Рішення від 26.08.2025 по справі 920/847/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

26.08.2025м. СумиСправа № 920/847/25

Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В.,

за участю секретаря судового засідання Шишло Н.С.,

Розглянувши в порядку загального позовного провадження справу № 920/847/25

за позовом Керівника окружної прокуратури міста Суми (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 79, м. Суми, 40000) в інтересах держави в особі позивача Сумської міської ради (пл. Незалежності, буд. 2, м. Суми, 40000)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “МЛК Суми» (вул. Івана Мазепи, буд. 10, м. Київ, 03067)

про стягнення 324 235 грн 66 коп.,

представники учасників справи:

від прокурора - Циганенко Т.А.;

від позивача та відповідача - не з'явилися;

УСТАНОВИВ:

Прокурор в інтересах держави в особі позивача подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача 324 235 грн 66 коп. за користування земельною ділянкою з кадастровим номером 5910136600:14:003:0008, яка розташована за адресою: м. Суми, вул. Білопільський шлях, 15, без оформлення договору оренди (за період з 17.10.2024 до 30.03.2025).

Ухвалою від 18.06.2025 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/847/25; призначив підготовче засідання з повідомленням сторін на 17.07.2025, 11:30; надав учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.

Копія ухвали суду від 18.06.2025 доставлена до електронного кабінету відповідача 18.06.2025, що підтверджується довідкою суду.

25.06.2025 позивач подав заяву (вх. № 3085 від 25.06.2025), в якій просить суд розгляд справи здійснювати без участі його представника за наявними у справі матеріалами; позовні вимоги підтримує повністю.

У судовому засіданні 17.07.2025, за участю прокурора, суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті з повідомленням сторін на 26.08.2025, 12 год. 00 хв.; протокольну ухвалу про повідомлення відповідача про дату, час і місце судового засідання в порядку ст. 120 ГПК України.

Відповідач відзиву на позовну заяву у встановлений судом строк, будь-яких клопотань чи заяв не подав.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що відповідач у період з 17.10.2024 до 30.03.2025 користувався земельною ділянкою комунальної форми власності (власник - Сумська міська рада) не оформлюючи право користування та не сплачуючи кошти за таке користування. Недоотримання коштів у розмірі суми орендної плати суттєво ослаблює дохідну частину місцевого бюджету та може призвести до неможливості покриття щомісячних (постійних) видатків місцевого бюджету і, як наслідок, до необхідності державного забезпечення збалансування місцевого бюджету. Через неотримання коштів за користування земельною ділянкою місцевим бюджетом порушуються визначальні матеріальні потреби суспільства, територіальної громади м. Суми як носія єдиного джерела влади в Україні, тобто порушуються інтереси держави в цілому. Орган місцевого самоврядування - Сумська міська рада, при наявності порушень інтересів територіальної громади м. Суми, а саме факту несплати відповідачем плати за користування земельною ділянкою, у судовому порядку не вживає відповідних заходів та не здійснює захист порушених законних економічних (матеріальних) інтересів місцевого самоврядування, територіальної громади міста та, як наслідок, інтересів держави. Окружною прокуратурою м. Суми Сумській міській раді було спрямовано лист від 10.06.2025 з метою висвітлення виявлених прокурором порушень земельного законодавства, встановлення причин самостійного не вжиття заходів щодо захисту інтересів держави. Відповідно до листа-відповіді від 11.06.2025 Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради повідомив прокуратуру, що заходів щодо стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів не вживались, у зв'язку з обмеженням фінансування витрат на сплату судового збору. Листом від 11.06.2025 прокурор повідомив позивача про звернення до суду з позовом в інтересах держави в особі Сумської міської ради про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів у вигляді несплаченої орендної плати за землю в сумі 324 235,66 грн.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку про дотримання прокурором приписів ст. 53 ГПК України та ст. 23 Закону України “Про прокуратуру» при зверненні до суду з позовом в інтересах держави в особі Сумської міської ради.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідачу на праві власності належить нерухоме майно нежитлові будівлі та споруди (майновий комплекс), що знаходиться за адресою: Сумська область, м. Суми, вул. Білопільський шлях, буд. 15. Право власності на нерухоме майно зареєстроване в реєстрі 25.01.2021 (підставою для державної реєстрації права власності є договір купівлі-продажу № 221 від 25.01.2021).

Зазначене нерухоме майно розташоване на земельній ділянці кадастровий номер 5910136600:14:003:0008 площею 5,0153 га, яка належить на праві власності Сумській міській раді (дата державної реєстрації права власності 02.10.2014, інформаційна довідка з Реєстру від 14.05.2025).

Земельна ділянка є сформованою, останній присвоєний кадастровий номер (дата державної реєстрації земельної ділянки 10.10.2005); категорія земель - Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; вид цільового призначення - 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком (витяг з Державного земельного кадастру НВ-0001160172025 від 09.06.2025).

Договір оренди земельної ділянки між сторонами не укладений, докази оформлення відповідачем права користування земельною ділянкою у спірний період в матеріалах справи відсутні. Строк дії договору оренди земельної ділянки від 11.11.2019, що був укладений між Сумською міською радою та попереднім власником нерухомого майна закінчився 16.10.2024.

Відповідно до листа Головного управління ДПС у Сумській області від 02.04.2025 ТОВ “МЛК Суми» протягом 2024-2025 років за земельну ділянку не звітувало, податкові зобов'язання із земельного податку/орендної плати не нараховувало та не сплачувало.

Листом від 23.05.2025 Департамент забезпечення ресурсних платежів Сумської міської ради повідомив відповідача про розмір недоотриманих доходів за період з 17.10.2024 до 30.03.2025, у зв'язку з не оформленням відповідачем права користування земельною ділянкою; запропонував добровільно відшкодувати 324 235 грн. 66 коп. Докази надання відповідачем відповіді на зазначений лист в матеріалах справи відсутні.

В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на те, що з 17.10.2024 до 30.03.2025 відповідач користувався земельною ділянкою кадастровий номер 5910136600:14:003:0008 без правовстановлюючих документів, тому, відповідно до положень статей 1212 - 1214 ЦК України, повинен відшкодувати Сумській міській раді всі доходи, які остання могла б одержати від оренди земельної ділянки.

Відповідно до положень статті 80 Земельного кодексу України суб'єктами права на землі комунальної власності є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

За змістом статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

За змістом глави 15 Земельного кодексу України право користування земельною ділянкою комунальної власності реалізується через право постійного користування або право оренди.

Частина перша статті 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права (стаття 125 Земельного кодексу України).

Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

З наведеного вбачається, що чинним законодавством розмежовано поняття "земельний податок" і "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності".

Суд встановив, що відповідач є власником нежитлових будівель та споруд за адресою: Сумська обл., м. Суми, вулиця Білопільський шлях, будинок 15, що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За змістом частини 1 статті 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Нерухоме майно нерозривно пов'язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання об'єкту нерухомості, що належить відповідачу на праві власності, неможливе без відповідної земельної ділянки.

Наведена правова норма закріплює загальний принцип цілісності об'єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об'єкт розташований, а тому, у зв'язку з користуванням відповідачем нерухомим майном, презюмується його користування земельною ділянкою, якщо іншого не доведено.

Відповідач не є власником або постійним землекористувачем земельної ділянки, а тому, відповідно, не є суб'єктами плати за землю у формі земельного податку.

Єдиною можливою формою здійснення плати за землю для відповідача, як землекористувача, є орендна плата на підставі договору оренди земельної ділянки.

Суд встановив, що матеріали справи не містять доказів належного оформлення відповідачем права користування земельною ділянкою у спірний період, зокрема укладення договору оренди та державної реєстрації права оренди.

Предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Відповідно до частин 1, 2 статті 1212 цього Кодексу особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цього Кодексу застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

Для кондикційних зобов'язань вина не має значення, оскільки важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.

Обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, оскільки набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберігав), або вартість цього майна.

До моменту оформлення власником об'єктів нерухомості права оренди земельних ділянок, на яких ці об'єкти розташовані, відносини з фактичного користування земельними ділянками без укладених договорів їх оренди та недоотримання їхнім власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

Фактичний користувач земельних ділянок, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельних ділянок на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Зазначеної правової позиції дотримується Велика Палата Верховного Суду у постановах від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц, від 20 листопада 2018 року у справі № 922/3412/17, від 04.12.2019 по справі №917/1739/17.

Суд встановив, що земельна ділянка за адресою: Сумська обл., м. Суми, вулиця Білопільський шлях, будинок 15 площею 5,0153 га, на якій розташоване нерухоме майно відповідача, є сформованою, останній присвоєний кадастровий номер (дата державної реєстрації земельної ділянки 10.10.2005); категорія земель - Землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення; вид цільового призначення - 11.02 Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості, включаючи об'єкти оброблення відходів, зокрема із енергогенеруючим блоком.

Згідно з розрахунком позивача, за період з 17.10.2024 до 30.03.2025 місцевий бюджет недоотримав 324 235 грн. 66 коп. орендної плати через не оформлення відповідачем права користування земельною ділянкою.

У розрахунку позивач врахував: нормативно-грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 50 038 987 грн 01 коп. за 2025 рік згідно з витягом з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 28.03.2025; у розмірі 44 677 666 грн 97 коп. за 2024 рік, що розрахована з розміру нормативної грошової оцінки за 2025 рік із застосуванням коефіцієнту індексації 1,12 (зменшення на зазначений коефіцієнт індексації) з урахуванням повідомлення Держгеокадастру про індексацію нормативної грошової оцінки земель за 2024 рік; розмір відсотку від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, виходячи з цільового призначення земельної ділянки (1,5% відповідно до рішення Сумської міської ради від 24.06.2020 № 7000-МР зі змінами).

Відповідач не подав обґрунтованих заперечень проти позову, доказів відшкодування позивачу коштів за користування земельною ділянкою без укладення договору оренди.

Враховуючи викладене, суд вважає обґрунтованими, правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю “МЛК Суми» на користь Сумської міської ради 324 235 грн 66 коп. за користування земельною ділянкою кадастровий номер 5910136600:14:003:0008 без правовстановлюючих документів за період з 17.10.2024 до 30.03.2025.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “МЛК Суми» (вул. Івана Мазепи, буд. 10, м. Київ, 03067, код ЄДРПОУ 43673229) на користь Сумської міської ради (пл. Незалежності, 2, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 23823253) 324 235 грн. 66 коп. за користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “МЛК Суми» (вул. Івана Мазепи, буд. 10, м. Київ, 03067, код ЄДРПОУ 43673229) на користь Сумської обласної прокуратури (вул. Герасима Кондратьєва, буд. 33, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 03527891) 3890 грн 83 коп. витрат по сплаті судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

5. Відповідно до ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складене та підписане суддею 03.09.2025.

Суддя Д.В. Вдовенко