Ухвала від 03.09.2025 по справі 380/15642/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/15642/25

УХВАЛА

03 вересня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді: Морської Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо нерозгляду направлення №3778219 від 05.06.2025 на медичний огляд ОСОБА_1 військово-лікарською комісією з метою визначення ступеня придатності та видачі відповідної постанови;

- зобов'язати Військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_2 розглянути Направлення №3778219 від 05.06.2025 на медичний огляд військово-лікарською комісією з метою визначення ступеня придатності ОСОБА_1 прийнявши відповідну постанову.

Ухвалою від 05.08.2025 відкрито провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

ІНФОРМАЦІЯ_3 подав до суду клопотання про заміну неналежного відповідача.

Клопотання обґрунтоване тим, що позивач оскаржує бездіяльність ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду направлення від 05.06.2025 №3778219. При цьому, серед повноважень керівника ТЦК та СП відсутнє право контролю за роботою військово-лікарської комісії, а члени військово-лікарської комісії не є працівниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Представник позивача заперечив щодо заміни відповідача у справі. Зазначив, що військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_4 не має окремого коду ЄДРПОУ, місцезнаходження, тобто діє в межах територіального центру комплектування та соціальної підтримки, при якому вона створена і не має окремої процесуальної правосуб'єктності.

Розглядаючи подане клопотання про заміну відповідача суд зазначає наступне.

Згідно ч. 3 ст.46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до пп.1,7 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

З аналізу положень процесуального законодавства встановлено, що відповідачем у адміністративних справах при вирішенні публічно-правового спору може бути як орган державної влади, так і його посадова чи службова особа.

Суд зауважує, що позивач оскаржує бездіяльність військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 щодо не розгляду направлення на медичний огляд ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).

Відповідно до п. п. 1.1, 1.2 глави 1 розділу I Положення Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза це - медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно з п. 2.1 глави 2 розділу I Положення для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Тобто, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, рішення, дії чи бездіяльність яких можуть бути оскаржені як до ВЛК вищого рівня та до суду.

Відтак, враховуючи положення ст.4 КАС України, військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_4 може виступати відповідачем у адміністративній справі, навіть без статусу юридичної особи.

Відповідно до положень ч.3 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави (ч.4 ст.48 КАС України).

З урахуванням наведеного, суд вважає за необхідне залучити до участі у справі в якості співвідповідача військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Керуючись ст. 243, 248 КАС України,

ухвалив:

Відмовити у задоволенні клопотання ІНФОРМАЦІЯ_5 про заміну відповідача.

Залучити до участі у справі в якості співвідповідача військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ).

Зобов'язати позивача протягом п'яти днів з дня отримання ухвали направити на адресу військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) копію позовної заяви з доданими документами, докази надіслання надати суду.

Запропонувати Військово-лікарській комісії при ІНФОРМАЦІЯ_4 протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання позовної заяви подати до суду відзив на позовну заяву, разом з усіма доказами на підтвердження викладених у відзиві обставин. Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами

Ухвала окремо не оскаржується.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею

Суддя Морська Г.М.