Ухвала від 01.09.2025 по справі 580/9650/25

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

01 вересня 2025 року справа № 580/9650/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Л.В.Трофімової перевірив матеріали адміністративної справи №580/9650/25 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до відділу поліції Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (вул. Соборна 75, м. Жашків, Черкаська область, 19201, код ЄДРПОУ не зазначає), Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області (вул. Незалежності 35, м. Умань, Черкаська область, 20308, код ЄДРПОУ 40108667), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Головного управління Національної поліції в Черкаській області (вул. Смілянська 57, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 40108667), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ не зазначений) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, постановив ухвалу.

26.08.2025 вх. №43242/25 позивач у позовній заяві просить:

- визнати протиправними дії Відділу №2 (м. ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо складання та направлення звернення (у вигляді набору даних) від 02.12.2024 №E486377, яке було зареєстроване за №8627 від 04.12.2024 в системі поліції інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми «Розшук» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» Відділом поліції №1 (Жашків) Уманського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області, яке стало підставою для розшуку ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Відділ поліції №1 Уманського районного управління поліції ГУ НІ в Черкаській області виключити інформацію про ОСОБА_1 з бази інформаційного ресурсу Інформаційної підсистеми «Розшук» інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» як такого, що перебуває у розшуку.

Додатково просить поновити пропущений строк звернення до суду, проте обґрунтованого клопотання не надає з дотриманням вимог ст.123 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Вивчивши матеріали позовної заяви, варто зазначити, що вона не відповідає вимогам статті 160, 161 КАС України, тому повинна бути залишена без руху для усунення недоліків, з огляду на таке.

Відповідно до п. 4 ч.5 ст. 160 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів, позивач визначає п'ять відповідачів у справі, проте вимоги сформовані лише до двох.

Відповідно до п. 9 ч.1 ст. 4 КАС України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно із ст.46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1, ч.2 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Позивач має визначитись із складом учасників справи, зазначивши належного відповідача та/або уточнити позовні вимоги щодо кожного відповідача, який порушив яке саме право позивача.

Усупереч вимог п.4, 5, 9 ч.5 ст.160 КАС України позивач не окреслив зміст і характер порушеного права.

Верховний Суд у справі № 640/11938/20 зазначає: порушення вимог Закону рішенням чи діями суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх судом протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого поданий позов.

Відповідно до ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити.

Згідно з п.3 ч. 2 ст. 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, що поданий фізичною особою, судовий збір справляється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» установлений у 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб на одну особу в розрахунку на місяць: з 1 січня - 3028 грн..

Позивач має надати суду доказ сплати судового збору у сумі 1211.20 грн на рахунки Черкаського окружного адміністративного суду за кожну немайнову вимогу до належного відповідача.

Особа повинна докладати зусиль для усунення недоліків або інформування суду про свою позицію щодо встановлених судом недоліків під час винесення ухвали про залишення без руху. Такий підхід відповідатиме принципу добросовісності (поваги до суду та інших учасників справи), а також принципу заборони зловживання процесуальними правами (висновки у постанові Верховного Суду від 10 січня 2024 року у справі №280/3193/23).

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суд, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст.2, 5, 123, 160, 161, 169, 241-243, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.

Надати позивачеві для усунення недоліків позовної заяви п'ять днів з дати отримання копії ухвали.

Позивачем недоліки можуть бути усунуті шляхом надання: окресленням змісту і характеру порушеного права, повідомлення, з якою саме датою пов'язує початок перебігу строку звернення до суду із даним позовом та обґрунтованого клопотання про поновлення строків звернення до суду, уточненої позовної заяви із визначеним суб'єктним складом (зазначенням коду ЄДРПОУ кожного учасника), позовними вимогами у контексті ч. 1 ст. 5 КАС України та відповідною сплатою судового збору за кожну вимогу немайнового характеру, урахувавши, що за направлення позову до суду через електронний кабінет ЄСІТС застосовується коефіцієнт 0.8 (1211.20х0.8).

У разі невиконання вимог ухвали позовна заява буде повернута позивачеві,

Ухвала набирає законної сили з дати підписання та не оскаржується.

Копію ухвали надіслати позивачеві.

СуддяЛариса ТРОФІМОВА