Постанова від 03.09.2025 по справі 200/1099/25

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2025 року справа №200/1099/25

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Геращенка І.В., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року у справі № 200/1099/25 (головуючий І інстанції Чекменьов Г.А.) за позовом Варбана Олександра Валентиновича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Варбан Олександр Валентинович в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 2), Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач 3), в якому просив:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31 січня 2025 року №1/1 а також рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 12 лютого 2025 року № 056550006555 щодо відмови в призначенні пільгової пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до пільгового стажу за Списком № 1 період роботи з 26 січня 1990 року по 12 лютого 2000 року в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Список №1) від 5 лютого 2025 року.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року позов задоволено:

- визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31 січня 2025 року №1/1 щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи позивача;

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 12 лютого 2025 року № 056550006555 щодо відмови в призначенні пенсії позивачу;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву позивача від 05.02.2025 та призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоду роботи з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року.

Відповідач 1 не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.

Апелянт зазначив, що до пільгового стажу за наданими документами не враховано період роботи з 26.01.1990 по 22.02.2000 року в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К. Т. Бондарєва», трудова книжка для розгляду не надавалась, страховий стаж розглянуто відповідно до відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб. В реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та в даних по спеціальному стажу відомості за цей період відсутні.

Пільгова довідка від 16.12.2010 № 40/12, видана ліквідатором заводу «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва, що підтверджує період роботи Субботи Г В. з 26.01.1990 по 25.07.1999 в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва», розгляду не підлягає, оскільки відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 09.12.2024 № 34195344 підприємство Костянтинівське ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» (ЄДРПОУ 00293166) з 11.07.2012 припинено.

Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах ГУ ПФУ в Донецькій області від 31.01.2025 № 1/1 відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні періодів роботи на пільгових умовах за Списком № 1 з 26.01.1990 по 25.07.1999 в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» у зв'язку з відсутністю можливості здійснення перевірки обґрунтованості видачі наданих документів.

Відповідач 2 не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального права, просив скасувати рішення суду, прийняти нове, яким відмовити у задоволені позову.

Апелянт зазначив, що рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах ГУ ПФУ в Донецькій області від 31.01.2025 № 1/1 відмовлено ОСОБА_1 у підтвердженні періодів роботи на пільгових умовах за Списком № 1 з 26.01.1990 по 25.07.1999 в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К. Т. Бондарєва» у зв'язку з відсутністю можливості здійснення перевірки обґрунтованості видачі наданих документів.

Трудова книжка для розгляду не надавалась, страховий стаж розглянуто відповідно до відомостей про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб. В реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та в даних по спеціальному стажу відомості за цей період відсутні.

Пільгова довідка від 16.12.2010 № 40/12, видана ліквідатором заводу «Автоскло» імені К. Т. Бондарєва, що підтверджує період роботи Субботи Г. В. з 26.01.1990 по 25.07.1999 в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва», розгляду не підлягає, оскільки відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 09.12.2024 № 34195344 підприємство Костянтинівське ДП «Завод «Автоскло» імені К. Т. Бондарєва» (ЄДРПОУ 00293166) з 11.07.2012 припинено.,

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області 12.02.2025 прийнято правомірно рішення № 056550006555 про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до пункту першого частини другої статті 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю пільгового стажу.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, який листом повідомив, що зазначена справа зареєстрована через «ЄСІТС», тому в паперовому вигляді відсутня, електронну картку справи можна отримати, витребував справу з ЦБД КП «Діловодство спеціалізованого суду».

За ч.ч. 1, 4 ст. 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

За пп. 15 пункту 1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України подання, реєстрація, надсилання процесуальних та інших документів, доказів, формування, зберігання та надсилання матеріалів справи здійснюються в паперовій формі (пп. 15.1); розгляд справи у суді здійснюється за матеріалами справи у паперовій формі (пп. 15.3).

Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Процесуальні та інші документи і докази в паперовій формі зберігаються в додатку до справи в суді першої інстанції та у разі необхідності можуть бути оглянуті учасниками справи чи судом першої інстанції або витребувані судом апеляційної чи касаційної інстанції після надходження до них відповідної апеляційної чи касаційної скарги (ч. 10 ст. 18 КАС України).

За пп. 5.2 п.5 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21, електронна копія паперового документа - документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документа засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію.

Відповідно до ст. 311 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції заслухав доповідь судді-доповідача, вивчив доводи апеляційних скарг, перевірив їх за матеріалами справи і дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Позивач 05.02.2025 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах ГУ ПФУ від 31.01.2025 № 1/1, не підтверджено періоди роботи на пільгових умовах за Списком №1.

Комісія розглянула заяву та документи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , про підтвердження пільгового стажу роботи за Списком № 1 з 26.01.1990 по 25.07.1999 в якості набирача скломаси на Виробничому об'єднанні «Автоскло». До заяви додані документи: копії паспорту, ідентифікаційного номеру; довідки про підтвердження наявного трудового стажу від 16.12.2010 №40/12-2; довідка про пільговий характер роботи від 16.12.2010 № 40/12; довідка про заробітну плату від 18.11.2010 №1305; довідка про перейменування підприємства без дати та номеру; лист архівного відділу Виконавчого комітету Костянтинівської міської ради про відсутність документів в архіві від 04.11.2024 №05-01-31/205; копія наказу «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» від 25.07.1994 № 411; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 09.12.2024.

Для підтвердження стажу роботи заявником надані довідка про пільговий стаж роботи від 16.12.2010 №40/12, довідка про стаж роботи від 16.12.2010 №40/12-2, довідка про перейменування підприємства без дати та номеру. Трудову книжку заявником не надано.

Враховуючи наведене та у зв'язку з тим, що заявник надав довідки, які виписані більш ранньою датою, ніж звернення за підтвердженням пільгового стажу, вказані документи підлягають розгляду та перевірці з урахуванням п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.

Заявником надано копію наказу «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» від 25.07.1994 № 411, який не засвідчений належним чином відповідно до вимог п.п. 8,9 підрозділу 11 розділу II «Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях», затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5, тому не може бути прийнятий до уваги.

ОСОБА_1 надана довідка про заробітну плату за період роботи з 01.01.1992 по 31.12.1996 від 18.11.2010 №1305. Відповідно до листа архівного відділу Виконавчого комітету Костянтинівської міської ради від 04.11.2024 № 05-01-31/205 встановлено, що документи з кадрових питань (особового складу) Костянтинівського заводу «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва на державне зберігання до архіву не надходили, відомостей про місце знаходження архіву даного підприємства не має. Таким чином, здійснення перевірки документів, підтверджуючих пільговий стаж роботи заявника, не уявляється можливим.

Посада набирача скломаси передбачена Списком № 1 розділ ХV, підрозділ 1а, код 1150101а-14820, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 №162.

Вивчивши представлені матеріали, вислухавши аргументи та пояснення всіх присутніх на засіданні, Комісія прийняла рішення відмовити ОСОБА_1 у підтвердженні періодів роботи на пільгових умовах за Списком № 1 з 26.01.1990 по 25.07.1999 в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» у зв'язку з відсутністю можливості здійснення перевірки обґрунтованості видачі наданих документів.

Заяву про призначення пенсії за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області, рішенням якого № 056550006555 від 12 лютого 2025 року відмовлено у призначенні пенсії відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» через відсутність пільгового стажу роботи.

В рішенні зазначено, що страховий стаж особи становить 33 роки 10 місяців 13 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди роботи, пільговий стаж особи відсутній.

Згідно рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах ГУ ПФУ від 31.01.2025 № 1/1 не підтверджено періоди роботи на пільгових умовах за Списком №1.

Відповідачі посилаються на те, що пільгова довідка від 16.12.2010 № 40/12, видана ліквідатором заводу «Автоскло» імені К. Т. Бондарєва, що підтверджує період роботи ОСОБА_1 з 26.01.1990 по 25.07.1999 в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва», розгляду не підлягає, оскільки відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 09.12.2024 № 34195344 підприємство Костянтинівське ДП «Завод «Автоскло» імені К. Т. Бондарєва» (ЄДРПОУ 00293166) з 11.07.2012 припинено. Тому до пільгового стажу за наданими документами не враховано період роботи з 26.01.1990 по 22.02.2000 року в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва».

У зв'язку відсутністю трудової книжки для підтвердження страхового та пільгового стажу заявником до територіальних органів ПФУ надавались довідки про підтвердження наявного трудового стажу у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які видані ліквідатором ДП «Завод “Автоскло» імені К.Т. Бондарєва»:

- № 40/12 та № 40/12-2 від 16 грудня 2010 року, про те, що позивач працював повний робочий день на ДП “Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» з 18 грудня 1989 року по 25 січня 1990 року на посаді слюсаря-ремонтника 2 розряду в Цеху № 5 та з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року на посаді «набирача скломаси», ще передбачено Списком № 1 відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173 та відповідно до Постанови КМУ №162 від 16.03.1994 код посади 1150101а-14820;

- довідка про перейменування Костянтинівського заводу Автоскло;

- довідка № 1305 від 18.11.2010 про заробітну плату для обчислення пенсії згідно з Додатком № 5;

- копія наказу про результати атестації робочих місць № 411 від 25.07.1994 відповідно до якого посада «набирача скломаси» атестована на заводі Автоскло за Списком № 1.

Довідки містять підписи відповідальних осіб та печатки підприємства.

Апеляційний суд надає правову оцінку спірним правовідносинам та враховує наступне.

За ст. 24 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог нього Закону за даними, що містяться в системі, персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

За п. 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058 працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць,- після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

За ст. 62 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 затверджено порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до пунктів 1.7, 1.8 якого, звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Розділом 2 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1 цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі Порядок № 637).

За п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно з пунктами 1 та 2 вказаного Порядку за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

За п. 20 Порядку № 637 в тих випадках, коли у трудовій книжці немає відомостей, які визначають право на пенсію на пільгових умовах чи за вислугою років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств та організацій.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період робот; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; атестація робочого місця.

Зазначену довідку видає підприємство, установа чи організація, де працювала особа. Якщо підприємство в стадії ліквідації, то уточнюючу довідку надає ліквідатор або його правонаступник на підставі первинних документів за час виконання робіт.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року (пункту 3 Порядку № 383).

За пунктом 2 Порядку № 383 під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків.

Згідно з п. 7 Порядку № 383 у разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах із шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 - при шестиденному робочому тижні і на 21,2 - при п'ятиденному робочому тижні.

За пунктом 10 Порядку № 383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

У зв'язку відсутністю трудової книжки для підтвердження страхового та пільгового стажу позивачем до територіальних органів ПФУ надавався відповідний пакет документів, в тому числі довідки про підтвердження наявного трудового стажу у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, які видані ліквідатором ДП «Завод “Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» №№ 40/12, 40/12-2 від 16 грудня 2010 року, про те, що позивач працював повний робочий на ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» з 18 грудня 1989 року по 25 січня 1990 року на посаді слюсаря-ремонтника 2 розряду в Цеху № 5 та з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року на посаді «набирача скломаси», що передбачено Списком № 1 відповідно до Постанови КМУ №162 від 16.03.1994 код посади 1150101а-14820.

Професія «набирача скломаси» віднесена до Списку №1, Розділ ХV «Скляне та фарфоро-фаянсове виробництво», пункт 3 відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 та відповідно до Постанови КМУ № 162 від 16.03.1994 код посади 1150101а-14820.

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника визначено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1(далі - Порядок № 18-1).

Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії) (пункт 3 Порядку № 18-1).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань (пункт 4 Порядку № 18-1).

Для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

1) заяву про підтвердження стажу роботи;

2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

3) трудову книжку;

4) документи, видані архівними установами, зокрема:

а) довідку про заробітну плату;

б) копії документів про проведення атестації робочих місць;

в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

За пунктом 11 Порядку № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

1) заяву про підтвердження стажу роботи;

2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

3) трудову книжку;

4) документи, видані архівними установами, зокрема:

а) довідку про заробітну плату;

б) копії документів про проведення атестації робочих місць;

в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління та головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі надають заявникам допомогу у зборі необхідних документів та в отриманні через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи витягу з Єдиного державного реєстру в електронній формі для підтвердження стажу роботи (п. 12 Порядку № 18-1).

Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднані управління приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (пункт 13 Порядку № 18-1).

Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об'єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення (пункт 15 Порядку № 18-1).

Тобто, підтвердження пільгового стажу у разі ліквідації підприємства здійснюється у відповідному порядку, рішення комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, є обов'язковими для органів Пенсійного фонду України при виконанні покладених на них функцій.

Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області № 1/1 від 31 січня 2025 року Комісія не підтвердила період роботи позивача за Списком № 1 за період 1 з 26.01.1990 по 25.07.1999 в якості набирача скломаси на Костянтинівському ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» у зв'язку із відсутністю можливості здійснення перевірки обґрунтованості видачі наданих документів.

Водночас, як встановлено вище, пільгові періоди роботи позивача підтверджені пільговими довідками, які видані ліквідатором ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» №№ 40/12, 40/12-2 від 16 грудня 2010 року, про те, що позивач працював повний робочий на ДП «Завод «Автоскло» імені К.Т. Бондарєва» з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року на посаді «набирача скломаси», що передбачено Списком № 1 відповідно до Постанови КМУ №162 від 16.03.1994 код посади 1150101а-14820.

Ці довідки підписані відповідальною особою, містять печатку підприємства. При цьому відповідальність за належне і правильне оформлення документів щодо відомостей про періоди роботи та трудової книжки покладається на керівника підприємства, організації.

Відповідач 2 посилається на те, що відповідно до пункту 2.9 розділу ІІ Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 «Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання.

Водночас, відповідачем не конкретизовано, в чому саме полягає недійсність наданих документів.

За п. 3 статті 44 Закону № 1058-ІV, статтею 101 Закону №1788-XII та пункту 4.2 розділу IV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 передбачено право органів Пенсійного фонду вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, вимагати дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

За п. 2 частини 1 статті 64 Закону № 1058-IV територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати;

Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Отже, перевірка достовірності наданих особою, що звернулась із заявою про призначення/перерахунок пенсії, документів, виданих підприємствами, установами та організаціями, має відбуватись у визначені Законом № 1058-IV та Порядком № 22-1 строки, тобто, протягом до десяти днів з дня отримання заяви, або із продовженням цього строку не більш ніж на 15 днів - за наявності відповідного рішення керівника органу, що призначає пенсію.

Матеріали справи містять службову записку без дати та номеру щодо здійснення перевірки наданих довідок. Проте станом на дату розгляду справи результати перевірки не надані.

За ст. 50 Закону № 1058-IV суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку; відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Тобто, у випадку неможливості здійснити у визначений законодавством строк перевірку достовірності наданих позивачем документів, за відсутності станом на час вирішення питання про призначення пенсії переконливих доказів щодо недостовірності наведених у наданих заявником документах відомостей, пенсійний орган зобов'язаний прийняти рішення у визначений законом строк із врахуванням всіх наданих заявником документів.

При цьому, у випадку, якщо пенсійний орган згодом встановить, що надані особою документи містять недостовірні відомості, які призвели до призначення позивачу пенсії у більшому розмірі, ніж розмір, на який позивач має право, пенсійний орган відповідно до приписів статті 50 Закону № 1058-IV має право у визначеному законом порядку запропонувати пенсіонеру повернути добровільно зайво сплачені кошти або вчинити дії, спрямовані на стягнення цих коштів на підставі власного рішення або в судовому порядку.

Суд враховує, що пенсійний орган фактично переклав необхідність доведення пільгових періодів роботи на позивача, що є непропорційним заявленій легітимній меті (підтвердження періодів роботи позивача), тому зазначені дії не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо.

Згідно з Єдиним державним реєстром судових рішень в провадженні Господарського суду Донецької області перебувала справа № 3/5б за заявою кредитора (заявника) Державне обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» м. Донецьк до боржника Костянтинівське Державне підприємство «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева» м.Костянтинівка про визнання банкрутом.

Ухвалою арбітражного суду від 22.06.98 порушена справа про банкрутство Виробничого об'єднання «Автоскло» м.Костянтинівка.

Постановою господарського суду від 18.02.02 Костянтинівське ДП «Завод Автоскло ім.К.Т.Бондарева» визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура. Ухвалою від 27.03.02 ліквідатором по справі призначений арбітражний керуючий Тітов О.І. Ухвалою суду від 07.12.04 припинені повноваження ліквідатора Тітова О.І., ліквідатором призначений арбітражний керуючий Ригованов Р.О. Ухвалою суду від 14.09.06 припинені повноваження ліквідатора Ригованова Р.О., ліквідатором призначений арбітражний керуючий Миронов І.М.

Ухвалою суду від 07.06.07 припинені повноваження ліквідатора Миронова І.М. ліквідатором призначений арбітражний керуючий Годз О.П.

Ухвалою суду від 04.07.12 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Костянтинівського Державного підприємства «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева» м.Костянтинівка; ліквідовано юридичну особу - Костянтинівське Державне підприємство «Завод Автоскло ім. К.Т. Бондарева» м.Костянтинівка (Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Шмідта,20; код ЄДРПОУ 00293166).

Таким чином, надані позивачем у цій адміністративній справі документи, зокрема в частині повноважень ліквідатора підприємства - арбітражного керуючого Годз О.П., який видав довідки позивачеві, не суперечать відповідним судовим рішенням.

Суд враховує, що позивач надав належні документи на підтвердження пільгового періоду роботи, які протиправно не прийняті до розгляду Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

В зв'язку з цим рішення № 1/1 від 31 січня 2025 року підлягає скасуванню, а період роботи з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року має бути зарахований до пільгового стажу позивача за Списком № 1, як такий, що підтверджений відповідними довідками.

З тих саме підстав підлягає скасуванню рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 12 лютого 2025 року № 056550006555.

Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про:

- визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31 січня 2025 року №1/1 щодо відмови у зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи позивача;

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 12 лютого 2025 року № 056550006555 щодо відмови в призначенні пенсії позивачу;

За п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

За п.4.7 цього Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Суд зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області не прийнято до уваги надані позивачем документи на підтвердження пільгового характеру роботи, а формально прийнято до уваги лише рішення Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області№ 1/1 від 31 січня 2025 року.

Стосовно способу захисту права суд враховує зміст статті 58 Закону № 1058-IV, якою визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Проте дискреційні повноваження відповідача допускають прийняття на свій розсуд рішень лише у разі можливості вибору у межах, встановлених законом. У справі, що розглядається, орган Пенсійного фонду прийняв рішення, яке не відповідає закону та порушує права позивача.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

При цьому спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Це відповідає також принципу процесуальної економії, згідно з яким штучне подвоєння судового процесу є неприпустимим, бо вирішення справи у суді має усунути необхідність у новому звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту. Саме у такий спосіб досягається мета правосуддя.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Судом встановлено, що позивач досяг віку 55 років 02 місяці 20 дні, має страховий стаж 33 роки 10 місяців 13 днів, пільговий стаж по списку № 1 згідно з довідкою № 40/12 від 16.12.2010 - 10 років 16 днів. Отже має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Враховуючи викладене, апеляційний суд погоджує висновок суду першої інстанції про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повторно розглянути заяву позивача від 05.02.2025 та призначити пенсію на пільгових умовах відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону № 1058, із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоду роботи з 26 січня 1990 року по 26 лютого 2000 року.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Отже, спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений правильно, доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції, внаслідок чого відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду.

Керуючись ст. ст. 250, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 травня 2025 року у справі № 200/1099/25 за позовом Варбана Олександра Валентиновича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Комісії з питань підтвердження стажу при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Повний текст постанови складений 3 вересня 2025 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення та відповідно до ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України може бути оскаржена до Верхового Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий І.В. Геращенко

Судді: А.А. Блохін

Т.Г. Гаврищук