Рішення від 03.09.2025 по справі 520/12264/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

03 вересня 2025 року Справа № 520/12264/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, під.3, пов.2, Держпром, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській (ЄДРПОУ 14099344) області протиправною та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344) зарахувати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), до вислуги років, що дає право на пенсію згідно із ч. 1 ст.86 Закону України «Про прокуратуру», половину строку її навчання у вищому юридичному навчальному закладі денної форми навчання з 2008 по 2013 роки, а саме у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого (ЄДРПОУ 02071139, колишня назва - Національний університет «Юридична академія України Імені Ярослава Мудрого»), за спеціальністю «правознавство».

- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344) прийняти рішення щодо зарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), до вислуги років, що дає право на пенсію згідно із ч.І ст.86 Закону України «Про прокуратуру», половину строку її навчання у вищому юридичному навчальному закладі денної форми навчання з 2008 по 2013 роки, а саме у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого (ЄДРПОУ 02071139, колишня назва - Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»), за спеціальністю «правознавство».

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявним в матеріалах справи доказами.

ОСОБА_1 05.06.2025 було подано електронне звернення на вебпортал Пенсійного фонду України № ВЕБ-20001- Ф-С-24-096361, в якому просила повідомити про нараховану органами Пенсійного фонду України вислугу років, що дає право на пенсію згідно зі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», про що вказує позивач в позовній заяві.

Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області звернення на вебпортал Пенсійного фонду України від 05.06.2024 № ВЕБ-20001- Ф- С-24-096361 ОСОБА_1 розглянуто та надано роз'яснення щодо Порядку формування відомостей персональних облікових карток, змін та уточнень до них а також при розгляді звернення за даними персональної облікової картки 13.06.2024 було сформовано довідку за формою ОК-5 для службового використання, яка використовується при призначенні пенсії.

В довідці ОК-5 відсутні відомості щодо зарахування позивачці половини строку навчання.

Не погоджуючись з вказаним, позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно ст. 12 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464) забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (на сьогодні - Державна податкова служба України).

Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб).

Для здійснення повноважень, визначених Законом № 2464, між органами Державної податкової служби України та Пенсійного фонду України здійснюється міжвідомчий обмін інформацією в автоматичному режимі на центральному рівні в електронній формі.

У Реєстрі застрахованих осіб накопичується, зберігається, автоматично обробляється інформація про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інформація, необхідна для обчислення і призначення страхових виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Дані до Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, що надходять з джерел, передбачених статтею 18 Закону № 2464.

Відповідно до абзацу другого частини третьої статті 16 Закону № 2464, ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Згідно з п.3 розділу ІV Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 18.06.2014 №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.032018 №8-1), зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за №785-25562, відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Також зазначаємо, що згідно п. 4 частини другої ст. 6 Закону № 2464 звітність про нарахування єдиного внеску подається у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України.

Статтею 20 розділу V Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) визначено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб).

Згідно зі статтею 24 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058), який вступив в дію з 01.01.2004, страховий стаж обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Порядок формування відомостей Реєстру застрахованих осіб, змін та уточнень до них визначає Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 №10-1 (далі - Положення).

Згідно з розділом ІV Положення відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі звітності, що подається страхувальниками.

Відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі відомостей, що надходять з джерел згідно зі статтею 18 Закону № 2464, зокрема, про трудові відносини, нараховану заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, сформованих на підставі даних, поданих страхувальником у складі звітних відомостей.

Умови внесення:

Відомості про навчання, зокрема стажування, вносяться до Реєстру застрахованих осіб, якщо навчання є частиною трудових відносин, наприклад, стажування в рамках трудового договору.

Уповноважений орган:

Внесення відомостей здійснюється Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що відповідає за формування та реалізацію державної політики у сфері соціального захисту.

Інформація у звіті:

Інформація про навчання, зокрема проходження стажування, включається до "Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску" (додаток 5 до звіту), який подається роботодавцем.

Доступ до інформації:

Інформацію з Реєстру застрахованих осіб можна отримати через портал Дія, вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або особисто у сервісному центрі Пенсійного фонду.

За результатами верифікації даних Реєстру застрахованих осіб по застрахованій особі ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) відсутні відомості про підстави для обліку страхового стажу за період з 2008 по 2013 роки.

У разі надання страхувальником таких відомостей, в персональній обліковій картці інформацію про трудові відносини буде оновлено автоматично.

Статтею 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило, що ОСОБА_1 на обліку в Головному управлянні на обліку не перебуває, з заявою щодо призначення пенсії до територіальних органів Пенсійного фонду України не зверталася, рішення щодо відмови в призначенні (перерахунку) пенсії територіальними органами пенсійного Фонду України не приймалися, а тому предмет спору відсутній.

Отже, ОСОБА_1 заяву встановленого зразка про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» до управління не подавала, жодного рішення про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії управлінням не приймалося, а тому поданий адміністративний позов є безпідставним, оскільки жодних неправомірних дій з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області по відношенню до ОСОБА_1 управління не здійснювались.

Щодо вимог позивача про «Зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ЄДРПОУ 14099344) прийняти рішення щодо зарахування ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), до вислуги років, що дає право на пенсію згідно із ч. І ст.86 Закону України «Про прокуратуру», половину строку її навчання у вищому юридичному навчальному закладі денної форми навчання з 2008 по 2013 роки, а саме у Національному юридичному університеті імені Ярослава Мудрого (ЄДРПОУ 02071139, колишня назва - Національний університет «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого»), за спеціальністю «правознавство», - Головне управління повідомляє, що питання зарахування половини строку її навчання у вищому юридичному навчальному закладі денної форми навчання з 2008 по 2013 роки до вислуги років, що дає право на пенсію згідно із ч. І ст.86 Закону України «Про прокуратуру» можливе бути розглянутим управлінням при подачі заяви на призначення пенсії відповідно до ч. І ст.86 Закону України «Про прокуратуру», оскільки: у розумінні ч.6 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення за вислугу років, зараховується половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання - тобто вказаною нормою Закону передбачено зарахування вказаного періоду навчання саме до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення за вислугу років - тобто для призначення пенсії за вислугу років, а тому оскільки позивачем заява про призначення пенсії за вислугу років згідно ст. 86 Закону України не подавалася, Рішення управлінням щодо відмови в його зарахуванні не приймалося, а тому жодних неправомірних дій з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області по відношенню до ОСОБА_1 управління не здійснювались, що свідчить про відсутність предмету спору у даній справі..

Так як позивач з заявою про призначення пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» не зверталася, Рішення відповідачем про відмову в призначенні пенсії за вислугу років згідно із ч. 1 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» не приймалося, а тому жодних неправомірних дій з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області по відношенню до ОСОБА_1 управління не здійснювались, що свідчить про відсутність предмету спору у даній справі, сама по собі незгода позивача з даними довідки за формою ОК-5, не може бути самостійною підставою для звернення до суду та задоволення позову, а тому відсутність об'єкту порушеного права, не надає підстав для задоволення позову, оскільки Інформація про навчання, зокрема проходження стажування, включається до "Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску", який подається роботодавцем.

Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, під.3, пов.2, Держпром, м. Харків, Харківський р-н, Харківська обл.,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сагайдак В.В.