133/3013/25
3/133/2308/25
Іменем України
02.09.25 м. Козятин
Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Дурач О.А.,
за участю секретаря Блащук Н.І., прокурора Бридько А.М., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Вінницького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки Луганська область, Новоайдарський район, с. Смолянинове, громадянки України, працюючої на посаді 3 державний пожежно-рятувальний загоні Головного управління ДСНС України у Вінницькій області (м. Ладижин), яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована за адресою
АДРЕСА_2 вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи оператором відділення оперативного зв'язку 3 державний пожежно-рятувальний загоні Головного управління ДСНС України у Вінницькій області (м. Ладижин), сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являючись відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені в цій статті, в порушення вимог абзацу 1 ч. 2 статті 45 вказаного Закону, припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно, без поважних причин, з порушенням встановленого 30 денного строку подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями. Так, 17.03.2024 ОСОБА_1 укладено контракт № 15/2024 про проходження служби цивільного захисту.
11.11.2024 на підставі наказу Головного управління ДСНС України у Вінницькій області № 112 о/с-оп, ОСОБА_1 призначено на посаду оператора відділення зв'язку 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Вінницькій області (м. Ладижин).
07.04.2025, сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 звернулась до начальника ГУ ДСНС України у Вінницькій області з рапортом про звільнення її зі служби відповідно до підпункту 2 пункту 176 (за віком) «Положення про проходження служби цивільного захисту особами рядового на начальницького складу».
14.04.2025, на підставі наказу ГУ ДСНС України у Вінницькій області № 294 о/с сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено з органів ДСНС України по пункту 176 підпункт «2» (за віком) «згідно з Положенням про проходження служби цивільного захисту особами рядового на начальницького складу».
Відповідно до п. 2 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом НАЗК від 20.08.2021 № 539/21, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 06.10.2021 за № 1303/36925, припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є останній день виконання суб'єктом декларування зазначених функцій.
10.06.2025 Вінницьким управлінням ДВБ НП України надіслано запит за № 42519-2025 до Національного агентства з питань запобігання корупції про надання послідовності дій користувачів «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» щодо несвоєчасного подання колишнім оператором відділення оперативного зв'язку 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Вінницькій області (м. Ладижин) сержантом служби цивільного захисту ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 , тел. НОМЕР_2 , яка звільнена зі служби з 15.04.2025, декларації «При звільненні» за період з 14.04.2025 по теперішній час.
Згідно загальнодоступних даних відкритої частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що ОСОБА_1 подала щорічну декларацію «При звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, лише 01.06.2025, о 22:56 год., строк подання якої вищезазначеними нормами законодавства було встановлено до 15.05.2025.
У ході з'ясування питання усвідомлення ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства встановлено, що вона під час проходження служби в Головному управління ДСНС України у Вінницькій області, являючись суб'єктом декларування, була ознайомлена з вимогами фінансового контролю та порядком роботи в Реєстрі декларацій і подавала щорічні електронні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та декларації «При звільненні».
Згідно послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» за період з 01.04.2025 по 15.06.2025, наданої листом НАЗК від 16.06.2025 № 47-06/52144-25 встановлено, що ОСОБА_1 після звільнення зі служби Головного управління ДСНС України у Вінницькій області перший вхід/авторизацію до системи Реєстру за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) здійснила 01.06.2025, о 22:40 год., після чого двічі ознайомлювалась з методичними настановами щодо заповнення документа, о 22:40 год. розпочала формування «Нової декларації на основі цієї», після чого заповнювала/переглядала розділи та о 22:55 год. «Перевірила повноту та достовірність зазначеної інформації» і натиснула кнопку «Перейти на сторінку накладання кваліфікаційного електронного підпису», о 22:56 год. подала її до Реєстру шляхом підтвердження кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП) та переглянула «Список документів».
Згідно листа НАЗК від 06.06.2025 № 70-09/49258-25, обмеження доступу до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та некоректна його робота мала місце у зв'язку з проведенням планових робіт з оптимізації функціонування кластерів баз даних, доступу користувачів до публічної частини реєстру, публічного АРІ Реєстру та персонального кабінету у Реєстрі було обмежено у період з 19:15 год. по 21:42 год. 21.04.2025 та з 19:03 год. по 21:05 год. 28.04.2025.
Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру не зафіксовано.
Разом з тим, згідно Послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» спроб входу ОСОБА_1 до особистого кабінету з 14.04.2025 по 31.05.2025 не зафіксовано, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією.
Місцем вчинення правопорушення є АДРЕСА_1 , тобто адреса проживання та місце несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 . Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 01.06.2025, тобто дата несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації «При звільненні».
В судове засідання особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилась, повідомлена про дату, час та місце розгляду справи належним чином, надала заяву, у якій просить розгляд справи провести за її відсутності, вину визнає у повному обсязі.
Прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, призначити покарання у виді штрафу.
Вислухавши думку прокурора, з'ясувавши позицію особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, вважаю, що ОСОБА_1 , являючись суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до підпункту «д» пункту 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону як особа начальницького складу служби цивільного захисту та суб'єктом правопорушень, визначених статтею 172-6 КУпАП відповідно до Примітки вказаної статті, будучи звільненою з органів ДСНС України 15.04.2025, в порушення вимог абзацу 1 ч. 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин, а саме 01.06.2025, о 22:56 год., подала до Реєстру НАЗК електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «При звільненні», чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Її вина у скоєному адміністративному правопорушенні, доведена у повному обсязі.
Відповідно до вимог п. 2 Порядку перевірки факту подання суб'єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом НАЗК від 20.08.2021 № 539/21, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 06.10.2021 за № 1303/36925, припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, є останній день виконання суб'єктом декларування зазначених функцій.
Як вбачається з положень статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Підпунктом «д» пункту 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та, відповідно до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону, віднесено особи начальницького складу служби цивільного захисту.
Згідно п. 15 «Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового та начальницького складу» затвердженого постановою КМУ від 11.07.2013 № 593, начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий. Особам молодшого начальницького складу присвоюються спеціальні звання - сержант служби цивільного захисту, майстер-сержант служби цивільного захисту, головний майстер-сержант служби цивільного захисту.
Згідно даних ГУ ДСНС України у Вінницькій області, 11.11.2024 на підставі наказу Головного управління ДСНС України у Вінницькій області № 112 о/с-оп, ОСОБА_1 призначено на посаду оператора відділення зв'язку 3 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України у Вінницькій області (м. Ладижин).
07.04.2025, сержант служби цивільного захисту ОСОБА_1 звернулась до начальника ГУ ДСНС України у Вінницькій області з рапортом про звільнення її зі служби відповідно до підпункту 2 пункту 176 (за віком) «Положення про проходження служби цивільного захисту особами рядового на начальницького складу».
14.04.2025, на підставі наказу ГУ ДСНС України у Вінницькій області № 294 о/с сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено з органів ДСНС України по пункту 176 підпункт «2» (за віком) «згідно з Положенням про проходження служби цивільного захисту особами рядового на начальницького складу».
Отже, ОСОБА_1 є особою, уповноваженою на виконання функцій місцевого самоврядування у контексті ч. 1 ст.. 45 Закону України «Про запобігання корупції», та суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.
Згідно послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» за період з 01.04.2025 по 15.06.2025, наданої листом НАЗК від 16.06.2025 № 47-06/52144-25 встановлено, що ОСОБА_1 після звільнення зі служби Головного управління ДСНС України у Вінницькій області перший вхід/авторизацію до системи Реєстру за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) здійснила 01.06.2025, о 22:40 год., після чого двічі ознайомлювалась з методичними настановами щодо заповнення документа, о 22:40 год. розпочала формування «Нової декларації на основі цієї», після чого заповнювала/переглядала розділи та о 22:55 год. «Перевірила повноту та достовірність зазначеної інформації» і натиснула кнопку «Перейти на сторінку накладання кваліфікаційного електронного підпису», о 22:56 год. подала її до Реєстру шляхом підтвердження кваліфікованим електронним підписом (ЕЦП) та переглянула «Список документів».
Згідно листа НАЗК від 06.06.2025 № 70-09/49258-25, обмеження доступу до Єдиного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та некоректна його робота мала місце у зв'язку з проведенням планових робіт з оптимізації функціонування кластерів баз даних, доступу користувачів до публічної частини реєстру, публічного АРІ Реєстру та персонального кабінету у Реєстрі було обмежено у період з 19:15 год. по 21:42 год. 21.04.2025 та з 19:03 год. по 21:05 год. 28.04.2025.
Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру не зафіксовано.
Разом з тим, згідно Послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» спроб входу ОСОБА_1 до особистого кабінету з 14.04.2025 по 31.05.2025 не зафіксовано.
Доказів поважності причин несвоєчасної подачі вказаної декларації ОСОБА_1 не надала.
ОСОБА_1 достовірно знала про необхідність подати декларацію при звільненні особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у строк до 15.05.2025 р., проте, щорічну декларацію «При звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, подала лише 01.06.2025, о 22:56 год. без поважних причин.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 не була позбавлена можливості знати про необхідність подання відповідної декларації, оскільки зазначена вимога чітко встановлена положеннями ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», з якими вона мала можливість ознайомитися, оскільки дана інформація офіційно оприлюднена.
Суд зауважує, що адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення може бути накладено протягом трьох місяців із дня виявлення, але не пізніше двох років із дня його вчинення (ч. 3 ст. 38 КУпАП).
Строки накладення адміністративного стягнення за інкриміноване правопорушення ОСОБА_1 дотримані.
Вирішуючи питання щодо міри покарання порушника, суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 33 КпАП України, при накладенні стягнення за кожне правопорушення враховуються характер кожного вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що по'якшують і обтяжують відповідальність
Отже, враховуючи характер скоєного ОСОБА_1 правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, особу порушника, а саме те, що дані, які б з негативного боку характеризували її суду не надані, остання працює, даних про притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності суду не надано, беручи до уваги обставину, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення, якою є скоєння порушником адміністративного правопорушення вперше, визнання своєї вини та розкаяння у скоєному адміністративному правопорушенні, а також враховуючи відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд прийшов до висновку, що міра покарання у виді штрафу буде достатньою для виправлення порушника та запобіганню вчинення ним нових адміністративних правопорушень, підстав для призначення іншої, більш суворої міри покарання порушнику, судом не встановлено.
Керуючись ст.ст. 33, 36, ч. 1 ст. 172-6, п. 7 ч. 1 ст. 247 КпАП України,
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України та піддати адміністративному стягненню в виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп. на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (місце знаходження: вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що відповідно до положень ч. 1 ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2, 300-3 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Згідно ч. 1 ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: О.А. Дурач