Рішення від 03.09.2025 по справі 751/3963/25

Справа №751/3963/25

Провадження №2/751/1328/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2025 року місто Чернігів

НОВОЗАВОДСЬКИЙРАЙОННИЙСУДМІСТАЧЕРНІГОВА

в складі: головуючого - судді Овсієнко Ю. К.

за участю секретаря Решетник В.В.,

з участю позивача ОСОБА_1 , представника позивача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 до Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

02.05.2025 ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом про визнання протиправними дії Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту щодо відмови у виплаті стипендії ОСОБА_4 і незабезпечення його учнівським квитком та зобов'язання здійснити нарахування та виплату ОСОБА_4 належну йому стипендію у встановленому порядку та розмірі, починаючи з початку його навчання в учбовому закладі та видати ОСОБА_4 належний йому учнівський квиток.

Свої вимоги обґрунтовують тим, що ОСОБА_4 був зарахований в 2024 році до Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту на навчання і невдовзі було отримано листа від відповідача з повідомленням про відмову у наданні стипендії та учбового квитка.

Позивач вважає, що відповідач прийняв рішення про відмову у виплаті стипендії без жодних правових обґрунтувань та з порушенням його конституційного права.

Ухвалою судді Новозаводського районного суду міста Чернігова від 22.07.2025 відкрито провадження в справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного з повідомленням сторін.

ОСОБА_1 та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання тричі не з'явився, хоча про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, відзив не подав.

Суд на підставі ст.280 ЦПК України, зі згоди позивача та його представника, вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 . (а.с.5).

Згідно листа виконуючого обов'язки директора Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту від 20.09.2024 №01-08/649 ОСОБА_1 повідомлено, що її син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 зарахований на навчання до Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту без документа, який посвідчує особу і громадянство. При цьому було повідомлено щодо неможливості реалізувати право на отримання стипендії, учнівського квитка, а в подальшому і документів про здобуту освіту, без паспорту. Виплата стипендії на основі свідоцтва про народження неможлива (а.с.7).

Листом від 04.12.2024 № 01-08/838 адміністрація Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту повідомила ОСОБА_1 про наступне: відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 24.06.2020 № 1/9-347, вступники які відмовилися отримувати паспорт у вигляді картки, подають свідоцтво про народження, лист територіального підрозділу державної міграційної служби про належність особи до громадянства; згідно з листом МОН від 22.06.2021 податковий агент (ЧПЛЗТ) відповідно до Податкового кодексу України зобов'язаний звітуватися про всі нараховані (виплачені) доходи на користь платників незалежно від розміру виплат із зазначенням реєстраційного номеру облікової картки платників податків або відмітки фіскальної служби в паспорті про його відсутність; згідно ст.. 164,165 Податкового кодексу України неможливо отримувати дохід (стипендія є доходом) якщо особа не стала на облік у податкову інспекцію. Таким чином нарахування ти отримання стипендії ОСОБА_4 неможливе без подання ним паспорту громадянина України з відміткою контролюючого органу, внесеною у відповідності до п.70.5 ст. 70 розділу ІІ Податкового кодексу України (а.с.9).

Згідно ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно із ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно зі ст. 35 Конституції України, ніхто не може бути звільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.

Як визначено п. 3.1 ст. 3 Податкового кодексу України Податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.

Відповідно до ст. 15.1 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно п. 16.1.1. ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України

Відповідно до п. 5 ст. 70 Податкового кодексу України, фізична особа - платник податків незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), для якої раніше не формувалася облікова картка платника податків та яка не включена до Державного реєстру, зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному контролюючому органу облікову картку фізичної особи - платника податків, яка є водночас заявою для реєстрації в Державному реєстрі, та пред'явити документ, що посвідчує особу.

Фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт.

Як визначено п. 6.1 Податкового кодексу України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до п. 7.2, 7.3 Податкового кодексу України, під час встановлення податку можуть передбачатися податкові пільги та порядок їх застосування. Будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

П. 9.1.2 Податкового кодексу України визначено що до загальнодержавних податків належить податок на доходи фізичних осіб.

За положеннями п. 162.1.1 ст. 162 Податкового кодексу України, платниками податку є фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.

Як встановлено пп. 165.1.1, пп. 165.1.26 ст. 165 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад'юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому підпункту 169.4.1пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу.

Таким чином, суми стипендії позивача є доходом в розумінні норм Податкового кодексу України, але в силу виключень, встановлених пп. 26 п. 1. ст 165 Податкового кодексу України доходом, який не оподатковується, проте наявність у особи такого доходу не змінює її правовий статус платника податку.

Згідно з п. 12 ст. 70 Податкового кодексу України реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) використовуються органами державної влади та органами місцевого самоврядування, юридичними особами незалежно від організаційно-правових форм, включаючи установи Національного банку України, банки та інші фінансові установи, біржі, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, фізичними особами - підприємцями, а також фізичними особами в усіх документах, які містять інформацію про об'єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, зокрема у разі виплати доходів.

Документи, пов'язані з проведенням операцій, передбачених пунктом 70.12 цієї статті, які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.

Як встановлено п. б) ст. 176.2 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.

Аналізуючи законодавство України, яким врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що фізична особа, яка отримує дохід, в тому числі стипендію, є платником податку і в тих випадках, якщо сума її доходу не перевищує розмір, визначений п.п. 165.1.26 Податкового кодексу України, і така особа зобов'язана зареєструватися у контролюючих органах як платник податку. Іншого механізму реєстрації платником податків фізичної особи як крім присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податку або реєстрація особи за її повідомленням в окремому реєстрі осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків з внесенням відповідної відмітки до паспорту такої особи, законодавством України не передбачена. За таких обставин, нарахування відповідачем та отримання стипендії ОСОБА_3 за серією та номером свідоцтва про народження, неможливе без подання ним паспорту громадянина України з відміткою контролюючого органу, внесеною у відповідності до п. 70.5 ст.70 розділу ІІ Податкового кодексу України.

Як встановлено судом, Новозаводським відділом у м. Чернігові УДМС у Чернігівській області 20.05.2025 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 видано паспорт серії НОМЕР_2 , в якому наявна відмітка від 26.06.2025 Чернігівського ДПІ Головного управління ДПС у Чернігівській області про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, однак доказів звернення до Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту з даним паспортом позивачем не надано.

Щодо вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо незабезпечення ОСОБА_3 учнівським квитком та зобов'язання видати належний ОСОБА_4 учнівський квиток, суд зазначає наступне.

Згідно Статуту Комунального закладу «Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту» Чернігівської обласної ради учні професійного ліцею - це випускники закладу загальної середньої освіти II-III ступенів, гімназії або ліцею, зараховані до професійного ліцею на навчання за програмами первинної професійної підготовки. Учню професійного ліцею видається учнівський квиток встановленого зразка.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 25.10.2013 №1474 затверджено Положення про студентські (учнівські) квитки державного зразка, відповідно якого основою для формування замовлення на створення квитків та виготовлення їх карток є анкета студента (учня) за формою, що наведена в додатку 5 до цього Положення. Дану анкету заповнює студент, де він повинен вказати свої анкетні дані і крім того вказати паспорт (якщо паспорт відсутній, вказати дані свідоцтва про народження) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від реєстраційного номера облікової картки платника податків).

Доказів того, що позивач після видачі паспорту ОСОБА_3 зверталась до відповідача з вимогами щодо яких заявлено позов та отримала відмову, суду не надано.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України у зв'язку із відмовою у задоволенні позову, судовий збір покладається на позивача.

Керуючись ст.ст. 35, 68 Конституції України, ст. 70, 165 Податкового кодексу України ст.ст. 2, 5, 10-13, 18, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 до Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий - суддя Ю. К. Овсієнко