03 вересня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2665/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ГЕЙТ" до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ГЕЙТ" (далі - позивач) звернулося в суд з позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області № 00000/3103/Ж10/24-13-24-12/43678233 від 29 березня 2024 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1020 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення прийнято за результатом камеральної перевірки позивача з питань дотримання порядку (термінів) подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску скаржником як податковим агентом, якою виявлено факт подачі позивачем уточнюючого розрахунку, якими останній виправив помилку у раніше поданій ним звітності за перший квартал 2023 року, а саме платник податків не відобразив дивіденди, які були виплачені його власнику. Проте, утримання та сплата до бюджету податку на доходи фізичних осіб та військового збору передували виплаті дивідендів, тому згадана помилка не могла призвести до зменшення/збільшення податкових зобов'язань.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідач подав відзив, в якому проти позову заперечив, посилаючись на правомірність податкового повідомлення-рішення. Так, відповідачем на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу Податкового кодексу України, у порядку, визначеному статтею 76 розділу II Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку податкової звітності, а саме:
Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, поданої податковим агентом ТОВ "ВЕСТ ГЕЙТ" за звітний період - 1 квартал 2023 року, за результатами якої складено акт від 23.02.2024 р.
За результатами проведеної перевірки встановлено порушення податковим агентом ТОВ "ВЕСТ ГЕЙТ" пункту 176.2 статті 176 ПК України в частині подання Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за юридичну особу за І квартал 2023 року, не в повному обсязі, з недостовірними відомостями/помилками, які призвели до збільшення податкових зобов'язань платника податку.
Відповідальність за порушення термінів подання інформації про виплату доходу фізичним особам - платникам податків передбачена пунктом 119.1 статті 119 Податкового кодексу України, в якому зазначено, що неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Податковим агентом ТОВ "ВЕСТ ГЕЙТ" фізичній особі ОСОБА_1 не було здійснено перерахунок сум доходу у вигляді заробітної плати та інших, прирівняних до неї виплат, компенсації та винагороди, що оподатковуються за ставкою 18% від доходу та відображаються в Додатку 4 ДФ до Податкового розрахунку з типом "звітний" за ознакою доходу "101", в тому числі у зв'язку із застосуванням податкової соціальної пільги, за І квартал 2023 року. Поряд з цим, додатково включено відсутню в "звітному" Податковому розрахунку за І квартал 2023 року інформацію про нарахований/виплачений дохід фізичній особі ОСОБА_1 у вигляді дивідендів, що оподатковується за ставкою 5% від доходу, нарахований/перерахований утриманий податок та військовий збір за ознакою доходу "109", шляхом подання відомостей в Додатках 4 ДФ до Податкового розрахунку з типом "уточнюючий" за 1 квартал 2023 року (січень та лютий 2023 року).
Враховуючи вищевикладене, 29.03.2024 Головним управлінням ДПС у Чернівецькій області винесено податкове повідомлення-рішення № 00000/3103/Ж10/24-13-24-12/43678233 про застосування до податкового агента ТОВ "ВЕСТ ГЕЙТ" штрафних санкцій на підставі пункту 119.1 статті 119 Податкового кодексу України в сумі 1020,00 грн за порушення вимог пункту 176.2. статті 176 Податкового кодексу України.
Дослідивши письмові докази судом встановлено наступне.
ГУ ДПС на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І, пункту 75.1 статті 75 розділу Податкового кодексу України, у порядку, визначеному статтею 76 розділу II Податкового кодексу України, проведено камеральну перевірку дотримання порядку (термінів) подання до позивача Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за І квартал 2023 року.
За результатами перевірки складено акт від 23.02.2024 р. №1830/Ж5/24-13-24-12/43678233. Так, в результаті проведення камеральної перевірки встановлення подання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також сум, нарахованих (виплачених) фізичними особами за товари (роботи, послуги) за І квартал 2023 року не в повному обсязі, відомості по 1 фізичній особі додані шляхом подання уточнюючого розрахунку.
Відповідальність податкового агента передбачена пунктом 119.1 статті 119 Податкового кодексу України.
Вказаний акт направлений на адресу позивача поштовим повідомлення про вручення, однак повернувся за закінченням терміну зберігання.
29.03.2024 р. відповідачем винесено ППР № 00000/3103/Ж10/24-13-24-12/43678233 про застосування до позивача штрафних санкцій на підставі пункту 119.1 статті 119 Податкового кодексу України в сумі 1020,00 грн за порушення вимог пункту 176.2. статті 176 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись з ППР, позивач звернувся зі скаргою до ДПС України, в якій просив скасувати ППР № 00000/3103/Ж10/24-13-24-12/43678233
Рішенням ДПС від 04.06.2024 №16615/6/99-00-06-01-03-06 про результати розгляду скарги, керуючись главою 4 Податкового кодексу України, залишено без змін податкове повідомлення- рішення ГУ ДПС у Чернівецькій області від 29.03.2024 ППР № 00000/3103/Ж10/24-13-24-12/43678233, а скаргу ТОВ "ВЕСТ ГЕЙТ" - без задоволення.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У відповідності до п.75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Види документальних перевірок, порядок планування, проведення та оформлення їх результатів, що проводяться контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, встановлюються Митним кодексом України.
Підпунктом 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО, даних Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального та Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах.
Предметом камеральної перевірки також можуть бути:
1) своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків);
2) своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних;
3) своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах;
4) повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні";
5) своєчасність подання заяви про взяття на облік фінансових агентів відповідно до вимог статті 39-3 цього Кодексу;
6) своєчасність подання фінансовими агентами звітів про підзвітні рахунки, виправлених звітів про підзвітні рахунки;
7) своєчасність надання фінансовими агентами відповіді на запити (повідомлення) контролюючого органу, що надсилаються у випадках, визначених статтею 39-3 цього Кодексу;
8) своєчасність подання повідомлення про структуру власності та кінцевих бенефіціарних власників відповідно до вимог пункту 44-1.2 статті 44-1 цього Кодексу;
9) своєчасність подання особою, яка здійснює управління або адміністрування трасту, повідомлення про укладення договору щодо управління або адміністрування трасту або про припинення такого договору, фінансової звітності, копій первинних документів та іншої інформації щодо трасту на запит контролюючого органу у випадках, передбачених статтею 44-2 цього Кодексу;
10) своєчасність надання інформації на запит контролюючого органу відповідно до пункту 44-1.3 статті 44-1, підпунктів 6-8 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 цього Кодексу;
11) своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.13 статті 141 цього Кодексу, на підставі даних Реєстру пунктів обміну іноземної валюти;
12) своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на прибуток підприємств, визначеного відповідно до пункту 141.14 статті 141 цього Кодексу, а також своєчасність та повнота сплати узгодженої суми грошового зобов'язання у вигляді авансового внеску з податку на доходи фізичних осіб, визначеного відповідно до підпункту 177.5.1-1 пункту 177.5 статті 177 цього Кодексу.
Положенням ст.76 ПК України передбачено порядок проведення камеральної перевірки. Камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Згідно з підпунктом 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу;
Пунктом 51.1 статті 51 ПК України передбачено, що платники податків, у тому числі податкові агенти, платники єдиного внеску, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, з розбивкою по місяцях звітного кварталу.
Згідно з пунктом 176.2 статті 176 ПК України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані, зокрема: (а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; (б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку - фізичній особі податковим агентом, платником єдиного внеску протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності із зазначених питань не допускається; (г) подавати контролюючому органу інші відомості про оподаткування доходів окремого платника податку в обсягах та згідно з процедурою, визначеною цим розділом та розділом II цього Кодексу; ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
Статтею 119 ПК України передбачена відповідальність за порушення платником податків порядку подання інформації про фізичних осіб - платників податків.
Пунктом 119.1 статті 119 ПК України Неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.
Передбачені цим пунктом штрафи не застосовуються у випадках, якщо недостовірні відомості або помилки в податковій звітності про суми доходів, нараховані (сплачені) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), виникли у зв'язку з виконанням податковим агентом вимог пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу та були виправлені відповідно до вимог статті 50 цього Кодексу. (абзац 5 пункту 119.1 статті 119 ПК України)
Отже, платник податків як податковий агент має обов'язок подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (з розбивкою по місяцях звітного кварталу), до контролюючого органу за основним місцем обліку. Водночас, подання такої інформації не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), є наслідком притягнення такого платника податків до відповідальності у вигляді накладення штрафу у разі якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/ або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку.
Вказані правові висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 07.04.2021 у справі № 809/942/17, що враховується судом, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.
Судом встановлено, що позивачем до контролюючого органу подано Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за І квартал 2023 року від 03.05.2023.
В Додатках 4 ДФ (Відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору) до Податкового розрахунку № 9099604301 від 03.05.2023 з типом "звітний" були відсутні відомості про нарахування фізичній особі ОСОБА_1 доходу у вигляді дивідендів в сумі 1000000,00 грн (виплату в сумі 500000,00 грн) за січень 2023 року, нарахування доходу в сумі 1000000,00 грн (виплату в сумі 1370000,00 грн) за лютий 2023 року, а також нарахування/перерахування утриманих сум військового збору 1,5% від доходу (30000,00 грн) та податку у розмірі 5% з такого виду доходу (100000,00 грн).
Водночас, зазначені відомості були надані до контролюючого органу за основним місцем обліку платника 14.11.2023 року та відображені в Додатках 4 ДФ до Податкового розрахунку № 9308006145 від 14.11.2023 з типом "уточнюючий" за І квартал 2023 року (січень та лютий 2023 року) за ознакою доходу "109" - "дивіденди, крім тих, що не змінюють участь" шляхом включення інформації (ознака "0").
Як вбачається з акта перевірки, відсутні дані про те, що допущені позивачем помилки у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і утриманого з них податку за І квартал 2023 року призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов'язань платника податку та/або до зміни платника податку, що є обов'язковою умовою для притягнення позивача до відповідальності за пунктом 119.1 статті 119 ПК України.
Враховуючи викладене вище, суд зазначає, що податкове повідомлення-рішення від 29.03.2024 № 00000/3103/Ж10/24-13-24-12/43678233 є таким, що не відповідає нормам чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви.
Стосовно розподілу судових витрат.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки, позов задоволено повністю, суд присуджує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 3028,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області № 00000/3103/Ж10/24-13-24-12/43678233 від 29 березня 2024 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1020 гривень.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ГЕЙТ" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернівецькій області судові витрати - судовий збір в сумі 3028,00 грн.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕСТ ГЕЙТ" (вул. Прутська, 29, м.Чернівці, 58008, Код ЄДРПОУ 43678233);
Відповідач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200 А, м. Чернівці, 58013, Код ЄДРПОУ 44057187).
Суддя І.В. Маренич