Справа №155/1414/25
Провадження №3/155/696/25
02.09.2025 м. Горохів
Суддя Горохівського районного суду Волинської області Сметана В.М., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , за ч.1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Горохівського районного суду з Головного управління Державної податкової служби у Волинській області 26 серпня 2025 року надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
З протоколу про адміністративне правопорушення №1578/03-20-04-05-09 від 20 серпня 2025 року вбачається, що ОСОБА_1 - головний бухгалтер ПОСП «Русь» несвоєчасно сплатив узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)/14010100/ в сумі 34 480 грн, задекларованої згідно поданих до Луцької ДПІ:
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ від 02.06.2025 за № 9155882485. При терміні сплати 02.06.2025 року, фактично сплачено 21.07.2025 року в сумі 1209 грн.
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ від 04.06.2025 за № 9158004646. При терміні сплати 04.06.2025 року, фактично сплачено 21.07.2025 року в сумі 725 грн.
уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ від 04.06.2025 за № 9158054591. При терміні сплати 04.06.2025 року, фактично сплачено 21.07.2025 року в сумі 32546 грн.
чим порушено пп.а п.50.1, ст.50 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст. 163-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав повністю, ствердив обставини зазначені в протоколі по адміністративне правопорушення.
Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно із ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно вимог ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією ч.1 ст. 163-2 КУпАП передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-2 КУпАП, підтверджується матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення 1578/03-20-04-05-09 від 20 серпня 2025 року, актом про результат камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів у приміщенні ГУ ДПС у Волинській області від 22.07.2025 року № 20219/03-20-04-05-10/03735386, актом від 20 серпня 2025 року № 470803-20-054-05-11 «Про неявку керівника ПОСП «Русь» для складання протоколу про адміністративне правопорушення, корінцем повідомленням № 15054/6/03-20-04-05-06 від 31 липня 2025 року ГУ ДПС у Волинській області про необхідність явки для складання протоколу про адміністративне правопорушення, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, та іншими доказами, які наявні в адміністративній справі.
Об'єктивних підстав ставити під сумнів дослідженні докази, які надані органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення, не має.
Доказів, які б спростовували вказані обставини суду не надано.
Проаналізувавши матеріали, долучені до протоколу про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку про наявність у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-2 КУпАП.
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини.
Обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
А тому, враховуючи всі обставини справи, особу правопорушника, суд вважає доцільним накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу передбаченого санкцією ч.1 ст. 163-2 КУпАП.
Вказана міра адміністративного стягнення буде необхідною і достатньою для попередження особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, в скоєнні нових адміністративних правопорушень.
Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ч.1 ст.155-1, 283, 284 КУпАП, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-2 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 5 (п'ять) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят п'ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп. за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Відповідно до ч.1 ст.307, ч.2 ст.308 КУпАП у разі несплати ОСОБА_1 , штрафу понад п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови - понад п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення із ОСОБА_1 , стягується подвійний розмір штрафу 170 (сто сімдесят) гривень.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, та може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області В.М. Сметана