ЄУ № 712/10246/25
Провадження № 3/712/3014/25
03 вересня 2025 року м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Пронька В.В.,розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції (протоколи серія ЕПР 1 №399269 від 22.07.2025, серія ЕПР 1 № 421670 від 13.08.2025) про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який працює в КП «Черкасиелектротранс», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , якому роз'яснено його права, відповідно до ст. 268 КУпАП, за вчинення правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 140 КУпАП
До Соснівського районного суду м. Черкаси надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ЕПР 1 №399269 від 22.07.2025, серія ЕПР 1 № 421670 від 13.08.2025, відповідно до яких 22.07.2025 об 11 год. 20 хв. в м. Черкаси, вул. Дахнівська, 25А, гр. ОСОБА_1 , будучи відповідальною посадовою собою на посаді заступника головного енергетика КП «ЧЕТС» ЧМР, який несе повну відповідальність за справність контактної мережі тролейбусної лінії, не вжив своєчасних заходів щодо справності лінії, внаслідок чого відбувся обрив та падіння контактного дроту на автомобіль Chevrolet Aveo, д.н.з. НОМЕР_1 , який рухався по вулиці Дахнівська в бік вулиці Канівська, транспортний засіб отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п. 1.5 ПДР. Крім того, 02.08.2025 об 11 год. 50 хв. в м. Черкаси, вул. Смілянська, 76, гр. ОСОБА_1 , будучи відповідальною посадовою собою на посаді заступника головного енергетика КП «ЧЕТС» ЧМР, який несе повну відповідальність за справність контактної мережі тролейбусної лінії, не вжив своєчасних заходів щодо справності лінії, внаслідок чого відбувся обрив та падіння контактного дроту на автомобіль Renault Megane, д.н.з. НОМЕР_2 , який рухався по вулиці Смілянській та отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив п. 1.5 ПДР.
Відповідно до справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У судовому засіданні гр. ОСОБА_1 пояснив, що дійсно 22 липня 2025 року та 02 серпня 2025 року мали місце випадки обриву контактного дроту тролейбусної лінії за адресами вул. Дахнівська, 25А та вул. Смілянська, 76 відповідно. ОСОБА_1 зазначив, що контактна мережа є складною технічною системою, яка експлуатується у відкритому середовищі, тому передбачити дані ситуації дуже складно.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши думку з ОСОБА_1 , суд приходить до наступного висновку.
Основним для вирішення справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення складу правопорушення. Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно із ст. 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 складено протокол за ч.4 ст. 140 КУпАП.
Відповідальність за ч.4 ст. 140 КУпАП настає у випадку порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували, що саме ОСОБА_1 безпосередньо допустив порушення правил утримання контактної мережі, що стало причиною обриву дроту та пошкодження транспортних засобів. Протоколом не встановлено конкретних дій або бездіяльності, які можна прямо пов'язати з виникненням аварійної ситуації. Також не надано жодного об'єктивного підтвердження того, що на момент подій контактна мережа перебувала в аварійному стані, про який ОСОБА_1 був поінформований або мав можливість знати. Отже, обставини, викладені у протоколах, є недостатньо обґрунтованими для притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 140 КУпАП.
До матеріалів справи про адміністративне правопорушення додано схеми ДТП від 02.08.2025 та 22.07.2025, акти обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 02.08.2025 та 22.07.2025, письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 02.08.2025, письмові пояснення ОСОБА_3 від 22.07.2025, ОСОБА_4 від 22.07.2025, рапорт інспектора відділу БДР УПП в Черкаській області старшого лейтенанта поліції Красіловського В. від 23.07.2025, рапорт старшого інспектора відділу БДР УПП в Черкаській області капітана поліції Прилуцького В. від 13.08.2025 та рапорт інспектора взводу №2 роти №1 БУПП в Черкаській області ДПП лейтенанта поліції Воєнного В. від 02.08.2025.
У матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували, що ОСОБА_1 на момент подій обіймав посаду заступника головного енергетика КП «ЧЕТС» ЧМР або будь-яку іншу посаду, яка передбачає повноваження та відповідальність за утримання контактної мережі.
До суду не надано жодного документа, що підтверджував би його статус посадової особи, зокрема копії трудового договору, посадової інструкції, витягу з наказу про призначення чи інших офіційних підтверджень його службового становища.
За відсутності таких доказів неможливо достовірно встановити, що ОСОБА_1 мав відповідні повноваження та обов'язки, порушення яких могло б утворювати склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 140 КУпАП.
Суд наголошує, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення за своєю правовою природою не є самостійними беззаперечним доказом, а обставини викладені в ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Суд не є тим органом, який збирає докази на підтвердження вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності. Це обов'язок органу, який складає протокол, і так само як і обов'язок доведення вини під час розгляду протоколу про адміністративне правопорушення. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, також не повинна доводити свою вину чи невинуватість.
Отже, суду не надано переконливих доказів вчинення ОСОБА_1 інкримінованого йому адміністративного правопорушення за ч.4 ст. 140 КУпАП.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин повинен проводитися їх судовий розгляд. З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення сам по собі без підтвердження іншими доказами не є доказом доведення вини, будь-яких переконливих доказів вини особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суду не надано, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 не вбачається складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 140 КУпАП.
Верховний Суд у постанові від 08.07.2020 № 463/1352/16-а зазначив, що у силу принципу презумпції невинуватості у справах про адміністративні правопорушення всі сумніви щодо події правопорушення та винності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи.
Згідно із ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ст. 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
Відповідно до статті 62 Конституції України, положення якої знайшли подальшу конкретизацію в національному законодавстві України, особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи.
Дотримання цих вимог є необхідним елементом процесуальної форми судового розгляду, забезпечує реалізацію закріплених у ст. 7 КПК таких засад кримінального провадження, як верховенство права, законність, презумпція невинуватості, забезпечення доведеності вини та право на захист.
Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення. Вимагання від особи представлення доказів на свій захист і спростування протоколу, є неприпустимим в розумінні принципу презумпції невинуватості, закріпленому в ст. 62 Конституції України.
Слід зауважити, що право на справедливий суд гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, прийнятою Радою Європи 04.11.1950, ратифікованою Україною 17.07.1997, відповідно до неї суд встановлює обґрунтованість будь-якого висунутого проти особи обвинувачення.
Відповідно до пункту 1 статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно із ч.1 п. 3 ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) при наявності обставин, передбачених ст. 247 КУпАП, виносить постанову про закриття справи.
З огляду на вищевикладене, оцінюючи відповідно до ст. 252 КУпАП надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, беручи до уваги, що органом, яким складено протокол про адміністративне правопорушення, не доведено порушення ОСОБА_1 ч.4 ст. 140 КУпАП, суд приходить до висновку про недоведеність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 140 КУпАП, а тому провадження у даній справі на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 247, 252, 283-285, 287 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 140 КУпАП закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м. Черкаси шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення десятиденного строку її оскарження.
Суддя: В.В. Пронька