Справа № 303/3937/25
Провадження № 3/303/1365/25
04 вересня 2025 року місто Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Задорожко Д.А., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП невідомий, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
26 травня 2025 року о 00 годині 35 хвилин в місті Мукачево на вулиці Автомобілістів 28, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки Dacia Logan д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме, різкий запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому порядку водій відмовився. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
В судове засідання ОСОБА_1 та його захисник, адвокат Пензеник В.І. не з'явилися, про час та місце слухання справи сповіщені належним чином.
Суд звертає увагу на наступне.
Днем вчинення адміністративного правопорушення є 26 травня 2025 року.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення надійшли до Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області 28 травня 2025 року. Розгляд справи призначено на 11 червня 2025 року. Про дату та час слухання справи ОСОБА_1 сповіщений належним чином.
11 червня 2025 року ОСОБА_1 подав до суду заяву про відкладення розгляду справи у зв'язку із погіршенням його стану здоров'я, при цьому підтверджуючих документів суду не надав. Розгляд справи відкладено на 26 червня 2025 року. Про дату та час слухання справи ОСОБА_1 сповіщений належним чином.
26 червня 2025 року захисник ОСОБА_1 , адвокат Пензеник В.І., подав до суду заяву про відкладення розгляду справи у зв'язку із його зайнятістю у справах у Закарпатському апеляційному суді. ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Розгляд справи відкладено на 09 липня 2025 року. Про дату та час слухання справи ОСОБА_1 та його захисник сповіщені належним чином.
09 липня 2025 року захисник ОСОБА_1 , адвокат Пензеник В.І., повторно подав до суду заяву про відкладення розгляду справи у зв'язку із його зайнятістю у справах у Закарпатському апеляційному суді. ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Розгляд справи відкладено на 23 липня 2025 року. Про дату та час слухання справи ОСОБА_1 та його захисник сповіщені належним чином.
23 липня 2025 року захисник ОСОБА_1 , адвокат Пензеник В.І., подав до суду заяву про відкладення розгляду справи у зв'язку із лікування ОСОБА_1 . Розгляд справи відкладено на 04 вересня 2025 року. Про дату та час слухання справи ОСОБА_1 та його захисник сповіщені належним чином.
04 вересня 2025 року ОСОБА_1 та його захисник в судове засідання не з'явилися, про час та місце слухання справи сповіщені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, заперечень щодо протоколу до суду не надходило.
Суд зазначає, що положеннями Кодексу України про адміністративні правопорушення не передбачено обов'язкової участі в розгляді справи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП.
Суд зауважує, що за час перебування адміністративної справи у суді (з 26 травня 2025 року) було призначено п'ять судових засідань, про які ОСОБА_1 та, в подальшому, його захисник повідомлялися належним чином. При цьому, причини неявки ОСОБА_1 у судові засідання призначені на 26 червня 2025 року, 09 липня 2025 року та ОСОБА_2 у судове засідання призначене на 04 вересня 2025 року, суд визнає неповажними, оскільки ними не надано жодних доказів на підтвердження поважності неприбуття в судове засідання.
Слід зазначити, що рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Наразі вжито всі необхідні заходи для забезпечення участі у судовому засіданні особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та його захисника, судом неодноразово задовольнялися клопотання сторони захисту про відкладення розгляду справи, причини неявки правопорушника та його захисника до суду визнані неповажними, в зв'язку з чим суд вважає необхідним розглядати справу за відсутності вказаних осіб.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення особи, яка притягується до відповідальності, суд приходить до наступного висновку.
Частиною 1 статті 130 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до статті 266 КУпАП, особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (частина 1); огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення (частина 2); у разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється (частина 3); огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я (частина 4).
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп'яніння), та оформлення результатів такого огляду визначає Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затверджена Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі за текстом - Інструкція).
Відповідно до п.2, 3 розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою КМУ від 17 грудня 2008 року № 1103, огляду підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - стан сп'яніння), згідно з ознаками такого стану, установленими МОЗ і МВС (пункт 2); у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (пункт 8).
Суд зазначає, що винуватість ОСОБА_1 знайшла своє повне підтвердження з досліджених судом доказів, а саме:
- протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 341787 від 26 травня 2025 року, згідно якого, 26 травня 2025 року о 00 годині 35 хвилин в місті Мукачево вулиця Автомобілістів 28, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки Dacia Logan д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому порядку водій відмовився о 00 годині 46 хвилин;
- відеозапису з місця події, яким під час відеофіксації зафіксовано переслідування співробітниками поліції автомобіля під керуванням ОСОБА_1 , його зупинку за допомогою увімкнення спеціального сигналу на службовому автомобілі співробітниками поліції, пропозицію співробітника поліції пройти ОСОБА_1 огляд на стан алкогольного сп'яніння та його безумовну відмову від такого огляду;
- постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху серії ЕНА №4817916 від 26.05.2025 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
При визначенні розміру стягнення, суд враховує характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення, обставини скоєння адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 , наявність у нього посвідчення водія, та вважає необхідним піддати його адміністративному стягненню у виді адміністративного штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.
Крім того, відповідно до п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 40-1 КУпАП, з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір в дохід держави.
Керуючись ст.ст.23,33,40-1,130,283,294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та застосувати відносно нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Оплату адміністративного штрафу провести на рахунок отримувача - UA538999980313030149000007001, отримувач коштів - ГУК у Закарпатській області/21081300, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37975895, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, назва платежу: адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу в 15-денний термін з дня повідомлення про винесення вказаної постанови, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 грн 60 коп.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, призначення платежу: судовий збір, п. 5. ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Постанова може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Термін звернення постанови до виконання три місяці з дня винесення.
Суддя Мукачівського міськрайонного суду
Закарпатської області Задорожко Д.А.