Справа № 623/2002/16-а
Провадження № 6-а/638/2/25
Іменем України
08 серпня 2025 року м. Харків
Шевченківський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Тимченка А.М.
за участі секретаря судового засідання Кондратюк І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заява ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України про визнання дій, що вчинені суб'єктом владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, на виконання рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14.06.2018 по справі №623/2002/16-2 неправомірними та порушення прав позивача, -
встановив:
До Дзержинського районного суду м. Харкова на підставі ухвали Павлоградського міськрайонного суд Дніпропетровської області від 18 квітня 2024 року, яка залишена без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2024 року, надійшла заява ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України про визнання дій, що вчинені суб'єктом владних повноважень- що вчинені суб'єктом владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, на виконання рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14.06.2018 по справі №623/2002/16-2 неправомірними та порушення прав позивача, на виконання рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14.06.2018 по справі №623/2002/16-2 неправомірними, якою просив: - Визнати протиправними дії боржника Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області вчинені на виконання рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14.06.2018 року по справі N?623/2002/16, які полягають: в умисному прийнятті рішення, щодо недоцільності проводити перерахунлок пенсії за рішенням суду від 14.06.2018; нездіцсненні відповідно до частини 2 статті 64 Закону України «Про загальнообов?язкове державне пенсійне страхування» контролю за достовірністю поданих страхувальником Виконавчим комітетом Ізюмської міської ради Харківської області відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку; умисному не визнанні та не виконанні судових рішень, яке полягає у неврахуванні при обчисленні розміру пенсії, на виконання рішення від 14.06.2018 року Ізюмського міськрайонного суду Харківської області по даній адміністративній справі N?623/2002/16-а, всіх складових заробітної плати виплаченої за розрахунковий період з жовтня 2009 року по вересень 2011 року, факт виплати яких, зі сплатою ЄСВ, підтверджено судовими рішеннями та відповідними контролюючими органами, в тому числі щомісячної премії у розмірі 665,19 грн. та індексації заробітної плати, котрі враховувались при обчисленні середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу, а також компенсації втрати частини заробітної плати в зв?язку з порушенням строків її виплати, факт внесення яких до довідок про заробітну плату №?4833, 4834 від 17.12.2021 року, виданих Виконавчим комітетом Ізюмської міської ради Харківської області, встановлено ухвалою від 20.09.2023 року Харківського окружного адміністративного суду по справі N?520/4647/19. Також завник просив винести окрему ухвалу, якою зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у встановлений судом строк вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню Конституції та Законів України при виконанні рішення від 14.06.2018 року Ізюмського міськрайонного суду Харківської області по даній адміністративній справі N?623/2002/16-а, в частині здійснення нарахування та виплати частини не виплаченої пенсії з жовтня 2011 року з врахуванням всіх складових заробітної плати, виплаченої за розрахунковий період з жовтня 2009 року по вересень 2011 року, в тому числі щомісячної премії у розмірі 665,19 грн. та індексації заробітної плати, котрі враховувались при обчисленні, середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу, а також компенсації втрати ухвалою від 20.09.2023 року Харківського окружного адміністративного суду по справі N?520/4647/19. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області строк для надання до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області відповіді щодо вжитих заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню законодавства та призвели до не виконання рішення від 14.06.2018 року Ізюмського міськрайонного суду Харківської області по даній адміністративній справі № 623/2002/16-а та не допущення поновлення мого права на отримання пенсі належного рівня, порушеного внаслідок неправомірних дій органів досудового слідства, прокуратури і суду.
Заява обґрунтована тим, що Ізюмський міськрайонний суд Харківської області розглянувши адміністративну справу за ОСОБА_1 , позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області, Ізюмського міського голови Марченко В. В. про визнання дій неправомірними, поновлення права на отримання належної пенсії, порушеного в зв'язку з неправомірними діями органів досудового слідства, прокуратури і суду, рішенням від 14 червня 2018 року, частково задовольнив мої позовні вимоги:
Визнав: «неправомірною відмову Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у поновленні, на виконання вимог Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», його пенсійних прав, порушених внаслідок незаконних дій органів досудового слідства, прокуратури і суду, щодо проведення призначення та перерахунку, призначеної з жовтня 2011 року пенсії за віком, у відповідності до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу»;
«неправомірними дії Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області в особі його керівника Ізюмського міського голови ОСОБА_2 , які полягають у несвоєчасній виплаті заробітної плати; неналежної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; ненаданні належних довідок про заробітну плату, що призвело до порушення права на своєчасне призначення та отримання пенсії належного рівня».
Зобов'язав: «Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області видати ОСОБА_1 для подання до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки:
- про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу», затверджену постановою Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року за період з жовтня 2009 року по вересень 2011 року включно, з врахуванням ОСОБА_1 заробітної плати за цей період та сплачених у відповідності до законодавства обов'язкових платежів та зборів;
- про складові заробітної плати ( посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену постановою Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року, станом на дату виникнення права на призначення пенсії державного службовця 17.10.2011 року, з врахуванням всіх сум заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи індексацію заробітної плати та компенсацію втрати частини заробітної плати в зв'язку з порушенням строків її виплати».
Зобов'язав «Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з жовтня 2011 року перерахунок та виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці, перед зверненням за пенсією, а саме з жовтня 2009 року по вересень 2011 року, з яких сплачено єдиний соціальний внесок, включаючи індексацію виплаченої заробітної плати та компенсацію втрати частини заробітної плати в зв'язку з порушенням строків її виплати, з урахуванням вже проведених виплат пенсії за віком»; «проводити щомісячні виплати перерахованої пенсії державного службовця, з виплатою заборгованості, що утворилась внаслідок проведення перерахунку пенсії».
Стягнув: «з Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) моральну шкоду в сумі 1762,00 грн.»;
«за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області судовий збір на користь держави в сумі 295,02 грн.».
Стягнув «за рахунок бюджетних асигнувань Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області судовий збір на користь держави в сумі 275,60 грн.».
Рішення від 14.06.2018 року Ізюмського міськрайонного суду Харківської області набрало законної сили на підставі постанови від 24.10.2018 року Харківського апеляційного адміністративного суду.
Виконавчий лист виданий 28.11.2018 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області по справі №623/2002/16-а про: «Зобов'язати Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області видати ОСОБА_1 для подання до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки:
- про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь- які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену постановою Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року за період з жовтня 2009 року по вересень 2011 року включно, з врахуванням ОСОБА_1 заробітної плати за цей період та сплачених у відповідності до законодавства обов'язкових платежів та зборів;
- про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену постановою Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року, станом на дату виникнення права на призначення пенсії державного службовця 17.10.2011 року, з врахуванням всіх сум заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи індексацію заробітної плати та компенсацію втрати частини заробітної плати в зв'язку з порушенням строків її виплати», подано для виконання 18.12.2018 року до Відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області.
Постановою від 22.12.2018 року державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області відкрито виконавче провадження №57955767 за вказаним виконавчим листом, якою зобов'язано боржника Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області «виконати рішення суду протягом 10 робочих днів».
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 року №628 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фону України" реорганізовано Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344). Проте зазначене судове рішення належним чинлм зафявником не виконане, що стало підставою для звернення до суду в порядку ст. 383 КАС УКраїни.
В судове засідання учасники справи не з'явилися, про судове засідання повідомлені належним чином. Заявник ОСОБА_1 надав заяву про розглядл справи за його відсутності. Представник Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області - Мироненко Станіслав Станіславович просив провести розгляд справуи за його відстутності. Інші учасники справи причини неявки суду не повідомили.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути заяву ОСОБА_1 без участі належним чином повідомлених учасників справи.
Дослідивши заяву з додатками, матеріали справи № 623/2002/16-а, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви з наступних підстав.
Судом встановлено, що Рішенням Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково, визнано неправомірною відмову Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, у поновленні, на виконання вимог Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно - розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», його пенсійних прав, порушених внаслідок незаконних дій органів досудового слідства, прокуратури і суду, щодо проведення призначення та перерахунку, призначеної з жовтня 2011 року пенсії за віком, у відповідності до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу». Визнано неправомірними дії Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області в особі його керівника Ізюмського міського голови ОСОБА_2 , які полягають у несвоєчасній виплаті заробітної плати; неналежної сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; ненаданні належних довідок про заробітну плату, що призвело до порушення права на своєчасне призначення та отримання пенсії належного рівня. Зобов'язано Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області видати ОСОБА_1 для подання до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки:
- про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи або за будь -які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України « Про державну службу», затверджену постановою Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року за період з жовтня 2009 року по вересень 2011 року включно, з врахуванням ОСОБА_1 заробітної плати за цей період та сплачених у відповідності до законодавства обов'язкових платежів та зборів;
- про складові заробітної плати ( посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену постановою Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року, станом на дату виникнення права на призначення пенсії державного службовця 17.10.2011 року, з врахуванням всіх сум заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи індексацію заробітної плати та компенсацію втрати частини заробітної плати в зв'язку з порушенням строків її виплати.
Зобов'язано Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з жовтня 2011 року перерахунок та виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії у відповідності до ст. 37 Закону України « Про державну службу» в розмірі 80% середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці, перед зверненням за пенсією, а саме з жовтня 2009 року по вересень 2011 року, з яких сплачено єдиний соціальний внесок, включаючи індексацію виплаченої заробітної плати та компенсацію втрати частини заробітної плати в зв'язку з порушенням строків її виплати, з урахуванням вже проведених виплат пенсії за віком.
Зобов'язано Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області проводити щомісячні виплати перерахованої пенсії державного службовця, з виплатою заборгованості, що утворилась внаслідок проведення перерахунку пенсії.
Стягнуто з Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) моральну шкоду в сумі 1762,00 грн.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 24.10.2018 року апеляційну скаргу Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області на рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14.06.2018 р. по справі № 623/2002/16-а залишено без задоволення.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області Баранової Яни Олександрівни від 22 грудня 2018 року відкрито виконавче провадження № 57955767 щодо виконання виконавчого листа № 623/2006/16-а від 28 листопада 2018 року, виданого Ізюмським міськрайонним судом Харківської області, про зобов'язання Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області видати ОСОБА_1 для подання до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідки: про складові заробітної плати ( за останні 24 календарні місяці роботи або за будь -які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до закону України « Про державну службу», затверджену постановою Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року за період з жовтня 2009 року по вересень 2011 року включно, з врахуванням ОСОБА_1 заробітної плати за цей період та сплачених у відповідності до законодавства обов'язкових платежів та зборів; про складові заробітної плати ( посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену постановою Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року, станом на дату виникнення права на призначення пенсії державного службовця 17.10.2011 року, з врахуванням всіх сум заробітної плати, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи індексацію заробітної плати та компенсацію втрати частини заробітної плати в зв'язку з порушенням строків її виплати.
Ухвалою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 16 квітня 2020 року змінено боржника Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у виконавчому листі від 28.11.2018 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області у справі № 623/2002/16-а, про зобов'язання Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести з жовтня 2011 року перерахунок та виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії у відповідності до ст. 37 Закону України « Про державну службу» в розмірі 80% середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці, перед зверненням за пенсією, а саме з жовтня 2009 року по вересень 2011 року, з яких сплачено єдиний соціальний внесок, включаючи індексацію виплаченої заробітної плати та компенсацію втрати частини заробітної плати в зв'язку з порушенням строків її виплати, з урахуванням вже проведених виплат пенсії за віком.
Змінено боржника Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області на Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у виконавчому листі від 28.11.2018 року Ізюмським міськрайонним судом Харківської області у справі № 623/2002/16-а, про зобов'язання Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області проводити щомісячні виплати перерахованої пенсії державного службовця, з виплатою заборгованості, що утворилась внаслідок проведення перерахунку пенсії.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 року по справі № 520/15551/2020 з урахуванням ухвали про виправлення описки від 09 березня 2021 року:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області про визнання дій протиправними та стягнення суми - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області, які полягають у не внесенні до довідок №141 та №142 від 10.01.2019 року всієї суми та всіх складових заробітної плати, фактично виплаченої за розрахунковий період (з жовтня 2009 року по вересень 2011 року), з якої сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що призвело до порушення права позивача на отримання пенсії належного рівня, право на отримання якої встановлено рішенням Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14.06.2018 року по справі №623/2002/16-а.
Зобов'язано Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області (пл. Центральна, буд. 1, м. Ізюм, Харківська область, 64300, код ЄДРПОУ 04058806) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нові довідки про складові заробітної плати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ), з урахуванням всієї суми та всіх складових заробітної плати, фактично виплаченої за розрахунковий період (у тому числі, за період з жовтня 2009 року по вересень 2011 року), з якої сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, для поновлення порушеного права позивача на отримання пенсії належного рівня, право на отримання якої встановлено рішенням Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14.06.2018 року по справі №623/2002/16-а.
Ухвалою від 13 липня 2021 року встановлено судовий контроль за виконанням рішення суду у справі № 623/2002/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області, Ізюмського міського голови Марченка Валерія Віталійовича про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, поновлення права на отримання належної пенсії, а саме - зобов'язати Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області та Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати звіт про виконання цього рішення суду. Встановлено строк для подання звіту - тридцять днів, що обчислюється з набрання цим рішенням суду законної сили.
Постановами від 21.07.2021 державного виконавця відділу примусового викоанння рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень Східного міжрегіональнго управління Міністерства юстиціївідкриті виконавчі провадження № 66152409, № 66152589.
04.08.2021 року надійшов звіт Виконавчого комітету Ізюмської міської ради про виконання судового рішення. В обґрунтування звіту зазначено, що на виконання рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року позивачу надано довідки № 141 від 10.01.2019 року та 142 від 10.01.2019 року.
Ухвалою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 29 жовтня 2021 року прийнято звіт Виконавчого комітету Ізюмської міської ради на перевірку судом виконання судового рішення - рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року в порядку, передбаченому ст. 382 КАС України» №2784 від 04.08.2021 року про виконання рішенням Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року в адміністративній справі № 623/2002/16-а. У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення на керівника Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області, в особі Ізюмського міського голови Марченко Валерія Віталійовича, штраф відповідно до ст. 382 КАС України - відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 22 грудня 2021 року ухвалу Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 29.10.2021 по справі № 623/2002/16-а скасовано в частині, якою прийнято звіт Виконавчого комітету Ізюмської міської ради на перевірку судом виконання судового рішення - рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року в порядку, передбаченому ст. 382 КАС України №2784 від 04.08.2021 про виконання рішенням Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року в адміністративній справі № 623/2002/16-а.
Прийнято постанову, якою у прийнятті звіту Виконавчого комітету Ізюмської міської ради на перевірку судом виконання судового рішення - рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року - відмовлено.
Встановлено новий строк подання звіту Виконавчого комітету Ізюмської міської ради на перевірку судом виконання судового рішення - рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року по справі № 623/2002/16-а.
25.01.2022 ОСОБА_1 , звернувся в суд із клопотанням, про накладення штрафу, в якому просить встановити Виконавчому комітету Ізюмської міської ради Харківської області новий строк подання звіту про виконання рішення від 14 червня 2018 року Ізюмського міськрайонного суду Харківської області по справі № 623/2002/16-а; накласти на керівника Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області, в особі Ізюмського міського голови ОСОБА_2 , штраф відповідно до ст. 382 КАС України.
Ухвалою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 27.01.2022 призначено до розгляду вказану заяву.
03 лютого 2022 року до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області надійшов звіт Виконавчого комітету Ізюмської міської ради про виконання судового рішення.
08 лютого 2022 року ОСОБА_1 подав заперечення на звіт Виконавчого комітету Ізюмської міської ради про виконання судового рішення. В обґрунтування звіту зазначено, що на виконання рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року.
Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Верховний суд розпорядженням від 10 березня 2022 року № 4/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ Ізюмського міськрайонного суду Харківської області на Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області.
11 жовтня 2022 року Павлоградським міськрайонним судом Дніпропетровської області задоволено заяву ОСОБА_1 про відновлення втраченого судового провадження у справі № 623/2002/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області, Ізюмського міського голови Марченка Валерія Віталійовича про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, поновлення права на отримання належної пенсії.
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 12.12.2022 задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року по справі № 623/2002/16-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області, Ізюмського міського голови Марченка Валерія Віталійовича про визнання дій неправомірними, поновлення права на отримання належної пенсії.
Зобов'язано Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області подати звіт про виконання рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року по справі № 623/2002/16-а не пізніше ніж у місячний строк з моменту отримання копії даної ухвали.
Відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, рішенням Вищої ради правосуддя від 20 квітня 2023 року № 399/0/15-23 з 01 травня 2023 року змінено територіальну підсудність судових справ Ізюмського міськрайонного суду Харківської області на Дзержинський районний суд м. Харкова.
Відповідно до ухвали Дзержинського районного суду м. Харкова віж 12.07.2024 справа прийнята до провадження суддею Тимченком А.М.
До Дзержинського районного суду м. Харкова представником Виконавчого комітету Ізюмської міської ради надано заяву про долучення доказів, відповідно до якої виконавче провадження № 57955767 закрито постановою головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Пересічанською Я.В. від 24 березня 2023 року, у зв'язку із надходженням заяви боржника про повне виконання рішення суду, а саме: боржником видано та надіслано ОСОБА_1 для подання до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області довідки: про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідного до Закону України "Про державну службу", затверджену постановою ПФУ № 5-1 від 14 лютого 2011 року включно, заробітної плати за цей період та сплачених у відповідності до законодавства обов'язкових платежів та зборів; про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавки за ранг або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років, що подається для призначення пенсії відповідно "Про державну службу", затверджену постановою ПФУ № 5-1 від 14 лютого 2011 року, з врахуванням всіх сум заробітної плати, з яких сплачено страховий внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи індексацію заробітної плати та компенсацію витрати частини заробітної плати у зв'язку з порушенням строків її виплати.
Відповідно до наданих копій довідок № 141 від 10.01.2019 про складові частини заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", довідки за вих. № 12 від 10.01.2019 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", видана ОСОБА_1 за період з 01 жовтня 2009 року по 30 вересня 2011 року, належним чином засвідчену копію листа за вих. № 33від 10.01.2019 року про надсилання ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку рекомендованим листом довідки про складові заробітної плати № 141 від 10.01.2019, № 142 від 10.01.2019.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 30.11.2023 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнено.
Ухвалу Дзержинського районного суду м. Харкова від 07.09.2023 по справі № 623/2002/16-а скасовано. Направлено справу № 623/2002/16-а для продовження розгляду до Дзержинського районного суду м. Харкова.
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17.04.2024, передано на розгляд Дзержинського районного суду м. Харкова матеріали заяви ОСОБА_1 , поданої в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, про визнання неправомірними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень Виконавчим комітетом Ізюмської міської ради Харківської області на виконання рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року у справі № 623/2002/16-а.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.06.2024 року, апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Ухвалу Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 17 квітня 2024 року в адміністративній справі 623/2002/16-а залишено без змін.
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18.04.2024 матеріали заяви ОСОБА_1 , поданої в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, про визнання неправомірними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, на виконання рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року у справі № 623/2002/16-а, передано на розгляд за підсудністю до Дзержинського районного суду м. Харкова.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11.06.2024 року, апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення. Ухвалу Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18 квітня 2024 року в адміністративній справі 623/2002/16-а залишено без змін.
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 15.04.2024 залишено без розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року по справі № 623/2002/16-а.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2024 року, ухвалу Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 15 квітня 2024 року в адміністративній справі № 623/2002/16-а залишено без змін.
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 15.04.2024 залишено без розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14 червня 2018 року по справі № 623/2002/16-а.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 11 червня 2024 року, ухвалу Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 15 квітня 2024 року в адміністративній справі № 623/2002/16-а залишено без змін.
Відповідно до прохальної частини зави боржником стверджується, що на виконання рішення від 14.06.2018 року Ізюмського міськрайонного суду Харківської області та рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/4647/19 ОСОБА_1 були надані Виконавчим комітетом Ізюмської міської ради довідки №4833, 4834 від 17.12.2021 року із всіма складовими.
Відповідно до ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій, визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно Рекомендацій Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
З огляду на положення КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Відповідно до правової позиції палати в адміністративних справах Верховного Суду України, викладеної у постанові від 24.01.2006 року, суд має обрати спосіб захисту права, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Верховний Суд України у постанові від 16.09.2015 року у справі за позовом ТОВ "Аскоп-Україна" до Південної митниці Міністерства доходів і зборів України, Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та стягнення коштів зазначив, що "спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення".
Відповідно до приписів ч.5 ст.242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Засіб захисту, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п.75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява №38722/02).
Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будьякими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб'єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.
Дискреційні повноваження це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення. Також ця особа може вибирати рішення у передбачених для конкретних ситуацій нормативно-правових актах або схожих документах. Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право. Адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб'єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції. При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до абзацу 3 пункту 10.3 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду "Про судове рішення в адміністративній справі" від 20.05.2013 № 7, суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень відповідно до закону приймає рішення на власний розсуд. Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, і давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Отже, суд, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, виконуючи цілі, встановлені адміністративним судочинством щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається і не може втручатися в дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Питання щодо призначення та виплати пенсії, віднесено виключно до компетенції Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та не входить до компетенції суду.
Виконавчим комітетом Ізюмської міської ради Харківської області було надано довідки №?4833, 4834 від 17.12.2021 року, що зазначається тв не спростовується заявником,
Як свідчить зміст заяви позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виконання рішення суду, підставою для її подання фактично є незгода позивача із складовими та сумами зазначених довідок.
У свою чергу, правомірність такого рішення за своєю суттю є новим спором, який може бути розглянутий винятково за результатами подання нової позовної заяви.
При цьому, суд звертає увагу, що в разі незгоди з рішенням суб'єкта владних повноважень та процедурою його прийняття позивач має право звернутися до суду із позовною заявою про оскарження цього рішення в загальному порядку, а не в межах статті 383 КАС України.
Суд зазначає, що обставини, на які посилається ОСОБА_1 є по суті окремими позовними вимогами, які виходять за межі розгляду даної справи та повинні розглядатись в судовому провадженні в порядку, передбаченому КАС України.
Керуючись ст. 243, 248, 382-2, 382-3 КАС України, суд,-
Заяву ОСОБА_1 в порядку статті 383 КАС України про визнання дій, що вчинені суб'єктом владних повноважень - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, на виконання рішення Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 14.06.2018 по справі №623/2002/16-2 неправомірними та порушення прав позивача - залишити без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено 12.08.2025.
Суддя А.М.Тимченко