Рішення від 03.09.2025 по справі 918/387/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" вересня 2025 р. Справа № 918/387/25

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Селівона А.О., за участю секретаря судового засідання Хролець І.С., розглянувши за правилами загального позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнеагроспецмонтаж-10"

до Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Акціонерне товариство "Прозорро.Продажі",

про визнання протиправним дії щодо скасування електронного аукціону та зобов'язання підписати протокол та договір оренди

За участю представників сторін:

від позивача: Воронко Віталій Олександрович;

від позивача: Пащук Тарас Сергійович;

від відповідача: не з'явився;

від третьої особи: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнеагроспецмонтаж-10" (Позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області (Відповідач) про:

- визнання протиправними дії Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області щодо скасування електронного аукціону LRE001-UA-20240906-44727 з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду площею 1.3764 га, в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом площею 1,1791 га, кадастровий номер 5625887800:03:011:0022, для рибогосподарських потреб, розташованої за адресою Рівненська область Дубенський район за межами населеного пункту с. Сестрятин;

- зобов'язання Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області підписати з Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнеагроспецмонтаж-10" (код ЄДРПОУ: 01056706) протокол про результати земельних торгів № LRE001-UA_20240906-44727 та договір оренди земельної ділянки придбаної на земельних торгах (аукціоні) щодо оренди земельної ділянки водного фонду площею 1,3764 га, в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом площею 1,1791 га, кадастровий номер 5625887800:03:011:0022, для рибогосподарських потреб, розташованої за адресою Рівненська область Дубенський район за межами населеного пункту с. Сестрятин, у редакції викладеній Позивачем у прохальній частині позовної заяви.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідачем, при проведенні аукціону, було порушено законодавчо визначений порядок їх проведення, а саме: внаслідок невчинення дій щодо завантаження нового протоколу про результати земельних торгів, після не підписання протоколу першим переможцем земельних торгів; скасування земельних торгів без визначеної законом правової підстави.

Ухвалою суду від 05.05.2025 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнеагроспецмонтаж-10" залишено без руху та встановлено строк на усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня отримання даної ухвали та спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:

- доказів оплати судового збору у розмірі 2 422,40 грн.

До господарського суду 09.05.2025 на виконання вимог ухвали суду від 05.05.2025 від Позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви до якої долучено квитанцію від 09.05.2025 № 6934-9064-4594-3153 про сплату судового збору в сумі 2 422,40 грн.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 12.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження у змішаній (паперовій та електронній) формі та призначено розгляд справи на 11.06.2025. Також вказаною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Акціонерне товариство "Прозорро.Продажі" (Третя особа).

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 11.06.2025 відкладено підготовче засідання на 25.06.2025.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 25.06.2025 відкладено підготовче засідання на 31.07.2025.

Від Третьої особи 31.07.2025 надійшла заява про поновлення процесуального строку та долучення до матеріалів справи письмових пояснень, в яких просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Протокольною ухвалою у судовому засіданні 31.07.2025, з метою всебічного, повного та об'єктивного встановлення всіх обставин справи, задоволено заяву представника третьої особи про поновлення процесуального строку та долучення до матеріалів справи письмових пояснень.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 31.07.2025 закрито підготовче провадження у справі № 918/387/25 та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.08.2025.

Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 13.08.2025 відкладено розгляд справи на 20.08.2025.

Від Відповідача 20.08.2025 надійшли додаткові пояснення у справі, в яких просить долучити їх як заперечення проти позову та відмовити у задоволенні позовних вимог.

Також 20.08.2025 від Позивача надійшла заява про збільшення або зменшення/збільшення позовних вимог, в якій просить поновити процесуальний строк на подання заяви про збільшення (уточнення) позовних вимог з підстав, викладених у даній заяві та прийняти до розгляду пункт 2 прохальної частини позовної заяви у редакції, викладеній у заяві про збільшення позовних вимог.

Відповідачем 02.09.2025 подано до суду заперечення на заяву Позивача про зменшення/збільшення позовних вимог. Вказані заперечення надійшли у двох примірниках ідентичного змісту.

Протокольною ухвалою у судовому засіданні 03.09.2025 залишено без розгляду заяву Позивача про збільшення розміру позовних вимог, подану 20.08.2025, оскільки згідно з пунктом 2 частини другої статті 46 ГПК України позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Тобто ГПК України передбачено право позивача звернутися із заявою лише до закінчення підготовчого засідання, а відповідно до ухвали суду від 31.07.2025 підготовче провадження у справі № 918/387/25 було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.08.2025. Таким чином Позивач, у даному випадку, повинен був вчинити відповідну дію до закінчення 31.07.2025 підготовчого засідання, що ним зроблено не було.

Протокольною ухвалою у судовому засіданні 03.09.2025 залишено без розгляду додаткові пояснення Відповідача, оскільки відповідно до частини другої статті 207 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом, а Відповідачем взагалі не наведено жодної причина неможливості подання відповідних пояснень до закінчення підготовчого провадження. Також судом залишено без розгляду заперечення Відповідача на заяву Позивача про зменшення/збільшення позовних вимог, оскільки судом вказану заяву Позивача протокольною ухвалою у судовому засіданні 03.09.2025 залишено без розгляду, тому відсутні підстави для надання правової оцінки запереченням на заяву про зменшення/збільшення позовних вимог.

Від Відповідача відзив на позовну заяву не надходив.

Представники Позивача в судовому засіданні 03.09.2025 підтримали позицію викладену у позовній заяві та просили задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У судові засідання 11.06.2025, 25.06.2025, 31.07.2025, 13.08.2025, 20.08.2025 та 03.09.2025 представник Відповідача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином в електронний кабінет, що підтверджується відповідними довідками, а саме:

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 12.05.2025) надіслано одержувачу Радивилівській міській раді Дубенського району Рівненської області в її електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 12.05.2025;

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 11.06.2025) надіслано одержувачу Радивилівській міській раді Дубенського району Рівненської області в її електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 11.06.2025;

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 25.06.2025) надіслано одержувачу Радивилівській міській раді Дубенського району Рівненської області в її електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 26.06.2025;

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 31.07.2025) надіслано одержувачу Радивилівській міській раді Дубенського району Рівненської області в її електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 01.08.2025;

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 13.08.2025) надіслано одержувачу Радивилівській міській раді Дубенського району Рівненської області в її електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 13.08.2025;

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 20.08.2025) надіслано одержувачу Радивилівській міській раді Дубенського району Рівненської області в її електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 21.08.2025.

У судові засідання 11.06.2025, 25.06.2025, 31.07.2025, 13.08.2025, 20.08.2025 та 03.09.2025 представник Третьої особи не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином в електронний кабінет, що підтверджується відповідними довідками, а саме:

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 12.05.2025) надіслано одержувачу Акціонерному товариству "Прозорро.Продажі" в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 12.05.2025;

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 11.06.2025) надіслано одержувачу Акціонерному товариству "Прозорро.Продажі" в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 11.06.2025;

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 25.06.2025) надіслано одержувачу Акціонерному товариству "Прозорро.Продажі" в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 26.06.2025;

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 31.07.2025) надіслано одержувачу Акціонерному товариству "Прозорро.Продажі" в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 01.08.2025;

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 13.08.2025) надіслано одержувачу Акціонерному товариству "Прозорро.Продажі" в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 13.08.2025;

- довідкою Господарського суду Рівненської області про доставку електронного листа, відповідно до якої документ в електронному вигляді (ухвала суду від 20.08.2025) надіслано одержувачу Акціонерному товариству "Прозорро.Продажі" в його електронний кабінет, документ доставлено до електронного кабінету 21.08.2025.

Суд зазначає, що з урахуванням строків, встановлених статями 165, 178, 251 ГПК України, а саме протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, яка була отримана останнім 12.05.2025 в електронний кабінет, Відповідач мав подати відзив на позовну заяву до 28.05.2025 включно.

Крім того суд звертає увагу, що Відповідачем відповідно до вимог частини другої статті 119 ГПК України не було подано заяву про продовження строку на подання відзиву до закінчення такого строку (28.05.2025).

Тобто Відповідач не скористався наданим йому процесуальним правом, передбаченим частиною першою статті 178 ГПК України.

Відповідно до частини другої статті 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

При цьому суд наголошує, що згідно з частиною четвертою статті 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Наразі, від Відповідача, станом на час винесення рішення до суду, не надходило жодних заяв про неможливість подання відзиву та/або про намір вчинення відповідних дій відповідно до статті 165 ГПК України та/або продовження відповідних процесуальних строків та заперечень щодо розгляду справи.

З огляду на викладене, оскільки Відповідач не скористався наданими йому процесуальними правами, зокрема, останнім не надано відзиву на позовну заяву, суд, на підставі частини дев'ятої статті 165 ГПК України, дійшов висновку про можливість розгляду даної справи виключно за наявними матеріалами.

Судом також враховано, що за приписами частини першої статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час та місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи.

Частиною другою статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" передбачено, що усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення та підписання.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення, внесені до Єдиного державного реєстру судових рішень, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.

У рішенні від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України" Європейський суд з прав людини зробив, зокрема, висновок про те, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Враховуючи наведе суд зазначає, що Відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою суду про призначення судового засідання у справі №918/387/25 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Відповідно до частини п'ятої статті 6 ГПК України (у редакції Закону України ?Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами? від 29.06.2023 № 3200-IX) суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - ЄСІТС) або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про ЄСІТС та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку (абзац перший частини шостої статті 6 ГПК України у редакції Закону України ?Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення обов'язків учасників судової справи?? від 19.10.2023 № 3424-IX).

Тобто юридична особа (учасник судового процесу), а також адвокат, який представляє її інтереси, згідно з наведеними приписами цього Кодексу зобов'язані зареєструвати свій електронний кабінет в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі) в обов'язковому порядку.

Вказана правова позиція викладена в ухвалі Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 09.11.2023 у справі № 920/857/20.

Як вбачається з матеріалів справи, Радивилівська міська рада Дубенського району Рівненської області має зареєстрований електронний кабінет в підсистемі "Електронний суд".

Отже про дату, час та місце проведення засідань з розгляду справи 11.06.2025, 25.06.2025, 31.07.2025, 13.08.2025, 20.08.2025 та 03.09.2025 Відповідача повідомлялось шляхом надсилання електронного листа в його електронний кабінет.

З огляду на викладене суд констатує, що ним вчинено всі необхідні та можливі заходи з метою повідомлення Відповідача про розгляд справи судом.

Про поважні причини неявки представника Відповідача у судові засідання 11.06.2025, 25.06.2025, 31.07.2025 , 13.08.2025, 20.08.2025 та 03.09.2025 суд не повідомлено.

Частиною першою статті 202 ГПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За таких обставин, враховуючи, що неявка Відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, відтак, керуючись статтею 202 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, судом встановлено, що 07.10.2024 через електронну торгову систему (ЕТС) проводився аукціон з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду площею 1,3764 га, в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом площею 1,1791 га, кадастровий номер 5625887800:03:011:0022, розташований за адресою Рівненська область Дубенський район за межами населеного пункту с. Сестрятин. Категорія земель - землі водного фонду, цільове призначення - 10.07 для рибогосподарських потреб, вид використання - для рибогосподарських потреб.

Організатор аукціону Радивилівська міська рада Дубенського району Рівненської області (Відповідач).

Позивач через торговий майданчик ТОВ ?Українська універсальна біржа? подав заяву на участь, сплатив гарантійний та реєстраційний внесок, і набув статусу учасника аукціону.

Під час проведення аукціону Позивач як учасник подавав пропозиції згідно з регламентом ЕТС, не переміг, але набув статусу учасника з наступною за розміром після найвищої цінової пропозиції.

При цьому 21.10.2024 о 15 год. 02 хв. після дискваліфікації першого учасника, ЕТС визнано переможцем торгів Позивача, модулем створено повідомлення ?Очікується протокол?, але 21.10.2024 о 15 год. 12 хв, організатором торгів - Відповідачем торги були скасовані. Як причину скасування аукціону Відповідач зазначив акт про відмову від підписання протоколу, дискваліфікованим першим учасником торгів.

Судом встановлено, що відповідно до статті 135 ЗК України порядок проведення земельних торгів, визначений цим Кодексом, є обов'язковим у разі, якщо на земельних торгах здійснюються:

а) продаж земельних ділянок державної та комунальної власності, передача їх у користування за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування;

б) продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення всіх форм власності;

в) продаж земельних ділянок, прав емфітевзису, суперфіцію на них державним виконавцем, приватним виконавцем під час виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження";

г) передача в суборенду земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності акціонерним товариством, товариством з обмеженою відповідальністю, 100 відсотків акцій (часток) у статутному капіталі якого належать державі, яке утворилося шляхом перетворення державного підприємства, у постійному користуванні якого перебували такі земельні ділянки.

Продаж земельних ділянок, що перебувають у приватній власності, передача їх у користування, продаж прав емфітевзису, суперфіцію на них, крім випадку, визначеного пунктом "в" цієї частини, можуть здійснюватися на земельних торгах виключно з ініціативи власників земельних ділянок (частина перша).

Земельні торги проводяться у формі електронного аукціону в режимі реального часу в мережі Інтернет, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з переможцем земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу ціну за придбання прав емфітевзису, суперфіцію, або найвищий розмір орендної (суборендної) плати, зафіксовані під час проведення земельних торгів (далі - цінова пропозиція).

Земельні торги проводяться в електронній торговій системі, адміністратором якої є визначений Кабінетом Міністрів України суб'єкт господарювання державного сектору економіки.

Порядок функціонування та адміністрування електронної торгової системи затверджує Кабінет Міністрів України.

Для цілей цього Кодексу терміни "адміністратор електронної торгової системи", "електронний майданчик", "електронна торгова система", "оператор електронного майданчика", "центральна база даних" вживаються у значеннях, наведених у Законі України "Про приватизацію державного і комунального майна" з урахуванням особливостей, визначених цим Кодексом.

Протокол про результати земельних торгів та договір, що укладається за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки), підписуються за допомогою кваліфікованого електронного підпису з урахуванням вимог Закону України "Про електронні довірчі послуги".

Учасник земельних торгів - це фізична або юридична особа, яка розмістила в електронній торговій системі документи, зазначені в частині сьомій статті 137 цього Кодексу, сплатила реєстраційний та гарантійний внески, зробила закриту цінову пропозицію і відповідно до закону може набувати право власності чи користування земельною ділянкою, виставленою на земельних торгах.

Переможець земельних торгів - це учасник, який подав найвищу цінову пропозицію за лот, у разі якщо ним зроблено щонайменше один крок торгів (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу), у випадках, встановлених частиною сімнадцятою статті 137 цього Кодексу, - учасник з наступною за величиною ціновою пропозицією за умови, що ним зроблено щонайменше один крок торгів, а в разі однакових цінових пропозицій - учасник, який подав раніше цінову пропозицію, за умови відсутності його відмови від очікування.

Закрита цінова пропозиція - це сума коштів, про намір та можливість сплати якої учасник земельних торгів повідомляє у своєму особистому кабінеті через оператора електронного майданчика в електронній торговій системі до закінчення кінцевого строку прийняття заяв про участь у земельних торгах. Закрита цінова пропозиція не може бути меншою, ніж розмір стартової ціни продажу лота.

Організатором земельних торгів є:

у разі продажу земельної ділянки - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу;

у разі укладення договору оренди земельної ділянки - особа, яка відповідно до закону може виступати орендодавцем такої земельної ділянки;

у разі укладення договору суборенди земельної ділянки - орендар земельної ділянки;

у разі укладення договору суперфіцію або емфітевзису - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, або особа, якій належить право емфітевзису, суперфіцію;

у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", - державний, приватний виконавець.

Для проведення земельних торгів організатор земельних торгів укладає з оператором електронного майданчика, підключеного до електронної торгової системи, договір про організацію та проведення земельних торгів (частина друга).

Організатор земельних торгів з продажу земельної ділянки зобов'язаний письмово повідомити про проведення таких торгів суб'єкта переважного права на її купівлю не пізніше ніж за 30 календарних днів до дня проведення земельних торгів. Справжність підпису на повідомленні засвідчується нотаріально.

Суб'єкт переважного права має переважне право на придбання земельної ділянки у власність у разі її продажу, за умови, що він сплачує ціну, за якою продається така земельна ділянка, а в разі продажу через електронний аукціон - за умови, що він виконав вимоги до учасника земельних торгів та погоджується на сплату рівної цінової пропозиції, що є найбільшою із запропонованих учасниками аукціону. Для реалізації переважного права орендар або інший суб'єкт переважного права надає згоду сплатити ціну продажу лота, що є рівною ціновій пропозиції учасника, який подав найвищу цінову пропозицію за лот. У разі відмови сплатити таку ціну продажу лота він може надати попередню згоду сплатити ціну продажу лота, що є рівною ціновій пропозиції учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією.

Вважається, що суб'єкт переважного права відмовився від свого переважного права купівлі земельної ділянки на відповідних земельних торгах:

якщо не виконав вимоги, встановлені абзацом другим цієї частини;

якщо не виконав або не відповідає визначеним цим Кодексом вимогам до учасників аукціону;

у разі настання щодо нього випадку, встановленого частиною сімнадцятою статті 137 цього Кодексу.

Технічні вимоги до реалізації переважного права купівлі земельної ділянки у власність у разі продажу її через електронний аукціон встановлює Кабінет Міністрів України (частина третя).

Звернення стягнення на земельні ділянки або прав на них (суперфіцію, емфітевзису) здійснюється державним виконавцем, приватним виконавцем під час виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" з урахуванням вимог цього Кодексу (частина четверта).

Витрати (видатки), здійснені на підготовку лота для продажу на земельних торгах (крім випадків продажу на земельних торгах земельних ділянок приватної власності), відшкодовуються переможцем земельних торгів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина п'ята).

Земельні торги проводяться відповідно до договору між організатором земельних торгів та оператором електронного майданчика.

Розмір, порядок сплати та повернення винагороди, що сплачується переможцем земельних торгів оператору електронного майданчика, встановлюються Кабінетом Міністрів України (частина шоста).

Реєстраційний внесок за лотом встановлюється у розмірі 0,1 мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на 1 січня року, в якому оприлюднюється оголошення про проведення земельних торгів. Гарантійний внесок становить 30 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки чи прав емфітевзису, суперфіцію або 30 відсотків стартового розміру річної орендної (суборендної) плати, але не може бути більше 2500 прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб законом про Державний бюджет України на 1 січня року, в якому проводяться земельні торги (частина сьома).

Реєстраційний та гарантійний внески сплачуються особою, яка бажає взяти участь у земельних торгах, на відкриті у банку окремі рахунки оператора електронного майданчика, з якого така особа бажає взяти участь в земельних торгах (частина восьма).

Сплачені суми реєстраційних внесків поверненню не підлягають, крім випадку, встановленого частиною третьою статті 138 цього Кодексу (частина дев'ята).

Сплачені суми гарантійних внесків (крім випадків, встановлених абзацами другим - п'ятим цієї частини) повертаються оператором електронного майданчика всім учасникам земельних торгів, які не визнані переможцями, у строк, встановлений Кабінетом Міністрів України.

Гарантійні внески не повертаються та перераховуються оператором електронного майданчика на рахунки організатора земельних торгів, зазначені в оголошенні про проведення земельних торгів (за вирахуванням винагороди оператора електронного майданчика з гарантійного внеску переможця):

усім учасникам, якщо жоден з них не зробив кроку аукціону (торгів) на підвищення стартової ціни, крім випадку, встановленого абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу;

переможцю, якщо ним в установлений строк не підписано протокол про результати земельних торгів, договір за результатами проведення земельних торгів, відмовлено в нотаріальному посвідченні такого договору, не сплачено належної суми за придбаний лот та суми витрат на підготовку лота до продажу;

переможцю, якщо він не відповідає визначеним цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї, не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена цим Кодексом, подав неправдиві відомості про себе (частина десята).

Умови, оголошені перед проведенням земельних торгів, не підлягають зміні під час укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав суперфіцію, емфітевзису, договорів оренди, суборенди земельної ділянки, суперфіцію, емфітевзису (частина одинадцята).

Згідно із статтею 137 ЗК України технічні вимоги до підготовки до проведення та проведення земельних торгів, встановлення та оприлюднення їх результатів, визначення розміру, порядку сплати, повернення реєстраційних, гарантійних внесків учасників та винагороди, що сплачується переможцем аукціону оператору електронного майданчика, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Організатор земельних торгів через особистий кабінет публікує в електронній торговій системі оголошення про проведення земельних торгів, до якого додаються документи та матеріали на лот (документація), що підтверджують виконання вимог, визначених частиною третьою статті 135 і частиною першою статті 136 цього Кодексу (частина перша).

Документація щодо кожного лота розміщується організатором земельних торгів в електронній торговій системі як окремий електронний документ, підписаний організатором або його представником та складений за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України.

Документація щодо кожного лота після визнання торгів такими, що відбулися, передається організатором земельних торгів переможцю торгів (частина друга).

За бажанням організатора земельних торгів оголошення про проведення земельних торгів з документами та матеріалами на лот оприлюднюється в електронних та друкованих медіа (частина третя).

В оголошенні про проведення земельних торгів щодо кожного лота зазначаються:

а) найменування організатора земельних торгів;

б) місце розташування, площа земельної ділянки та її кадастровий номер;

в) цільове призначення земельної ділянки;

г) умови договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договору оренди, суборенди землі, суперфіцію, емфітевзису, що укладається на земельних торгах;

ґ) стартова ціна продажу земельної ділянки або стартовий розмір ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію, або стартовий розмір плати за користування земельною ділянкою;

д) містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки для земельних ділянок, призначених для цілей, пов'язаних із забудовою;

е) час проведення земельних торгів з урахуванням вимог, встановлених Кабінетом Міністрів України;

є) розмір реєстраційного та гарантійного внесків, що сплачують учасники, порядок їх сплати;

ж) найменування, веб-сайти та номери рахунків операторів електронних майданчиків, відкритих у банку для сплати реєстраційного та гарантійного внесків, що зазначаються шляхом посилання на веб-сайт адміністратора електронної торгової системи;

з) прізвище, власне ім'я та по батькові, посада, номер телефону особи, в якої можна ознайомитися з документами та матеріалами щодо лота;

и) проект договору, що пропонується укласти на торгах, без визначення ціни та зазначення особи покупця (орендаря (суборендаря), емфітевта, суперфіціарія), а в разі продажу на земельних торгах прав емфітевзису, суперфіцію за рішенням емфітевта, суперфіціарія - також копія договору емфітевзису, суперфіцію;

і) сума витрат (видатків), здійснених на підготовку лота до продажу, що підлягає відшкодуванню переможцем земельних торгів;

ї) фотографічні зображення земельної ділянки, копії документів та матеріалів на лот;

й) особа, яка має переважне право на купівлю земельної ділянки (у разі проведення аукціону з продажу такої земельної ділянки);

к) номери банківських рахунків для внесення плати за придбаний лот;

л) інші відомості про лот, які організатор торгів вважає за потрібне розмістити в оголошенні про проведення земельних торгів.

Внесення організатором змін в оголошення стосовно особи, яка має переважне право на купівлю земельної ділянки, можливе не пізніше ніж за п'ять робочих днів до дня проведення земельних торгів (частина четверта).

Електронна торгова система повинна забезпечувати безоплатну авторизацію організаторів та авторизацію учасників земельних торгів, що здійснюється відповідно до статті 135 цього Кодексу, розміщення ними матеріалів та документів, оприлюднення оголошення про проведення земельних торгів, участь у торгах, ознайомлення необмеженого кола осіб з їх перебігом та результатами в режимі реального часу та можливість безоплатного анонімного перегляду, копіювання та роздрукування інформації із застосуванням поширених веб-оглядачів та редакторів без необхідності застосування спеціально створених технологічних чи програмних засобів цілодобово без обмежень (частина п'ята).

Земельні торги проводяться не раніше 30 днів та не пізніше 45 днів з дня оприлюднення оголошення про проведення земельних торгів (частина шоста).

Особа, яка бажає взяти участь у земельних торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі:

а) заяву про участь у земельних торгах, підписану кваліфікованим електронним підписом;

б) для юридичної особи - копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань або копію документа про реєстрацію у державі її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського або судового реєстру тощо), засвідчену згідно із законодавством держави його видачі, перекладену українською мовою (для юридичної особи - нерезидента), інформацію про державу, в якій зареєстровані або мають постійне місце проживання засновники (учасники) юридичної особи, у статутному (складеному) капіталі якої є частка іноземного капіталу, інформацію про кінцевого бенефіціарного власника. Якщо особа не має кінцевого бенефіціарного власника, зазначається інформація про відсутність кінцевого бенефіціарного власника і про причину його відсутності;

для громадянина України, фізичної особи - підприємця - копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або копію паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті);

для іноземних громадян та осіб без громадянства - інформацію про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), громадянство (підданство) іншої держави, постійне місце проживання в державі, громадянином (підданим) якої є особа, копію документа, що посвідчує особу.

Копії зазначених документів засвідчуються кваліфікованим електронним підписом особи, яка бажає взяти участь у торгах;

в) документи, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків (копії розрахункових документів, виписки з рахунків), а в разі проведення земельних торгів з продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення - документи, що підтверджують сплату таких платежів з рахунку особи, яка бажає взяти участь у торгах, відкритого в українському або іноземному банку (крім банків держав, внесених FATF до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом).

Представник фізичної чи юридичної особи також розміщує документи, що підтверджують його право діяти від імені учасника торгів.

Якщо земельні торги проводяться щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення, особа, яка бажає взяти участь у таких торгах, подає через особистий кабінет в електронній торговій системі також документи, що підтверджують її відповідність вимогам статті 130 цього Кодексу. Перелік таких документів встановлює Кабінет Міністрів України.

Заява про участь у земельних торгах та додані до неї документи учасника можуть бути подані до закінчення кінцевого строку подання заяв про участь у земельних торгах, встановленого електронною торговою системою автоматично упродовж дня, що передує дню проведення земельних торгів, з урахуванням вимог, визначених Кабінетом Міністрів України (частина сьома).

Оператор електронного майданчика інформує особу, яка бажає взяти участь у земельних торгах, про зарахування на банківські рахунки оператора електронного майданчика гарантійного і реєстраційного внесків та отримання такою особою статусу учасника земельних торгів в порядку і строки, встановлені Кабінетом Міністрів України (частина восьма).

Порядок реєстрації учасників для участі в земельних торгах встановлює Кабінет Міністрів України (частина дев'ята).

Земельні торги проводяться в електронній торговій системі в режимі реального часу в мережі Інтернет (частина десята).

Будь-який користувач мережі Інтернет має можливість спостерігати за ходом земельних торгів у режимі реального часу (частина одинадцята).

Відомості про учасників торгів не підлягають розголошенню до завершення торгів (частина дванадцята).

Земельні торги проводяться за наявності не менше двох зареєстрованих учасників, крім випадків, встановлених абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу (частина тринадцята).

Земельні торги проводяться за процедурою визначення переможця, під час якої учасники мають можливість поетапного збільшення своїх цінових пропозицій протягом трьох раундів торгів.

Учасник протягом одного раунду торгів може один раз підвищити свою цінову пропозицію не менше, ніж на розмір мінімального кроку торгів (зробити крок торгів).

Розмір мінімального кроку торгів становить 1 відсоток стартової ціни лота. Розмір максимального кроку торгів не обмежується.

У кожному раунді торгів кожен учасник у порядку від менших до більших закритих цінових пропозицій для першого раунду або цінових пропозицій для другого та третього раундів, а у разі їх співпадіння від тих, що подані пізніше, до тих, що подані раніше, має право зробити крок торгів. У разі відсутності цінової пропозиції від учасника протягом часу на оновлення закритої цінової пропозиції/цінової пропозиції цінова пропозиція такого учасника у поточному раунді вважається такою, що здійснена в розмірі його закритої цінової пропозиції для першого раунду або його попередньої цінової пропозиції для другого та третього раундів.

Якщо під час земельних торгів подана учасником закрита цінова пропозиція/цінова пропозиція є більшою за стартову ціну на розмір, не менше ніж розмір мінімального кроку торгів, вважається, що такий учасник зробив крок торгів (частина чотирнадцята).

Протокол про результати земельних торгів формується та оприлюднюється електронною торговою системою автоматично в день завершення торгів в електронній формі. У протоколі про результати земельних торгів обов'язково зазначаються:

а) відомості про земельну ділянку;

б) кількість та відомості про учасників земельних торгів;

в) стартова ціна продажу земельної ділянки, права емфітевзису, суперфіцію або стартовий розмір орендної (суборендної) плати за користування земельною ділянкою;

г) ціна за земельну ділянку, прав емфітевзису, суперфіцію або розмір орендної (суборендної) плати за користування земельною ділянкою, запропоновані переможцем земельних торгів та іншими учасниками, або інформація про те, що земельні торги закінчилися без визначення переможця;

ґ) найменування (для юридичної особи), прізвище, власне ім'я, по батькові (для фізичної особи) переможця земельних торгів;

д) інформація про авторизований електронний майданчик, через який переможцем земельних торгів придбано земельну ділянку або право на неї (частина п'ятнадцята).

Протокол про результати земельних торгів та договір за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки) підписуються організатором та переможцем торгів шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Переможець земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом трьох робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою. Організатор земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом шести робочих днів з дня, наступного за днем його формування електронною торговою системою.

На вимогу переможця торгів протокол про результати земельних торгів та/або договір за результатами проведення земельних торгів, укладені шляхом накладення кваліфікованих електронних підписів організатором та переможцем торгів, можуть бути підписані також у паперовій формі.

Протокол про результати земельних торгів є підставою для укладення договору купівлі-продажу земельної ділянки, прав емфітевзису, суперфіцію, договорів оренди, суборенди землі, емфітевзису, суперфіцію.

Договір купівлі-продажу земельної ділянки укладається в паперовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Договір за результатами проведення земельних торгів укладається між організатором та переможцем земельних торгів протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати земельних торгів (частина шістнадцята).

У разі якщо переможець торгів відмовився від підписання протоколу про результати земельних торгів, укладення договору за результатами проведення земельних торгів або організатор не підписав такий протокол, не уклав договір з підстав, визначених частиною дев'ятнадцятою цієї статті, а також у разі несплати переможцем торгів належної суми за придбаний лот та суми витрат підготовки лота до продажу, що підтверджується відповідним актом організатора земельних торгів, електронною торговою системою автоматично формується та оприлюднюється новий протокол про результати земельних торгів (частина сімнадцята).

Переможець торгів, який відмовився від підписання протоколу про результати земельних торгів або договору за результатами проведення земельних торгів, позбавляється права на участь у подальших торгах з продажу того самого лота (частина вісімнадцята).

Організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який:

а) не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї;

б) не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості;

в) не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, встановленого частиною двадцять третьою цієї статті.

Не можуть бути підставою для прийняття рішення про відмову в підписанні протоколу про результати земельних торгів та подальшому укладенні договору за результатами проведення земельних торгів технічні, орфографічні та інші помилки у заяві про участь у земельних торгах або в документах та матеріалах, що подаються разом із такою заявою, які не впливають на зміст відповідного документа (частина дев'ятнадцята).

Право на земельну ділянку, набуте за результатами проведення земельних торгів, виникає з дня державної реєстрації такого права в порядку, встановленому законом (частина двадцята).

Гарантійний внесок, сплачений переможцем земельних торгів до початку торгів (за вирахуванням винагороди оператора електронного майданчика, через який учасник став переможцем електронних земельних торгів), зараховується до ціни продажу лота (частина двадцять перша).

У разі продажу земельної ділянки державної чи комунальної власності, прав суперфіцію, емфітевзису на неї, проведення земельних торгів з набуття права оренди, суборенди такою земельною ділянкою оператор електронного майданчика у строк, встановлений Кабінетом Міністрів України, перераховує суму гарантійного внеску (за вирахуванням винагороди оператора електронного майданчика, через який учасник став переможцем електронних земельних торгів), сплаченого на його рахунок переможцем, на відповідні бюджетні рахунки (частина двадцять друга).

У разі визнання переможцями торгів осіб, які відповідно до цього Кодексу можуть купувати земельні ділянки державної чи комунальної власності за погодженням з Верховною Радою України чи Кабінетом Міністрів України, договори купівлі-продажу земельних ділянок укладаються після отримання погодження зазначених органів. У разі відмови Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України в погодженні торги за таким лотом вважаються такими, що не відбулися (частина двадцять третя).

Ціна продажу земельної ділянки, плата за користування земельною ділянкою, право користування якою набуто на земельних торгах, а також сума витрат на підготовку лота до продажу, підлягають сплаті переможцем земельних торгів у порядку та строки, визначені Кабінетом Міністрів України (частина двадцять четверта).

Статтею 138 ЗК України передбачено, що земельні торги за лотом вважаються такими, що відбулися, після сплати переможцем торгів ціни продажу земельної ділянки або відповідної плати за користування земельною ділянкою та сплати витрат на підготовку лота до продажу (частина перша).

Земельні торги можуть бути скасовані або визнані такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути визнані судом недійсними (частина друга).

Земельні торги до їх проведення можуть бути скасовані організатором земельних торгів у разі отримання ним документів, що підтверджують необхідність внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації на земельну ділянку або встановлення заборони на її відчуження чи передачу в користування.

Повідомлення про скасування торгів не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення підлягає оприлюдненню в тому самому порядку, що й оголошення про проведення земельних торгів (частина третя).

Земельні торги визнаються такими, що не відбулися, у разі:

а) відсутності учасників або наявності тільки одного учасника (крім випадку, встановленого абзацом третім частини п'ятої цієї статті, за умови, що такий учасник у встановлений строк підписав протокол про проведення земельних торгів, договір за результатами проведення земельних торгів, сплатив належну суму за придбаний лот та суму витрат на підготовку лота до продажу);

б) якщо жоден з учасників не зробив кроку аукціону (торгів) на підвищення стартової ціни (плати), крім випадку, визначеного абзацом третім частини п'ятої статті 138 цього Кодексу;

в) якщо електронною торговою системою автоматично сформовано та оприлюднено протокол про результати проведення земельних торгів з визначенням переможцем торгів учасника з наступною ціновою пропозицією та таким учасником або організатором земельних торгів у випадках, встановлених частиною дев'ятнадцятою статті 137 цього Кодексу, у встановлений строк не підписано протокол про результати земельних торгів, договір за результатами проведення земельних торгів, не сплачено належну суму за придбаний лот та суму витрат на підготовку лота до продажу (частина четверта).

У разі якщо земельні торги були визнані такими, що не відбулися, повторні земельні торги можуть бути проведені не раніше ніж через один місяць і не пізніше ніж через шість місяців з дня проведення попередніх земельних торгів.

Повторні земельні торги проводяться в порядку, встановленому цим Кодексом для проведення земельних торгів з урахуванням технічних вимог, визначених Кабінетом Міністрів України. До участі в повторних земельних торгах не допускаються переможці попередніх торгів, які в установлений строк не підписали протокол про результати земельних торгів, договір за результатами проведення земельних торгів, не сплатили належну суму за придбаний лот та суму витрат на підготовку лота до продажу.

Якщо торги визнано такими, що не відбулися, з підстави наявності лише одного учасника, а також якщо для участі у повторних торгах щодо цього самого лота подав заяву лише цей учасник, він має право придбати земельну ділянку або набути право користування (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису) нею за запропонованою ним ціною, але не менше стартової ціни, визначеної відповідно до частини першої статті 136 цього Кодексу.

У разі якщо земельні торги скасовані організатором земельних торгів або їх результати визнані судом недійсними, проводяться нові земельні торги (частина п'ята).

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1013 ?Деякі питання підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису)? визначено Акціонерне товариство ?Прозорро.Продажі? (Третя особа), управління корпоративними правами щодо якого здійснює Міністерство економіки, - адміністратором електронної торгової системи.

Згідно з пунктом 9 ?Вимог щодо підготовки до проведення та проведення земельних торгів для продажу земельних ділянок та набуття прав користування ними (оренди, суборенди, суперфіцію, емфітевзису)?, затверджених постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2021 № 1013 (далі - Вимоги), адміністратор забезпечує цілодобове функціонування електронної торгової системи, крім проміжку часу, протягом якого буде здійснюватися модернізація електронної торгової системи (регламентні роботи) та доступ до електронної торгової системи буде тимчасово зупинено, і технічну можливість доступу до земельних торгів, у тому числі до інформації про їх проведення. Електронна торгова система працює за датою та київським часом. Форматом позначення дати в електронній торговій системі є рік, місяць, день.

Електронна торгова система забезпечує можливість встановлення початку проведення земельних торгів протягом робочого часу (понеділок - п'ятниця з 9 до 18 години), крім вихідних, святкових та неробочих днів.

З правового аналізу вказаних норм права вбачається, що адміністратор електронної торгової системи (ЕТС), у даному випадку Третя особа здійснює виключно функції з технічної підтримки та адміністрування ЕТС, оскільки вимоги чинного законодавства не дають права адміністратору електронної торгової системи здійснювати будь-які дії, щодо організації, проведення та оформлення результатів та/або відміни, скасування результатів аукціону, зупинення проведення електронних торгів, зміни та/або коригування лоту аукціону в будь-якому вигляді тощо, у тому числі вносити зміни до протоколу електронних торгів та самостійно змінювати статус торгів, тощо.

Тобто дії щодо організації, проведення та оформлення результатів та/або відміни, скасування результатів аукціону, зупинення проведення електронних торгів, зміни та/або коригування лоту аукціону в будь-якому вигляді законодавство покладає на організатора аукціону, у даному випадку на Відповідача.

Крім того судом встановлено, що чинне законодавство надає право організатору аукціону скасувати земельні торги або визнати їх такими, що не відбулися, чи їх результати можуть бути визнані судом недійсними (частина друга статті 138 ЗК України).

При цьому частиною третьою статті 138 ЗК України передбачено, що земельні торги до їх проведення можуть бути скасовані організатором земельних торгів у разі отримання ним документів, що підтверджують необхідність внесення змін до землевпорядної та землеоціночної документації на земельну ділянку або встановлення заборони на її відчуження чи передачу в користування.

Повідомлення про скасування торгів не пізніше наступного дня після прийняття відповідного рішення підлягає оприлюдненню в тому самому порядку, що й оголошення про проведення земельних торгів.

Таким чином відповідні права, а саме щодо скасування земельних торгів, у організатора виникають за наявності певних обставин, які визначені чинним законодавством.

Згідно з пунктом 44 Вимог якщо земельні торги були скасовані згідно з частиною третьою статті 138 Кодексу, їх статус змінюється в електронній торговій системі на статус земельних торгів, що скасовані, із збереженням всієї інформації, раніше введеної учасником або організатором.

Повідомлення про скасування земельних торгів оприлюднюється організатором в електронній торговій системі не пізніше ніж протягом робочого дня, що настає за днем прийняття відповідного рішення, та обов'язково повинне містити підстави та обґрунтування прийняття рішення про скасування земельних торгів.

Відповідно до частини сьомої статті 82 ГПК України, зокрема, суд з власної ініціативи може оглянути веб-сайт (сторінку), інші місця збереження даних в мережі Інтернет з метою встановлення та фіксування їх змісту.

Як вбачається з аналізу сторінки електронного аукціону LRE001-UA20240906-44727 (https://sale.uub.com.ua/auction/LRE001-UA-20240906-44727), організатор електронного аукціону LRE001-UA-20240906-44727 - Радивилівська міська рада Дубенського району Рівненської області скасувала даний електронний аукціон 21.10.2024 15:03, тобто вже після проведення електронного аукціону LRE001-UA-20240906-44727, який відбувся 07.10.2024 12:20, та опублікувала 21.10.2024 15:12 акт про відмову від підписання протоколу переможцем земельних торгів за лотом №LRE001-UA-20240906-44727 від 07.10.2024.

У той же час пунктом 45 Вимог передбачено, що переможець земельних торгів визначається шляхом автоматичної оцінки електронною торговою системою цінових пропозицій учасників та формування протоколу про результати земельних торгів з урахуванням положень абзацу сьомого частини другої статті 135 ЗК України

Відповідно до підпункту 1 пункту 46 Вимоги переможець земельних торгів підписує протокол про результати земельних торгів протягом трьох робочих днів з дня, що настає за днем його формування електронною торговою системою.

Згідно з пунктом 49 Вимог організатор земельних торгів приймає рішення про відмову у підписанні протоколу про результати земельних торгів, про відмову у підписанні договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який: не відповідає встановленим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї; не подав документи або відомості, обов'язковість подання яких встановлена частиною сьомою статті 137 Кодексу, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості; не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України у випадках, встановлених Кодексом.

Якщо переможець земельних торгів відмовився від підписання протоколу про результати земельних торгів або договору, не підписав такий протокол або договір в установлені строки, не сплатив належної суми за придбаний лот та суми витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу на земельних торгах, організатор складає та завантажує відповідний акт в електронну торгову систему. Відповідне рішення (акт) організатор приймає (складає) та завантажує в електронну торгову систему в межах строку, встановленого для підписання та оприлюднення договору, крім акта про несплату належної суми за придбаний лот та суми витрат (видатків), здійснених на підготовку лота для продажу на земельних торгах, який завантажується не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня закінчення строку, визначеного пунктом 55 цих вимог.

У такому разі в електронній торговій системі автоматично формується новий протокол про результати земельних торгів з визначенням переможцем земельних торгів учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією, а у разі однакових цінових пропозицій - учасника, що подав її раніше, за умови, що ним зроблений щонайменше один крок аукціону, та у разі відсутності заяви від такого учасника щодо повернення йому гарантійного внеску та відсутності факту натискання ним відповідної кнопки про відмову від очікування в особистому кабінеті.

Таким чином, згідно з визначеним законодавством механізмом проведення земельних торгів, у разі відмови переможця торгів від підписання протоколу такий переможець дискваліфікується організатором відповідних торгів, після чого ЕТС автоматично формує новий протокол про результати земельних торгів з визначенням переможцем земельних торгів учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією.

Водночас організатор земельних торгів LRE001-UA-20240906-44727 - Відповідач завантажив рішення про дискваліфікацію в поле, що призначене для завантаження рішення про відміну/скасування електронного аукціону, у зв'язку з чим таким торгам системою автоматично присвоєно статус ?Аукціон скасовано? та відповідно система не здійснила формування нового протоколу про результати аукціону, з визначенням в якості переможця оскаржуваних торгів Позивача.

При цьому із сторінки електронного аукціону LRE001-UA20240906-44727 (https://sale.uub.com.ua/auction/LRE001-UA-20240906-44727) вбачається, що 21.10.2024 о 15 год. 02 хв. після дискваліфікації першого учасника, ЕТС визнано переможцем торгів Позивача, модулем створено повідомлення: ??Очікується протокол. Дата початку кваліфікації учасника аукціону: 07.10.2024 12:49. Дата редагування: 21.10.2024 15:02. Період підписання протоколу з 21.10.2024 15:02 по 29.10.2024 18:00. Період підписання договору з 21.10.2024 15:02 по 18.11.2024 18:00?. Однак 21.10.2024 о 15 год. 12 хв, організатором торгів, всупереч вимогам частини третьої статті 138 ЗК України та регламенту ЕТС, торги були скасовані. Водночас організатор безпідставно, зазначив як причини для скасування, акт про відмову від підписання протоколу, дискваліфікованим першим учасником торгів.

Крім того, судом встановлено, що підставами як для дискваліфікації першого переможця, так і для скасування аукціону був один і той же документ, а саме акт про відмову від підписання протоколу переможцем земельних торгів за лотом № LRE001-UA-20240906-44727 від 07.10.2024.

Також за доводами Позивача він в процесі очікування не повертав ні гарантійний, ні реєстраційний внески, а також не відмовлявся від очікування в ЕТС. Дані обставини не спростовуються матеріалами справи.

Таким чином Позивач виконав приписи ЗК України та Вимог і набув статусу переможця, але протокол для підпису не був йому надісланий, так як організатор торгів (Відповідач) своїми протиправними діями скасував аукціон.

Судом також встановлено, що Позивач звертався зі скаргою до Комісії з відбору, підключення операторів електронних майданчиків та розгляду скарг (звернень) щодо проведення електронних аукціонів в електронній торговій системі Prozorro.Продажі.

Листом від 21.02.2025 №198-07/2025, отриманим від АТ ?Прозорро.Продажі?, який є адміністратором ЕТС, Позивачу повідомлено, що Комісією було проаналізовано сторінки електронного аукціону LRE001-UA-20240906-44727, та за результатами перевірки було прийнято рішення, зважаючи на положення ЗК України та Вимог, про наявність ознак порушення порядку проведення електронного аукціону LRE001-UA20240906-44727, в частині порушення порядку скасування електронного аукціону LRE001-UA-20240906-44727.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що Відповідачем вчинено дії щодо скасування електронного аукціону LRE001-UA20240906-44727 з порушення вимог чинного законодавства і такі дії порушують права Позивача, за захистом яких останній звернувся з даним позовом.

Суд враховує, що відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини " суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) та Європейської комісії з прав людини.

У рішенні ЄСПЛ у справі "Пайн Велі Девелопмент Лтд та інші проти Ірландії" від 23.10.1991 ЄСПЛ зазначив, що статтю 1 Першого протоколу Конвенції можна застосувати до захисту "правомірних очікувань" щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності. "Правомірні очікування" виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати, що таке рішення є дійсним та розраховувати на певний стан речей.

Концепція "майна" в розумінні статті 1 Першого протоколу до Конвенції має автономне значення, тобто не обмежується власністю на матеріальні речі та не залежить від формальної класифікації у внутрішньому праві: певні інші права та інтереси, що становлять активи, також можуть вважатися "правом власності", а отже, і "майном". До таких активів може відноситися право оренди (рішення у справі "Іатрідіс проти Греції" від 25.03.1999).

У контексті статті 8 Конституції України юридична визначеність забезпечує адаптацію суб'єкта правозастосування до нормативних умов правової дійсності та його впевненість у своєму правовому становищі, а також захист від свавільного втручання з боку держави у сферу його прав. Юридичну визначеність необхідно розуміти через такі її складові: чіткість, зрозумілість, однозначність норм права; право особи у своїх діях розраховувати на розумну та передбачувану стабільність існуючого законодавства та можливість передбачати наслідки застосування норм права (легітимні очікування). Кожна особа залежно від обставин повинна мати можливість орієнтуватися в тому, яка саме норма права застосовується у певному випадку, та мати чітке розуміння щодо настання конкретних юридичних наслідків у відповідних правовідносинах з огляду на розумну та передбачувану стабільність норм права (абзаци четвертий - шостий підпункту 3.2 пункту 3 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 23.,1.2020 № 1-р/2020).

Таким чином, верховенство права означає, що органи державної влади обмежені у своїх діях заздалегідь регламентованими та оголошеними правилами, які дають можливість передбачити заходи, що будуть застосовані в конкретних правовідносинах, і, відповідно, суб'єкт правозастосування може передбачати й планувати свої дії та розраховувати на очікуваний результат (абзац шостий пункту 4 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.06.2019 № 6-р/2019).

Юридична визначеність дає можливість учасникам суспільних відносин завбачати наслідки своїх дій і бути впевненими у своїх легітимних очікуваннях (legitimate expectations), зокрема у тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право буде реалізоване. Юридичною визначеністю обумовлюється втілення легітимних очікувань, тобто досягнення бажаного результату шляхом вчинення правомірних дій з огляду на заздалегідь передбачені ймовірні наслідки. Втілення легітимних очікувань унеможливлюється, зокрема, у випадку, коли особа не може досягнути прогнозованого результату внаслідок зміни юридичного регулювання у такі строки, що не є розумними та обґрунтованими [абзаци другий - четвертий підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 05.06.2019 № 3-р(I)/2019].

Отже, за обставин негативного характеру, котрі мали місце після дискваліфікації першого учасника, ЕТС визнання переможцем торгів Позивача, створення модулем повідомлення: ?Очікується протокол. Дата початку кваліфікації учасника аукціону: 07.10.2024 12:49. Дата редагування: 21.10.2024 15:02. Період підписання протоколу з 21.10.2024 15:02 по 29.10.2024 18:00. Період підписання договору з 21.10.2024 15:02 по 18.11.2024 18:00?, а саме скасування електронного аукціону, що не сприяло правовій визначеності та вплинуло на можливість досягнення учасниками електронного аукціону прогнозованих результатів щодо підписання протоколу та укладення відповідного договору.

Натомість легітимні очікування Позивача були поставлені під сумнів, однак не через його поведінку, яка була в достатній мірі правомірною, а через дії Відповідача.

У даному випадку суд керується відомою аксіомою цивільного права "Placuit in omnibus rebus praecipuum esse iustitiae" (У всіх юридичних справах правосуддя й справедливість мають перевагу перед строгим розумінням права).

Також суд звертає увагу на те, що Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові від 22.07.2023 у справі № 757/31372/18-ц зазначила, що ?... у кожній справі за змістом обґрунтувань позовних вимог, наданих позивачем пояснень тощо суд має встановити, якого саме результату позивач хоче досягнути унаслідок вирішення спору. Суд розглядає справи у межах заявлених вимог (частина перша статті 13 ЦПК України), але, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим кодексом (пункт 4 частини п'ятої статті 12 ЦПК України). Виконання такого обов'язку пов'язане, зокрема, з тим, що суд має надавати позовним вимогам належну інтерпретацію, а не тлумачити їх лише буквально. Близька за змістом позиція викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 30.06.2021 у справі № 9901/172/20, від 01.07.2021 у справі № 9901/381/20, від 26.10.2021 у справі № 766/20797/18, від 01.02.2022 у справі № 750/3192/14, 22.09.2022 у справі № 462/5368/16-ц, від 02.11.2022 у справі № 922/3166/20, від 04.07.2023 у справі № 233/4365/18, від 20.06.2023 у справі № 554/10517/16-ц, від 20.06.2023 у справі № 633/408/18.

За таких підстав суд вважає, що позовні вимоги про визнання протиправними дії Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області щодо скасування електронного аукціону LRE001-UA-20240906-44727 з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду площею 1.3764 га, в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом площею 1,1791 га, кадастровий номер 5625887800:03:011:0022, для рибогосподарських потреб, розташованої за адресою Рівненська область Дубенський район за межами населеного пункту с. Сестрятин є обґрунтованими та доведеними а тому підлягають задоволенню, оскільки наявні підстави недотримання організатором (відповідачем) приписів статті 137 ЗК України та пункту 49 Вимог щодо проведення земельних торгів стосовно формування нового протоколу про результати земельних торгів з визначенням переможцем земельних торгів учасника з наступною за величиною ціновою пропозицією, що визначено частиною сімнадцятою статті 137 ЗК України.

Крім того, суд враховує, що у постанові від 22.02.2022 у справі № 761/36873/18 Велика Палата Верховного Суду вказувала на те, що справедливість судового розгляду повинна знаходити свою реалізацію, зокрема, у здійсненні судом правосуддя без формального підходу до розгляду кожної конкретної справи. Дотримання цього принципу є гарантією того, що учасник справи, незалежно від рівня фахової підготовки та розуміння певних вимог цивільного судочинства, має можливість забезпечити захист своїх прав та інтересів.

Таким чином суд дійшов висновку, що порушене право Позивача, як переможця електронного аукціону, підлягає захисту шляхом зобов'язання організатора електронного аукціону підписати протокол про результати аукціону № LRE001-UA_20240906-44727 з визначенням переможцем Позивача.

Також суд враховує те, що у своїх поясненнях Третя особа зазначила, що: ?Разом з тим повідомляємо, що АТ ?Прозорро.Продажі? має можливість опублікувати на публічному порталі Адміністратора ЕТС на сторінці відповідного електронного аукціону в мережі інтернет на запит організатора такого аукціону додаткову інформацію щодо електронного аукціону.

У зв'язку з чим повідомляємо, що у разі виникнення такої необхідності організатор аукціону може звернутись до Адміністратора ЕТС (АТ ?Прозорро.Продажі?) з відповідним офіційним запитом та направити відповідні документи для публікації?.

Що ж до вимог про зобов'язання Відповідача підписати з Позивачем договір оренди земельної ділянки придбаної на земельних торгах (аукціоні) щодо оренди земельної ділянки водного фонду, то суд зазначає, що надана Позивачем редакція договору відповідає проєкту договору проект_договору_1_3764, який розміщений на сторінці електронного аукціону LRE001-UA20240906-44727 (https://sale.uub.com.ua/auction/LRE001-UA-20240906-44727), однак він не містить істотних умов, а саме розміру орендної плати за земельну ділянку, який залежить від відсотків нормативної грошової оцінки, які (відсотки) відсутні у редакції договору наведеній Позивачем, а також розмір нормативної грошової оцінки.

Частиною першою статті 638 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до статті 15 Закону України ?Про оренду землі? істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.

Таким чином зобов'язання підписати договір оренди виникає, коли сторони досягли згоди щодо істотних умов оренди.

Крім того суд звертає увагу на те, що згідно з абзацом другим пункту 46 Вимог переможець земельних торгів підписує договір за результатами проведення земельних торгів з організатором протягом 20 робочих днів з дня, що настає за днем формування протоколу про результати земельних торгів.

Абзацом шостим частини шістнадцятої статті 137 ЗК України передбачено, що договір за результатами проведення земельних торгів укладається між організатором та переможцем земельних торгів протягом 20 робочих днів з дня, наступного за днем формування протоколу про результати земельних торгів.

Тобто підписання відповідного договору відбувається після формування та підписання протоколу, що, у свою чергу, свідчить про передчасність вказаної позовної вимоги.

Враховуючи, встановлення відсутність у наданій Позивачем редакції договору оренди істотних його умов, які мають визначатись сторонами договору та передчасність звернення з вимогою про зобов'язання підписати такий договір, суд вважає, що така вимога не підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з частиною першою статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Частиною першою статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно з частиною першою статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи викладене, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що заявлені Позивачем вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частин першої та другої статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на викладене та враховуючи, що позов визнано судом частково обґрунтованим та таким що підлягає частковому задоволенню, витрати Позивача зі сплати судового збору, відповідно до вимог ГПК України, покладаються на Відповідача у розмірі 3 633,60 грн.

Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області щодо скасування електронного аукціону LRE001-UA-20240906-44727 з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду площею 1.3764 га, в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом площею 1,1791 га, кадастровий номер 5625887800:03:011:0022, для рибогосподарських потреб, розташованої за адресою Рівненська область Дубенський район за межами населеного пункту с. Сестрятин.

3. Зобов'язати Радивилівську міську раду Дубенського району Рівненської області підписати з Товариством з обмеженою відповідальністю "Рівнеагроспецмонтаж-10" (код ЄДРПОУ: 01056706) протокол про результати земельних торгів № LRE001-UA_20240906-44727 .

4. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

5. Стягнути з Радивилівської міської ради Дубенського району Рівненської області (35500, Рівненська область, Дубенський район, м. Радивилів, вул. Паркова, 5, код ЄДРПОУ 04057847) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнеагроспецмонтаж-10" (35500, Рівненська область, Дубенський район, м. Радивилів, вул. Пекарська, буд. 32А, код ЄДРПОУ 01056706) 3 633,60 грн. (три тисячі шістсот тридцять три гривні 60 копійок) витрат зі сплати судового збору.

6. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Позивач (стягувач): Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнеагроспецмонтаж-10" (35500, Рівненська область, Дубенський район, м. Радивилів, вул. Пекарська, буд. 32А, код ЄДРПОУ 01056706).

Відповідач (боржник): Радивилівська міська рада Дубенського району Рівненської області (35500, Рівненська область, Дубенський район, м. Радивилів, вул. Паркова, 5, код ЄДРПОУ 04057847).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Північно-Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 03 вересня 2025 року.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.

Суддя А.О. Селівон