Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
03 вересня 2025 року № 520/10523/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ40108599) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Харківській області яка полягає у не застосуванні при нарахуванні ОСОБА_1 індексації за період з 01.01.2024 року по 03.02.2025 року коефіцієнтів індексу споживчих цін обчислених наростаючим підсумком починаючи з листопада 2015 року.
-зобов'язати Головне управління Національної поліції в Харківській області перерахувати та доплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період 01.01.2024 року по 03.02.2025 року обчисливши таку індексацію із застосуванням коефіцієнтів індексу споживчих цін обчислених наростаючим підсумком починаючи з листопада 2015 року.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі.
Дослідивши надані матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач з 07.11.2015 року проходила службу у Головному управлінні Національної поліції в Харківській області (далі - Відповідач), наказом начальника від 03.02.2025 року №45 о/с звільнена та виключена зі списків особового складу.
В період з 01.01.2023 року по 31.12.2023 року Відповідач не виплачував Позивачу індексацію.
Як наслідок Відповідач невірно виплачував Позивачу індексацію з 01.01.2024 року по 03.02.2025 року.
Позивач звернувся до адвоката за правовою допомогою для з'ясування повноти виплачених йому за час проходження військової служби сум, оскільки за час проходження військової служби Відповідач не інформував про нараховані суми.
В березні 2025 року адвокат звернувся до Відповідача із адвокатським запитом в якому просив, зокрема, надати інформацію про суми виплаченої Позивачу індексації та доплатити належні Позивачу суми індексації.
Проте у відповідь листом від 21.04.2025 року № 158.159аз/119/05/29-2025 отримано відмову, виплату індексації Відповідач не здійснив.
Позивач не згоден зі вказаною бездіяльністю, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України «Про Національну поліції України» (далі - Закон № 580-УІІІ) поліція у своїй діяльності керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та. свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 1 статті 8 Закону № 580-УІІІ передбачено, що поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 5 статті 94 Закону № 580Л/Ш грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначений Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок N2 1078).
Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг,- поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Законом України № 1282 визначено, що індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання. Цей показник розраховується на основі споживчого набору товарів продовольчого та непродовольчого призначення і послуг. Зазначений набір товарів (послуг) є єдиним для всіх регіонів країни та ґрунтується на структурі споживчих грошових витрат домогосподарств міських, поселень.
Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (зокрема, у газеті "Урядовий кур'єр").
Відповідно статті 2 Закону № 1282, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Індексація грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону № 1282 проводиться в разі коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (до 01 січня 2016 року - 101 відсоток).
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Тобто, індексація грошових доходів громадян проводиться в разі, коли величина ІСЦ, обчисленого наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, який становить 103 % (п. 11 Порядку № 1078). Для проведення подальшої індексації обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін і на підставі якого відбувається перевищення порога індексації.
Отже, можливість проведення індексації грошових доходів залежить від порогу індексації - величини індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення. В свою чергу, якщо величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, індексація грошових доходів в такому місяці не проводиться.
Відповідно до п. 10.2 Порядку № 1078 для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які підвищувалися, не має правового значення для визначення нової бази для індексації. Це пояснюється тим, що сам Закон про індексацію був призупинений у 2023 році, і з його відновленням у 2024 році встановлено нові правила для початку відліку індексу споживчих цін. Отже, відсутність підвищення окладів у грудні 2023 року жодним чином не скасовує пряму вказівку Закону про Держбюджет на 2024 рік.
Суд також зазначає, що Державна служба України з питань праці у своїх роз'ясненнях вказує на те, що, базовим місяцем для нарахування індексації буде саме грудень 2023 року, оскільки нарахування індексації відновлено з 1 січня 2024 року.
Наведені роз'яснення є додатковим підтвердженням правомірності дій Відповідача, який для обчислення індексації з 01.01.2024 року застосував коефіцієнти індексу споживчих цін, обчислені наростаючим підсумком починаючи з грудня 2023 року.
Суд вказує, що у 2024 році право на індексацію виникло у серпні. У зв'язку з чим, ГУНП в Харківській області була нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 у наступних розмірах: в серпні 2024 року - 130,20 грн; в вересні 2024 року - 130,20 грн; в жовтні 2024 року - 130,20 грн; в листопаді 2024 року - 130,20 грн; в грудні 2024 року - 254,35 грн.
Таким чином, на думку суду, Відповідач діяв у повній відповідності до відновленої дії Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282 та прямих приписів Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік».
Отже, ГУНП в Харківській області виплатило Позивачу індексацію грошового забезпечення за 2024 рік у повному обсязі.
Суд також зазначає, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» також впливають на порядок нарахування індексації. Хоча індексація була відновлена з 1 січня 2024 року, що вимагало від роботодавців, включаючи Відповідача, застосування коефіцієнтів з грудня 2023 року, правове регулювання індексації продовжує змінюватися.
Зокрема, у бюджетному законодавстві, Закон України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» містить Прикінцеві положення, які впливають на індексацію.
Статтею 34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», установлено, що обчислення індексу споживчих цій для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з січня 2025 року, який приймається за 1 або 100 відсотків. Сума індексації, яка, склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується.
«Базовим» місяцем нарахування індексації вважається січень 2025 року.
Наразі, згідно з аналізом вищезазначених чинних нормативно-правових актів, сума індексації, яка склалася у грудні 2024 року, у січні 2025 року не нараховується. Це означає, що попри відновлення індексації у 2024 році, законодавцем передбачено певні особливості її застосування у 2025 році.
Грудень 2024 року не є «базовим» місяцем для цілей розрахунку індексації у 2025 році, як це було з груднем 2023 року для багатьох роботодавців на початку 2024 року «базовим» місяцем нарахування індексації зарплати вважається січень 2025 року.
Враховуючи порядок розрахунку індексів відповідно до норм Порядку № 1078, найближчим місяцем, коли ймовірно могла бути вперше нарахована індексація, є квітень 2025 року. Однак, навіть у цьому випадку, за наявною інформацією, індекс інфляції за лютий 2025 року, опублікований у березні 2025 року, становив 100,8 %, тобто не перевищив поріг у 103 %, як цього вимагає абзац 2 пункту 1 Порядку № 1078. Це призвело до того, що індексація у квітні 2025 року також не нараховувалась.
Таким чином, у січні та лютому 2025 року індексація (ані поточна, ані фіксована) не нараховується.
Таким чином, суд робить висновок, що на момент звільнення ОСОБА_1 , 03.02.2025, згідно з вищезазначеними нормами чинного законодавства, жодних підстав для нарахування індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2025 до дати її звільнення не існувало, а твердження щодо неправильного розрахунку індексації та помилково обраного місяця обчислення зазначених дат були повністю спростовані.
Ігнорування цього факту свідчить про неправильне застосування позивачем норм матеріального права, що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Суд вказує, що за загальним правилом, пріоритетними є норми спеціального законодавства, а норми трудового законодавства підлягають застосуванню лише у випадках, якщо спеціальними нормами не врегульовано спірних відносин, та коли про можливість такого застосування прямо зазначено у спеціальному законі.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243 - 246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Жон Мироносиць, буд. 13,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ40108599) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії- залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.