02.09.2025
Справа № 331/4570/25
Провадження № 2-о/331/419/2025
02 вересня 2025 року Олександрівський районний суд міста Запоріжжя у складі:
головуючого судді Жукової О.Є.,
за участю секретаря Мироненко О.В.,
розглянувши в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа : Олександрівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення юридичних фактів родинних відносин з померлою та смерті особи на тимчасово окупованій території України,-
Заявник звернувся до Олександрівського районного суду міста Запоріжжя із вказаною заявою про встановлення юридичних фактів родинних відносин з померлою та смерті особи на тимчасово окупованій території України, в якій просить встановити факт родинних відносин між ним та його матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Виноградне Пологівського району Запорізької області.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Виноградне Пологівського району Запорізької області померла матір заявника , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У зв'язку з тим, що смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , настала в селі Виноградне Пологівського району Запорізької області, яке є тимчасово окупованим (згідно з Переліком, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22 грудня 2022 року), він не має можливості у передбачений законом спосіб зареєструвати факт смерті в органах державної реєстрації, через те, що наявні документи не відповідають формі, визначеній законом.
Крім того, заявник зазначив, що він є сином ОСОБА_2 , проте у документах, які підтверджують родинні зв?язки між ним та його матір?ю, а саме в його Свідоцтві про народження, прізвище матері було помилково записано як « ОСОБА_3 » в результаті невірного перекладу прізвища з російської мови, тоді як згідно паспортних даних прізвище матері вірно вказано як « ОСОБА_4 », що є перешкодою для подальшого оформлення спадщини після смерті матері та отримання свідоцтва про смерть. Прізвища на другій сторінці паспорту громадянина України, де значиться офіційний переклад прізвища і його , і його матері значиться як « ОСОБА_5 » і « ОСОБА_3 » відповідно.
Ухвалою суду від 11 серпня 2025 року провадження по справі відкрите.
У судове засідання заявник надав клопотання про розгляд справи у його відсутність, заяву підтримав.
Представник заінтересованої особи Олександрівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) , належним чином повідомлений про час та місце слухання справи, до судового засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, не навівши жодних заперечень на доводи заявника.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Виноградне Пологівського району Запорізької областіпомерла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Причина смерті: хронічна серцево-судинна недостатність, атеросклеротичний кардіосклероз, ішемічна хвороба серця, що підтверджується довідкою про смерть № С-00419 від 05 березня 2025 , свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 05.03.2025, виданими «Территориальный отдел ЗАГС Токмацкого района Управления ЗАГС Запорожской области».
Із матеріалів справи вбачається, що померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є громадянкою України.
Станом на 02 березня 2025 року відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №197 від 11.07.2023 «Про затвердження змін до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», яким було затверджено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309, територія с. Виноградне Пологівського району Запорізької області, є такою, що перебуває у тимчасовій окупації, у зв'язку з чим на вказаній території органи державної влади та органи місцевого самоврядування не здійснюють свою діяльність, що, у свою чергу, позбавляє можливості заявника ОСОБА_1 отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 та реалізувати пов'язані з цим права.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст.317 Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Згідно до ч. 1, 6 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18 жовтня 2000 року № 52/5(у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року № 3307/5) встановлено, що Підставою для державної реєстрації смерті є:а) лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть);б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть);в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою;ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Частина 1 ст.4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України » передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину адміністративної межі та лінії зіткнення між тимчасово окупованою територією та іншою територією України, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина.
Відповідно до ч. ч. 2, 3, 4 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
З аналізу вищенаведеного законодавства суд приходить до висновку, що оскільки смерть ОСОБА_2 сталася на тимчасово окупованій території, де органи, які мають повноваження видавати свідоцтва про смерть, на даний час не здійснюють свою діяльність, то заявник дійсно позбавлений можливості отримати відповідний документ у позасудовому порядку.
Згідно із ч. 1 ст.18 ЗаконуУкраїни «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Відповідно до п. 8 ч. 1ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч.4 ст.317 Цивільного процесуального кодексу України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Отже, оскільки заявник ОСОБА_1 не має можливості звернутися до відповідних органів за місцем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та надати для реєстрації смерті документи, передбачені законодавством України, з метою захисту його законних прав та інтересів, як громадянина України, суд вважає необхідним встановити факт смерті громадянки України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки п. Радянський Мелітопольського району Запорізької області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Виноградне Пологівського району Запорізької області,Україна.
Також, з матеріалів справи вбачається, що згідно інформації у свідоцтві про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 13.12.2024, в графі матір зазначена ОСОБА_2 .
При цьому, з копії паспорта заявника та ОСОБА_2 вбачається, що прізвища на другій сторінці паспорту громадянина України , де значиться офіційний переклад прізвища, його прізвище та прізвище матері значиться як « ОСОБА_5 » і « ОСОБА_3 » відповідно, що свідчить про різний переклад прізвищ з російської мови на українську мову.
Згідно п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
У відповідності до пункту 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника.
Встановлення судом зазначеного факту повністю відповідає вимогам ч. 1 ст. 293 та ст. 315ЦПК України щодо розгляду судом у порядку окремого провадження цивільних справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав, або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, в тому числі справ про встановлення фактів, які мають юридичне значення.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що заява в частині встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та його матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , також є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 81, 89, 265-263, 273, 293, 315, 317, 319 Цивільного процесуального кодексу України, з урахуванням ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа : Олександрівський відділ Державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення юридичних фактів родинних відносин з померлою та смерті особи на тимчасово окупованій території України задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 на тимчасово окупованій території Запорізької області в с. Виноградне, Пологівського району, Запорізької області, є рідною матір?ю ОСОБА_1 .
Встановити факт смерті громадянки України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженки п. Радянський Мелітопольського району Запорізької області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Виноградне Пологівського району Запорізької області,Україна. Причина смерті: хронічна серцево-судинна недостатність, атеросклеротичний кардіосклероз, ішемічна хвороба серця.
Рішення суду допустити до негайного виконання.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Запорізького апеляційного суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст судового рішення складено 02 вересня 2025 року.
Суддя: О.Є. Жукова