Справа № 674/682/25
Провадження № 2/674/536/25
іменем України
26 серпня 2025 року м.Дунаївці
Дунаєвецький районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Сосни О.М., за участю секретаря судового засідання Філіпової У.О., представника позивача Плюх В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки,
Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про конфіскацію земельної ділянки.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_1 , яка є громадянкою рф є власником земельної ділянки категорії земель - землі сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням 01.03 для ведення особистого селянського господарства з кадастровим номером: 6821883000:01:012:0008. Право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6821883000:01:012:0008 площею 0,2367 га посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯД №000462 від 25.06.2008. Разом з цим, Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області виявлено порушення ст.ст.13, 14, 41 Конституції України, ст.ст.80, 81, 145 Земельного кодексу України у зв'язку з перебуванням у приватній власності ОСОБА_1 зазначеної земельної ділянки. Оскільки ОСОБА_1 , будучи іноземною громадянкою, упродовж року після набуття права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення не відчужила їх, є підстави для конфіскації у власність держави.
Ухвалою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 15.05.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання. 27.06.2025 ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Плюх В.О. в судовому засіданні позов підтримала.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, повідомлялась про час та місце розгляду справи. У судовому засіданні 27.06.2025 підтвердила, що є громадянкою росії, має посвідку на проживання на території України, а також є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є громадянкою рф, що підтверджується копією посвідки на постійне проживання № НОМЕР_1 та Інформацією Управління Служби безпеки України у Хмельницькій області №72/5/2/202/4607 від 02.05.2025.
Право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 6821883000:01:012:0008 площею 0,2367 га, яка розташована в АДРЕСА_1 посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯД №000462 від 25.06.2008.
Відділом Держгеокадастру у Дунаєвецькому районі Хмельницької області відкрито 04.02.2016 Поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 6821883000:01:012:0008 площею 0,2367 га.
Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земля в Україні є національним багатством і перебуває під особливою охороною закону.
Згідно зі ст.19 ЗК України землі сільськогосподарського призначення віднесено до категорії особливо цінних.
Відповідно до ч.5 ст.22 ЗК України набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130 цього Кодексу, а саме: іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членство у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення.
Згідно зі ст.80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.81 ЗК України іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки відповідно до частини другої цієї статті у разі прийняття спадщини. Землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
Право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 6821883000:01:012:0008 площею 0,2367 га посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯД №000462 від 25.06.2008. Однак у подальшому й по даний час земельну ділянку нею не відчужено, чим порушено річний строк, установлений ч.4 ст.81 ЗК України.
Відповідно до п. «е» ч.1 ст.140 ЗК України однією з підстав примусового припинення права власності на земельну ділянку є не відчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом.
Згідно з п. «в» ч.1 ст.143 ЗК України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі конфіскації земельної ділянки.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.145 ЗК України якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може набуватися нею у власність, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У разі, якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов'язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду.
Відповідно до ст.378 ЦК України право власності особи на земельну ділянку може бути припинене за рішенням суду у випадках, встановлених законом.
Частиною 5 ст.41 Конституції України визначено, що конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи іноземною громадянкою, упродовж року після набуття права власності не відчужила земельну ділянку з кадастровим номером 6821883000:01:012:0008.
Згідно зі ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до сталої практики ЄСПЛ напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно «суспільний», «публічний» інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) і пропорційним визначеним цілям.
Критерій законності означає, що втручання держави у право власності особи повинно здійснюватися на підставі закону - нормативно-правового акта, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норм. Таким чином, питання набуття у власність землі в Україні врегульоване нормами Земельного кодексу України; процедура набуття у власність землі іноземцями, а також обмеження, які з цим пов'язані, також чітко визначені даним законодавчим актом, тобто втручання є законним.
Втручання держави в право власності особи є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення «суспільного», «публічного» інтересу, при визначенні якого ЄСПЛ надає державам право користуватися «значною свободою (полем) розсуду». Суспільний інтерес проявляється в тому, що земля є власністю Українського народу, землі сільськогосподарського призначення не можуть бути у власності іноземців, що покликане інтересами національної безпеки.
Принцип «пропорційності» передбачає, що втручання у право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов'язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. «Справедлива рівновага» передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, що передбачається для досягнення, та засобами, які використовуються.
У даному випадку дані принципи будуть дотримані, оскільки відповідачка мала достатньо часу для виконання свого обов'язку, однак дотепер земельні ділянки не відчужила, що порушує вимоги земельного законодавства України.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає можливим припинити відповідачки ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6821883000:01:012:0008, площею 0,2367 га, яка розташована в АДРЕСА_1 , шляхом її конфіскації у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, а тому позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов задоволено у повному обсязі, тому з відповідачки ОСОБА_1 на користь позивача Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області слід стягнути судовий збір в розмірі 4 542 грн (1 514 грн за подання позовної заяви та 3 028 грн за подання заяви про забезпечення позову).
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 89, 141, 258, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, -
Позов задовольнити.
Припинити ОСОБА_1 , громадянці російської федерації, РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 6821883000:01:012:0008, площею 0,2367 га, яка знаходиться в АДРЕСА_1 , шляхом її конфіскації у власність держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень та судовий збір за подання заяви про забезпечення позову в розмірі 1 514 (одна тисяча п'ятсот чотирнадцять) гривень, а всього 4 542 (чотири тисячі п'ятсот сорок дві) гривні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скаргирішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Позивач: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (місцезнаходження- м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ 39767479);
Відповідачка: ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Суддя О.М.Сосна