адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
про залишення заяви без розгляду
02.09.2025 Справа № 917/1719/23
Суддя Паламарчук В.В., при секретарі судового засідання Біленко І.О. розглянувши заяву Міністерства юстиції України про визнання грошових вимог (вхід. №2331/23 від 05.12.2023) до боржника по справі №917/1719/23
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Ір-Агромир", вул.Пушкіна, буд. 42, м. Полтава, Полтавська область, 36011
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Техмолпром", вул. Будька, 47, м.Гадяч, Полтавська область, 37300
про банкрутство
Учасники справи: відсутні
Встановив: ухвалою Господарського суду Полтавської області від 21.09.2023 відкрито провадження у справі №917/1719/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Техмолпром" (код ЄДРПОУ 35293993); введено процедуру розпорядження майном; розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Васіна Євгена Євгеновича.
З метою виявлення конкурсних кредиторів 22.09.2023 Господарським судом Полтавської області оприлюднено повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Техмолпром" (вул. Будька, 47, м.Гадяч, Полтавська область, 37300, код ЄДРПОУ 35293993).
05.12.2023 до Господарського суду Полтавської області надійшла заява Міністерства юстиції України про визнання грошових вимог в розмірі 473 500,00грн (вхід. №2331/23 від 05.12.2023).
За ухвалою суду від 12.01.2024 прийнято до розгляду заяву Міністерства юстиції України (вхід. №2331/23 від 05.12.2023) про визнання грошових вимог в розмірі 473 500,00грн (після завершення строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника).
Ухвалою від 09.07.2025 завершено попереднє засідання у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Техмолпром"; відсторонено арбітражного керуючого Васіна Євгена Євгеновича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №1433 від 18.07.2013) за його заявою від виконання повноважень розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Техмолпром"; розпорядником майна ТОВ "Техмолпром" призначено арбітражного керуючого Демчан Олександра Івановича (свідоцтво №1732 від 11.11.2015; адреса: 01033, м.Київ, вул. Жилянська, буд.68, оф.293); підсумкове засідання суду, на якому буде вирішено питання про санацію боржника, чи про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, чи закриття провадження у справі про банкрутство призначено на 21.08.2025 на 09:00 год.
Ухвалою від 11.07.2025 призначено до розгляду заяву Міністерства юстиції України (вхід. №2331/23 від 05.12.2023) на 14.08.2025 на 10:00 год; зобов'язано Міністерство юстиції України до 31.07.2025 повідомити суд щодо заінтересованості стосовно боржника; розпоряднику майна та боржнику надати суду та заявнику письмово обґрунтоване повідомлення, щодо результатів розгляду заявлених кредиторських вимог.
Розпорядником майна Демчан О.І. грошові вимоги Міністерства юстиції України не визнано, в зв'язку з відсутністю первинних документів на яких ґрунтуються заявлені вимоги кредитора (повідомлення вих. №02-147/35 від 31.07.2025).
Ухвалою від 14.08.2025 відкладено розгляд заяви про визнання грошових вимог на 02.09.2025 та зобов'язано Міністерство юстиції України надати суду та розпоряднику майна ТОВ "Техмолпром" арбітражному керуючому Демчан О.І. письмові реагування на повідомлення розпорядника майна та докази (первинні документи), що підтверджують понесені витрати в ході примусового виконання на суму 473 500,00грн.
Міністерство юстиції України вимог ухвали суду від 14.08.2025 не виконало.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази долучені до заяви про визнання грошових вимог, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 2 КУзПБ встановлено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України (далі ГПК України), іншими законами України. Застосування положень ГПК України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Стаття 1 КУзПБ термін "грошове зобов'язання" визначає як зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях. До складу грошових зобов'язань боржника, у тому числі зобов'язань щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції, визначені на дату подання заяви до господарського суду, а також зобов'язання, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров'ю громадян, зобов'язання з виплати авторської винагороди, зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Вимоги Міністерства юстиції України до боржника в сумі 473 500,00грн, які складаються з додаткових витрат за виконавчими провадженнями №69315386 та №69315456 пов'язаних з оцінкою описаного та арештованого майна боржника.
Зобов'язання боржника у виконавчому провадженні зі сплати витрат виконавчого провадження виникає на підставі постанови державного виконавця про визначення/стягнення таких витрат і на відміну від зобов'язання щодо сплати основної винагороди приватного виконавця не залежить від фактичного (повного/часткового) задоволення вимог стягувача за виконавчим документом у зв'язку з виконанням якого такі витрати понесені.
Отже, в цьому контексті грошові вимоги до боржника у справі про банкрутство на суму додаткових витрат виконавчого провадження виникають у розмірі визначеному у відповідній постанові державного виконавця за умови їх належного документального підтвердження кредитором.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19.01.2023 у справі № 918/56/20.
Наказом Міністерства юстиції України від 29.09.2016 №2830/5 затверджено Види та розміри витрат виконавчого провадження, згідно з розділом І яких до витрат виконавчого провадження серед іншого належать:
3. Послуги осіб, залучених до проведення виконавчих дій: суб'єктів оціночної діяльності суб'єктів господарювання.
Розділом ІІ затверджених наказом Міністерства юстиції України від 29.09.2016 №2830/5 Видів та розмірів витрат виконавчого провадження передбачено, зокрема, що: Розміри витрат виконавчого провадження, види яких зазначені у пунктах 1, 3, 6, 7, 11 розділу I Видів та розмірів витрат виконавчого провадження, визначаються відповідно до вартості товарів і послуг, зазначеної у відповідних договорах.
Тож з урахуванням вимоги пункту 8 Розділу ІІ затверджених наказом Міністерства юстиції України від 29.09.2016 №2830/5 Видів та розмірів витрат виконавчого провадження Міністерство юстиції України має підтвердити визначені державними виконавцями Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ними додаткові витрати пов'язані з оцінкою описаного та арештованого майна боржника у виконавчих провадженнях №69315386 та №69315456 (платіжні інструкції, щодо оплати відповідних витрат, Акти приймання-передачі робіт, тощо).
Міністерство юстиції України таких документів господарському суду не надало, до заяви долучено копії постанов про стягнення додаткових витрат виконавчого провадження (ВП №69315386 та ВП №69315456).
Ненадання первинних документів, що підтверджують понесенння додаткових витрат пов'язаних з оцінкою описаного та арештованого майна боржника, унеможливлює встановлення судом підстав виникнення у боржника грошових зобов'язань перед органом державної виконавчої служби.
За приписами ч.ч. 1, 4 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України визначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд не може збирати докази, що стосуються предмету спору, з власної ініціативи крім витребування доказів у випадку, коли суд має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їх процесуальних прав або виконані їх обов'язків щодо доказів.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору.
За таких обставин заява Міністерства юстиції України про визнання грошових вимог підлягає залишенню без розгляду, що не позбавляє для повторного звернення до суду щодо їх визнання.
Керуючись ст. 45, 47 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 74, 226, 232-235 ГПК України, суд -
1. Заяву Міністерства юстиції України про визнання грошових вимог (вхід. №2331/23 від 05.12.2023) - залишити без розгляду.
2. Ухвалу надіслати учасникам справи в порядку, встановленому статтею 242 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Східного апеляційного господарського суду в порядки та строки, визначені ст. 255-257 ГПК України.
Повна ухвала складена та підписана 03 .09.2025.
Суддя Паламарчук В.В.