03.09.2025
Справа № 331/4925/25
Провадження № 1-кс/331/1689/2025
03 вересня 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Олександрівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжі клопотання старшого слідчого 1-го відділення слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області капітана юстиції ОСОБА_5 , погоджене з прокурором групи прокурорів, який здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні - прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні№22025080000001320, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 21.08.2025 року, за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Слідча звернулася до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваної ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання зазначено, за загальновідомим фактом, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент Російської Федерації володимир путін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади Російської Федерації, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів ЗС Російської Федерації на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
З метою відсічі військової агресії Російської Федерації, 24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 14 липня 2025 року №478/2025 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України № 4524-ІХ від 15.07.2025, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 07 серпня 2025 року строком на 90 діб, тобто до 05 листопада 2025 року.
Відтак, Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», вся територія Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області внесена до вказаного переліку, та з 24.02.2022 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Комплексом слідчих-розшукових дій встановлено, що у невстановлені точні досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 23.09.2022 на тимчасово окупованій території Запорізької області було утворено т.зв. дільничну виборчу комісію №294 (мовою оригіналу «участковой избирательной комиссии № 294»), яка розташовувалася за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12.
Надалі, у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 23.09.2022, ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, де з 24.02.2022, та на час складання письмового повідомлення про підозру, діє окупаційний режим держави-агресора Російської Федерації , діючи умисно, із власних корисливих мотивів, з метою підтримання та остаточного становлення окупаційної влади Російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, прийняла пропозицію невстановлених осіб із числа представників окупаційної влади, які брали участь в організації та проведенні незаконного референдуму на території Запорізької області та безпосередньо займалися створенням і формуванням складу дільничних виборчих комісій та добровільно зайняла посаду член комісії (мовою оригіналу - «член комиссии») однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - т.зв. дільничної виборчої комісії №294 (мовою оригіналу «участковой избирательной комиссии № 294»), розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12, з метою участі в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території громади за відповідну оплату.
В подальшому, протягом серпня-вересня 2022 року, ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, за попередньою змовою з головою місцевого штабу референдуму та іншими невстановленими під час досудового розслідування особами із числа окупаційної адміністрації держави-агресора Російської Федерації, бажаючи проявити себе перед окупаційною адміністрацією держави-агресора Російської Федерації, всупереч Конституції України та Закону України «Про всеукраїнський референдум», з метою остаточного встановлення окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, здійснювала активні організаційні заходи направлені на проведення на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу Російської Федерації, де, зокрема: розносила агітаційні листівки та газети, проводила розмови про необхідність голосування та робила попередній опитування щодо вибору у голосуванні, облаштувала вказану незаконну виборчу дільницю у приміщенні за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12.
На виконання вказаного незаконного указу окупаційної адміністрації держави-агресора Російської Федерації, ОСОБА_6 в період 23-27 вересня 2022 року, перебуваючи на території с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, із власних корисливих мотивів, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи невідворотне настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, з метою остаточного встановлення окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, взяла безпосередню участь в проведенні на території с. Велика Тернівка незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу Російської Федерації, особисто, будучи членом комісії (мовою оригіналу - «член комиссии») однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - т.зв. дільничної виборчої комісії №294 (мовою оригіналу «участковой избирательной комиссии № 294»), розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12, за попередньою змовою із невстановленими під час досудового розслідування особами із числа місцевих мешканців, які приймали участь у проведенні референдуму, а також із числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора Російської Федерації, з метою проведення голосування відвідувала місця проживання мешканців вказаного населеного пункту спонукаючи їх до голосування на незаконному референдумі, маючи при собі відповідну урну та бюлетені для голосування, здійснювала публічну агітацію щодо необхідного включення Запорізької області до складу російської федерації, та всіляко допомагала встановленню та розповсюдженню окупаційної влади держави-агресора Російської Федерації.
Таким чином, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за викладених вище обставин обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України - участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Враховуючи викладене, 13.08.2025 слідчим слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області за погодженням із процесуальним керівником у кримінальному провадженні - прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури у кримінальному провадженні
№ 22023080000000050 від 09.01.2023 складено, та відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 276-278 КПК України, 14.08.2025 повідомлено ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку Височино, Російської Федерації, громадянку України, українку, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , заміжню, яка не є особою, щодо якої, згідно ст. 480 КПК України передбачений особливий порядок кримінального провадження, раніше не судиму, про те, що вона обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України - участь в організації та проведення незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
14.08.2025 слідчим направлено постанову до Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги, та відповідно до доручення від 14.08.2025 № 003-280002627 для надання безоплатної вторинної правової допомоги особі призначено захисника - адвоката ОСОБА_4 (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю від «10» грудня 2003 року № 442 контактний телефон: НОМЕР_1, адреса основного/додаткового робочого місця: 69068, м. Запоріжжя, пр. Моторобудівників, буд. 32, після виділення матеріалів кримінального провадження в окреме кримінальне провадження доручення залишається № 003-280002627.
Того ж дня, 14.08.2025, на виконання вимог частини 3 статті 111, статті 135, статті 278 КПК України, повідомлення про підозру відносно ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України вручено її захиснику - адвокату ОСОБА_4 .
Так, беручи до уваги перебування ОСОБА_6 на тимчасово окупованій території Запорізької області, а саме на території Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, відсутності поштового зв'язку на вказаній території, з метою виклику ОСОБА_6 до слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області, для вручення оригіналу повідомлення про підозру, а також її допиту в якості підозрюваної та проведення інших слідчих (розшукових) дій, в щоденному виданні центральних органів влади у газеті «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» у номері №164 (8089) від 14.08.2025було опубліковано повістки про виклик ОСОБА_6 до слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області на 18.08.2025 на 11 год. 00 хв., 19.08.2025 на 11 год. 00 хв., 20.08.2025 на 11 год. 00 хв.
Водночас, з метою повідомлення особі про підозру, дотримуючись вимог КПК України, в щоденному виданні центральних органів влади газеті «Урядовий кур'єр» у розділі «Оголошення» у номері №164 (8089) від 14.08.2025було розміщено повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України, яке кваліфікується як участь в організації та проведення незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
Також, з метою повідомлення ОСОБА_6 про підозру, 14.08.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора було розміщено текст повідомлення про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч.5 ст.111-1 КК України.
Крім того, в цей же день, 14.08.2025, на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора було опубліковано повістки про виклик ОСОБА_6 до слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області на 18.08.2025 на 11 год. 00 хв., 19.08.2025 на 11 год. 00 хв., 20.08.2025 на 11 год. 00 хв.
Проте, дотепер ОСОБА_6 не з'явилася за викликом та жодним чином не повідомила про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрювана переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Зокрема встановлено, що 25.02.2022 Мелітопольський район Запорізької області було захоплено і окуповано представниками збройних формувань Російської Федерації та введено діяльність окупаційної адміністрації держави-агресора. У зв'язку з чим не виявляється за можливе здійснити виїзд до фактичного місця проживання ОСОБА_6 для повідомлення їй про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На теперішній час з метою уникнення від кримінальної відповідальності
ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області та має наявність сухопутного сполучення з анексованою територією АР Крим та безперешкодного сполучення з раніше окупованою територією Донецької та Луганської областей, має безперешкодну можливість виїхати на територію держави-агресора Російської Федерації, окрім цього, з метою уникнення від кримінальної відповідальності може виїхати через державний кордон України та переховуватись на території сусідніх держав.
21.08.2025 прокурором матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні №22023080000000050 від 09.01.2023 відносно підозрюваної
ОСОБА_6 виділені в окреме кримінальне провадження та внесені в Єдиний реєстр досудових розслідувань під №22025080000001320 від 21.08.2025.
21.08.2025 постановою слідчого підозрювану ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оголошено у державний та міжнародний розшук, проведення якого доручено співробітникам 3 сектору ВКР УСБУ в Тернопільській області та скеровано лист до сектору міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Запорізькій області.
Ухвалою слідчого судді Олександрівського районного суду м. Запоріжжя задоволено клопотання слідчого та надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваної ОСОБА_6 , яка обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_6 тяжкого злочину, вчиненого в умовах військового стану, підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами, а саме:
1.Повідомленнями оперативного підрозділу про виявлення кримінального правопорушення;
2.Допитами в якості свідків із числа місцевих жителів с. Велика Тернівка Мелітопольського району та прилеглих населених пунктів, котрі надали викривальні покази та вказали, що ОСОБА_6 погодилась на співпрацю з окупаційною владою та приймала активну участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Запорізької області, крім того, агітувала за проведення референдуму, ходила з урною по домівкам.
3.Протоколом огляду відкритої інформації у мережі Інтернет від 31.03.2023, відповідно до якого призначено та організовано проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області про входження Запорізької області до складу держави-агресора Російської Федерації.
4.Протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, відповідно до яких свідки серед пред'явлених фотознімків впізнали ОСОБА_6 як особу, яка приймала участь в проведенні та організації референдуму.
5.Проколами огляду інформації, отриманої під час проведення негласних (слідчих) розшукових дій, якими зафіксовано участь ОСОБА_6 у організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області.
6.Іншими, зібраними відповідно до КПК України, доказами, які долучені до даного клопотання.
Таким чином, встановлено наявність достатніх доказів для обґрунтованої підозри
ОСОБА_6 у протиправних діях, а саме участь в організації та проведення незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб, тобто, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно інформації оперативного підрозділу та матеріалів кримінального провадження на даний час підозрювана ОСОБА_6 зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та забезпечити її явку для участі у слідчих діях не виявляється за можливе.
Встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибула на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошена у міжнародний та державний розшук та перебуває у с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області та прилеглих населених пунктах, тобто на території, яка відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від
28 лютого 2025 року (зі змінами та доповненнями) «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» вся територія Мелітопольського району, з 24.02.2022 відноситься до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, окрім цього, періодично здійснює виїзди на тимчасово окуповану територію АР Крим, а також на територію держави-агресора Російської Федерації.
Підставою для застосування до ОСОБА_6 зазначеного запобіжного заходу орган досудового розслідування вважає наявність, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України ризиків, які дають достатні підстави вважати що підозрювана при обранні їй іншого запобіжного заходу може здійснити наступні дії:
- переховуватися від органу досудового розслідування та суду, так
ОСОБА_6 достовірно відомо про те, що вона має статус підозрюваної особи, у вчинені тяжкого злочину, та їй відповідно до вимог ст.ст. 133-137 КПК України скеровано повістки про виклик до слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області для вручення оригіналу письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих дій, на виконання яких остання до слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області не прибула, про причини неявки не повідомила, тому на теперішній час з метою уникнення від кримінальної відповідальності переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області та прилеглих населених пунктах, та через наявність сухопутного сполучення з анексованою територією АР Крим та безперешкодного сполучення з раніше окупованою територією Донецької області має безперешкодну можливість, виїхати на територію держави-агресора Російської Федерації. Вказане свідчить, що підозрювана, перебуваючи на волі, з метою ухилення від кримінальної відповідальності зможе залишити місце проживання та, ймовірніше за все, прийме спроби переховування від органу досудового розслідування та суду. Європейський суд з прав людини у справах «Ілійков проти Болгарії», «Летельє проти Франції» закріпив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінці «ризиків переховування або повторного вчинення злочинів». Стримуючі фактори, які б свідчили, що підозрюваним не будуть вживатися перешкоди у виправленні правосуддя в спосіб неявки до слідчого, прокурора та в судові засідання - відсутні;
- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення: орган досудового розслідування у зв'язку з окупацією збройними формуваннями Російської Федерації території с. Велика Тернівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області та прилеглих до населених пунктів, не має змоги встановити та дослідити усі речі і документи, які можуть мати значення для встановлення усіх обставин вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення, яке їй інкриміноване;
- перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином: на даний момент встановлено, що ОСОБА_6 має сталі та міцні зв'язки із представниками збройних формувань Російської Федерації, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора, добровільно приймала участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області, допомагає встановленню окупаційної влади, а тому на даний момент є обґрунтовані підстави вважати, що остання з метою уникнення кримінальної відповідальності буде повідомляти особам - представникам збройних сил або окупаційній адміністрації держави-агресора Російської Федерації про хід досудового розслідування та докази, отримані в ході проведення досудового розслідування, отже таким чином перешкоджатиме притягненню до кримінальної відповідальності;
- незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні: у даному кримінальному провадженні наразі встановлено та допитано ряд свідків, які володіють інформацією про протиправну діяльність ОСОБА_6 , у зв'язку з чим остання може вчинити протиправні дії, направлені на вплив на свідків, яким відомо деталі вчинення ним кримінального правопорушення. Так, ОСОБА_6 має сталі зв'язки із представниками окупаційної влади держави-агресора Російської Федерації на території Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, за допомогою яких вона може впливати на свідків та їхніх близьких родичів, які наразі проживають у населених пунктах, а саме с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області, у тому числі через залякування та погрози фізичного насильства і викрадення, оскільки остання обізнана про місце проживання свідків, у тому числі про місце проживання близьких родичів;
- вчиняти інші кримінальні правопорушення, оскільки ОСОБА_6 перебуває у налагоджених взаєминах із представниками окупаційної влади та військовослужбовцями Російської Федерації, отримує від останніх завдання та вчиняє протиправні дії в інтересах окупаційної влади, пов'язані з розповсюдженням окупаційної влади держави-агресора, на тимчасово окупованій території Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, реалізація яких в свою чергу забезпечує становлення та зміцнення окупаційної влади Російської Федерації шляхом функціонування незаконно створених органів влади, а також проведення заходів політичного характеру, зокрема, в частині подальшої агітації до співпраці з окупаційною владою держави-агресора на тимчасово окупованій території, та допомоги в подальшого встановлення окупаційної влади, оскільки остання підтримує постійне спілкування з військовослужбовцями збройних сил Російської Федерації.
При вирішенні питання запропонованого запобіжного заходу належить оцінити у сукупності всі інші обставини, що відповідно до положень ст. 178 КПК України враховуються судом при обранні запобіжного заходу:
1.Відповідно до ч. 6 ст. 12 КПК України ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, яке карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
2.Вік та стан здоров'я підозрюваної дозволяє перебувати під вартою на час досудового розслідування.
3.У кримінальному провадженні містяться вагомі докази, які в повній мірі підтверджують причетність ОСОБА_6 до вчинення інкрімінованого їй злочину.
4.ОСОБА_6 на даний час фактично перебуває на тимчасово-окупованій території у с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області та прилеглих до нього населених пунктів, та має там міцні соціальні зв'язки з представниками збройних формувань держави-агресора.
5.На теперішній час ОСОБА_6 агітує до співпраці з окупаційною владою, всіляко допомагає становленню та зміцненню окупаційної влади держави-агресора Російської Федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області.
6.Орган досудового розслідування вважає, що у разі застосування більш м'якого запобіжного заходу, запобігання вказаним ризикам неможливе, оскільки
ОСОБА_6 , підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, вчиненого в умовах воєнного стану.
Відповідно до наказу Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28 лютого 2025 року (зі змінами та доповненнями) «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», вся територія Мелітопольського району Запорізької області, відноситься до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 4 ст. 183 КК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором.
Слідчий просить обрати підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці Височино, Російської Федерації, громадянці України, українці, зареєстрованій за адресою:
АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави та строку дії такої ухвали.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Захисник підозрюваного покладається на розсуд суду.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшла наступних висновків.
Слідчий суддя, вислухавши думку учасників кримінального провадження, вивчивши матеріали клопотання, дійшов наступного висновку.
Слідчим слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області обґрунтовано повідомлено про підозру громадянку України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України - участь в організації та проведення незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб, за наступних обставин.
Комплексом слідчих-розшукових дій встановлено, що у невстановлені точні досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 23.09.2022 на тимчасово окупованій території Запорізької області було утворено т.зв. дільничну виборчу комісію №294 (мовою оригіналу «участковой избирательной комиссии № 294»), яка розташовувалася за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12.
Надалі, у невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 23.09.2022, ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території
с. Велика Тернівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, де з 24.02.2022, та на час складання письмового повідомлення про підозру, діє окупаційний режим держави-агресора Російської Федерації , діючи умисно, із власних корисливих мотивів, з метою підтримання та остаточного становлення окупаційної влади Російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, прийняла пропозицію невстановлених осіб із числа представників окупаційної влади, які брали участь в організації та проведенні незаконного референдуму на території Запорізької області та безпосередньо займалися створенням і формуванням складу дільничних виборчих комісій та добровільно зайняла посаду член комісії (мовою оригіналу - «член комиссии») однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - т.зв. дільничної виборчої комісії №294 (мовою оригіналу «участковой избирательной комиссии № 294»), розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12, з метою участі в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території громади за відповідну оплату.
В подальшому, протягом серпня-вересня 2022 року, ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, за попередньою змовою з головою місцевого штабу референдуму та іншими невстановленими під час досудового розслідування особами із числа окупаційної адміністрації держави-агресора Російської Федерації, бажаючи проявити себе перед окупаційною адміністрацією держави-агресора Російської Федерації, всупереч Конституції України та Закону України «Про всеукраїнський референдум», з метою остаточного встановлення окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, здійснювала активні організаційні заходи направлені на проведення на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу Російської Федерації, де, зокрема: розносила агітаційні листівки та газети, проводила розмови про необхідність голосування та робила попередній опитування щодо вибору у голосуванні, облаштувала вказану незаконну виборчу дільницю у приміщенні за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12.
На виконання вказаного незаконного указу окупаційної адміністрації
держави-агресора Російської Федерації, ОСОБА_6 в період 23-27 вересня 2022 року, перебуваючи на території с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, із власних корисливих мотивів, достовірно усвідомлюючи та передбачаючи невідворотне настання суспільно небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, з метою остаточного встановлення окупаційної влади Російської Федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, взяла безпосередню участь в проведенні на території с. Велика Тернівка незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу Російської Федерації, особисто, будучи членом комісії (мовою оригіналу - «член комиссии») однієї із місцевих незаконних виборчих комісій - т.зв. дільничної виборчої комісії №294 (мовою оригіналу «участковой избирательной комиссии № 294»), розташованої за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Велика Тернівка, вул. Шкільна, буд. 12, за попередньою змовою із невстановленими під час досудового розслідування особами із числа місцевих мешканців, які приймали участь у проведенні референдуму, а також із числа представників окупаційної адміністрації держави-агресора Російської Федерації, з метою проведення голосування відвідувала місця проживання мешканців вказаного населеного пункту спонукаючи їх до голосування на незаконному референдумі, маючи при собі відповідну урну та бюлетені для голосування, здійснювала публічну агітацію щодо необхідного включення Запорізької області до складу російської федерації, та всіляко допомагала встановленню та розповсюдженню окупаційної влади держави-агресора Російської Федерації.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_6 тяжкого злочину, вчиненого в умовах військового стану, підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами, а саме: повідомленнями оперативного підрозділу про виявлення кримінального правопорушення; допитами в якості свідків із числа місцевих жителів с. Велика Тернівка Мелітопольського району та прилеглих населених пунктів, котрі надали викривальні покази та вказали, що ОСОБА_6 погодилась на співпрацю з окупаційною владою та приймала активну участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Запорізької області, крім того, агітувала за проведення референдуму, ходила з урною по домівкам; протоколом огляду відкритої інформації у мережі Інтернет від 31.03.2023, відповідно до якого призначено та організовано проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області про входження Запорізької області до складу держави-агресора Російської Федерації.; протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, відповідно до яких свідки серед пред'явлених фотознімків впізнали ОСОБА_6 як особу, яка приймала участь в проведенні та організації референдуму; проколами огляду інформації, отриманої під час проведення негласних (слідчих) розшукових дій, якими зафіксовано участь ОСОБА_6 у організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області; іншими, зібраними відповідно до КПК України, доказами, які долучені до даного клопотання.
Згідно інформації оперативного підрозділу та матеріалів кримінального провадження на даний час підозрювана ОСОБА_6 зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та забезпечити її явку для участі у слідчих діях не виявляється за можливе.
Частиною 6 ст. 176 КПК України передбачено, що під час дії воєнного стану
до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, застосовується запобіжний захід, передбачений п. 5 ч. 1 цією статі, тобто тримання під вартою.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу
є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Беручи до уваги наведені вище ризики та наявність вагомих доказів вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення, існує необхідність в обранні щодо підозрюваної запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
При цьому, аналіз вищевказаних ризиків дає підстави вважати, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, передбачених ч. 1 ст. 176 КПК України, не може запобігти цим ризикам.
Підставою для застосування до ОСОБА_6 зазначеного запобіжного заходу орган досудового розслідування вважає наявність, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України ризиків, які дають достатні підстави вважати що підозрювана при обранні їй іншого запобіжного заходу може здійснити наступні дії:
- переховуватися від органу досудового розслідування та суду, так
ОСОБА_6 достовірно відомо про те, що вона має статус підозрюваної особи, у вчинені тяжкого злочину, та їй відповідно до вимог ст.ст. 133-137 КПК України скеровано повістки про виклик до слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області для вручення оригіналу письмового повідомлення про підозру та проведення інших слідчих дій, на виконання яких остання до слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області не прибула, про причини неявки не повідомила, тому на теперішній час з метою уникнення від кримінальної відповідальності переховується від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території с. Велика Тернівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області та прилеглих населених пунктах, та через наявність сухопутного сполучення з анексованою територією АР Крим та безперешкодного сполучення з раніше окупованою територією Донецької області має безперешкодну можливість, виїхати на територію держави-агресора Російської Федерації. Вказане свідчить, що підозрювана, перебуваючи на волі, з метою ухилення від кримінальної відповідальності зможе залишити місце проживання та, ймовірніше за все, прийме спроби переховування від органу досудового розслідування та суду. Європейський суд з прав людини у справах «Ілійков проти Болгарії», «Летельє проти Франції» закріпив, що «суворість передбаченого покарання» є суттєвим елементом при оцінці «ризиків переховування або повторного вчинення злочинів». Стримуючі фактори, які б свідчили, що підозрюваним не будуть вживатися перешкоди у виправленні правосуддя в спосіб неявки до слідчого, прокурора та в судові засідання - відсутні;
- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення: орган досудового розслідування у зв'язку з окупацією збройними формуваннями Російської Федерації території с. Велика Тернівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області та прилеглих до населених пунктів, не має змоги встановити та дослідити усі речі і документи, які можуть мати значення для встановлення усіх обставин вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення, яке їй інкриміноване;
- перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином: на даний момент встановлено, що ОСОБА_6 має сталі та міцні зв'язки із представниками збройних формувань Російської Федерації, представниками окупаційної адміністрації держави-агресора, добровільно приймала участь в організації та проведенні незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Запорізької області, допомагає встановленню окупаційної влади, а тому на даний момент є обґрунтовані підстави вважати, що остання з метою уникнення кримінальної відповідальності буде повідомляти особам - представникам збройних сил або окупаційній адміністрації держави-агресора Російської Федерації про хід досудового розслідування та докази, отримані в ході проведення досудового розслідування, отже таким чином перешкоджатиме притягненню до кримінальної відповідальності;
- незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні: у даному кримінальному провадженні наразі встановлено та допитано ряд свідків, які володіють інформацією про протиправну діяльність ОСОБА_6 , у зв'язку з чим остання може вчинити протиправні дії, направлені на вплив на свідків, яким відомо деталі вчинення ним кримінального правопорушення. Так, ОСОБА_6 має сталі зв'язки із представниками окупаційної влади держави-агресора Російської Федерації на території Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, за допомогою яких вона може впливати на свідків та їхніх близьких родичів, які наразі проживають у населених пунктах, а саме с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області, у тому числі через залякування та погрози фізичного насильства і викрадення, оскільки остання обізнана про місце проживання свідків, у тому числі про місце проживання близьких родичів;
- вчиняти інші кримінальні правопорушення, оскільки ОСОБА_6 перебуває у налагоджених взаєминах із представниками окупаційної влади та військовослужбовцями Російської Федерації, отримує від останніх завдання та вчиняє протиправні дії в інтересах окупаційної влади, пов'язані з розповсюдженням окупаційної влади держави-агресора, на тимчасово окупованій території Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, реалізація яких в свою чергу забезпечує становлення та зміцнення окупаційної влади Російської Федерації шляхом функціонування незаконно створених органів влади, а також проведення заходів політичного характеру, зокрема, в частині подальшої агітації до співпраці з окупаційною владою держави-агресора на тимчасово окупованій території, та допомоги в подальшого встановлення окупаційної влади, оскільки остання підтримує постійне спілкування з військовослужбовцями збройних сил Російської Федерації.
При вирішенні питання запропонованого запобіжного заходу належить оцінити у сукупності всі інші обставини, що відповідно до положень ст. 178 КПК України враховуються судом при обранні запобіжного заходу:
1.Відповідно до ч. 6 ст. 12 КПК України ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, яке карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
2.Вік та стан здоров'я підозрюваної дозволяє перебувати під вартою на час досудового розслідування.
3.У кримінальному провадженні містяться вагомі докази, які в повній мірі підтверджують причетність ОСОБА_6 до вчинення інкрімінованого їй злочину.
4.ОСОБА_6 на даний час фактично перебуває на тимчасово-окупованій території у с. Велика Тернівка Мелітопольського району Запорізької області та прилеглих до нього населених пунктів, та має там міцні соціальні зв'язки з представниками збройних формувань держави-агресора.
5.На теперішній час ОСОБА_6 агітує до співпраці з окупаційною владою, всіляко допомагає становленню та зміцненню окупаційної влади держави-агресора Російської Федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області.
6.Суд вважає, що у разі застосування більш м'якого запобіжного заходу, запобігання вказаним ризикам неможливе, оскільки ОСОБА_6 , підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, вчиненого в умовах воєнного стану.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваної лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрювана виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук.
Клопотання слідчого мотивоване тим, що досудовим слідством встановлена причетність підозрюваної до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України, та наявні ризики, передбачені п.п. 1,2,3,5 ч. 1 ст. 171 КПК України.
Згідно з вимогами ст. 177, 178 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрювана, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України.
При вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваної, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується, вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого, міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого, наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання , його репутацію та майновий стан, наявність судимостей, дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше, наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення, а також розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється особа.
Слідчий суддя приходить до висновку, що матеріалами, зібраними в ході досудового розслідування по даному кримінальному провадженню та долученими до клопотання, підтверджується на даній стадії досудового розслідування обґрунтованість повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Слідчий суддя приймає до уваги, що по даному кримінальному провадженню
ОСОБА_6 повідомлено про підозру тяжкого злочину, вчиненого в умовах воєнного стану, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України.
З огляду на викладене, при розгляді даного клопотання слідчий суддя дійшов висновку, що заявлені ризики є підставою для обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Враховуючи викладене, слідчий суддя не вбачає достатніх підстав для можливості застосування інших запобіжних заходів, альтернативних триманню під вартою, як таких, що недостатні запобігти вказаним ризикам, а також забезпеченню виконання підозрюваною процесуальних обов'язків, визначаючи тримання під вартою у цьому випадку виправданим за наявності конкретного суспільного інтересу у виді права на справедливий судовий розгляд, а також унеможливлення переховування підозрюваного від слідства та суду, незаконного впливу на свідків, вчинення інших кримінальних правопорушень, які, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалюють над принципом поваги до свободи особистості.
За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_6 є доведеним і обґрунтованим, у зв'язку з чим підлягає задоволенню.
З огляду на положення ч. 4 ст. 183 КПК України, слідчий суддя не визначає розмір застави.
Разом з тим, відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, в разі постановлення слідчим суддею ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваної на підставі ч. 6 ст. 193 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.
На підставі викладеного та керуючись ст. 176-178, 183, 184, 194, 196, 197 КПК України, слідчий суддя
Клопотання слідчого задовольнити.
Обрати підозрюваній ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженці Височино, Російської Федерації, громадянці України, українці, зареєстрованій за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави з триманням у ДУ «Запорізький слідчий ізолятор».
Після затриманняпідозрюваноїОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не пізніше як через 48 годин з часу доставки до місця кримінального провадження, забезпечити її доставку до Олександрівського районного суду м. Запоріжжя для вирішення питання про застосування обраного запобіжного заходу у виді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід.
Ухвала слідчого судді щодо негайного застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після оголошення.
Виконання ухвали слідчого судді доручити співробітникам УСБУ в Запорізькій області.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Слідчий суддя: ОСОБА_1