03 вересня 2025 року № 320/44165/25
Київський окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Перепелиця А.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Київській області до товариства з обмеженою відповідальністю «САЙМОПТ» про стягнення коштів за податковим боргом,
До Київського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДПС у Київській області (далі - позивач, податковий / контролюючий орган) з заявою до товариства з обмеженою відповідальністю «САЙМОПТ» (далі - відповідач, ТОВ «САЙМОПТ»), в якій просить:
- постановити рішення на користь Головного управління ДПС у Київській області, яким стягнути з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить товариству з обмеженою відповідальністю «САЙМОПТ», кошти у сумі податкового боргу у розмірі - 156 115 052,70 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що відповідно до інформаційних баз даних ДПС за ТОВ «САЙМОПТ» обліковується податковий борг по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог законодавства у розмірі 156 115 052,70 грн. Позивачем вказано, що ТОВ «САЙМОПТ» у добровільному порядку податковий борг не сплачено. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.09.2025 справа розподілена судді Перепелиця А.М.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.09.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання.
Відповідач відзиву на заяву контролюючого органу про стягнення коштів за податковим боргом, заперечень проти вказаної заяви, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань суду не надав.
До початку судового засідання, представником позивача подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Представник відповідача в судове засідання не з'явився.
Відповідач про час, дату та місце проведення судового засідання належним чином повідомлений, явку свого уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив.
За таких обставин, суд, з урахуванням положень статті 268 КАС України та клопотання представника позивача, вирішив здійснювати подальший розгляд справи за відсутності представників сторін, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами і доказами.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, суд зазначає таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «САЙМОПТ» (код ЄДРПОУ 45163392) зареєстроване в органах державної реєстрації як суб'єкт господарської діяльності, є платником податків та перебуває на податковому обліку Головного управління ДПС у Київський області.
Відповідно до інформаційних баз даних ДПС за ТОВ «САЙМОПТ» обліковується податковий борг по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог законодавства у розмірі 156 115 052,70 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, заборгованість по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства виникла на підставі документальної позапланової невиїзної перевірки, за результатами якої складено акт від 11.04.2025 №18023/10-36-07-09/45163392 та винесено податкове повідомлення-рішення (форма «С») від 22.05.2025 №22906/0709 на суму 156 115 052,70 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення направлене засобами поштового зв'язку на податкову адресу відповідача 22.05.2025 та повернуто на адресу податкового органу 09.06.2025 з причин «за закінченням терміну зберігання».
З метою погашення податкового боргу контролюючим органом відповідно до статей 42 та 59 Податкового кодексу України сформовано податкову вимогу від 16.07.2025 №0015799-1310-1036, яка була направлена 16.07.2025 відповідачу рекомендованим листом засобами поштового зв'язку та повернута на адресу податкового органу 30.07.2025 з відміткою Укрпошти «за закінченням терміну зберігання».
Станом на день звернення до суду відповідачем податкова вимога не оскаржувалася, не скасована та не відкликана.
Відповідно, податкова вимога від 16.07.2025 №0015799-1310-1036 є дійсною.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до підпункту 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов'язаний: сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.
Згідно з пунктами 56.1, 56.2, 56.3 статті 56 ПК України повідомлення-рішення, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
У разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.
Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 етапі 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Згідно з пунктом 42.1 статті 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункт 42.2 статті 42 ПК України).
Відтак, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) якщо його вручено особисто платнику податків чи представникові, надіслане за місцезнаходженням, податковою адресою платника податків з повідомленням про вручення.
За пунктом 42.5 статті 45 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.
Згідно з матеріалами справи, податкове повідомлення-рішення (форма «С») від 22.05.2025 №22906/0709 на суму 156 115 052,70 грн. направлене засобами поштового зв'язку на податкову адресу dідповідача 22.05.2025, та повернуто на адресу податкового органу 09.06.2025 з відміткою Укрпошти «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до пункту 58.3 ст.58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Відтак, податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) якщо його вручено особисто платнику податків чи представникові, надіслані за місцезнаходженням, податковою адресою платника податків з повідомленням про вручення.
Відповідно, у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення- рішення або податкові вимоги у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Суд зазначає, що вищевказане податкове повідомлення-рішення належним чином вручене відповідачу, в адміністративному та судовому порядку не оскаржувалося, а відтак у силу положень ПК України, вважається узгодженими.
Відповідно до пунктів 59.1, 59.3, 59.5 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
З метою погашення податкового боргу Головним управлінням ДПС у Київській області відповідно до статей 42 та 59 ПК України сформовано податкову вимогу від 16.07.2025 №0015799-1310-1036, яка направлена 16.07.2025 відповідачу рекомендованим листом засобами поштового зв'язку та повернута на адресу податкового органу 30.07.2025 з відміткою Укрпошти «за закінченням терміну зберігання».
Суд зазначає, що станом на день звернення до суду відповідачем податкова вимога не оскаржувалась, не скасована, та не відкликана, а відтак податкова вимога є дійсною.
Відтак, сума податкового боргу по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства у розмірі 156 115 052,70 грн. є узгодженою.
Підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України регламентовано право контролюючих органів звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 283 КАС України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Таким чином ГУ ДПС у місті Києві, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України має право на звернення до суду із заявою про стягнення коштів за податковим боргом.
Згідно з пунктом 95.1 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до пункту 95.2. статті 95 ПК України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Також враховуючи приписи частини другої статті 283 КАС України, заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
У даному випадку обставиною, що зумовлює звернення до суду є сплив 30 календарних днів з моменту набуття податкової вимоги статусу повернутої.
Враховуючи встановлені обставини та наявні у справі матеріали, докази, вбачається з вищевикладеного, з огляду на повернення неврученої з незалежних від контролюючого органу підстав відповідачу вимоги до позивача 30.07.2025, то саме з цієї дати обраховується 30-денний строк, передбачений пунктом 95.2 статті 95 ПК України, після спливу якого (30.08.2025) протягом 24 годин позивач мав право звернутися до суду із заявою, передбаченою приписами статті 283 КАС України.
Суд зазначає, що за пунктом 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Таким чином, в даному випадку перебіг 30-денного строку, встановленого пунктом 95.2 статті 95 ПК України, розпочався з 00 год. 00 хв 31.07.2025 (перший робочий день). Отже, перебіг цього строку закінчиться о 24 год 00 хв - 29.08.2025.
Однак, 30.08.2025 - є вихідним днем (субота), отже право і звернення до адміністративного суду із заявою в порядку статті 283 КАС України Головного управління ДПС у Київській області, виникає з 01.09.2025, з якого починається перебіг двадцяти чотирьох годин, протягом яких заява повинна бути подана д суду, згідно вимог статті 283 КАС України.
Враховуючи вищезазначене та те, що в матеріалах справи відсутні докази сплати відповідачем податкового боргу в розмірі 156 115 052,70 грн, суд доходить висновку, що заява позивача щодо стягнення податкового боргу з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, в заявленій сумі боргу, підлягає задоволенню.
Відповідно до пункту 27 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» позивач звільнений від сплати судового збору. Інших витрат до розподілу судом не заявлено.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 268-272, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву Головного управління ДПС у Київській області про стягнення коштів за податковим боргом - задовольнити.
Стягнути з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить товариству з обмеженою відповідальністю «САЙМОПТ» (адреса: 08205, Київська область, місто Ірпінь, вулиця Університетська, 27/3, код ЄДРПОУ 45163392), кошти у сумі податкового боргу у розмірі - 156 115 052,70 грн (сто п'ятдесят шість мільйонів сто п'ятнадцять тисяч п'ятдесят дві гривні сімдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до вимог ч.8 ст.283 КАС України, апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня їх проголошення.
Суддя Перепелиця А.М.