Справа № 182/2513/25
Провадження № 2-о/0182/125/2025
Іменем України
28.08.2025 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого-судді Рунчевої О.В.,
присяжних Омелянчук О.П., Позднякової Л.В.,
секретаря Паламарчук П.Ю.,
представника заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нікополі в порядку окремого позовного провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Нікопольський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 про оголошення особи померлою,-
Заявник звернулася до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області із вищевказаною заявою, посилаючись на наступні обставини.
Вимоги заяви мотивовані тим, що ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Син заявниці, ОСОБА_3 , був призваний на військову службу за мобілізацією 08.09.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_2 та згідно з витягом з наказу командира військової частини № 337 від 01.12.2023 року був зарахований до списків особового складу військової частини.
Заявниця одержала сповіщення сім'ї № 50 від 25.12.2023 року за № 12/50, згідно з яким, молодший сержант ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 виконував бойове завдання у складі підрозділу на тимчасово непідконтрольній Україні території в районі населеного пункту Мар'їнка, Донецької області. В результаті штурму позицій противника було втрачено зв'язок із молодшим сержантом ОСОБА_3 , який не повернувся до підрозділу у зв'язку з ймовірним отриманням бойових ушкоджень та вважається зниклим безвісти за особливих обставин під час захисту Вітчизни.
За фактом зникнення безвісти за особливих обставин ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було відкрите кримінальне провадження № 12024041340000018 від 03.01.2024 року за ч. 1 ст. 115 КК України. Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 4601 від 31.12.2023 року, наказано з 14.12.2023 року вважати зниклим безвісти за особливих обставин під час захисту Вітчизни військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_3 .
Згідно Довідки за № 956 від 24.02.2025 року вбачається, що молодший сержант ОСОБА_3 , командир аеромобільного відділення аеромобільного взводу аеромобільної роти аеромобільного батальйону, ІНФОРМАЦІЯ_4 , дійсно в період з 14.12.2023 року по 14.12.2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в н.п. Мар'їнка, Покровського району Донецької області.
Таким чином, ОСОБА_3 зник безвісти 14.12.2023 року, а саме безпосередньо в день, коли такий брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в н.п. Мар'їнка, Покровського району Донецької області та не повернувся до підрозділу внаслідок ймовірних бойових ушкоджень.
Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20241113-1402 від 13.11.2024 року вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зник на території бойових дій, орган, що сформував витяг: Міністерство внутрішніх справ України. Із відповіді військової частини НОМЕР_1 № 1654/3574 від 26.02.2025 року вбачається, що станом на 24.02.2025 року молодший сержант ОСОБА_3 вважається зниклим безвісти за особливих обставин, факти що підтверджують загибель чи інформація про імовірне перебування у примусовій ізоляції (полоні) відсутні.
Фактично, вказані обставини у сукупності дають підстави вважати, що молодший сержант ОСОБА_3 загинув, і на даний момент він не знаходиться в полоні, а його тіло перебуває на тимчасово окупованій території поблизу н.п. Мар'їнка, Покровського району, Донецької області, де було проведено останній в його житті бій із окупаційними військами російської федерації.
Виходячи з обставин, встановлених військовою частиною НОМЕР_1 , загибель ОСОБА_3 є достовірною, оскільки ОСОБА_3 був визнаний безвісти відсутнім, а не загиблим, виключно у зв'язку з тим, що відсутня можливість підтвердити його смерть шляхом евакуації його тіла із тимчасово окупованої території н.п. Мар'їнка, Покровського району, Донецької області, де такий зник безвісти. Зважаючи на те, що з моменту зникнення безвісти ОСОБА_3 пройшло більше ніж півроку, існують належні підстави вважати ОСОБА_3 таким, що загинув під час виконання військового обов'язку по захисту Батьківщини ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заявник звертається до суду із відповідною заявою про оголошення особи померлою, з метою реалізації прав, які виникнуть з моменту набрання рішенням суду законної сили, передбачених законодавством.
Ухвалою судді Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 19.05.2025 року заяву прийнято до розгляду в порядку окремого позовного провадження, відкрито провадження та призначено судове засідання.
Представник заявника ОСОБА_1 у судовому засіданні заяву підтримав та просив задовольнити у повному обсязі.
Заінтересовані особи у судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили.
Згідно ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Розглянувши надані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, заслухавши думку сторін, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Згідно з ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з ч. 2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Згідно з ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті. Відповідно до статті 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.
Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 05.12.2022 року у справі № 490/6057/19-ц зазначив, що встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації.
Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця. Тобто, відповідний юридичний факт має індивідуальний характер, оскільки породжує правові наслідки лише для заявника.
Згідно з постановою КЦС ВС від 26.02.2024 року у справі № 686/9938/23 громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина. Оголошення судом громадянина померлим усуває невизначеність у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Крім того, Верховний Суд зазначив, що з урахуванням конкретних обставин справи, оголошення особи померлою можливе і після спливу шести місяців з дня настання відповідної події. У цій справі апеляційний суд відхилив доводи апеляційної скарги про порушення судом вимог частини другої статті 46 ЦК України, вказавши, що шестимісячний строк, передбачений цією нормою, слід обраховувати з моменту настання події, а не з моменту закінчення дії воєнного стану на території держави.
Згідно з Постановою Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 29.01.2020 року у справі № 154/2135/17, у випадку, якщо особа, яка несла військову службу, пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, зокрема внаслідок вогневого впливу незаконних збройних формувань під час проведення антитерористичної операції (операції об'єднаних сил), такі обставини можуть виступати підставою для оголошення судом особи померлою на підставі частини другої статті 46 ЦК України, а не визнання фізичної особи безвісно відсутньою (про яку немає відомостей про місце її перебування в місці її постійного проживання) на підставі частини першої статті 43 ЦК України.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 за №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», на відміну від факту смерті особи, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, зазначених у ст.21 ЦК, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті.
У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісти за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Відповідно до ст. 305 ЦПК України, заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно зі ст. 306 ЦПК України, у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку
Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.
Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлої приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.
Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Судом встановлено, що заявниця є матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 11.05.1990 року.
ОСОБА_3 був призваний на військову службу за мобілізацією 08.09.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_5 та згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 337 від 01.12.2023 року був зарахований до списків особового складу військової частини, призначений на посаду командира 3 аеромобільного відділення 1 аеромобільного взводу 11 аеромобільної роти НОМЕР_3 аеромобільного батальйону, ВОС-100182Д.
Згідно із сповіщення сім'ї № 50 від 25.12.2023 року за № 12/50, молодший сержант ОСОБА_3 , командир 3 аеромобільного відділення 1 аеромобільного взводу 11 аеромобільної роти 3 аеромобільного батальйону, ІНФОРМАЦІЯ_4 , призваний на військову службу по загальній мобілізації 08.09.2023 року ІНФОРМАЦІЯ_6 , 14.12.2023 року виконував бойове завдання у складі підрозділу на тимчасово непідконтрольній Україні території в районі населеного пункту Мар'їнка, Донецької області. В результаті штурму позицій противника було втрачено зв'язок із молодшим сержантом ОСОБА_3 , який не повернувся до підрозділу у зв'язку з ймовірним отриманням бойових ушкоджень та вважається зниклим безвісти за особливих обставин під час захисту Вітчизни
Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, за фактом зникнення безвісти за особливих обставин ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , було відкрите кримінальне провадження № 12024041340000018 від 03.01.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України, яке розслідується Нікопольським районним управлінням поліції Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області.
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) № 4601 від 31.12.2023 року, наказано з 14.12.2023 року вважати зниклим безвісти за особливих обставин під час захисту Вітчизни військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 : командира 3 аеромобільного відділення 1 аеромобільного взводу 11 аеромобільної роти НОМЕР_3 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_1 молодшого сержанта ОСОБА_3 .
По змісту вказаного витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) № 4601 від 31.12.2023 року зазначено, що «згідно рапорту командира НОМЕР_3 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_4 майора ОСОБА_4 від 15.12.2023 року за вихідним № 23472 стало відомо, що близько 06.50 години 14.12.2023 року під час виконання бойових завдань поблизу населеного пункту Мар'їнка Покровського району Донецької області під час штурму ворожих позицій було втрачено зв'язок військовослужбовцями військової частини НОМЕР_1 : з наступними командиром 3 аеромобільного відділення 1 аеромобільного взводу 11 аеромобільної роти НОМЕР_3 аеромобільного батальйону військової частини НОМЕР_1 молодшим сержантом ОСОБА_3 . У подальшому, впродовж 14.12.2023 року -30.12.2023 року військовослужбовців встановити не вдалося. місцезнаходження Таким чином військовослужбовців, які не повернулись до підрозділу внаслідок ймовірних бойових ушкоджень, необхідно вважати зниклими безвісти за особливих обставин під час захисту Вітчизни».
Судом встановлено, що молодший сержант ОСОБА_3 , командир аеромобільного відділення аеромобільного взводу аеромобільної роти аеромобільного батальйону, ІНФОРМАЦІЯ_4 , дійсно в період з 14.12.2023 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в н.п. Мар'їнка, Покровського району Донецької області, згідно довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України за № 956 від 24.02.2025 року.
Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин № 20241113-1402 від 13.11.2024 року вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зник на території бойових дій, орган, що сформував витяг: Міністерство внутрішніх справ України.
Військовою частиною НОМЕР_1 у відповіді № 1654/3574 від 26.02.2025 року повідомлено, що станом на 24.02.2025 року молодший сержант ОСОБА_3 вважається зниклим безвісти за особливих обставин, факти що підтверджують загибель чи інформація про імовірне перебування у примусовій ізоляції (полоні) відсутні.
Із відповіді Об'єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, незаконно позбавлених волі осіб внаслідок агресії проти України при Службі безпеки України від 18.04.2025 року вбачається, що під час взаємодії з органами, які уповноважені на розшук осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та міжнародними організаціями, відомості про місцезнаходження ОСОБА_3 , перебування його у полоні держави-агресора тощо Об'єднаним центром не отримувались.
Із долучених до матеріалів заяви доказів у сукупності вбачається, що відомості про перебування ОСОБА_3 у полоні держави-агерсора відсутні.
Судом встановлено, що населений пункт Мар'їнка, Покровського району, Донецької області, де ймовірно загинув ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 , з січня 2024 року окупований російською федерацією, що свідчить про завершення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі ОСОБА_3 .
Частиною першою статті 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За змістом статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Вказані обставини та докази у сукупності дають підстави припускати загибель ОСОБА_3 під час виконання бойового завдання ІНФОРМАЦІЯ_3 під час здійснення заходів із захисту Батьківщини, забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації.
З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених у заяві заявником, вони об'єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Оскільки, матеріали справи дають можливість встановити день вірогідної смерті ОСОБА_3 , то оголосити його померлим слід з ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме дня його зникнення безвісти за особливих обставин.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне вимоги заяви про оголошення особи померлою задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України, після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою суд надсилає рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини, а в населеному пункті, де немає нотаріуса, - відповідного органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна. За наявності в населеному пункті кількох нотаріусів, а також у випадках, коли місце відкриття спадщини невідоме, рішення надсилається до державного нотаріального архіву з метою передачі його за належністю уповноваженому нотаріусу для вжиття заходів з охорони спадкового майна.
В силу вимог ЦПК України, судові витрати зі сплати судового збору розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 89, 259, 263-265, 268, 273, 293-294, 305-309 ЦПК України, з урахуванням17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд -
Заяву ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Нікопольський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Нікопольському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 про оголошення особи померлою - задовольнити.
Оголосити громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця с. Покровське Нікопольського району Дніпропетровської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , - померлим під час захисту Батьківщини; дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце смерті населений пункт Мар'їнка, Покровського району, Донецької області, Україна.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: О. В. Рунчева
Присяжні: