресою та часом.
У письмових поясненнях ОСОБА_4 від 22.08.2025 містяться аналогічні посилання на те, що саме мешканець села на ім'я «ОСОБА_3 » вчинив конфлікт, за вказаною адресою та часом.
До матеріалів справи додано Рапорт сержанта поліції Дона Олександра від 15.08.2025 про те, що 15.08.2025 під час відпрацювання з метою виявлення осіб СЗЧ було виявлено- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Суд наголошує, що дані відомості жодним чином не підтверджують вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення та не відносяться до справи.
Вказані матеріали адміністративної справи суд вважає не достатніми для встановлення винуватості ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому правопорушення, оскільки у матеріалах справи відсутні будь-які характеризуючі матеріали, фото-, відеоматеріали, чи інші докази, на підставі яких можна було б зробити висновок про винуватість особи.
Суд всебічно, об'єктивно, у повному обсязі вивчивши матеріали справи, прийшов до висновку, що з наявних матеріалів справи не підтверджується факт вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, оскільки сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не є належним та беззаперечним доказом вчинення адміністративного правопорушення.
Таким чином, суддя прийшла до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад та подія адміністративного правопорушення у зв'язку із недоведеністю.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП - провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 173, 247, 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Копію постанови направити до Відділу поліцейської діяльності №1 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області з метою взяття її до відома посадовими особами, які відповідають за збирання доказів адміністративних правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду у десятиденний строк з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Черкаський районний суд Черкаської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Н. С. Волкова