Справа № 588/1535/25
провадження № 2-о/588/94/25
03 вересня 2025 року м. Тростянець
Тростянецький районний суд Сумської області у складі
головуючий суддя Лебедь О.В.,
за участю секретаря судового засідання Горлянд С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Мальченко Денис Володимирович, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи на окупованій території України,
Змість заяви
Адвокат Мальченко Д.В. в інтересах ОСОБА_1 у вересні 2025 року звернувся до суду із указаною заявою, яку мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України у місті Скадовськ Херсонської області померла мати заявника ОСОБА_2 .
Отримати свідоцтво про смерть у Відділі державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції заявнику не вдалося, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті.
Також представник заявника вказав, що є внутрішньо переміщеною особою, вказана довідка підтверджує його спеціальний статус.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України, має для заявника юридичне значення, оскільки він має намір оформити спадщину за законом після смерті його матері.
Посилаючись на указані обставини, заявник просить суд встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла на тимчасово окупованій території України ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Скадовськ Херсонської області.
Процесуальні дії
Ухвалою суду від 01 вересня 2025 відкрито провадження у справі, призначено судовий розгляд на 02.вересня 2025.
У судове засідання заявник та його представник адвокат Мальченко Д.В. не з'явилися, але подали заяви в яких зазначили, що просять суд розглянути справу без їхньої участі, заявлені вимоги підтримують.
Представниця заінтересованої особи у судове засідання також не з'явилася та надала заяву в якій зазначила, що просить суд розглянути справу без її участі, проти заявлених вимог не заперечує.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви, виходячи з таких підстав.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_1 , батьками якого зазначені: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження виданим повторно відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції серії НОМЕР_1 (а.с. 10).
Згідно пункту 5 частини 2 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно частини 1 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Отже установлення факту смерті ОСОБА_2 має для заявника юридичне значення, оскільки останній є спадкоємцем після її смерті за законом. Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 у м. Скадовськ Херсонської області заявник надав медичне свідоцтво про смерть № 514, видане 09 грудня 2024 року «Скадовською Центральною Районною Лікарнею Херсонської області» та фотознімки з місця поховання ОСОБА_2 (а.с. 11).
Вказане свідоцтво про смерть видане незаконним органом на тимчасово окупованій території. Документи передані заявнику через електронні месенджери. Оригінали документів знаходяться на тимчасово окупованій території і не можуть бути передані.
Також в копіях заявник подав паспорт громадянина України, який належав померлій, з якого можна встановити громадянство, місце та дату народження ОСОБА_2 . Місце народження, вказане у паспорті: в с. Крестівка Чаплинського району Херсонської області. Судом взято до уваги, що даний населений пункт має правильну назву с. Хрестівка.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Частиною 1 статті 18 указаного Закону передбачено, що громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до статті 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» сухопутна територія міста Скадовськ є тимчасово окупованою територією.
Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (статті 1 та 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції було відмовлено в проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 на підставі наданих заявником документів (а.с. 8).
Після відкриття провадження у справі Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, як заінтересована особа у справі подав клопотання про розгляд справи без участі їх представника.
Згідно із статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно до статті 17Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правових режимів на тимчасово окупованих територіях України», будь-який акт, виданий органами, передбаченими частиною 2 вказаної статті, є недійсним та не створює правових наслідків.
Проте, Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» і «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих defacto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Європейський суд з прав людини, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Ураховуючи викладену практику Європейського суду з прав людини, суд вважає за необхідне як виняток взяти до уваги документи про смерть осіб, видані на окупованій території України, і оцінити їх разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, оскільки можливість збору доказів смерті особи на окупованій території може бути істотно обмеженою, у той час як встановлення цього факту має юридичне значення для реалізації прав заявника як спадкоємця померлого.
З огляду на викладене, ураховуючи досліджені під час судового розгляду докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для установлення факту смерті на тимчасово окупованій території ОСОБА_2 , оскільки законом не передбачено іншого порядку установлення цього факту.
На підставі пункту 8 частини 1 статті 430 ЦПК України слід допустити негайне виконання рішення суду.
На підставі викладеного та керуючись вимогами статей 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 317-319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник адвокат Мальченко Денис Володимирович, заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті особи на окупованій території України - задовольнити.
Установити факт смерті на тимчасово окупованій території України громадянки України ОСОБА_2 , яка народилась в с. Хрестівка Чаплинського району Херсонської області ІНФОРМАЦІЯ_5 та померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Скадовськ Херсонської області, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з оголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лебедь