Справа № 260/4757/25
2а/303/68/25
Ряд. стат. звіту - 140
02 вересня 2022 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в складі
головуючого судді Мирошниченка Ю.М.
при секретарі Лукач К.М.,
дослідивши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Державної служби безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксована в автоматичному режимі,
10 червня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксована в автоматичному режимі серії АВ № 00005272 від 11.03.2025 року, якою на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 гривень. За вчинення правопорушення, передбаченого ч.2 статті 132 КУпАП.
Частиною першою статті 5 КАС визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду за захистом, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 2 статті 286 КАС України визначено, що позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Частиною другою статті 44 КАС передбачено, що учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Установлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними визначених КАС певних процесуальних дій.
Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, у тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це насамперед обумовлене специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Звертаючись до суду, ОСОБА_1 у позивній заяві зазначив, що отримав інформацію та був ознайомлений із постановою від 11.03.2025 р. лише 27 травня 2025 року. На цій підставі просив поновити строк звернення до адміністративного суду.
В ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі від 16 липня 2025 року суд зазначив, що на момент відкриття провадження у справі не в змозі достовірно констатувати факт пропущення строку звернення до суду позивачу та вважав клопотання позивача про поновлення пропущеного строку передчасним.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України, згідно з нормами якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
У постанові від 26.10.2023 № 990/139/23 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що поважними причинами пропуску строку звернення до адміністративного суду є наявність обставин, які створили об'єктивні перешкоди для звернення особи з позовом і подолання яких для цієї особи було неможливим або ускладненим.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 27 травня 2025 року отримав копію оскаржуваної постанови, копію якого додав до позовної заяви, а отже, останнім днем звернення до суду з адміністративним позивом про її скасування є 06 червня 2025 року. Проте позов до канцелярії адміністративного суду подав 10 червня 2025 року, тобто пропустив строк звернення до адміністративного суду і поважних причин пропуску цього строку не навів.
На підставі викладеного суд, керуючись ст. ст. 142, 238, 241-243, 248 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної служби безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті зафіксована в автоматичному режимі серії АВ № 00005272 від 11.03.2025 року залишити без розгляду.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Головуючий Юрій Мирошниченко